Skocz do zawartości
luft

Lufta świat - od laika do...

Rekomendowane odpowiedzi

udało się z ręki :)


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Jak to robisz że masz taki piękny baniak.

Ja mam reefmaxa ale u mnie korale wegetują, masz jakiś tajny sposób?

Pozdrawiam Marcin


Zbiornik 160 litrów + Sump 40 litrów.

Oświetlenie 100 Watt Ledy

Odpieniacz: Made by Sebastek :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm dobre pytanie na które nie ma prostej odpowiedzi :) Mysle, że kluczem do sukcesu są błędy, z których wyciagnalem odpowiednie lekcje (jeden z najwazniejszych poczatkowych bledow to złe podejscie do mierzenia zasolenia podmianki). Najważniejsze jest to, że nie kombinuję za dużo przy akwarium. 95 % czasu od startu jadę na taniej, a bardzo dobrej soli Redcoral Salt.

Jesli wprowadzam jakies zmiany od razu mysle na co one wplyna i jaka przeciwwage zastosować by nie bylo zle. Jesli widze błąd nie staram sie go z reguly gwałtownie naprawiać bo skutek moze byc 2 razy gorszy. Duzo czytam, ale zmiany czy eksperymenty ostroznie... do tego wczesniej 2 razy mysle czy to w RM jest mozliwe lub warte świeczki :D


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie

Czy dodajesz do wody dodatkowo jakieś cud środki ?? :)

Absorbery, bakterie??

Nie zauważyłem ile masz pompek obiegowych i jakiej mocy ??

Pozdrawiam Marcin

Szkoda że wcześniej nie zapytałem, bo kupiłem już sól grotecha w promocji Erybki. Ogólnie startowałem akwarium na soli Preiss, która właśnie się skończyła.


Zbiornik 160 litrów + Sump 40 litrów.

Oświetlenie 100 Watt Ledy

Odpieniacz: Made by Sebastek :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

eksperymenty ostroznie...

jak nie spróbujesz to nie wiesz :D

AnT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dojrzałem! Dojrzałem do tego by postawić nowy baniak. W RM niestety nie ma juz miejsca na nieinwazyjne stawianie kolejnych korali.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:animier: :animier: :animier: :animier: :animier: :animier: :animier: :animier: :band: :band: :band: :band: :band: :band:

nareszcie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czas szybko mija. Zaplanowany na grudzień tradycyjny rachunek sumienia przeniósł się na styczeń. Także lecimy z podsumowaniem roku w moim RM i własną osobą.

Sukcesy:

Zacznę od bladego sukcesu jakim jest kontrola nad bryopsis, który po długim czasie niemrawej walki został opanowany w 99%. Złapanie cholernego pseudochromisa w butelkę:D Utrzymanie całego zwierzyńca w RM, dobrych parametrów wody i tylu rodzajów korali w "szklance wody". Przywrócenie kolorków akropory :coffee:

Dylematy:

W 2011 raczej brak. Baniak żył swoim życiem, przyjmując sporo nowych korali, których nie ma już gdzie upychać co jest już patologiczne! :wallbash:

Porażki:

Zaklinowanie czerwonej rozgwiazdy w newralgicznym miejscu (prawy dolny róg akwarium) :vava: Śmierć gobiodona okinawae nie jest porażką, a nauczką, że pseudochromis to złe dla niego towarzystwo. W sumie szczęśliwy był ten 2011 rok.

Plany na nowy rok względem RM:

Projekt chyba się wyczerpał. Ile to się rozpisywaliśmy nt. słabości RM, jego wad. Po sobie moge tylko napisać, że jak miałem pusto w głowie i zero kumany to najłatwiej było zwalić wszystko na słaby RM. Baniak nie ma dolewki, ani innych automatyk, mimo to 3 dniowe rozłąki w miare przechodzi bez bólu. Co dalej z RM ? Nie wiem, nie wiem czy bedzie użyty jako baniak do kwarantanny czy coś innego, bo nawet nie wiem, gdzie to może stanąć... sypialnia, kuchnia, pracownia odpada. Przedpokój? Nie bardzo widzę miejsce dla tego baniaka, a nowy powstanie na miejscu starego.

Plany na 2012:

Nowy baniak.

Wiadome: rozmiany 150x50/60x60 wysokość. Przód i bok opti, sucha skała. Obsada koralowa mięszana, ale bardziej z głową.

Niewiadome: cyrkulacja, pompa obiegowa, T5 czy led, szafka ze stelażem czy bez, pudełko przelewowe czy komin zewnętrzny, litraż sumpa.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mariusz, dla wyjaśnienia do czego RM się nadaje, a do czego nie, brakuje mi w Twoim podsumowaniu wątku niefoto. Może dzięki temu część właścicieli wyciągnie odpowiednie wnioski i nie wpakuje blueberry i innych gorgoni niefoto do RMa.

Fajnie napisałeś o wadach zestawu - wygodnie zrzucić na nie wszelkie porażki, ale braki sprzętowe nie powinny przesłaniać własnych błędów. Przesiadka na większy litraż nie gwarantuje sukcesów, a i z RMa da się stworzyć ładny zbiornik. Co widać między innymi w Twoim temacie :) Może sama aranżacja nie jest do końca w moim stylu, ale utrzymałeś sporo zwierzaków, które wg niektórych w RMie nie miały prawa przeżyć, a co dopiero ładnie się rozrastać. I to Ci się chwali :)

Powodzenia z większym litrażem :)


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a tak, biję się w pierś! - złych rzeczy się nie pamięta - mówię o psychicznym obciążeniu jaki wywarły na mnie gorgonie - co też mówię/ostrzegam przy każdej nowych śmiałków w temacieNP. Z gorgonii ukatrupiłem tylko/aż blueberry, a miałem ich jeśli policzę około 6 odmian. Wiele mnie nauczyły, owładnęły jak niesamowita kobieta, dusząc, zabierając każdą wolną sekundę życia. Toteż jedyną drogą był rozwód, wyprzedanie ich. Co się nauczyłem przy nich to moje. Bezcenne doświadczenie, którego z polskojęzycznych materiałów bym nie wyczytał, bo wiedza w tym temacie mam odczucie, że jest trzymana głęboko przez wtajemniczonych :)

Co do tubek, do tej pory je mam. Romans trwa w najlepsze :]

Kapuhy szacunek za to, że pamietasz historie mojego baniaka tiphat2.gif

pozdrawiam.

