Skocz do zawartości
subek

Kostka 50x50x50 od czego zacząć.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jestem początkującym akwarystą, w maju postawiłem zbiornik 1120 litrów z pielęgnicami i wciągnęło mnie konkretnie :)

Aktualnie myślę nad kostką z nano rafą, wybrałem kostkę OW 50x50x50 akurat mi wejdzie na biurko, w związku z tym mam kilka pytań.

Nie mam możliwości schowania sumpa, więc wynalazłem takie coś:

http://www.sklep.aquamedic.pl/index.php/product/show/id/5805

Wydaje się być ok, nie chce filtra wewnętrznego bo akwarium chcę urządzić jak najbardziej czysto, czyli rafa i kilka małych żyjątek bez żadnych dodatków. Czy ta bateria filtrów się sprawdzi?

Kolejne pytanie, jakie dobrać do tego zestawu pompy cyrkulacyjne? Jedną dużą czy dwie mniejsze?

Jakie lampy? Jedna HQI 150 wat czy może kilka słabszych T5?

Grzałka ile wat?

Mam do dużego zbiornika podciągnięte RO, czy DI jest konieczne?

Mam nadzieje, że nie zanudzam, po drodze pewnie dojdzie jeszcze kilka pytań :) Z góry też dziękuje za każdą pomoc.

Tak wyglądał mój pierwszy zbiornik jeszcze przed zabudowaniem szafki. Docelowo też pewnie będzie morski :)

http://lh6.ggpht.com/_G9rjY347rEE/TE3qrSFTWXI/AAAAAAAAB7s/2hYF9DjD3k0/s1024/DSC_0079.resized.JPG

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do pomp: dwie mniejsze można ustawić tak, by cyrkulacja docierała do każdego miejsca w akwarium, jedną dużą- niekoniecznie. Przy HQI masz 'bliki', przy T5 możliwość konfiguracji różnych typów świetlówek. DI jest konieczne (no, na pewno wskazane :)).


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Riff 500 od AM to średnio dobry zestaw moim zdaniem(patrz np. bio-kulki). Chyba lepiej by było (i taniej) gdybyś sam zrobił sumpa i kupił odpieniacz.

DI jest potrzebne:)

A co do lamp to to kwestia gustu:)Ja bym zamontował same t5 albo hqi 70w plus kilka t5.


225l+54l Sump.

Odpieniacz: Mini Bubble King 160(DIY)

Światło: 150W HQI+2x39w t5.

Automatyczna dolewka Aqua-Trend.

Cyrkulacja: Tunze 6045+Nanoprop 5000.

Obieg: NJ2300.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego pieknego filtra, przyda sie jedynie odpieniacz, ktory mozna kupic za "grosze" i ktory nie jest siodmym niebem. Reszta sie nie nadaje, wiec juz na lepszy odpieniacz zaoszczedziles i jeszcze zostanie ! Nie dziekuj.:) tacy juz tu na forum jestesmy.

Te moduly ladnie wygladaja, ale nie widze miejsca na grzalke, automatyczna dolewke, absorber itd. Sump by to miejsce mial...

- dobralbym dwie pompy po 2500 l kazda

-T5 na 50 cm to chyba te malutkie, trudno dostepne (chyba 14W)? W 60 cm juz bys zmiescil 24W. Do HQI 150 W (14-16 000 K)warto dodac jakiegos niebieskiego kompakta, zeby gaszenie swiatla bylo lagodniejsze.

- przy HQI grzalka malutka...Raczej chlodzenie.

- DI odfiltruje okrzemki

- nie zanudzasz :)

Ps: mozesz wypelnic stopke ? Warto wiedziec, kto mieszka w poblizu.:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tylko dodam z własnego doświadczenia - mam akwarium mniejsze o połowę od tego co planujesz,

również stoi na biurku,

całego szpejostwa jest więcej niż samego akwarium : zbiornik na dolewkę, odpieniacz wystający za akwarium, chłodzenie, masa kabli (raz do stateczników (8 świetlówek = 16kabli :0), dwa do pradu - w sumie z 8 wtyczek [obieg, cyrkulacja, odpieniacz, 2x światło, dolewka, chłodzenie, grzałka,] do tego zegary czasowe światłem sterujące - że o nocnym którego nie mam nie wspomne].

mi owszem - akwa mieści się na biurku - ale to co stoi koło biurka to sajgon :/ - kubatura tak z 2-3 razy tyle co akwarium.

Choć nie mam jeszcze porównania - naprawdę doradzam osobną szafkę i sump, naprawdę nieporównywalna wygoda.


