Skocz do zawartości
k0k0z

Pare pytan przed rozpoczeciem

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Od pewnego czasu interesuje sie postawieniem "solniczki", forum czytam regularnie od dosc dlugiego czasu a sama akwarystyka zajmuje sie jakies 13 lat, w orginale byly plany przerobic 64 Litry na nano rafke ale zastanawiam sie nad czyms wiekszym. Tutaj pare pytan:

160L czy 240L na poczatek? mam te mozliwosc wyboru, 160l juz posiadam ale kupno wiekszego szkla to nie problem, bardziej mi chodzi o to z czym latwiej zaczac, czym sie latwiej zajac.

zakladajac ze skierowal bym sie w strone 240l, zastanawiam sie and dwoma odpieniaczami (w podobnej cenie) albo Tunze Nano Reefpack 200 albo Biostar flotor, co polecacie? Ew czy inwestowac w produkty Weipro do Sumpa + dobra pompa.

Oswietlenie 4x 54w t5, do uzgodnienia w przyszlosci, pytanie czy wystarczy, czy za duzo, na poczatek mam zamiar zaczac od niewymagajacych stworow, jakies grzybki, zoa etc.

Czy robic sump do tej wielkosci akwariow czy dam rade bez? (jest mozliwosc, mam poprowadzona wode i sciek w scianie gdzie akwa ma stac), w wypadku postawienia 240, sump 60L czy wiecej?

W wypadku kupowania suchej skaly jakie mozna utrzymac proporcje do LR? I o ile wydluza sie proces dojrzewania? Dodatkowo czy dokladanie skaly ( po 4-5 kg na miesiac) wydluza dojrzewanie czy raczej nie zmiena warunkwo zbytnio.

Ograniczaja mnie finanse wiec na poczatek moge wydac jakies 300-400 zl miesiecznie (premia dopierow w lutym :cursin), odrazu powiem ze mi sie nie spieszy a przy tym nakladzie finansowym akwa jak juz stanie to dojrzewac bedzie z pol roku :nono

Regards.

Lukas

P.S. Sory za brak polskich liter ale nie mam polskich znakow w pracy :)


ff37c322e831cc203da4ccb0e5154311u1046a915.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja chce miec 126 litrów i sie zastanawiam czy biostar flototor da rade...


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

zacznij od większego, 240 jest idealna na początek, dużo błędów potrafi wybaczyć :nono Oczywiście z sumpem, raz że zwiększy ilość wody i stabilność systemu pod kątem biologicznym a dwa: gdzieś trzeba poupychać te wszystkie odpieniacze, woreczki filtracyjne itp.

Oświetlenie wystarczy, nie jest problemem dołożyć w razie potrzeby kolejnej rury. Dokładanie skały wydłuży proces dojrzewania, ale skoro ograniczą Cię finanse to możesz tak zrobić (jak w większości kwestii, w akwarystyce morskiej są dwie szkoły dokładania skały: jedni mówią, że cała od razu, drudzy żeby etapami, a i tak wszystko na końcu działa jak powinno :)).


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kokoz

Jak juz thomas kay w swoim pierwszym poscie zauwazyl, te wybrane odpieniacze sa o wiele za slabe. Gdybys zakladal to wieksze akwarium (240) to poszukaj jakiegos dla 400 - 500 l. Poniewaz producenci przesadzaja z podawaniem wydajnosci, to przed kupnem warto spytac na forum, jak to teraz zrobiles.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z odpieniaczem to sie domyslilem ze bedzie taka bajka, no coz widac pod tym wzgledem nie rozni sie to zabardzo od wyboru filtra do akwarium slodkowodnego :nono Zastanawiam sie nad Delteciem AP 850, widzialem ostatnio uzywany w dobrej mam nadzieje cenie :)

Pogadalem w domu z druga polowa i wyszly nam rozmiary:

120 szer x 60 wys x 40 glebokie

lub

120 x 55 x 50

W obu wypadkach 330 L, szerokosc dedykuje pod dlugosc swietlowek stad 120cm, jest cos czym powinienem sie kierowac w wyborze rozmiarow szkla?


ff37c322e831cc203da4ccb0e5154311u1046a915.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Głębokość akwarium to podstawa min 60 cm


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#282803 slawomirdyl :

Głębokość akwarium to podstawa min 60 cm

Swięte słowa,mam 50cm i jest za wąskie.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znaczy sie przednia szyba wysokosci 60cm bedzie OK pytanie czy podstawa 120x40 wystarczy do ulozenia aranzacji przy tej glebokosci. (bo tu mnie kol. Peniek zmylil, za waskie czy za plytkie :nono )

Wracajac do odpieniacza znalazlem cos takiego: Aqua Medic - Turboflotor Blue 1000, bywa on w sklepach po ok 500-600 zl, mam znajomego co sciaga sporo AM to moglby mi sciagnac z jakims malym rabatem, pytanie co to warte?

