Skocz do zawartości
Tofik

Projektując szafkę:

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem w fazie projektowania szafki, wiem, jak ma wglądać, ale nie wiem jak podzielić rozsądnie szafkę, to znaczy wiem, że chcę mieć 1 komorę wysoką, oraz kilka półek, a nad sumpem ma zmieścić się jeszcze pojemnik na dolewkę

Stąd pytania pytania:

1)Wiadomo, że pompa powrotna, powinna być podłączona możliwie jak najkrótszymi rurami, i najmniejszą liczbą kolanek jak się da, aby nie powodować strat na przepływie. Bo pompa ma większy opór przed sobą wody.

Jeżeli powrót wody z sumpa ma być na skraju prawej strony akwa, a wlot do sumpa z lewej, to mam 2 opcje:

a)Sump na długość całej szafki tak by pierwsza komora znajdowała się tuż pod rurą spustową, a ostatnia tuż pod prawą stroną gdzie będzie rura powrotna - ta opcja odpada - bo za dużo mi miejsca w szafce zajmie.

b)Sump na długość 1/2 szafki - tak by pierwsza komora znajdowała się tuż pod rurą spustową, a rurę powrotną ciągnąć dalej na drugi koniec szafki systemem kolanek i rurek - chyba odpada, bo zwiększam długość rur.

c)Sump na długość 1/2 szafki tak by ostatnia komora sumpa znajdowała się dokładnie pod miejscem gdzie zamontuję rurę powrotną do akwa - wówczas droga wody to jedynie różnica wysokości pomiędzy dnem sumpa a górna krawędzią akwa, a doprowadzenie wody do sumpa z akwa, zrobić drogą dłuższą - kolanka i długie rurki - to chyba nie będzie miało znaczenia na przepływ wody oraz jej tempo i ilość?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakie wymiary tej szafki, sumpa i jaki litraż akwarium?


120x43x50 plus sump,cyrkulacja 2x5000,odpieniacz diy na pompie octopus wirnik igiełkowy 1000l/h,oświetlenia 2x54 i 2x39

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

akwa 200L.

szafka teoretycznie 80*50*50 - tak jak blat pod dnem. wysokość szafki 70-75cm bez cokoła.

Sumpa jeszcze nie mam, jeżeli nikt nie kupi tego 50*40*50 full opti co jest w dziale targowisko, to przerobię go na sump :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czym większy sump tym lepiej ja bym osobiście zrobił na całej szerokości.Jeśli dobrze rozumiem to szerokość szafki 80cm musisz tam zmieścić odpieniacz pompę powrotna itp.


120x43x50 plus sump,cyrkulacja 2x5000,odpieniacz diy na pompie octopus wirnik igiełkowy 1000l/h,oświetlenia 2x54 i 2x39

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak, zgadza się, ale jak zrobię sump na 80cm, to nei zmieszczę już tam praktycznie żadnych innych przegródek.

I kolejna sprawa:

Od pieniacz ma wysokość około 54cm sama szafka ma 70, więc zostaje mi 16cm, mało, bo jak potem opróżniać kubek, jak nad nim zrobić półkę na dolewkę..... kiepsko.

PS. 100L sump na 200L akwa to chyba wystarczający będzie.

Proszę o odpowiedzi na pytania:

Czy dłuższa rura którą woda spływa z akwa do sumpa ma znaczenie na przepływie - woda będzie lała się wolniej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakakolwiek półka nad sumpem odpada w celu luzu manewrowania sprzetem.Jak zrobisz na całej szerokości to śmiało zmieścisz również przegrode na dolewkę.Zależy jeszcze co chcesz mieć w sumpie tz.glony lub dsb?


120x43x50 plus sump,cyrkulacja 2x5000,odpieniacz diy na pompie octopus wirnik igiełkowy 1000l/h,oświetlenia 2x54 i 2x39

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak zrobię na całej długości szafki ten sump, to powtarzam jeszcze raz, nie będę miał miejsca na pułki !!!

Na postawienie butli co2, i filtra zewnętrznego gdybym chciał jednak wrócić do słodkiej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PS. co lepiej wypada DSB czy glony?

