Skocz do zawartości
KIDULT

kondensator mocy biernej - gdzie?

Rekomendowane odpowiedzi

witam,

czy jest tu na forum jakiś magik który sie zna na instalacjach zasilajacych do lamp metalohalogenkowych?

nie wiem gdzie zamontować kondensator mocy biernej w układzie i do czego on tak wogóle służy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kondensator wpinasz normalnie w zaciski pradowe. A co robi ? hmmm... Najpewniej to swego rodzaju filtr wygladzajacy skoki napiecia w obu kierunkach.

pozdrawiam

lukasz


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kondensator podłączasz równolegle do zasilania metahalogenu służy on temu aby zmniejszyć prąd pobierany z sieci czyli poprawić tzw. współczynnik mocy cos fi. W przybliżeniu jeśli halogen ma załóżmy 400W mocy czynnej to bez kompensacji będzie "widziany" z punktu widzenia sieci ee jako odbiornik np. 600W, a jeśli zastosujesz kompensację to będzie widziany jako np. 450W napisałem to tak nie fachowo, żeby jakoś spróbować Ci to wytłumaczyć tak "prosto" choć to temat na dłuższą dyskusję generalnie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetny temat, mój znajomy prowadzi kilka sklepów i w jednym z pawilonów handlowych Energetyka założyła mu nowy licznik z wyświetlaczem cyfrowym. Od tego czasu zaczął dostawać nowe rachunki za prąd które były podzielone na energię czynną i bierną. Niestety za bierną też musiał płacić ok 1.300 zł miesięcznie. Zainwestował więc w kondensator ok 12.000 zł i ma teraz problem z głowy. Może ktoś z forumowych kolegów przełoży to łopatologicznie na język zwyczajnego morszczaka :)


450 lit + 120 lit sump; 2*150 HQI+2*54 T5 ; Deltec APF 600; AM OR 3500-obieg; 1*4500+1*8000+1*4400-cyrkulacja;

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=23191

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie temat mocy biernej dla użytkowników domowych to nic ciekawego bo prywatni odbiorcy płacą tylko za moc czynną P, a część urządzeń użytku domowego wyposażona w silniki jest wstępnie skompensowana. Sprawa ta dotyczy głównie przemysłu tam gdzie są duże odbiorniki indukcyjne (głównie silniki). Generalnie moc dzieli się na :

Moc pozorną - S

Moc czynną - P

Moc bierną - Q

Moc pozorna S=P+Q. Przeciętny odbiorca energii płaci tylko za P natomiast z punktu widzenia energetyki liczy się S ponieważ od S zależy to jaki prąd popłynie przez wszystkie urządzenia od generatora poprzez transformatory i linie napowietrzne, a im większy prąd tym większe straty w przesyle energii dlatego mimo, że ta moc bierna wraca do generatora to jest to niekorzystne ponieważ płyną większe prądy powodując większe obciążenie linii (konieczność stosowania większych przekrojów) oraz większe straty. Mówiąc tak po morskiemu to jest tak, że przykładowo jeśli pompa zużywa 30W to my płacimy za 30W zużycia mocy czynnej, natomiast moc pozorna tej pompy może wynosić np. 40W, a te 10W to moc bierna i ta moc WRACA do dostawcy energii więc teoretycznie wszyscy są zadowoleni jednak dostawca ma z tym problemy które wyżej wymieniłem dlatego kompensuje się tą moc bierną (bateriami kondensatorów, rzadziej silnikami synchronicznymi) tak, aby jak najmniej tej mocy biernej Q krążyło w sieci, żeby zmniejszyć straty w przesyle oraz odciążyć sieć elektroenergetyczną.

Dodam jeszcze, że moc pozorną (czyli i czynną i bierną) pobierają urządzenia które mają charakter indukcyjny bądź pojemnościowy (w praktyce głównie indukcyjny np. silniki, świetlówki, metahalogeny itp.) , natomiast odbiorniki rezystancyjne pobierają tylko moc czynną - np. rezystory, stare "zwykłe" żarówki, grzejniki, grzałki itp.

Generalnie jak już powiedziałem ten temat dla prywatnych odbiorców energii jest kompletnie nieważny nikt do was nie zapuka i nie każe wam zapłacić za moc bierną jednak sprawa ma się inaczej w przedsiębiorstwach/zakładach produkcyjnych itp. tam kompensacja mocy biernej to konieczność ponieważ są limity tzw. tg fi i jeśli zakład przekroczy wymagany tg fi to zakład energetyczny ma prawo go nie podłączyć jest to w umowach na dostarczanie energii :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no dfobra, wiec w ktoro miejsce go wpiac aby dzialal jak nalezy? wskazowka chodiego troche do mnie nie trafia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czy kondensator ma jakies "bieguny" plus minus? nie ma na nim napisane, w ktora strone ma leciec prad przez niego, tak samo żarnik. czy jak nie ma napisane to znaczy ze bez roznicy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

prad zmienny, wiec bez roznicy. Tylko pojemnosc dopasowana do mocy zarnika.


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.