Skocz do zawartości
Kubaaas

Tymczasowe akwa (filtr kubelkowy)

Rekomendowane odpowiedzi

Chcialbym poprosic Was o porade w jednej sprawie. W planach za 3-4 miesiace mam start wiekszego akwarium (>RM). Bedzie to ok. 600l. Jak juz skoncze koncepcje to tez wrzuce swoj pomysl na forum do weryfikacji.

W miedzyczasie chce zaczac powoli polowac na fajne kawalki skaly i odkladac je sobie w oddzielnym zbiorniku tak zeby za 3-4 miesiace miec latwiejszy start i krotszy cykl. Pozowliloby to mi na spokojne szukanie takich ksztaltow jakie chce i na majsterkowanie przy konstrukcjach, etc.

Pytanie moje dotyczy samego zbiornika do takiej "przechowalni". Mam wolne akwarium po rybkach slodkowodnych - 180l. Oswietlenie T8, filtr kubelek Eheim. Dokupilem juz sobie odpieniacz Aqua Medic Biostar Flotor - ktory powinien sama skale pociagnac - i mam w zapasie pompe cyrkulacyjna.

Jezeli wyjalbym wszystkie wklady z kubla, czy moglby pozostac jako podgrzewacz/obiegowka (na wyjsciu z kubelka jest ogrzewanie przeplywowe)? Szukalem info na forum o fitrach kubelkowych i generalnie wiekszosc byla na "nie". Konstruktywne komentarze/sugestie bardzo mile widziane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra. Bylo dzisiaj troche czasu wiec zaczalem odpalanie "przechowywalni". Po dalszym czytaniu forow postanowilem zrezygnowac z kubla i dokupilem zwykla grzalke.

RO/DI sie od rana leje, grzalka zainstalowana, Biostar Flotor zainstalowany (duza wada - nie sciaga wody z powierzchni), pompa cyrkulacyjna chodzi, sol powoli dodawana. Dokupie jeszcze jakas tania belke T5 zeby swiatlo bylo. Z pompa jest troche "overkill" bo wsadzilem Tunze 6105, ktora jest docelowo do duzego akwa ale niech sie powoli dociera. Po odkreceniu do 13.000 l/h niezly cyklon sie zrobil :).

[t=http://i1004.photobucket.com/albums/af165/Kubaaas/Temp%20Tank/Temp22092010001thumb.jpg]http://i1004.photobucket.com/albums/af165/Kubaaas/Temp%20Tank/Temp22092010001.jpg[/t]

Teraz sobie bedzie spokojnie chodzilo z dolewkami wody z podmian na RM.

Skoro tak duzo osob sie wypowiedzialo na poprzedni post :) moze teraz cos mi doradzicie. Aby miec najlpesza jakos zywej skaly do przyszlego akwarium - majac 3-4 miesiace w zapasie - czy powinienem szukac:

a) skaly prosto z frachtu - odgazowywanie u siebie.

:) odgazowana skala ze sklepu - wiem, ze trudne pytanie ale gdzie najlepiej w Wawie? AM, Acro., eRybka?

c) mieszanka zywej i martwej/ceramiki?

d) inne rozwiazanie?

Caly ten trud zadaje sobie po to aby wystartowac z najlepsza mozliwa skala w nowym akwa. Jestem przekonany, ze to podstawa udanego akwarium. Bede wdzieczny za pomoc/rekomendacje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyglonda ze podchodzisz to tematu powoliI z glowa.Masz dosyc dlugi okres czasu.

Mozesz spokojnie pomiaszac 50/50 skaly martwej ze zywa(jest taniej)

Ceramiki bym nie dawal.......Jak chcesz miec ladne glony na skalach to one rozrastaja sie

Najszybciej przy malym oswietleniu I zielenizna jest ograniczona.

Opisalem amerykanski sposob na dojzewania skal na forum dla nowacjuszy.

Filtry kubelkowe czysc bardzo czesto I bedzie ok(bez zadnych gabek)

Daj kamyczki na amonie.

Masz wiecej pytan Daj przez priv.