No i ponoc do 500L wiec 330 chyba obskoczy...


ff37c322e831cc203da4ccb0e5154311u1046a915.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

małe objaśnienie:

wysokość - odległość od podstawy akwarium do górnej krawędzi

głębokość - odległość od przedniej szyby do tylnej

tak sie zwykło określać wymiary akwa

ja mam akwa o podstawie 120x40 i przyznam szczeże, że gdybym zakładał akwa jeszcze raz to bym zrobił przynajmniej 60 głębokości, a najlepiej 80 :nono

40 to zdecydowanie za mało, trudno ułożyć skałe, ustawić sensownie szczepki, cyrkulacje itp no i przede wszystkim brakuje tej morskiej głębi


120x40x50/Hailea 4x54W T5/2xTunze Nano Stream 6045/AM Turboflotor 1000 Multi SL + AB2000/1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ozywiam trupa. Zaczynam powoli zbierac sprzet, akwarium medzie mialo wymiar 120x50x60 co daje rowniotkie 360L, do tego sump 80L i mam nadzieje ze bedzie cacy.

Co sadzicie o odpieniaczach AM? Chodzi mi glownie o serie Turboflotor Blue 1000, pisza ze niby 500L wiec objetosciowo jest lekki naddatek.

W miedzyczasie odpalam kostke 40x40x40 64L bez sumpa i panelu, grzanie i odpieniek DIY mam zamiar zmiescic w kaskadzie Eheim Liberty 150 (do 570 l/h) Oswietlenie mam zapewnione przez 3 swietlowki 24w sterowane osobno, narazie mam tylko 2x24 jak trzeba bedzie mozna zawsze dolozyc. Chodzi mi o cyrkulacje, co wybrac do tak malego akwa:

Liczac ze cyrkulacja ma byc 40x objetosc akwa to wychodzi 2560L/h

1. JVP 101 - niby ma 3000l/h ale producent chyba zawyza jak to chinczyk...

2. 2x Koralia nano - razem 1800l/h

3. 1x Koralia 1 lub koralia 2 czyli 1500/2300 l/h

Czy liczyc w moc pompy kaskade czy dac sobie spokoj? Mam zamiar trzymac raczej niewymagajace stwory dla poczatkujacych, zoa, grzybki itd.


ff37c322e831cc203da4ccb0e5154311u1046a915.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

x40 to cyrkulacja dla SPSów. Mam identyczną kostkę z 1szt. Koralii Nano Evolution + kaskada i jest dość cyrkulacji dla miękkich i nawet takiego LPS'a jak euphyllia (kaskada też daje ruch wody, stoją u mnie pod nią dwa malutkie SPSy i radzą sobie). W takim "formacie" akwa przeciwprąd powstaje łatwiej, bo ścianka naprzeciwko pompy jest bliżej niż w bańkach o jednym boku dłuższym. Poza tym wody jest tak naprawdę około 50l :) Przecież nie zalewa się akwa z "czubem"... a 64l wychodzi wg. wymiarów zewnętrznych. Światła też dajesz za dużo na tą kostkę. 2x24W to dość (a dla miękkich nawet za dużo) - ja jadę na 2x18W i styka :)

Aha - zmień rozmiary tego dużego na L120xB60xH50cm. W morskim istotna jest głębia a nie wysokość. Poza tym 60cm utrudni obsługę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz koralie nano evolution, ale ktora bo jest ta 900l/h i 1600 ?


ff37c322e831cc203da4ccb0e5154311u1046a915.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok dzieki :)

=o Rewelka, bardzo mi sie podoba, chcialem zamawiac ok 11 kg skaly ale widze ze 8 w zupelnosci wystaczy i nie zawali akwa. To opti czy float?


ff37c322e831cc203da4ccb0e5154311u1046a915.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.