Skocz do zawartości
D_malisz

zbiornik dolewki a parowanie

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie - przy 450 litrach wody w obiegu jak duże może być parowanie wody - czy wystarczy zbiornik na wode RO 10 litrów czy też będzie to za małe lub uciążliwie często uzupełniane?


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie w 130 dziennie idzie około 4 litrów, z tym że mam nadmuch wentylatora na powierzchnię wody celem chłodzenia wody.


ponad 300 litrów solanki ........

100*50*55h + 60*40*40 sump

Skimz Oval SV203DC

Kessil AP700 + T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parowanie zależy od różnicy temperatur, chłodzenia, falowania powierzchni ... Ale na taki litraż to wg mnie za mało, licząc delikatnie 5litrów to w najlepszym wypadku na dwa dni Ci wystarczy, a czasami pewnie na ten drugi nie starczy.


300L LR:40kg LS:18kg Start 05.2010

Bubble Magus NAC6A, NJ1700, 2x JVP-102, 2x24W ATI BluePlus + 2x24W SylvaniaCoralstar + HQI

http://nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=37879 zasypy do reaktora

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak bedzie bardzo cieplp to na jeden dzien n ie wystarczy,ja kiedys mialem 11litrow zbiornik bylo to tak uciazliwe ze w koncu dalem 70 litrow,i teraz mam spokuj na 4-5 dni


OW 800l+sump240l,BK250,obiegowa RD6500,cyrkulacja 3*6105,profilux,oswietlenie 3 sztuki

Pacific Sun 120W Master,Kalkreaktor,a gratow to jeszcze wiecej co nie potrzebuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a spokoj bedziesz mial jak zrobisz normalnie i zrobisz dolewke bezposrednio z RO

Ja tak mam od ponad roku i nie wiem co to organizowanie wody na dolewke....

Do akwa musisz tylko dociagnac rurke RO 5mm i przewod do czujnika poziomu ( lub dwoch jako zabezpieczenie ) czyli przewod 3x0.25 lub 3x0.5


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze że podobnie jak Smith, nie jestem w stanie sobie wyobrazić jak przez dwa lata mogłem nie mieć dolewki prosto z wodociągu :clowning

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc będzie dolewka na zaworze - prosto z rur - dzięki za podpowiedź - tak mnie zainspirował sump że bym go jak głupi pomniejszył o RO. Teraz tak - dwa czujniki + zawór + RO podłączone pod zawór - a prąd? zasilacz wpina się w obiegu prądu?


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a i jeszcze jedno zawory dostępne np. na allegro są metalowe - czy taki się nadaje do solniczek i gdzie on jest montowany przed RO czy za RO?


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zrozumialem pytania ale :-)

Sa 2 metody , mniej i bardziej bezpieczna

Ja uzywam mniej bezpiecznej opcji

wszytsko robie przez uklad elektroniczny ktory daje opoznienia niwelujace pukanie zaworem

2 czujniki amontowane na 2 poziomach jeden nizej drugi wyzej

1 czunnik jak poziom wody jest obizony zalacza zawor

2 czujnik ( wyzej ) jak poziom wody do niego dotrze to oznacza ze czujnik 1 sie zawiesil i tez odcina zawor

czujniki maja zwloke 1 min co powoduje ze male wachania wody nie zalaczaja zaworu ( czyli uodparnia na system na bujanie sie wody )

zawor jest 12V ( sprzedaje go aquario na allegro ) o niskim poborze pradu - malo sie grzeje

http://allegro.pl/item1171926083_elektrozawor_acl_12v_lajon.html

zawor jest wpiety po prefiltrach ale przed membrana RO aby nie obciazac jej stalym cisnieniem z sieci wodnej...

Dodatkowo niweluje problem ze jest metalowy :-)

I teraz, opcja bardziej bezpieczna to zamontowanie 2 zaworow w szeregu co zabezpieczy cie przed "zawieszeniem sie ktoregos z zaworow i dolewaniem ciaglym - jednak jakosc tych zaworow jest na tyle wysoka ze bym sie nie przejmowal :-)

Co do czujnikow - z autopsji wiem ze MUSISZ uzyc 2 !

Moze sie zdarzyc ze glony, brud, slimak zawiesza ci pierwszy czujnik i wtedy drugi robi ci awaryjne odciecie

to tyle apropo dolewki bezposrednio z RO....


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki naprawdę pomogłeś i smithpl pytanie gdzie kupiłeś lub gdzie o tym przeczytać: "uklad elektroniczny ktory daje opoznienia niwelujace pukanie zaworem"

Warto to zamontować i tak właśnie bym zrobił.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

możesz kupić np. na allegro gotowy zestaw do dolewki i zamiast pompy wpiąć zasilacz 12V i podłączyć do cewki. Ja tak planuje, do czasu aż nie kupię profiluxa :clowning

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zrobilem DIY na mikrokontrolerze ale ogolnie robi sie to na 2 tranzystorach lub gotowe uklady opozniajace zalaczenie

Tu masz przykład jakiegos prostego ukladu

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=261616

polecam uklad loccutus'a na 2 czujniki - prosty i latwy do wykonania domowym sposobem na plytce uniwersalnej.

plywaki na allegro masz po 10-30zł/szt

Te dostepne na allegro to... moim zdaniem rozwiazanie sredniowieczne albo DIY w wersji na allegro.

Jak juz cos za co warto placic komus to na sterowaniu mikropocesorowym z detekcja wilgotnosci i alarmem.


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest też taki przekaźnik od 0s. do 150s. :http://ase.hoste.pl/sklep/index.php?p3,przekaznik-czasowy-1tr150


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jest tylko jeden mały problem o którym koledzy nie zdążyli się na szczęście przekonać-elektrozawory gdy zabraknie prądu w większości zamykają się na zasadzie docisku cisnienia wody na membrane bądź inna zastawke-jedank po kilku latach uzywania miedzy zastawkę potrafi wejść ziarenko brudu np pisku i zawor będzie przepuszczał a wtedy powódź gwarantowana . jeśli nikt tego nie zauważy- niestety znam kilka takich przypadków-ostatno ogladałem na discovery o policjantach trapiacych przestepcow w heklikopterze -nagle helikopter musial ladowac awaryjnie okazalo sie ze poszedl elektrozawor od zbiornika paliwa-a w takich maszynach sa najdrozsze z mozliwych-pewnie ze nie dzieje sie to czesto ale jednak sie zdarza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.