Skocz do zawartości
Tofik

Salifert - jak wykonać testy - instrukcje PL

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Jako, że kupiłem testy wyżej wymiennej firmy, ale nie było tam instrukcji "po naszemu", a z angielskim mam gorzej, to chciałem poszukać na tym forum instrukcji - bezpośrednio ciężko było znaleźć, więc zawołałem wujcia Google.

No i pomógł :)

To co znalazłem przekazuję dla potomnych, którzy również będą mieli taki problem:

Poniższa instrukcja jest przeze mnie wykorzystywana w teście składającym się z trzech odczynników :

- mała buteleczka z bezbarwnym płynem, oznacznie Mg-1 batch: 1007-B. Butelka wyposażona jest w nakrętkę z dozownikiem kropli.

- mała buteleczka z jasnofioletowym krystalicznym proszkiem, oznaczenie Mg-2 batch: 0907-M.

- duża buteleczka z bezbarwnym płynem, oznaczenie Mg-3 batch: 0907-F.

Salifert Test Mg

Instrukcja :

1. Wlej 2 ml badanej wody pojemniczka testowego.

2. Dodaj 4 krople MG-1 do badanej próbki. Zamieszaj przez 5 sekund.

3. Dodaj płaską łyżekę proszku MG-2 i zamieszaj przez 5 sekund.

4. Na małą 1 ml strzykawkę nałożyć plastikową stożkową nasadkę. Napełnij strzykawkę odczynnikiem Mg-3 dokładnie do pojemności 1 ml. Obecność powietrza w strzykawce jest efektem użycia nasadki. Powietrze nie wpływa na dokładność pomiaru.

5. Dodawaj po jednej kropli Mg-3 do badanej próbki. Po każdej kropli zamieszaj wodę przez ok.2 sekundy. Kontynuuj tak dlugo, aż kolor próbki zmieni się na szary bądź niebieski.

6. Kiedy następi zmiana koloru należy zakończyć dodawanie odczynnika. Uwaga : należy podkreślić, że chodzi o moment zmiany koloru, a nie nasycenie uzyskiwanej barwy. Odczytaj wartość położenia tłoczka na skali strzykawki. Na tej podstawie możesz odczytać z załączonej tabeli wartość zawartości Mg.

Uwaga : zawartość magnezu jest zależna od zasolenia wody.

Salifert Test Ca

Od lutego 2004 produkowana jest nowa wersja testów. Nie sądzę żeby dzisiaj ktoś miał jeszcze okazję kupić stare testy (ponad 4 lata minęły) , ale dla porządku wspominam o tym. Odczynniki nie mogą byc zamieniane pomiędzy starą , a nową wersją testu. Instrukcji do starych testów nigdy nie miałem okazji oglądać, więc nie nie wiem czy jest między nimi jakaś różnica.

Poniższa instrukcja jest przeze mnie wykorzystywana w teście składającym się z trzech odczynników :

- mała buteleczka z jasno fioletowym krystalicznym proszkiem, oznacznie CA-1 batch: 0407-C.

- duża buteleczka z bezbarwnym płynem, oznaczenie CA-2 batch: 0407-F. Butelka wyposażona jest w nakrętkę z dozownikiem kropli.

- duża buteleczka z bezbarwnym płynem, oznaczenie CA-3 batch: 0307-B.

Instrukcja

1. Do pojemniczka testowego wlać 2 ml wody z akwarium. Można użyć 1 ml wody, ale wynik jest wtedy mniej dokładny (oszczędzasz za to odczynniki).

2. Dodać do badanej wody 1 płaską łyżeczkę Ca-1 do pojemnika testowego ( 1/2 łyżki jeśli próbka ma 2 ml). Nie mieszać.

3. Dodać 8 (lub 4) kropli Ca-2 dodać do badanej próbki, mieszać (nie wstrząsać!) przez około 10 sekund.

4. Zanurz końcówkę w odczynniku CA-3, napełnij strzykawkę dokładnie do pojemności 1 ml. Obecność powietrza w strzykawce jest efektem użycia nasadki. Powietrze nie wpływa na dokładność pomiaru.

5. Dodawaj po jednej kropli CA-3 do badanej próbki. Po każdej kroplu zamieszaj wode przez ok.2 sekundy. Kontynuuj tak dlugo, aż kolor próbki zmieni się z różowo-czerwonego na niebieski.

6. Kiedy następi zmiana koloru należy zakończyć dodawanie odczynnika. Uwaga : należy podkreślić, że chodzi o moment zmiany koloru, a nie nasycenie uzyskiwanej barwy. Odczytaj wartość położenia tłoczka na skali strzykawki. Na tej podstawie możesz odczytać z załączonej tabeli wartość zawartości Ca. Możesz również obliczyć zawartość Ca na podstawie prostego wzrou :

Ca = (1 - odczyt z punktu 6) * 500

Przykład :

Odczyt położenia tłoczka w strzykawce (w punkcie 6 instrukcji) daje wartość 0.10.

