Skocz do zawartości
Tofik

Dyelamt litraż vs oświetlenie

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć przygotowuję się do założenia pierwszej solanki, wiem już co i jak, co kupię itd.

Ale mam taki problem:

Początkowo z racji budżetu zakładałem zrobienie 150L - 60*50*50

I tak:

Światło już kupione - 150W HQI + 2x24W t5

Niby cacy bo będzie 1,32W/L więc elegancko.

Wiadoma robić najwięcej jak się da, ale mnie ograniczają wymiary mieszkania i pokoju.

Potem zaryzykowałem stwierdzenie, że mogę zrobić w sumie 70*50*50 co dało by mi 25L więcej. - bo znalazłem jeszcze 10cm wolnego miejsca :D

A teraz mam kojne 10. Więc w sumie mam 80cm długości - ale to już naprawdę max, pozostałem 50*50 nie może ulegać zmianie na większe - mało miejsca.

I teraz taki dylemat:

80*50*50 to już 200L a więc ciekawsza opcja, zwłaszcza że z morskim jest jak z wódką - ile nie kupisz to zawsze za mało.... :D

Nie chcę już zmieniać lampy więc było by już tylko 0,99W/L a więc przymało na coś bardziej wymagającego.

Chciałem więc z wami si,ę skonsultować bo dochodzę do innego wniosku - przecież w moim akwa korale nie będą rosły od "od ściany do ściany an tych 80cm" więc boki będą słabej doświetlone, ale tak w zasadzie ma zostać wolne.

TO znaczy:

od lewego boku 10cm wolnego, potem 60cm na korale i znowu 10cm wolnego.

Czy zatem mogę liczyć że dalej mam "tak jakby 1,32W/L" bo pozostałe miejsce te po bokach ma zostać nie zagospodarowane - tylko na psianek może jakieś mało wymagające korale...

Chętnie wysłucham konstruktywnych opinii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mialem 90x50x50 i takie swiatlo i spokojnie wystarczylo. Przelicznik w/l jest tylko umowny, to ze brakuje Ci tego 0,01w nie spowoduje ze korale padna nagle. Najwyzej bedziesz mial boki niedoswietlone jak znalazl na jakies grzybki, czy zoa a na srodku spsy:)


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no właśnie wiem , że to umowny przelicznik, właśnie tak chciałem, żeby boki mogły być mniej doświetlone - na pewno coś do nich wpadnie z światłą, i tam tak jak piszesz a środek sps.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja przez ladnych kilka miesiecy jesli nie dluzej , akwarium 180 litrow napedzalem ... 2xt5 39W... tylko sie nie śmiać prosze.

oczywiscie twardych korali nie mialem z wyjatkiem seriatopory hystrix i plerygory i euphylli , ale akurat one nie wymagaja silnego oswietlenia. do tego wsadzilem e.quadricolora i on pod tym siwatlem sie podzieli po 3 miesiacach.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tofik tak silne oświetlenie to dla SPS-ów fajna sprawa ale dla LPS-sów to już nie fajnie bo one nie lubią tak silnego światła, a na pewno jakiś LPS lub miękki ci się trafi, czasami jest problem żeby znaleźć odpowiedno zacieniony kąt dla tego LPS-a


.:: 300L ::.

44b76ffc60a5d020.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.