Sk


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heja Kubaaaas!

Expertem to ja nie jestem (wciaz zdobywam wiedze) i wlasnie zaczyna przygode ze slonym. Generalnie od kilku lat utrzymuje dobre kontakty z akwarystami slonowodnymi - smialo moge powiedziec- chyba na calym swiecie...

generalnie nie rozumiem dlaczego wiekszosc tutaj jest na " nie " jesli chodzi o kubelki jako dzialajace filtry w morskim.

posiadam mnostwo zapewnien i opisow od tych, ktorzy je z powodzeniem uzywaja jako dodatkowe filtry biolog i czasami chemiczne. wiele opisow (szczegolnie wsrod pasjonatow nano) potwierdza zasadnosc i przydatnosc posiadania takich filtrow.

sa jednak warunki: kubelki najnowszych generacji (eheimy ecco, profes itp sa bardzo chwalone) systematycznosc w dbaniu o wklady bezwzgledna!!! i tutaj sa tacy, ktorzy dbaja o czyszczenie co tydzien, inni co dwa a jeszcze inni nawet raz na 3-4 tyg!!! Uwierz mi, ze zbiorniczki maja bajeczne:-))

to tak odnosnie twojego pytania o kubelek.

ps: sam posiadam eheim ecco pro i na bank go uruchomie (w tej chwili wertuje materialy, zeby wygrzebac co do niego wladowac, co bedzie najlepszym materialem na biologa)

pozdro


projekt 180l + sump

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heheh wlasnie doczytalem o co pytasz:-))))

ps: mysle, ze bez problemu mozesz zastosowac go jako obiegowy podgrzewacz.... dodatkowo bedzie spelnial role dobrego cyrkulatora ( o ile dobrze sie orientuje to dobra pape ma ten model)


projekt 180l + sump

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za to, ze rodacy z USA/UK sie chociaz odezwali :)

Moj filtr kubelkowy to Eheim Professional 3. Na razie go nie potrzebuje bo grzalke juz oddzielna zamonotowalem a glownie do tego chcialem go wykorzystac. I tak jeszcze musi zostac porzadnie wyszorowany po slodkim. Jak bedzie skala to zobacze czy przyda sie dodatkowy obieg wody. Na razie moim glownym tematem w tej chwili to jest dobranie najlepszego mozliwego LR. Widze, ze wiekszosc sklepow oferuje LR z Indonezji. Na zagranicznych forach mocno chwala Fiji, Java, etc.

Nie wiem tez czy lepiej wziac taki odstany (odgazowany) LR ze sklepu czy brac prosto z frachtu liczac na to, ze wiecej u mnie zycia przetrwa w mojej "przechowalni" niz w sklepie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

temat skaly caly czas przerabiam (u mnie tez z Fiji kroluje i bardzo ja chwla na forach) w tej chwili zastanawiam sie nad pewnym projektem, ktory zostal gdzies opisany na necie. generalnie gosciu zabawil sie w start w swoim 360l akwa w 80% z sucha, dobrej jakosci skala. 20% dolozyl zywej.... ciekawie to opisuje i rownie ciekawe wnioski mozna wyciagnac. jednym z nich jest to, ze prawie wcale nie mial do czynienia z wielkimi burzami glonow itd.... dojrzewanie jednak w takim akwa przebiega na przestrzeni 3-4 mcy. sucha skala po 3ch mch jest nie do rozroznienia od tej zywej (tak pieknie biologia dziala)

staram sie zdobyc od niego wiecej info na ten temat. zobacze co z tego wyjdzie. osobiscie zas sklaniam sie w strone czesci z suchej poniewaz mozna znalezc naprawde bajeczne ksztalty tej skaly. jak sie dowiedzialem, ksztalty to wynik tego, ze dana partia znalazla sie z roznych powodow w odcietej od pradow sferze i obumarla. prady przestaly ja tak dokladnie szlifowac i ostala sie tak jak umarla (czy cos tam jeszcze w temacie:-)

naprawde pieknie wygladaja niektore kawalki z tych skal.