Ca = (1 - 0.10)*500 = 0.90 * 500 = 450ppm

Jeśli badałeś próbkę 1 ml wynik pomnóż x2.

Salifert Test KH

Do tego testu akwaryści na całym świecie mają chyba najwięcej pytań.

Poniższa instrukcja jest przeze mnie wykorzystywana w teście składającym się z dwóch odczynników :

- większa buteleczka z odczynnikiem (A) w kolorze czerwonym, opis : 'KH batch: 0108-D'.

- mniejsza buteleczka z odczynnikiem (:) bezbarwnym, opis : 'Alkalinity Check Solution, 7.0 dKH +/-0.3%, T60-1207' do tego informacja o terminie przydatności do użycia i uwaga na temat szczelnego zamykania buteleczki.

Jeżeli Twój zestaw wygląda inaczej lub jest oznakowany inaczej sprawdź w innych źródłach informacje o instrukcji jego użycia - może być inna niż opisana poniżej.

Na stronie producenta nie udało znaleźć mi się żadnych informacji opisujących sposób wykonania tego testu. Takie instrukcje są za to dostępne na stronach internetowych zachodnich sklepów sprzedających Saliferta, oczywiści instrukcje w języku angielskim. I tutaj uwaga, wygląda na to , że do dzisiaj niektóre sklepy sprzedają stare wersje testów (odczynnik w kolorze niebieskim + jeszcze jeden składnik do użycia) do których jest inna instrukcja i tą właśnie instrukcję publikują na swoich stronach.

Bazując na informacjach znalezionych na różnych internetowych forum zagranicznych udało mi się odtworzyć następującą historię tego testu : około 1,5 roku temu (może 2 lata) Salifert wprowadził na rynek nową wersję testu bazującą na tym odczynniku (A) jaki do dzisiaj jest w składnikiem zestawu. Celem tej zmiany było wprowadzenie testu o uproszczonej procedurze wykonania i mniejszej ilości odczynników chemicznych. Po wprowadzeniu nowego testu na całym świecie akwaryści doświadczali problemów z poprawnym odczytem wartości KH więc producent zdecydował się zmodyfikować zawartość zestawu dodając drugi odczynnik (:) będący próbką o twardości 7 dKH, który można wykorzystać jako test referencyjny w czasie którego po pierwsze możesz zobaczyć jak wygląda moment zmiany koloru, aby zrozumieć w którym momencie następuje odczyt wartości twardości, a później co jakiś czas możesz sprawdzić czy odczynnik A nie stracił swoich właściwości, a co za tym idzie czy można z niego jeszcze korzystać.

Pytanie, co jeśli odczynnik B straci swoje właściwości...? Nie wiem, ale wygląda na to, że po jakimś czasie nie będziesz w stanie poprawnie wykonać testu. Jedyna rada jest taka, żeby mieć dwa zestawy (nie koniecznie Saliferta) do mierzenia KH i co jakiś czas kontrolnie użyć ich równocześnie i obserwować różnice w wynikach. Jeśli różnica w czasie się zmienia to znaczy, że jeden z testów jest do wyrzucenia.

Instrukcja

1. Za pomocą załączonej strzykawki Wlej do pojemniczka testowego 4 ml wody z akwarium (lub zamiast wody 4ml odczynnika referencyjnego jeśli chcesz sprawdzić test). Jeśli chcesz zużyć mniejszą ilość odczynników możesz użyć tylko 2 ml wody, ale oznacza to mniejszą dokładność uzyskiwanych wyników.

2. Włóż plastikową stożkową nasadkę na strzykawkę o pojemności 1ml.

3. Zanurz końcówkę w odczynniku KH (czerwony płyn), napełnij strzykawkę dokładnie do pojemności 1ml. Obecność powietrza w strzykawce jest efektem użycia nasadki. Powietrze nie wpływa na dokładność pomiaru.

4. Powoli dodawaj odczynnik ze strzykawki do pojemniczka z wodą mieszając wodę po każdej kropli. Uwaga : spotkałem się z sugestią, że w początkowej fazie testu mieszanie nie ma dużego znaczenia. Najprawdopodobniej można dodać ok 80% odczynnika do badanej wody od czasu do czasu mieszając. Dopiero kiedy test zbliża się ku końcowi warto mieszać po każdej kropli przez 2 sekundy.

5. W trakcie wykonywania testu kolor wody będzie się zmieniał z blado niebieskiego do czerwonego (lub blado pomarańczowego, różowego : kolor zależy głównie od oświetlenia i koloru tła na jakim prowadzona jest obserwacja).