Domyślam się że jeżeli glony to powierzchnia tej komory musi być duża tak?

DSB to jest ten filtr przepływowy z palletami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to albo morskie albo słodkowodne.


120x43x50 plus sump,cyrkulacja 2x5000,odpieniacz diy na pompie octopus wirnik igiełkowy 1000l/h,oświetlenia 2x54 i 2x39

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam sobie policz ile miejsca potrzebujesz na odpieniacz,pompa powrotna no i ewentualnie jakieś glony.Musisz tez mieć spory zapas w razie wyłączenia prądu na wodę która spłynie do sumpa.Możesz zrobić na upartego 2 komory po średnio 20cm szerokości i połowę szafki masz wolne na duperele no i na dolewkę ale z czasem zacznie ci brakować miejsca bo coś tam zawsze byś dorzucił.


120x43x50 plus sump,cyrkulacja 2x5000,odpieniacz diy na pompie octopus wirnik igiełkowy 1000l/h,oświetlenia 2x54 i 2x39

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no, ale ja myślałem o czymś innym:

Ten kwadratowy sump nie podzielić na 2 komory, a raczej na 3, z tym, że nie tak jak normalne sumpy, tak, żeby patrząc od góry: widzieć 3 pola:

powierzchnię 50*40*50 (50 to wysokość) - ewentualnie przerobię to na 50*50*40 (wtedy wysokość to będzie 40).

I tak kwadrat 50*50, podzielę na 2 pola, z czego jedne pole podzielę jeszcze raz na pól.

2 mniejsze pola to będą: wlew, a drugie to odpieniacz, a trzecia największa to na glonu/dsb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

myślałem że może nie czytałeś bo zadajesz pytanie co to dsb więc podesłałem ci linka sumpa a jest tego dużo bardzo dużo


120x43x50 plus sump,cyrkulacja 2x5000,odpieniacz diy na pompie octopus wirnik igiełkowy 1000l/h,oświetlenia 2x54 i 2x39

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

akurat to już przerabiałem. Czyli co można powiedzieć że 50*50*40 - ewentualnie taki sump da radę? - na odpieniacz przeznaczę około 20*20cm, na pompę obiegową też coś koło tego, a reszta glony, i grzałkę,.

Czyli w zasadzie szafka jest już podzielona

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to jeśli podzieliłeś to po co pytasz.Daj projekt to wszyscy ocenią


120x43x50 plus sump,cyrkulacja 2x5000,odpieniacz diy na pompie octopus wirnik igiełkowy 1000l/h,oświetlenia 2x54 i 2x39

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pisząc, że podzieliłem to chodziło mi o to, że zostanie jednak ten sump kwadratowy - chciałem tylko skonsultować czy kwadratowy sump ma rację bytu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz juz caly sprzet ktory bedzie w sumpie?

A jesli nie to porob najpierw zakupy i dopiero projektuj sumpa pod posiadany sprzet.

DSB sobie daruj,w tak malym sumpie odpowiedniego DSB nie pomiescisz.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NO,ale, gdzie postawię akwa skoro nie będę miał szafki

EDIT: to błędne koło. bo nie projektować sumpa to nie projektować szafki, nie projektować szafki to jej brak.

Na co mam zwrócić uwagę, nad czym tu się głowić: ma się zmieścić odpieniacz, grzałka pompa obiegowa, dolewka grawitacyjna i komora na glony.

Samego sumpa nie projektóję teraz, ale chcę już wyznaczyć pod niego miejsce.

W zasadzie to jak mam szafkę, o szerokości 50cm to nie ma sensu robić sumpa na 30cm, albo 28, walę najszerszy jak się da...

A długość to dobieram tak, abym miał jeszcze przegrodę miedzy sumpem a póleczkami - źle mówię? na 80cm na sump przeznaczam 50cm-60max.

W zasadzie to i temat już zakończony - chcę tylko się skonsultować czy nie zrobię jakiegoś błędu w rozłożeniu przegród - i tu podziękowania za odradzenie półki nad sumpem - cenna uwaga...

Jakieś jeszcze uwagi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.