projekt 180l + sump

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@toffdd czy masz moze jakis link? Jakos troche sceptycznie - moze blednie - podchodze do suchej skaly. Rozumiem, ze zwierzaki/bakterie z czasem moga ja zadomowic ale zeby w samym srodku rozwinely sie baterie denitryfikacyjne to chyba nie jest latwo a to jest wlasnie wazna funkcja LR. Ale chetnie bym poczytal jak temu gosciowi idzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skale mozesz pomieszac. Dojrzewanie bedzie dluzsze lub na poczatku skala nie tak wydajna niz gdybys mial cala zywa, ale nic nie stoi na przeszkodzie, zeby kupic polowe martwej.

Natomiast z kubelkami to sobie przemysl. Bedziesz mial skale i odpieniacz, to po co dorzucac kubelek, w ktorym bedziesz co chwile zmienial wklady ? Co on ma usprawnic ?

Owszem, do filtracji weglem i innymi absorberami moze Ci sie przyda.

Problem polega na tym, ze po kilku tygodniach juz Ci sie znudzi wymienianie wkladow (kto by to na siebie bral dobrowolnie ?) i kubelek zamiast filtrowac, zacznie brudzic wode. Toffdd albo cos zle zrozumial, albo podpowiadacze z calego swiata mieli malo pojecia.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Stani Okres dojrzewania mnie za bardzo nie przejmuje gdyz i tak ma to byc tymczasowy zbiornik do czasu uruchomienia docelowego. Mam co najmniej 3-4 miesiace. Wydajnosc skaly na poczatku tez nie jest wazna bo zadnego innego zycia tam nie planuje. Tak jak pisalem wyzej kubelek nie jest juz konieczny i pewnie nie uzyje go ale jednoczesnie nie widze w czym moglby zaszkodzic jezeli wszystkie wklady sa wyjete. Przeciez nie ma nawet na czym zatrzymac sie detrytus, etc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bez wkladow to pewnie tylko prad bedzie zuzywal, dajac w zamian niewiele cyrkulacji, ale i nie zaszkodzi :)


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mowiac to temat kubelka juz nie jest dla mnie specjalnie wazny. Bardziej zalezy mi na informacji dotyczacych najlepszego rodzaju/zrodla LR. Czytalem sporo na reefcentral ostatnio i widze, ze sporo osob lubi dodawac kilka nie odgazowanych skalek w celu wprowadzenia maksymalnie duzej roznorodnosci fauny do akwarium. Wydaje mi sie, ze w tym kierunku pojde.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#285836 Stani :

Skale mozesz pomieszac. Dojrzewanie bedzie dluzsze lub na poczatku skala nie tak wydajna niz gdybys mial cala zywa, ale nic nie stoi na przeszkodzie, zeby kupic polowe martwej.

Natomiast z kubelkami to sobie przemysl. Bedziesz mial skale i odpieniacz, to po co dorzucac kubelek, w ktorym bedziesz co chwile zmienial wklady ? Co on ma usprawnic ?

Owszem, do filtracji weglem i innymi absorberami moze Ci sie przyda.

Problem polega na tym, ze po kilku tygodniach juz Ci sie znudzi wymienianie wkladow (kto by to na siebie bral dobrowolnie ?) i kubelek zamiast filtrowac, zacznie brudzic wode. Toffdd albo cos zle zrozumial, albo podpowiadacze z calego swiata mieli malo pojecia.

Pozdrawiam

Stani - wszystko zrozumielem wysmienicie! i tak jak napisalem: Wszyscy, ktorzy uzywaja kubelkow do filtrowania podkreslaja bardzo mocno, ze nie wolno zaniedbac czyszczen wkladow i byc w tym bbbbbardzo systematycznym!! jesli chodzi zas o wyniki takiego prowadzenia to (jak tez juz napisalem) siodme niebo:shocking.