6. Kiedy następi zmiana koloru należy zakończyć dodawanie odczynnika. Uwaga : należy podkreślić, że chodzi o moment zmiany koloru, a nie nasycenie uzyskiwanej barwy. Odczytaj wartość położenia tłoczka na skali strzykawki. Na tej podstawie możesz odczytać z załączonej tabeli wartość twardości.

Tabela odczytu wyników pomiaru KH/Alkaliczności

Jeśli napełniłeś pojemnik testowy tylko 2 ml wody to wynik należy pomnożyć razy 2.

Odczyt (x) Wartość KH w dKH Wartość alkaliczności w meq/L

0.00 16.0 5.71

0.02 15.7 5.60

0.02 15.7 5.60

0.04 15.4 5.49

0.06 15.0 5.37

0.08 14.7 5.26

0.10 14.4 5.14

0.12 14.1 5.03

0.14 13.8 4.91

0.16 13.4 4.80

0.18 13.1 4.69

0.20 12.8 4.57

0.22 12.5 4.46

0.24 12.2 4.34

0.26 11.8 4.23

0.28 11.5 4.11

0.30 11.2 4.00

0.32 10.9 3.89

0.34 10.6 3.77

0.36 10.2 3.66

0.38 9.9 3.54

0.40 9.6 3.43

0.42 9.3 3.31

0.44 9.0 3.20

0.46 8.6 3.09

0.48 8.3 2.97

0.50 8.0 2.86

0.52 7.7 2.74

0.54 7.4 2.63

0.56 7.0 2.51

0.58 6.7 2.40

0.60 6.4 2.29

0.62 6.1 2.17

0.64 5.8 2.06

0.66 5.4 1.94

0.68 5.1 1.83

0.70 4.8 1.71

0.72 4.5 1.60

0.74 4.2 1.49

0.76 3.8 1.37

0.78 3.5 1.26

0.80 3.2 1.14

0.82 2.9 1.03

0.84 2.6 0.91

0.86 2.2 0.80

0.88 1.9 0.69

0.90 1.6 0.57

0.92 1.3 0.46

0.94 1.0 0.34

0.96 0.6 0.23

0.98 0.3 0.11

Źródło „http://ocellaris.dreamhosters.com/reefpedia/index.php?title=Salifert_Test_KH”

Tę stronę obejrzano 529 razy. Tę stronę ostatnio zmodyfikowano 17:37, 7 paź 2009.

Salifert Test pH

Uwagi Poniższa instrukcja dotyczy testu o oznaczeniu : 'batch: 1207-C'.

Test prosty w użyciu.

Instrukcja :

1. Nabrac strzykawka 5 ml wody z akwarium wlać do pojemniczka testowego.

2. Dodac 6 kropli odczynnika pH i przez 10 sekund powoli mieszać.

3. Otwarty pojemniczek testowy postawić na wzorcu. Patrząc z góry porównać kolor wody z wzorcami i ustalić wartość pH. Wzorzec zawiera barwy dla wartości pH = 7.4 ; 7.7 ; 8.0 ; 8.3 i 8.6. Jeśli kolor badanej próbki będzie kolorem pośrednim między tymi na wzorcu to odczyt wartości pH jest także odpowiednio pośredni.

Salifert Test NO3

Na początku listopada 2008 kupiłem ten test w jednym ze sklepów w Warszawie. Na opakowaniu jest napisane, że test składa się z trzech odczynników o oznaczeniach NO3-1, NO3-2, NO3-3. W środku są jak się okazało dwa odczynniki : NO3-1 (batch: 0308-:), NO3-2 (batch: 0308C). I właśnie do tej wersji testu odnosi się instrukcja poniżej. W internecie można znaleźć jeszcze conajmniej dwie wersje (zależnie od tego czy chcesz uzyskać wynik mniej lub bardziej dokładny) instrukcji dla testu z 3 odczynnikami

Temperatura badanej wody nie powinna być niższa niż 18stC.

Instrukcja :

1. Za pomocą strzykawki do pojemniczka testowego dodać 1 ml wody z akwarium.

2. Do badanej wody dodać łyżkę odczynnika NO3-1.

3. Następnie dodać łyżkę odczynnika NO3-2, mieszać przez 30 sekund. Odstawić na 3 minuty. Następnie porównać kolor badanej próbki wody do wzorca.

4. Patrząc z góry porównać kolor wody z wzorcami i ustalić wartość NO3. Jeśli kolor badanej próbki będzie kolorem pośrednim między tymi na wzorcu to odczyt wartości pH jest także odpowiednio pośredni.

Instrukcje pochodzą z tej strony:

http://www.salifert.pl/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.