Skocz do zawartości
bleq

62l bez pośpiechu :)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jest to mój pierwszy post na forum także przedewszystkim witam serdecznie.

Zdecydowalem sie rozpoczac w tym miejscu gdyż juz od ponad roku sledze forum, a niedawno rozpocząlem przygodę praktycznie.

Mam nadzieje ze admin nie bedzie mi mial tego za zle.

Tak więc :

Z przeszłości mojej akwarystyki słodkowodnej ( od 8go roku życia ) chcialbym pochwalic się, że jako szesnastolatek rozmnożylem Paletki Royal Blue :)

Obecnie nie jest to zadnym problemem jednak w 96 roku hodowanie paletek bylo szczytem akwarystki słodkowodniej a rozmożenie ich w warunkach " domowych" należalo do bardzo cieżkiego zadania . W pokoju 2x3 m stalo 230 litrów akwa :)

Niestety przez druga pasje ( koszykówke ) troche zaniedbalem moją przepiękną parke, zaczęły chororowac i najrozsądniejszą decyzją bylo oddanie ich do sklepu zoologicznego :) Jednak wiedzialem, ze do akwarystyki wroce jak tylko troche się ustabilizuje :)

i tak prawie po 10 latach i 2och z rzędu wakacjach w egipcie przyszla pora na powrót .

Poki co mieszkam w wynajętym mieszkaniu wiec na cos wiekszego nie ma szans jednak sa szanse na wlasne M, powiedzmy w niedalekiej przyszlści gdzie postawie cos konkretnego :) (min 300 l)

Akwa bedzie stawiane bez pospiechu, dlatego chcialbym zadawac pytania w trakcie realizacji i licze na pomoc :D

Zbiornik 62 litry . 40x40x40 z kominem ok 10x8x35, sump bedzie ok 30l + ok 8l dolewka

Wiem ze komin i sump w takim akwa nie jest potrzebny, jednak z uwagi na to ze kolejne akwa bedzie napewno duzo wieksze chcialbym nabierac doswiadczenia w doslownie pomniejszonym zestawie, z powiedzmy "pełnym" sumpem i wyposażeniem :)

Wykonalem również własnoręcznie szafke w ktorej będzie sump i osprzęt ..

dsc02356q.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Instalacja będzie narazie "doświadczalna" , dosłownie z obi... Jeśli nie wypali zakupie profesjonalne elementy .

W kominie 2 otwory fi 32mm na spływ oraz odpływ awaryjny.... powrot wody z zewnątrz akwa.

dsc02358ir.jpg

By bleq at 2010-10-12

W sumpie planuje 2-3 kommory + dolewke w przegrodzie z tyłu. Odpieniacz + grzałka, troche skały, refugium i oczywiscie pompa. Zakupy juz w takcie realizacji.

W nast tyg sump powinien byc gotowy.

Co do oświetlenia mam pierwsze pytanie a raczej prośbe o pełną poradę.

MIanowicie mam ramke do świetlówki, dlugość jak widac do regulacji.

dsc02359h.jpg

By bleq at 2010-10-12

Chcialbym ją wykorzystac, Czy znajdę jakaś dobrą świetlówke o długości 35 cm ???? i oczywiście jakie oświetlenie dodatkowo????

Obudowa oświetlenia bedzie calkowicie zamknieta i wentylowana.

Z życia planuje na start ok 8 kg piasku i ok 4-5 kg skały

Jak pisałem nie spiesze się z odpaleniem akwa dlatego wszystko bedzie robione powoli,starannie i z przemyśleniem ( stosunkowo do moje wiedzy oczywiście :D )

Z góry dziękuje i pozdrawiam


Jaminik 200 GT:)

240l w obiegu , dluugie na 1,7m.

Pompownia Jebao. 320W T5

Skała 90% ceramika

Życie - po wielu porażkach - Zadowolone i w koncu rośnie !! :)

Błazny w związku mieszanym, Ptera LGBT, Jaśka z Rewolwerem, Wargatek Struś , Baca i wesoła rodzinka Krewetek.

w planie male DSB i refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesteś pewien, że chcesz stawiać zbiornik NP? Co z drugą pasją- koszykówką, ja z niej zrezygnowałem na poczet akwarium i pracy, a Ty? :) Bardzo fajnie się zapowiada, napisz jeszcze skąd jesteś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj. Super się zapowiada. Mam wprawdzie bezsumpową, ale identyczną rozmiarami kosteczkę na starcie :) i identyczne problemy z oświetleniem. Znalazłem co prawda świetlówki T8 white 15000k o odpowiedniej długości, ale o aktynice tak krótkiej można zapomnieć, no i ostatecznie "jadę" na świetlówkach PC. Niedługo będę przerabiał swoje chińskie Ikole na PC 2x24W z zewnętrznym statecznikiem, bo 2x18W to mało światła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koszykówka zakonczyla sie pod wpływem kilku czynników.. m.in. problemy finansowe w klubie w ktorym gralem jako junior..pózniej pojawila sie szansa kontynuacji na uczelni ale po jakims czasie zdecydowalem ze nie dane mi bylo zostac zawodowym graczem, wiec kolejna pasja ktora utrzymuje juz od siedmiu lat przewazyla szale, i jest ona obecnie sposobem na zarabianie pieniedzy :)

Mieszkam w Krakowie... I tu kolejne pytanie. czy ktoś wie co się stalo z instytutem akwarystyki morskiej z ulicy starowiślnej???? 2 tyg temu chcialem zakupic pierwsze elementy do akwa a tam pusto i kartka ze juz nieistnieje....