tak mi sie wydaje, ze po lepkach mnie czytacie:tongues jako expert to ja sie nie wypowiadam:whip, ja tylko dziele sie tym czego sie dowiedzialem - ciagle tez szukam i sie dowiaduje. poza tym co szkola to inna tablica (i bardzo dobrze!) z drugiej strony pisanie, ze kubelek do lamusa - to przesada (no chyba, ze ktos ciagle mysli o kubelkach sprzed 5-10lat:-)))))) - wtedy sie zgadzam.

dodam tez, ze nikt z uzytkownikow, z ktorymi mam w tym teamcie kontakt, nie okresla kubelka jako warunek konieczny. tak poprostu - maja go, dbaja o niego i posiadaja dowody na to, ze dobrze zadbany kubel potrafi sprawowac sie wysmienicie w filtracji. tyle w temacie:waving

i tak sobie mysle, ze co to za pisanie typu: po jakims czasie nie bedzie sie tobie chcialo czyscic wkladow i wtedy kubel wode bedzie brudzil....???:)

czy nie o systematycznosc tutaj chodzi? moze wiec z lenistwa zaprzestac pomiary parametrow:-) karmienia rybci:-)

mialem kiedys taki okres wielkiego zabiegania i pomimo tego, ze moja 800litrowa amazonka od lat dzialala extra, jeden z zewnetrznych zawiodl. gdybym trzymal wczesniejsza rutyne w sprawdzaniu i przegladzie wkladow..... gdybym gdybym.......:banghead

gdybac mozna dlugo:baby

ps: wlasnie czytam na temat pewnego sprytnego urzadzenia, ktore wymyslil jeden lepek w USA. urzadzenie to nic innego jak wewnetrzny, sprytny zestaw na media, ktore maja dzialac i dzialaja wysmienicie w RSMx. gostek byl tak sprytny i pomyslowy, ze po roku samodzielnego konstruowania tego czegos i po dziesiatkach oklaskow z calego USA (na temat tego, jak swietnie to dziala) zostal przejety z pomyslem przez duza firme:clowning bystrzacha ma juz swoja strone, teraz juz nie wycina tego sam pilkami mechanicznymi tylko mu laserami tasmowa wycinaja:-) i jak sie zalogowalem, zeby to zamowic do swojego RSMxa to sie okazalo, ze sama siec RSMx go zaangazowala:-))) to dopiero pomysl!

ps: urzadzenie to - to nic innego jak mini kubel, ktory idealnie wchodzi w jedno z miejsc w zestawie. efekty????? - siodme niebo!!!:)

to tak odnosnie tego jak to filtracja kubelkowa do lamusa musi isc....:)

stare szkoly czasami sprawdzaja sie po dzis dzien...

no i dodac chce, ze w zwiazku z tym sprytnym urzadzeniem, ktore swietnie pasuje do mojego RMxa - zrezygnuje z kubla i oddam go bratu:-)

korzystaj z opcji edytuj, gdy coś się przypomni :)

pkt. 6 Regulaminu


projekt 180l + sump

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja stara szkola mowi, ze jesli w akwarium mozesz z czegos zrezygnowac, co moze byc szkodliwe i co zajmie Ci niepotrzebnie 1 min czasu w tygodniu to tego nie chce.

Jesli kubel bedzie pusty, to zrobi troche cyrkulacji i spelni swoje zadanie. Jest tez dobry na rozne absorbery, ktore sa wydajniejsze w kubelku niz w skarpecie.

Na podmiany, testy itp. czas mam, bo zmienianie waty mi go nie zabiera. Jesli ktos ten czas ma, to przy systematycznym zmienianiu wkladow, przefiltruje wode nie zwiekszajac nitratu. Inny to zrobi odpieniaczem i np: ozonem i nie mysli o ruszaniu czegokolwiek.

Mysle, ze lepiej zostawmy te kubelki, bo autor postu nas pogoni, bo nie rozmawiamy na temat. Chcialem jedynie zwrocic uwage, ze nowoczesne kubelki produkuja tak samo NO3 jak te starsze i nic nowego nie wnasza.:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani- zeszlismy sie pieknie w lesie:whip

jak wyzej napisalem- kubel oddaje bratu (nie bedzie mi filtrowal ani za cyrkulacje robil)

z USA sprowadzam ten fajny bajer:-)


projekt 180l + sump

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiemy o jaki bajer chodzi. Opowiesz ? Ale chyba w swoim poscie.

