Skocz do zawartości
berklej

Hodowla fitoplankton i branchius pilicata

Rekomendowane odpowiedzi

No proszę to jest obraz naszych akwarystów, zero zainteresowania tematem kolegi, natomiast na proste pytania np: o soli jaka stosować zaraz miliony rad i niepotrzebnych przepychanek. Podobnie jest ze sprzętem, koledzy wynajdują tysiące problemów, robia zestawienia, tabele i porównania zamiast poprostu trzymać się prostych zasad.

Jednak czasem pojawia się ciekawy temat, który nie został opisany w tych niewielu polskojezycznych wydaniach, ale jak widać sole które i tak w zasadzie są bardzo podobne do siebie, turbulencje w zbiorniku są wazniejsze niż odzywianie naszych podopiecznych.

Niestety ja nie odpowiem teraz koledze gdyz nie chciałbym pisac niesprawdzonych rozwiązań, ale od nowego roku będe zakładał hodowlę planktonu.

Kiedy tylko zdobęde materiały do budowy reaktorów ( do fitiplanktonu i drugi do planktonu) oraz szczepkę do rozpoczęcia hodowli, postaram się wszystko opisać.


początek 300 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jest tak jak piszesz :-( , już prawie mam wszystko do budowy "reaktory do hodowli planktonów " ale to będzie mały akwarium wydzielony komorami tj dla fitoplanktonów , brianchusy oraz artemii.

Dzięki informacji naszych kolegów Bolesławskiego i Fitasa zacząłem hodować fitoplanktony w butelce plastikowej a skąd wziałem fitoplankton? właśnie z mojego akwarium wlałem wodę do butelki , w wodzie są przetrwalniki fitoplanktonu (mam nadzieję ze są ) , do tego wlałem nawóz roslinny i oswietlenie na okrągło i czekać aż do "zielonej wody"

A więc wy akwarysci do dzieła na co czekacie ;-) korale "głodują"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o kurde, a ja myslalem ze trzeba miec specjalne kultury, a tu prosze

mozesz dokladniej opisac, czy to dziala?


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do dzisiaj jeszcze nie ma " zielonej wody " już to trwa od trzech dni , i nie wiem czy w koncu namnożą fitoplanktony , może tu brakuje dwutlenek węgla , dowiedziałem też ze trzeba dozować CO2 aby prawidłowo rozwijały, ale chyba bez CO2 też mozna ale nie jestem pewien.

Jesli coś drgnie to wrócę do tematu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cierpliwosci Arturze to troche potrwa, CO2 mozna dodawac kiedy woda juz bedzie zielona, ale nie koniecznie.

Kultury sa potrzebne wtedy gdy masz zamiar chodowac jeden gatunek fitoplanktonu np. Nanochloropsis ale akurat do wykarmienia zooplanktonu nie jest to konieczne.

(Artur na Twoj e-mail odpowiem jutro :( )


"===""never change a winning team""!==="

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to przydalby sie jakis artykul na ten temat, najlepiej ze zdjeciami

bylby to bardzo duzy krok naprzod jesli chodzi o karmienie koralowcow


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumie po co zaraz artykul, w necie jest bardzo duzo informacji na ten temat, szukaj pod haslem "phytoplankton"

Od ponad pol roku karmie moje koralowce fitoplanktonem, ale szczerze mowiac nie widze zadnych pozytywnych efektow, wczesniej uzywalem preparatow takich jak Aquatim i Marine Life i tez moim zdaniem nie wiele one daja. Moze to dlatego ze nie mam w moim akwarium koralowcow ktore nie posiadaja zooxanthelli?

Fitoplankton choduje w malym akwarium (30 l) oswietlonym swietlowka 15 W, zaczalem od kultury Nanochloropsis ale popelnilem blad uzywajac wody z podmian, teraz mam mieszanke sam nie wiem czego. Praktycznie z kazdej wody (oprocz destylowanej) mozna wychodowac fitoplankton, nalezy zapewnic tylko swiatlo i pozywienie (nawoz, CO2).


"===""never change a winning team""!==="

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego co widzialem pod w/w haslem, to wszedzie sa opisy reaktorow lub hodowli w butelkach - ale tez wszedzie zaczyna sie od kultur kupionych w jakis sklepach wysylkowych typu aquafarm. Poza tym potrzebne sa jakies specjalne siateczki itp.

Nigdzie jeszcze nie natrafilem na opis hodowli opartej o zawartosc akwarium - jesli mozna, to prosilbym o konkretny link.

Pod haslem phytoplankton jest duzo, ale nie znalazlem opisu takiej hodowli.

Co od uzytecznosci to czytalem ze dla gorgonii czy malzy takie karmienie to koniecznosc - ale jak jest w praktyce, to mam nadzieje ze sam sie przekonam.


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Arturze, i co, pojawila sie zielona woda?

Ps. sorry za pomylke w imieniu :(


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marx!

Pytasz mnie o zielona wodę , chyba nie pomyliłes co do mojego imienia , mam na imię Artur ;-)

Niestety nie pojawiła się zielona woda, po kilku tygodni i nic z tego, nie wiem dlaczego. Moze było zbyt mało swiatla , gdyby było lato to bym wstawił na bezposrednie oswietlenie słonca i na pewno byłoby ok.

Dostałem zieloną wodę od kolegi i od tego czasu hoduję fitoplanktony bez problemu a do tego udało mi jeszcze wyhodować zooplanktony które same pojawiły w słoiku w którym hodowałem fitoplanktony , a skąd pojawiły zooplanktony ? zapewne z akwarium z podmiany wody . Wyłowiłem częsc zoplanktonów strzykawką i wlałem do osobnej komory w akwarium hodowlanym na fitoplanktony i zooplanktonów , widać ze zooplanktony namnażają sie :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeszcze male pytanko, czy do hodowli uzywasz wody ze zbiornika?


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.