Skocz do zawartości
KIDULT

acropory - dziwne dolegliwości

Rekomendowane odpowiedzi

Hej KIDULT, jak akwa??


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

siema,

zbiornik ok, korle przestaly leciec, niektore sie juz goją.

co zauwazylem:

moja prowizoryczna konstrukcja byla tak zrobiona, ze caly obieg szedl na scrubber, a odpieniacz i kulki byly zasilane pompa od chlodziarki. po zapchaniu sie chlodzarki (mulem, ktory tez pewnie zdrowotny nie byl) przeplyw przez komore odpieniacza i przez kulki byl okolo 500 litrow na godzine, czyli odpieniacz i kulki mieliłi te sama wode caly czas.

po wprowadzeniu poprawek (usunalem chlodziarke bo i tak chlodno, przelozylem splyw do komory z odpieniaczem, pozniej odpieniacz sprzedalem bo i tak czekam na nowy) korale zaczely odzywac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli jak dla mnie wychodzi ze glonowy trul ci wode....

i tu wlasnie jest nie porownywalny z prawie bezobslugowym skimmerem.

ja raz na pare tyg. myje kubek i mam z glowy, odplyw podpialem do kanalizy


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

smith - przeczytaj jeszcze raz ze zrozumieniem i nie rzucaj podejrzen na glonowy. jak pisalem, winny byl (jak mniemam) zbyt maly przeplyw przez kulki - mniej niz 500 litrow na godzine i taki sam przeplyw rzeczywisty przez odpieniacz. caly obieg szedl na glonowy. poza tym moje akwarium badzo dobrze dzialalo na samym glonowym ponad 6 miesiecy i zamierzam do tego kiedys wrocic, tyle ze z odpowiednio zrobionym filtrem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wiem co napisales tylko inaczej to interpretuje,

miales male natlenienie wody i odpienie nie usuwal syfu z wody a glony syfily.

przeplyw dla pletek moim zdaniem nie ma wiekszego znaczenia - wazne aby byl


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po przeprowadzce do wiekszego zbiornika jakis czas akwarium stalo na samym odpieniaczu i bez ballinga. wszystkie korale mialy sie bardzo dobrze. jedna acropora nawet zaczela odzywac (w czasie kryzysu miala pochowane polipy non stop), inne zaczely rosnac. tydzien temu (miesiac po przeprowadzce) sprawdzilem wode - kh 5, no3 50-100, po4 0.24.

wrzucilem do obiegu kulki i zaczalem lac ballinga. minely 3 dni, i jedna acropora ma takie same objawy jak wtedy kiedy był pomór (pochowane polipy i leci od góry na biało). mysle sobie pelletki albo balling. pelletki zostawilem (w korale.pl maja taki sam zestaw pelletek jak ja i stos acropor i nic im nigdy nie dolegalo). kupilem nowe proszki do ballinga i rozrobilem nowy zestaw.

co sie okazalo - stary plyn z NaHCO3 po wlaniu do wody robi sie bialy, natomiast nowy roztwor nie. podejrzewam, ze trafily mi sie jakies trefne proszki NaHCO3 wczesniej, bo chcialem zaoszczedzic i wzialem jakos CZ :) od kiedy przestalem lac ballinga ze starych roztworow (3-4 dni temu) chora acropora przestala dalej marniec. zobaczymy co dalej bedzie sie dzialo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a proszki do balinga jakiej firmy?

i tylko sól bez soli robiła się biała??


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chemia firmy chempur bydgoszcz. tylko NaHCO3 robil sie bialy po wlaniu do baniaka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moje obserwacje:

1 pazdziernika - przeprowadzka do nowego zbiornika, 25% sterej wody, przerwa w dolewaniu ballinga

ok. 15 listopada - zaczalem lac ballinga (stare roztwory, mam jeszcze po 30 litrow) i podlaczylem NP biopellets

ok. 18 listopada - wracaja dawne dolegliwosci, jedna acropora pochowala polipy i traci tkanke od gory. przestalem lac ballinga i kupilem nowe odczynniki (oprocz soli bez soli). rozrobilem najpierw wapn, magnez i nahco3. sol bez soli zostalo na pozniej, bo sie nie chcialo dobrze rozmieszac. do 26 listopada lalem ballinga z nowych odczynnikow, ale bez roztworu "sol bez soli".

tydzien przerwy - nie leje nic, mierze spadek wapnia.

4 grudnia - wlalem po 1 dawce: wapnia i magnezu, kh, soli bez soli

5 grudnia - wlalem po 1 dawce: wapnia i magnezu, kh, soli bez soli

6 grudnia - kilka acropor pochowalo polipy, z dnia na dzien tkanka stala sie bardzo cienka i odchodzi nieregularnie od szkieletu. miejscami widac juz bialy kolor. tkanka wyglada jakby nadpalona klisza, skurczona, spod spodu wystaje szkielet.

wniosek - jedyna korelacja, wspolna dla wszystkich dolegliwosci (od maja do dzisiaj) i bezposrednio z nimi sprzezona to

SOL BEZ SOLI - TROPIC MARIN

wczesniej TM byl poza podejrzeniem, myslalem ze to odczynniki chemiczne. a tu sie okazuje ze jednak zawiodl "markowy" produkt.

KUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUURRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRCZE CO TO MA BYC? TAKA RENOMOWANA FIRMA, A TU TAKI GNIOT. JAK KTOŚ NIE WIERZY NIECH SPROBUJE U SIEBIE - MAM JESZCZE KILOGRAM

DAREKB30 - MASZ ODE MNIE TROCHE TEJ SOLI, JAK JESZCZE JEJ NIE ROZROBILES I NIE WLALES TO LEPIEJ TEGO NIE ROB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem to samo z tą solą i przeszedłem na praisa i wszystko sie uspokoiło, Też pod koniec sierpnia jak zacząłem stosować ją stosować to zaczęło mi się piekło z akrami. Bielały i tkanka odchodziła, pisałem na forum o tym. W pażdzierniku przez przypadek pies wywalił całą sól i kupiłem preisa i na tym skończyło sie bielenie akropor.

Nie jestem pewny czy to od tej soli ale jest poprawa jak przeszedłem na praisa.


540l + sump 270l, LR 120kg, oświetlenie 10xT5 54w, odpieniacz Deltec AP 902, Grotech TEC III, IV, IV, Tunze Multicontroler 7095, obieg New-Jet 4500, metoda Ballinga, VSV,

Teco TR 20, Nano 83, F93, start 22-05-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kosek - stare proszki mialem z chempuru bydgoszcz kupione w chemilab tarnobrzeg. nowe proszki kupilem z fauna marin, ale sol bez soli zostawilem Tropic Marin, bo myslalem ze "markowa" wiec jest poza podejrzeniem. i tak sie zlozylo ze najpierw lalem same nowe proszki i bylo dobrze, dolalem soli bez soli i korale poparzone! SKANDAL.

Tomas - ja wczesniej tez mialem preisa i bylo ok.

GÓWNO TM, TYLE KORALI WYWALIŁEM PRZEZ TO ŚCIERWO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30
#304944 KIDULT :

DAREKB30 - MASZ ODE MNIE TROCHE TEJ SOLI, JAK JESZCZE JEJ NIE ROZROBILES I NIE WLALES TO LEPIEJ TEGO NIE ROB

jeszcze nie lałem, zamówiłem pompy dozujące i miałem zacząć lać od wekeendu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.