Mariusz


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

Plany na 2012:

Nowy baniak.

Wiadome: rozmiany 150x50/60x60 wysokość. Przód i bok opti, sucha skała. Obsada koralowa mięszana, ale bardziej z głową.

Niewiadome: cyrkulacja, pompa obiegowa, T5 czy led, szafka ze stelażem czy bez, pudełko przelewowe czy komin zewnętrzny, litraż sumpa.

Baniak 150x60/75 x55 12mm szkło

stelaż metalowy

Przód i bok opti, sucha skała

T5 , komin zewnętrzny, NJ 6000,cyrkulacja sam dobierzesz :) (masz co testować )

a tak, biję się w pierś! - złych rzeczy się nie pamięta - mówię o psychicznym obciążeniu jaki wywarły na mnie gorgonie - co też mówię/ostrzegam przy każdej nowych śmiałków w temacieNP. Z gorgonii ukatrupiłem tylko/aż blueberry, a miałem ich jeśli policzę około 6 odmian. Wiele mnie nauczyły, owładnęły jak niesamowita kobieta, dusząc, zabierając każdą wolną sekundę życia. Toteż jedyną drogą był rozwód, wyprzedanie ich. Co się nauczyłem przy nich to moje. Bezcenne doświadczenie, którego z polskojęzycznych materiałów bym nie wyczytał, bo wiedza w tym temacie mam odczucie, że jest trzymana głęboko przez wtajemniczonych :)

Co do tubek, do tej pory je mam. Romans trwa w najlepsze :]

nauczyłeś się co nieco o NP :)

Tuby są wypas :thumbsup:

Pozdrawiam Daniel (AnT)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Baniak 150x60/75 x55 12mm szkło

Pozdrawiam Daniel (AnT)

a który wymiar to wysokość :) ?

no zastanawiam sie czy komin zewn czy pudełko


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

55 to wysokość :thumbsup:

walnij komin zewnętrzny :D i nie zwklekaj tylko w poniedziałek szkło zamawiaj :harhar:


www.podforak.rzeszow.pl --->PODkarpackie FORum AKwarystyczne

Parametry mojej solniczki

4626_4632.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

taki złoty środek 150x60x60 do moich możliwosci

męcze tam na pw Inmara, bo mam ochote na szafke bez stelaża

Co do wykonawcy szkła to jeszcze nie wiem

reszta badziewia we własnym zakresie


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z ReffMaxem startowalismy mniej wiecej razem. Przesiadasz sie na wiekszy baniak a ja dzisiaj mam drugi dzien zalewania nowego szkla. U mnie 120*50*50. Wlasnie przed chwila ulozylem skale. Zycie z RM przeniose pewnie dopiero za jakis tydzien lub dwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to gratuluje. Założenie nowego baniaka było z polotem czy jakies kompromisy wyszły?


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to gratuluje. Założenie nowego baniaka było z polotem czy jakies kompromisy wyszły?

Mysle, ze z rozsadkiem. Uwazam, ze w tym hoby oszczednosci sie nie oplacaja. Trzeba jednak miec umiar i wiedziec na co cie stac.

Wielkosc baniaka dopasowalem do rozmiarow pokoju i mozliwosci finansowych. Sprzet czesciowo używany czesciowo nowy ale dobrej marki.

Dzisiaj ulozylem skale po raz pierwszy. Pewnie beda jeszcze przerobki. Baniak pracuje jeszcze na odpieniaczu wewnetrznym bez sumpa. Powolutku wszystko kompletuje i skladam. Musialem jeszcze wzmocnic szafke wiec roboty z odpaleniem troche jest. Sam proces w moim przypadku potrwa okolo 2 miesiecy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ja planuje na sucho potworzyć wiele różnych struktur skalnych, z nich wybiore najbardziej mi pasujące konstrukcje, na których staną od góry spsy, na na srodku i dole lpsy, poniżej zoa, może grzyby ale tak by sobie nie zawadzały, a na pewno sie nie stykały.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... na których staną od góry spsy, na na srodku i dole lpsy, poniżej zoa, może grzyby ale tak by sobie nie zawadzały, a na pewno sie nie stykały.

No to mniej więcej ułożenie jak u mnie :thumbsup: tyle, że w 3- 4x takim litrażu :wallbash:


www.podforak.rzeszow.pl --->PODkarpackie FORum AKwarystyczne

Parametry mojej solniczki

4626_4632.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiecej nie ma miejsca by dokładać... chyba że do kolejnego kotnika :/

gallery_11089_1444_17736.jpg


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiecej nie ma miejsca by dokładać... chyba że do kolejnego kotnika :/

Jako swiezak,ktory czyta,czyta i czyta zanim odpali swoja pierwsza solniczke (juz pewne,ze bedzie to ReefMax) zazdraszczam,jak patrze na Twojego "maksia":)

Sent from my GT-I9001 using Tapatalk


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.