Skocz do zawartości
r2r

Jakie oświetlenie - 225 l ?

Rekomendowane odpowiedzi

Jakie proponujecie oświetlenie dla zbiornika o wymiarach 90 x 50 x 50?

Na tą chwilę mam 2 rozwiązania:

1. 1x150W HQI + 2x39W T5

2. 6x39W T5

Świadomy jestem tego, iż wiele czynników składa się na dobór oświetlenia i trudno jest dać jednoznaczną

odpowiedź na takie "laickie" pytanie. Proszę głównie o sugestie czy uwzględnić HQI w oświetleniu czy

pozostać przy T5. Nadmienię, że oświetlenie chciałbym wykonać własnymi "siłami".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HQI 150W - 10kK , 1x T5 39W aktyniczna Coralstar oraz 1x T5 39W KORALLEN ZUCHT Fiji Purple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HQI daj przynajmniej 14 000K, weź pod uwagę, że hqi chociaż droższe na początku to jednak zwalnia cię z co 6 miesięcznych wymian świetlówek a to jednak koszta 1 razowa wymiana to tyle co dobry palnik a ten wymieniasz co 1,5 roku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie mam taką wizję oświetlenia zbiornika z uwzględnieniem rozmieszczenia żywej skały, która obsadzona będzie wg. światłolubności

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja przy podobnym litraży zdecydowałem się na HQI + 2x39W T5 i powiem, że nie żałuje swojej decyzji;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem się na taką konfigurację. Ciężko początkującemu wyciągnąć wnioski czytając wypowiedzi na forum. Praktycznie ile wypowiedzi tyle teorii. Dziękuję za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamiast Reef White 15000K, daj Reef Blue, nie ma sensu łączyć HQI ze świetlówką o barwie 15000K, z przodu powinieneś mieć aktynikę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#276500 Marcin1982 :

Zamiast Reef White 15000K, daj Reef Blue, nie ma sensu łączyć HQI ze świetlówką o barwie 15000K

Kolega nigdzie nie napisał ze chce użyć świetlówki 15kK ;)

#276500 Marcin1982 :

, z przodu powinieneś mieć aktynikę.

Więc trzeba zapomnieć o AM ReefBlue- ta świetlówka nawet nie leżała koło aktyniki, po prostu świeci na niebiesko, ale nie w paśmie aktynicznym.


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na jego rysunku jest napisane, świetlówka Reef White 15000K od frontu, tym się sugerowałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale świetlówka Reef White daje też spektrum niebieskie, chciałem jedną bardziej niebieska i jedną , która wspomagałaby żarnik HQI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMHO: 2xaktynika lub 1xaktynika + 1xKZ Fiji Purple, nie warto dopalać białego żarnika białą świetlówką ;)


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz racje aczkolwiek wydawało mi się, iż ta świetlówka "white" to bardziej z nazwy niż z własnych walorów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ona jest jednak bardziej white ;) a tym bardziej w połączeniu z HQI kompletnie nic Ci nie da.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłączę się do tematu. Zastanawiam się nad oświetleniem, ale na samych świetlówkach, pojemność zbiornika 240l. Szerokość zbiornika 120cm, a więc 54W się da zamontować. Czy cztery świetlówki zrobią robotę? Jakie najlepiej zastosować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.