Co do oświetlenia moze zalożyć ta lampe t8 o ktorej wyżej mowa + 2 żarniki HQI albo jakies inne .....

Ogolnie tez myślalem o zalożeniu jednej świetlowki po przekątnej co daje mi możliwośc długoiści do ok 55 cm

a obok niej bo dwóch stronach jakies dodadkowe???


Jaminik 200 GT:)

240l w obiegu , dluugie na 1,7m.

Pompownia Jebao. 320W T5

Skała 90% ceramika

Życie - po wielu porażkach - Zadowolone i w koncu rośnie !! :)

Błazny w związku mieszanym, Ptera LGBT, Jaśka z Rewolwerem, Wargatek Struś , Baca i wesoła rodzinka Krewetek.

w planie male DSB i refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chcesz zakładać akwarium NP z oświetleniem na 2 żarnikach HQI, po co ?

jedna świetlówka 24 w (jak wejdzie po przekątnej) lub jedna PC 50/50 w zupełności wystarczy.

...

polakieruj w środku szafkę i zabezpiecz wszystkie krawędzie silikonem inaczej szybko napęcznieje.

wywierć z tyłu ze dwie dziury dla wentylacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A w którym miejscu on pisze, że NP?


90x50x50, sump 60l, 150W HQI Reeflux 12000K, 39W ATI Blue Plus, 39W ATI Purple Plus

Odpieniacz Sebastek Cone z AquaBee 2000/1, AquaBee 2000/1, JVP-101, JVP-102

1081983450.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bo topic pierwotnie zostal zalozony w dziale NP, ale potem zostal przeniesiony (czy tam autos zalozyl od nowa w dziale wlasciwym)


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy taka oto świetlówka nada się do mojej nano??? Oczywiście 3 -4 sztuki ...

http://allegro.pl/narva-daylight-t5-8w-6000k-najtaniej-acuario-i1259262696.html

pozdrawiam


Jaminik 200 GT:)

240l w obiegu , dluugie na 1,7m.

Pompownia Jebao. 320W T5

Skała 90% ceramika

Życie - po wielu porażkach - Zadowolone i w koncu rośnie !! :)

Błazny w związku mieszanym, Ptera LGBT, Jaśka z Rewolwerem, Wargatek Struś , Baca i wesoła rodzinka Krewetek.

w planie male DSB i refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z krótkich "morskich" świetlówek osobiście polecałbym jako białą (2 sztuki) tą:

http://www.aqva-light.pl/shop.php?UID_c=9a0494fb1497&UID_p=b518f4a4c0d1&UID=460c3dc9dd0c

Niestety, z aktyniką jest większy problem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Po sporej przerwie mala aktualizacja. Jak w temacie nadal bez pospiechu :)

Tak wiec wlasciwa hydraulika jest juz gotowa i sprawdzona.

Maly sumpik, 2 przegrody .

Pierwszy bląd- odpieniacz z allegro firmy BOYU ktory jedyne co robi dobrze to duzo halasu. Babelkow baaardzo malo takze bede go musial przerobic na wersje z "brzęczykiem".

pompa cyrkulacyjna koralia 1600 l/h .

Oświetlenie 2x24w power compact ocean white oraz ocean blue. Czekam wlasnie na oprawki i statecznik

I najwazniejsze - pompka obiegowa..... NEW JET . oraz pytanie zwiazane wlasnie z nia...

Na pudelku opisane 1200 l/h oraz podnoszenie wody na 145 cm .

w mojej instalacji musi podniesc wode na niecaly metr takze jest jeszcze zapas ...

Problem w tym ze chodzi troszke glosno... ja do tego bylbym w stannie sie przyzwyczaic.. niestety moja kobieta nie:/

Co moge zrobic z tym fantem . dodam, ze gdy odlacze rurke ktora pompuje wode do akwa chodzi o wiele wiele ciszej . z czego wnioskuje ze dzwiek jaki wydaje powstaje przez obciazenie pompy slupem wody w rurce ( 1/2 cala ) .

Prosze o pomoc gdyz nie chce wyjezdzac z akwa do kuchni.....


Jaminik 200 GT:)

240l w obiegu , dluugie na 1,7m.

Pompownia Jebao. 320W T5

Skała 90% ceramika

Życie - po wielu porażkach - Zadowolone i w koncu rośnie !! :)

Błazny w związku mieszanym, Ptera LGBT, Jaśka z Rewolwerem, Wargatek Struś , Baca i wesoła rodzinka Krewetek.

w planie male DSB i refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze problem jest w zbyt slabej pompie ktora jest nadmiernie obciazona,stad ten hałas.

Zmien na NJ 1700.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można podnieść wyżej sump.

