Skocz do zawartości
looolek44

panel z boku - pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie czy można zaplanować panel filtracyjny z boku akwarium ? Jeśli nie to jakiej wielkości powinien być sump do 126 l akwa ? dziękuję z góry za odpowiedź.

Dzięki za przypomnienie. Cham ze mnie . Witam wszystkich forumowiczów .:(

Nie mogę znaleźć regulaminu .

REGULAMIN jest w KAŻDYM dziale tematem przyklejonym :)

Zachęcam gorąco do zapoznania się z nim.

Warto też zerknąć do innych "przklejonych" tematów.

:)


Do byka nie podchodź od przodu, do konia od tyłu, a do idioty nie podchodź w ogóle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To, że panel usytuowany jest z tyłu lub z boku zależy jak zawsze od wymiarów. Jeżeli ktoś ma boczną ściankę 20cm a tylną 120cm to raczej będzie oscylował wokół tego większego wymiaru. Nie wyobrażam sobie panelu, w którym mieści się tylko woda. Jeżeli tak, to już lepiej przelew i sump skoro szkoda miejsca.

A sump do akwa 126L można mieć nawet 500L. Zależy to od możliwości i należy wykorzystywać każdą praktycznie przestrzeń tak, aby system był jak najbardziej optymalny i spełniał swoje zadanie.


cc183b31859f2d3073f0571477a8ac16u1871a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam panel boczny i powiem CI tak. ladnie to wszystko wyglada i profesjonalnie ale wyczyscic to...no comment...szybciej bedziesz chcial go wywalic z akwarium niz go wkleiles. no i odpieniacz hmm wydaje mis ie ze jedynie na kostke. ja mam tylko 54l ale i tak jakbym robil akwa od nowa to bym maly sump wolal.


akwarium zlikwidowane:( kiedys bedzie duuuzo wieksze:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeraża mnie w patencie z sumpem konieczność wiercenia w akwa stąd pomysł z panelem bocznym. Poza tym słyszałem o zalaniach mieszkania :( w opcjach z sumpem.

Poza tym ze względu na posiadanie potomka wolałbym opcję bez sumpa żeby uniknąć grzebania w szafce :)

No i last but not least - jaka powinna być szerokość tego panelu bocznego - procentowo.

Dziękuję wszystkim za zajęcie stanowiska. rozumiem że zarówno do sumpa jak i panelu potrzebna jest obiegówka (new-jet 1200 może być ?). Aha, a jak korzystam z metody berlińskiej to chyba nie potrzebuję innej filtracji tylko skała + odpieniacz , ew. refugium?

Ten post był edytowany przez looolek44 (2010-09-23 08:44 GMT)

korzystamy z opcji "edytuj"

pkt. 6 Regulaminu

A jak się sprawy mają z pokrywą. Nigdzie nie trafiłem na wzmiankę czy można położyć np. szybę aby ograniczyć parowanie.


Do byka nie podchodź od przodu, do konia od tyłu, a do idioty nie podchodź w ogóle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sump, prawidłowo wykonany nie ma szans na przelanie się. No chyba, że ktoś za mało zostawił miejsca na wodę która do niego wpadnie, po wyłączeniu pomp.

Ja dziś pukam si w głowę, gdzie bym to wszystko zmieścił jak nie w sumpie. - paletki, odpieniacz stożkowy, grzałki, żywą skałę (to znaczy tak w teori :( bo zkładam akwarium za tydzień, ale już sump będzie wypełniony sprzętem po brzegi :))

EDIT: Używaj opcji edytuj bo Nika, albo skoczek Cię zjedzą :)

Panel boczny robisz, głównie pod odpieniacz. - jego szerokość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tylko dodam uczony wczorajszym doświadczeniem :

panel i każda jego komora tak szeroka by dało się rękę włożyć - do dna każdej komory.

 historia :
wczoraj zwężka do pompy wpadła do komory bubble stop, która jest za wąska i jak na złość - zwężka miała średnice o 2-3 mm za dużą by ją przecisnąć dołem.
skończyło się po 15 minutach i grzebaniu pałeczkami chińskimi trzymanymi końcówkami palców - ufffff-a 

łeeee.. znoowu różowy :(:)


17.03.2010r - 20.08.2012 http://nano-reef.pl/...m=posts&q=27683

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panel boczny zrob tylko tak szeroki, zeby zmiescil Ci sie odpieniacz, pompa powrotna i dlon. Szkoda miejsca w akwa.

Ja mialem panel boczny w 80x35x35 i mial ok 11 cm.

Co do bubble stop - jakos nigdy nie moglem zrozumiec potrzeby jego uzywania :(. Mialem w panelu wewnetrznym i teraz mam w zewnetrznym tylko 3 przegrody. Z komory odpienka woda idzie gora do pierwszej w ktorej jest wata a z niej dolem do drugiej gdzie jest wegiel.


dsc0711b.th.jpg

Delta 72x72x50; LED Cree by Tomasz; Hydor Slim-Skim; 2x6055 + multi

Znajdziesz mnie rowniez na: http://www.bractwo-s...forum/index.php

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Looolek44, tak na początek może do regulaminu sobie zajrzyj. I przywitać się też wypada.

Spirou, perfidny różowy :(


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kapuhy - dokładnie ! :(

ja mam panel zrobiony tak :

grzebieniem woda z akwa -> komora odpieniacza -> dołem do wąziutkiej skur%&$#&j komory [to mój bubble stop] -> górą łagodnie do komory z pompą powrotu.

a mimo to, po włożeniu ręki na dłużej do wody (tylko ~55litrów w obiegu) zmienia się napięcie powierzchniowe wody i odpieniacz wywala bąbelki które aż docierają przez pompę powrotu do akwa. Fakt że odpieniacz to tylko beast, ale myśle że to nie robi różnicy.

Dlatego zalecam dobry (lepszy) bubble stop mimo że panel z założenia ma być malutki.


17.03.2010r - 20.08.2012 http://nano-reef.pl/...m=posts&q=27683

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sorry za off-topic, ale jak sie ma poziom wody w akwa ok 50l po wlozeniu reki - w wiekszym akwa, szczegolnie z sumpem to nie mialo znaczenia, ale teraz planuje sobie takie ok 50-60l i boje sie ze po wlozeniu reki woda moze sie przelac?


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak masz panel/sump niezalane po brzegi to ręka albo i dwie się zmieszczą, byle nie włożone gwałtownie - tylko tak by grzebień zdążył przepuścić odpowiednią ilość wody.

taka ręka to (jak tak patrzę na swoją prawą :( ) to pewnie jakieś 3 litry (wkładam zwykle do łokcia), więc mieszczą się :)

co mi jeszcze z podstawowych rzeczy przychodzi głowy - odpieniacz mam na krawędzi akwa, więc jak przeleje - to na podłogę. Trzeba całość zaplanować tak by poziom wody zmieniał się wszędzie byle nie w komorze pracującego odpieniacza :)


17.03.2010r - 20.08.2012 http://nano-reef.pl/...m=posts&q=27683

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam bym 126 l akwa wiercil, wiercil i jeszcze raz wiercil.:(

A do sumpa wlozylbym super odpieniacz z pompa igielkowa (taki dla 400 l) a nie zabawke kilka cm szeroka.:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.