Skocz do zawartości
ragoo

Nowe akwa - kostka czy prawie kostka?

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem na etapie planowania nowego akwarium i mam dylemat co do wysokosci zbiornika.

Ogólnie ma to być kwadracik 60x60x60. Ale zacząłem sie zastanawiać czy może te 60 cm wysokości bedzie trochę za dużo i bedzie sprawiało problem z obsługą (ustawianie skał, klejenie korali itp).

Druga sprawa to oświetlnenie. Planowane jest T5 8 x 24W, czy 60 cm głębokości nie jest za dużo przy takim oświetleniu?


3940_3946.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam słodkowodne 50 i to jest wedlug mnie granica wygody. Zazwyczaj staje na malym stołku zeby bylo wygodniej(akawarium stoi na szafce 80 wys).


30L 30x30x35 aquael nano reef,koralia nano, preis, 4kg LR, 4,5kg LS Natures Ocean White

Rhodactis,Zoa,Protopalythoa,Pseudogorgonia,Clauvaria,Capnella, Glony&Algi&Gąbki

Akwarium w pracy http://it-nanoreef.blogspot.com

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w swoim zbiorniku (55cm h) przy oświetleniu T5 , nie miałam żadnych problemów z doświetleniem obsady. Sps-y rosły "z dna" a lps-om było dość ciężko bez mocno zacienionych miejsc. Sytuacja wyglada zupełnie inaczej, po zmianie oświetlenia na żarniki HQI 150W i tu już wysokość akwarium, ustawienie korali ma znaczenie. Ale jeżeli jesteś zdecydowany na T5, nie musisz się martwić o doświetlenie obsady.

Inną kwestią jest wygoda obsługi zbiornika. Z pewnością 50-kę czy 55-kę łatwiej jest "oporządzić". Na pewno duże znaczenie ma też szafka na której stanie zbiornik-jej wysokość.

Przy poprzednim stelażu - 100cm h, te 55cm h zbiornika bardzo utrudniało mi pracę. Teraz gdy mam stelaż 80cm h, wysokość zbiornika nie jest problemem.


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za odpowiedzi. Planuje szafkę nie wyższą niż 75-80 cm., czyli problem z dostępem do akwarium nie bedzie dokuczliwy. Zastanawia mnie jeszcze kwestia wyglądu. Czy te 60 cm nie bedzie sie lepiej prezentowało i jednoczesnie pozwili mi na lepszą aranżację skał.


3940_3946.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#289107 nika :

w swoim zbiorniku (55cm h) przy oświetleniu T5 , nie miałam żadnych problemów z doświetleniem obsady. Sps-y rosły "z dna" a lps-om było dość ciężko bez mocno zacienionych miejsc. Sytuacja wyglada zupełnie inaczej, po zmianie oświetlenia na żarniki HQI 150W i tu już wysokość akwarium, ustawienie korali ma znaczenie. Ale jeżeli jesteś zdecydowany na T5, nie musisz się martwić o doświetlenie obsady.

Inną kwestią jest wygoda obsługi zbiornika. Z pewnością 50-kę czy 55-kę łatwiej jest "oporządzić". Na pewno duże znaczenie ma też szafka na której stanie zbiornik-jej wysokość.

Przy poprzednim stelażu - 100cm h, te 55cm h zbiornika bardzo utrudniało mi pracę. Teraz gdy mam stelaż 80cm h, wysokość zbiornika nie jest problemem.

Nika a jak Twoje wrazenia po zmianie swiatla na HQI+T5 bo tez sie zastanawiam nad zmiana

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#289248 waldimas :

...

Nika a jak Twoje wrazenia po zmianie swiatla na HQI+T5 bo tez sie zastanawiam nad zmiana

cóż szczęśliwa jestem bo BLIKA mi wreszcie :)

a tak poważnie, to :

-kolorystyka na pewno uboższa niż przy kombinacji 8 T5-ek, no może to złe słowo, może nie uboższa ale inna i musze się przyzwyczaić. Rano i wieczorek jestem usatysfakcjonowana na róziowo, bo wtedy świecą 3xT5 i w tym fiji oczywiście

-mam wrażenie, że jest sporo mniej światła przy 2x150W+3xT539W niż przy 8xT5 39W. Do takich wniosków dochodzę patrząc na korale, jak wspominałam w poście wcześniejszym

-są bliki :) a za nimi bardzo tęskniłam

-aspekt finansowy dla mnie dość istotny, T5 wymieniałam praktycznie 3 razy w roku a fiji (3 sztuki) nawet cztery razy na rok. Żarniki zakładam, że poświecą rok, mam trzy 3 T5, z których jedna praktycznie pracuje "dla oka" - więc aż tak nie muszę pilnować, czyli zostają mi dwie do wymiany 2-3 razy w roku.

jestem na razie bardzo zadowolona, ale zobaczymy czy zmiana światła nie wymusi lekko zmiany obsady. bo T5-ek więcej dokładać nie chcę, a jawnie sps-y nie mogą być jak wczesniej wszędzie, ale w ściśle określonych miejscach.

zaskoczona tym nie jestem, bo sporo na ten temat na forum czytałam. owszem rozważałam zakup halopaków na 250W, no ale stanęło na 150W.

Ja nie żałuję, ale miałam określone powody, pytanie dlaczego Ty rozważasz zmianę światła? czego oczekujesz? Bo tu jest punkt wyjścia do ewentualnego zadowolenia.

Ja chciałam bliki i zmniejszyć wydatki nawet kosztem kolorów i doboru obsady.


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ragoo,

nie wiem jakiego jestes wzrostu i czy moze masz rece dlugie jak kubanski siatkarz.

Ja mialem problemy (180 wzrostu) w akwarium, ktorego krawedz byla na wysokosci 145cm. Takze szafka 80 + akwa 60 + plyty pod szafka i na blacie moze byc klopotliwe. 5 cm nizej, czyli krawedz na 140 cm jest przewaznie ok.

Zobacz - Nika ma rece do kolan (dlugie nogi) a miala klopoty.:cursin


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.