Skocz do zawartości
teq

Klamka zapadła - rozpoczynam realizację :-)

Rekomendowane odpowiedzi

Przez chwile biłem się z myślami czy zrobić mniejsze akwa na początek, a później ewentualnie powiększać i doszedłem do wniosku po przeczytaniu Waszych opinii i doświadczeń że nie ma co się rozdrabniać bo apetyt rośnie bardzo szybko, zatem zdecydowałem się na blisko 300L akwarium. Mam już dość konkretną wizję tego co planuję, a zatem:

1. Szafka.

414-szfka.jpg

W rozmiarach jak na rysunku, do tego oczywiście dolna szfeczka wzmocniona poprzez znitowaną z profili ramę umieszczoną wewnątrz.

2. Akwarium - niestety na szerokość nie mam dużego pola manewru, może uda mi się jeszcze wygospodarować jakieś 10 cm więcej to jest 90cm, ale narazie wychodzi na to że skończy się na 80 cm.

414-akwa.jpg

a) Oświetlenie - planuję żarnik HQI 250W własnej roboty oraz 2 świtlówki T5 aktyniczne oraz jakieś oświetlenie na noc, coś zmajstruje.

:) Odpieniacz - Beast 400P - mam nadzieje że wystarczy

c) mikser wiapienny - własna konstrukcja

d) pompa obiegowa - Sicce MULTI 4000 3800l/h- H295cm

- ktoś może jej używa? jak jest z głośnością pracy bo w pokoju gdzie będę miał akwa kimam więc chciałbym aby była w miare cicha.

e) pompy syrkulacyjne- 2 sztuki Eden214 160l/h 15Watt

- mają ruchome głowice więc powinny wraz z pompą główną zapewnić odpowiednią cyrkulację wody.

f) filtr RO - taki za 250zł z akwasklepu :-)

g) sump - zwymiaruję jak będe miał sprzęt, napewno 4 komory - podłużna z tyłu jako zbiornik wody z RO, miejsce na sprzęt wszelaki, komora na pompę obiegową i prawdopodobnie na refugium.

3) Filtracja - chcę oprzeć ją na żywej skale (30kg na początek), wspomaganej przez refugium oraz złoże zraszane w kominie.

Do tego dojdzie oczywiście grzałka i oświetlenie nad refugium oraz niewielka ilość żywego piachu na dnie co by gołe szkło nie świeciło.

To by było na tyle, proszę o sugestie i rady od Was doświadczonych morszczaków, bo może drobne korekty teraz znacznie ułatwią później funkcjonwanie akwarium.

PS. Są tu jakieś morszczaki z Krakowa? wybieram sie na giełdę akwarystyczną na Balicką zamówić baniak, polecacie kogoś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odnośnie punktu e) te pompeczki po 160l/h to chyba za mało

sam mam 2x600l/h w 100l i wydaje mi się że zasłabo mieszają wodę więc przy takim zbiorniku myślę że 2x1200l bedzie dopiero ok może zastanów się nad wyeliminowaniem pompek z akwa no prawie z akwarium np instalując SCWD jedna 1200l pompka do napedzania go wystarczy

z żywym piachem to też bajer no chyba że kupisz go od jakiegoś znajomego morszczaka który ma w swoim akwa na zbyciu piasek radziłbym ci bez piasku choć sam mam i myślę że nie był to najlepszy pomysł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jeśli czasami zmienisz plany odnośnie mocy HQI na 150 W to zgłoś sie bede miał taką "samoróbke do opchnięcia"

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest oferta sprzedazy czy co Roman?

Jak tak to jaka cena HQI ?

Pozdrawiam.


_________________________ | | | Już niedługo odpalam !!! | |_________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

A jak powiem ze 200 zł, to dużo ?

Elektronika z wszelkimi zabezpieczeniami, lampa chodzi już 2 lata a efekty można zobaczyć na mojej skromnej stronie.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sorry powinnyśmy o tym pogadac na "targowisku"

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze pytanko, jakie otwory radzicie wiercić w dnie? 27mm? 34 mm? czy większe?

PS. @Roman - przemyślę, narazie baniak i szfka, jak będę na etapie robienia światła to się odezwę, może będziesz miał jeszcze lampke to pogadamy o szczegółach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam rozumieć że 2 x 54mm i raz 34mm na rewizję? kurcze mam nadzieje że mi się to w kominie 20x20 zmieści, bo jak patrzę to średnica całej przelotki ma odpowiednio 80 mm i 49mm.:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.