17.03.2010r - 20.08.2012 http://nano-reef.pl/...m=posts&q=27683

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje bardzo za odpowiedzi :)

No więc właśnie sump odpada ze względu na położenie akwarium, muszę skombinować coś na wzór takiej baterii filtrów no i koniecznie zewnętrzne żeby nie zawalało mi akwarium. Sam odpieniacz nie dałby rady?

Grzałkę kupiłbym przepływową więc była by schowana pod biurkiem. Chcę iść z tą kostką w kierunku aquascapingu, czyli schludnie i czysto z kryształowymi rurkami :)

Stani, no właśnie tak myślałem, że będzie problem ze świetlówkami dlatego od razu pomyślałem o HQI. Uzupełniłem profil :)

Automatycznej dolewki raczej nie planuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

za duże akwarium by było bez sumpa, znaczy się owszem da rade bez sumpa, ale obok akwarium będziesz miał plątaninę kabli, syf, kiłę i mogiłę, generalnie kiepski aquaskejping.

a tak żeby zbyt daleko nie szukać - masz już wszystko gotowe do zalania http://allegro.pl/akwarium-morskie-zestaw-nowy-tanio-i1249440484.html

starguj trochę cenę i będzie ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupno gotowca zabije mi cały fun z kompletowania i składania sprzętu. Rzeczywiście zestaw wygląda ciekawie no i w sumie wszystko podane jak na tacy ale... chciałbym ten zbiornik od początku do końca zrobić sam :)

W ostateczności mógłbym ten sump zrobić, doradzicie mi wymiary? Co w nim umieścić? Bioballe itp. chyba są bez sensu w morskim?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Idę trochę na łatwiznę :) Ale przeczytałem wszystkie poradniki, obejrzałem prezentacje, nie przywiązywałem wagi do sumpa bo go w ogóle nie planowałem ;)Może ktoś ma jakiś wymarzony projekt sumpa do podobnego litrażu którym chciałby się podzielić? :)

A taka lampa?

http://sklep.roslinyakwariowe.pl/lampa-blau-aquaristic-lumina-3x36w-45cm-p-8826.html

Czy lepiej HQI?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nieźle wtopiłem, jak mówiłem nie przeglądałem tematów o sumpach, a właśnie zauważyłem, że chyba najważniejszy jest Twojego autorstwa :) Sorry i już się zabieram za lekturę :)

Zastanawiam się nad tym sumpem, doszedłem do wniosku, że ustawię zbiornik obok biurka na szafce, akwarium 50x50 no to szafka będzie podobnie.

Teraz sump, 40x30x30 czyli zbiornik jakieś 36 litrów brutto. Jak go zagospodarować? Myślę o trzech komorach, pierwsza spływ, druga jakieś medium filtracyjne, trzecia odpływ. Jakiś niewielki odpieniacz podwieszony gdzieś w szafce. Jakiego powerheada dać na ten zbiornik? Do zestawu dojdzie jeszcze grzałka i w planach na przyszłość auto dolewka. Zapomniałem o czymś? Jakiś konkretny odpieniacz polecacie? Może dać inny rozmiar sumpa? Jak podzielić komory?

Jaką dać wysokość szafki? Myślę o 90cm, akwarium wtedy będzie kończyło się na 140cm co da mi łatwy dostęp do niego. Czy może lepiej dać wyższą szafkę żeby zwiększyć w niej ilość miejsca?

korzystamy z opcji "edytuj" :)

pkt. 6 Regulaminu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#285969 Natan :

co do światła to czytaj dalej, i rozważ akwarium o długości 60 cm - t5 przynajmniej wejdzie.

do 50cm tez wejdzie T5 a dokładnie Juwel High-Lite® Blue oraz High-Lite® Marine, obie świetlówki T5 24W - 438mm

http://juwel.pl/produkty/oswietlenie.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym takiego malutkiego sumpa nie dzielil.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@subek oblicz ile wody spłynie z akwarium przy wyłączeniu pompy, zapewne sump wyjdzie ciut wyższy.

szafkę zrób 80-85 cm wysoką, bo inaczej będzie Ci się ciężko grzebało w akwarium.

co do sprzętu - przejrzyj podobne akwaria, dobierz sprzęt i napisz co wybrałeś, wtedy się oceni czy dobry sprzęt czy nie, a przy okazji "przejrzysz" sprzęt na rynku.

jeśli chcesz dzielić sump to tylko na dwie komory - odpieniacz i obieg.