Kubaaas - dobrze kombinujesz.:) Kawalek nowiutkiej skaly wniesie roznorodnosc.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytalem od deski do deski "Beginner's guide to Live Rock" na RC. Duzo roznych opinii tam jest ale rzeczywsicie sporo osob zaleca do odgazowanej skaly wprowadzic troche swiezej z dostawy - tak pewnie zrobie. Przy okazji dowiedzialem sie, ze to samo jest zalecane z LS. Sam sie zastanawialem dlaczego tak malo zyjatek mam w piasku w Reefmaxie a prawda jest taka, ze niby skad mialyby sie tam wziac? W przyszlym akwa postaram sie zasiedlic LS garstka piachu z dzialajacego systemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przechowywalnia ruszyla. 2 tygodnie po zasoleniu i dodaniu wody z podmian w RM, przyszla pora na zakupy. Aby zaszczepic skaly maksymalnie duza roznorodnoscia zycia objechalem praktycznie wszystkie sklepy w Warszawie. W sumie nazbieralem ok 35-40kg roznych skal. Czesc odgazowanych, czesc dojrzalych kawalkow po paru miesiacach w dzialajacych akwariach i to na czym najbardziej mi zalezalo - ok 10kg skaly prosto z transportu z lotniska w Frankfurcie po <48h od wyjecia z morza. Licze na fajnych pasazerow :).

[t=http://i1004.photobucket.com/albums/af165/Kubaaas/Reef%20tank%2007jul10/RM%2024oct2010/RM24102010035thumb.jpg]http://i1004.photobucket.com/albums/af165/Kubaaas/Reef%20tank%2007jul10/RM%2024oct2010/RM24102010035.jpg[/t]

[t=http://i1004.photobucket.com/albums/af165/Kubaaas/Reef%20tank%2007jul10/RM%2024oct2010/RM24102010037thumb.jpg]http://i1004.photobucket.com/albums/af165/Kubaaas/Reef%20tank%2007jul10/RM%2024oct2010/RM24102010037.jpg[/t]

Akwarium jest wyposazone w AM Bioflotor, ktory ku mojemu zaskoczeniu calkiem niezle pieni. Belka 2x39W chodzi na razie 4h/dziennie. Skaly sa codzinenie przedmuchiwane po czym wlaczam kubelek z wata akwarystyczna zeby wylapywac plywajacy syf. Wata wymieniana codziennie. Jak bedzie mniej syfu plywac to kubel pojdzie w odstawke. Na razie 2-3 razy w tygodniu podmiana 20% wody.

[t=http://i1004.photobucket.com/albums/af165/Kubaaas/Reef%20tank%2007jul10/RM%2024oct2010/RM24102010044thumb.jpg]http://i1004.photobucket.com/albums/af165/Kubaaas/Reef%20tank%2007jul10/RM%2024oct2010/RM24102010044.jpg[/t]

[t=http://i1004.photobucket.com/albums/af165/Kubaaas/Reef%20tank%2007jul10/RM%2024oct2010/RM24102010043thumb.jpg]http://i1004.photobucket.com/albums/af165/Kubaaas/Reef%20tank%2007jul10/RM%2024oct2010/RM24102010043.jpg[/t]

Plan nowego akwa ciagle dojrzewa. Ponizej mala zajawka...

[t=http://i1004.photobucket.com/albums/af165/Kubaaas/Reef%20tank%2007jul10/RM%2024oct2010/planthumb.jpg]http://i1004.photobucket.com/albums/af165/Kubaaas/Reef%20tank%2007jul10/RM%2024oct2010/plan.jpg[/t]

Skaly dobieralem z pewna wizja jak mialoby to wszystko wygladac. Przez nastepne 2-3 miesiace bedzie sobie dojrzewac w przechowywalni az gotowy bedzie docelowy domek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.