Najlepszym wyjściem byłoby chyba wymienienie pompy na mocniejszą.

Ja bym jeszcze pokombinował z rurką o mniejszej średnicy (3\8 cala) i zobaczył czy ucichnie. Teoretycznie będzie miała ten sam słup wody ale będzie on węższy co powinno według mnie odciążyć pompę :)


54 litry od Aquael'a ^^,

Akwarium: 60x30x30, Oświetlenie: 2x Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (aktualnie pusta), HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 24.01.2013 - KONIEC 20.06.2015

30 litrów od Aquael'a ^^,

Akwarium: 30x30x35, Oświetlenie: Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (purigen, chemi pure elite, aniphos, żywa skała) HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 22.07.2011 - KONIEC 26.01.2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam .

Oswietlenie w trakcie realizacji..

zdjecie ponizej. Bedzie oczywiscie zabudowane z gory i reszte bokow .

I pytanko:

Czy przykrycie akwa pleksą jest dobrym rozwiazaniem????

Na zasadzie do obudowy oswietlenia chcialbym od spodu zamontowac plekse o wymiarach akwa.

Oczywiscie zrobilbym jakis otwor na wentylacje oraz do karmienia.....

Napewno zapobiegnie to korodowaniu elementow oswietlenia i nadmiernemu parowaniu wody , ale czy nie zaburzy prawidlowego cyklu?????

Pompe wymeniam na mocniejsza... jesli dotrze na czas po weekendzie zalewam akwa woda z dzialajacego zbiornika

i pakuje kilka kg skaly i piasku :waving

Pozdrawiam


Jaminik 200 GT:)

240l w obiegu , dluugie na 1,7m.

Pompownia Jebao. 320W T5

Skała 90% ceramika

Życie - po wielu porażkach - Zadowolone i w koncu rośnie !! :)

Błazny w związku mieszanym, Ptera LGBT, Jaśka z Rewolwerem, Wargatek Struś , Baca i wesoła rodzinka Krewetek.

w planie male DSB i refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jeżeli chodzi o przykrycie pleksą to nie rób tego pleksa jest za mieka odkształci sie i zmatowieje - polecam poliwenglan lity - i pomysl o wentylacji wtedy lub doprowadzeniu swieżego powietrza.


8286_8535.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMHO dorzuc jedna swietlowke wiecej. W takim samym zestawie trzymalem 3x24w i dopiero po podlaczeniu trzeciej swietlowki zaczelo to ladnie wygladac. Trzymalem same miekkasy, koralom sie nic nie dzialo mimo mocnego swiatla.


ff37c322e831cc203da4ccb0e5154311u1046a915.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Fotka z probnym odpaleniem na "zfinishowanej" instalacji :bump1 oraz moj mikro sumpik.

Niesetty pompa pomimo podniesienia sumpa 10 cm w gore, oraz usuniecia 2och kolanek nadal cichutko bo cichutko ale buczy....

Obawiam sie ze jest to juz minimalny dzwiek dzialania takiej pompy....

Czy zmiana na mocniejsza pompe cos da ??? Mocniejsza pompa tez zapewne wydaje jakis dzwiek pracy....

Widzialem u innego kolegi na forum wyciszenie gąbka akustyczna calej szafki z sumpem.. sprobuje zastosowac taki sam patent i zobaczymy co bedzie...

Pozdrawiam


Jaminik 200 GT:)

240l w obiegu , dluugie na 1,7m.

Pompownia Jebao. 320W T5

Skała 90% ceramika

Życie - po wielu porażkach - Zadowolone i w koncu rośnie !! :)

Błazny w związku mieszanym, Ptera LGBT, Jaśka z Rewolwerem, Wargatek Struś , Baca i wesoła rodzinka Krewetek.

w planie male DSB i refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Wreszcie wystartowalo :) woda z dzialajacego zbiornika ( wielkie dzieki dla Vascola )

6,5 kg skaly, 6 kg podłoża....

Poki co jeszcze bez sumpa, dlatego grzalka w akwa.

Jak dojdzie filtr RO i sol odpale sumpikarnie:)

Woda wyklarowala sie po dobie, nast ulozylem skale i znow klarowala sie przez noc .

Cyrkulacja jeszcze owinieta w wate, patent przyspieszyl znacznie klarowanie sie wody...

Filmik z powierzchni sciagam codziennie rano recznikiem papierowym.

Oświetlenie mysle ze wystarczy. zamiast odblysnikow na calej powierzchni pokrywy jest lustro.

Z żyjatek : kilkanascie kiełży, wężowidlo, małż, mikro ślimaczek i chyba jakis mini wieloszczet

mile widziane sugestie :)

pozdrawiam


Jaminik 200 GT:)

240l w obiegu , dluugie na 1,7m.

Pompownia Jebao. 320W T5

Skała 90% ceramika

Życie - po wielu porażkach - Zadowolone i w koncu rośnie !! :)

Błazny w związku mieszanym, Ptera LGBT, Jaśka z Rewolwerem, Wargatek Struś , Baca i wesoła rodzinka Krewetek.

w planie male DSB i refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.