@rodzyngit, no fajnie masz dwa rodzaje świetlówek, nie masz do tego żadnej lampy poza diy, i później nikt tego nie kupi jak będziesz chciał sprzedać. a przy normalnych długościach t5 masz pełno lamp i możesz przebierać w barwach świetlówek.

dlatego tez @subek rozważ jeszcze raz długość akwarium. Albo ledy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani ma rację po co dzielić, jakie medja filtracyjne zastosujesz ?


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mediów jeszcze nie wybrałem, od wczoraj interesuje się tematem na poważnie, wcześniej tylko podziwiałem zdjęcia :) Jeżeli nie ma takiej potrzeby to nie będę dzielił.

Co do ledów, to chyba nowość, warto w to wchodzić? Niestety nie ma opcji na poszerzenie akwarium, 50cm wchodzi idealnie na miejsce które sobie wybrałem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#286006 subek :

Co do ledów, to chyba nowość, warto w to wchodzić? Niestety nie ma opcji na poszerzenie akwarium, 50cm wchodzi idealnie na miejsce które sobie wybrałem :)

Warto tylko z głową.


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W forumowym sklepie zauważyłem ledowe lampy Black Python 75W, cena zabija ale nie widzę jakiejś sensownej alternatywy.

Czy zastosowanie tej lampy to będzie wejście z głową, czy wręcz przeciwnie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli na LED Cree i nie klejone na butapren to warto.


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, w takim razie robię listę sprzętu. Na zbiornik i szafkę muszę poczekać około dwóch tygodni to zacznę kompletować resztę.

Idąc od góry:

1) Lampa LED http://reefshop.pl/sklep/index.php?main_page=product_info&cPath=261_1056&products_id=7335 z wielkim bólem ale będę musiał jakoś przełknąć cenę.

2) Zbiornik 50x50x50 z kominem na środku tylnej ściany zbiornika, spływ, powrót, - dać też rewizję?

3) Cyrkulacja dwa razy http://reefshop.pl/sklep/index.php?main_page=product_info&cPath=1007_26&products_id=6206 będzie ok?

4) Sump - rozmiar się obliczy. Medium żywa skała - ewentualnie co innego?

5) Pompa - no właśnie jaka?

6) Odpieniacz http://www.sklep.aquamedic.pl/index.php/product/show/id/5682 + zalecana pompka mistral 300.

7) Grzałka 150Wat - chociaż w 1100 litrach utrzymuje mi się temperatura bez grzania zbliżona do 25 stopni to chyba warto pomyśleć o chłodzeniu.

Akwarium ma być wypełnione w 1/3 żywą skałą, do tego żywy piasek, ekipa sprzątająca oraz 2-3 błazenki.

Taki mniej więcej plan na dzień dzisiejszy sobie ustaliłem. Proszę o wskazówki co byście zmienili, czego nie warto dawać, co dodać itd. Generalnie każdy głos będzie mi pomocny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumpie możesz odpuścić LR do sumpa możesz dać jakiś filterek przepływowy z absorbentem PO4 w niewielkich ilościach do tego odpieniacz, grzałka i nic więcej tam do szczęścia nie potrzeba no jeszcze czujniki dolewki i tyle na początek wystarczy :)

Odpieniacz przy tym litrażu już poleciłbym jakiś z pompą, a nie flotora, a jeśli już coś na kostkę to Aquael PS-300 kosztuje 60zł zamiast 260zł, a działa identycznie... Do tego mocna pompa Sera lub Tetra powyżej 275l/h. Ale poszukaj czegoś z pompą choć może przy tych 125l ten na kostkę na styk wystarczy u mnie przy 72l i obsadzie 3,5 ryby NO3 cały czas 0, a odpieniacz jest mocno na sucho ustawiony więc przy regularnej wymianie kostek (co ok. 3 tygodnie) może da radę :)

Pompy Tunze zmieniłbym na Koralie - cisza.

Pompa obiegowa polecam coś z Newjeta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ad2. Polecam jednak komin trójkątny w którymś rogu - o wiele łatwiej jest ustawić cyrkulację, ja mam prostokątny w lewym rogu i mam lekki problem z cyrkulacją w zbiorniku.

Ad3. Tunze są głośne - zainwestuj w koralie np evolution 2800.

Ad5. NJ 2300

Ad6. Odpieniacz na kostkę, to zabawka, kup sobie raczej coś w stylu Delteca MCE500 lub MCE600 (możesz kupić używany).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, w takim razie, Koralie dać dwie czy jedną? Odpieniacz zamianimy na MCE500.

Co myślicie żeby dać komin na zewnątrz? Żałuje, że nie zrobiłem tego w zbiorniku z pielęgnicami, czy tutaj się sprawdzi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.