Skocz do zawartości
Tofik

Pierwsze kroki Tofika :D czyli kolejna rafka z Białegostoku :D

Rekomendowane odpowiedzi

Wiatraczki komputerowe skierowane na tafle wody pomoga.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiatraczki też będą 'wywiewać' ciepłe powietrze, na pewno będą cichsze od tego wentylatora.


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam te same wiatraki 1,5 roku i nic nie gwiżdże (a nawet nie wiem czy łożyska kulkowe czy ślizgowe) :)


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nic nie będzie słychać mam taki wiatraczek w tunerze sat a w akwarium to jakbym 5 zamontował to pewnie bym i tak nie słyszał bo reszta by zagłuszyła :)

gdzieś widziałem taką listwę z kilkoma wiatraczkami a na allegro masz takie sprytne urządzenie co je będzie załączać jak przekroczy woda 25 stopni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://xxx.xx tu masz listwę więc możesz coś podobnego zrobić

a tu masz termostat http://xxx.xx

a zrobić to bardzo prosto

kawałek pcv do tego wiatraczki połączyć, jakiś zasilacz odpowiedniej mocy na 12 volt i po robocie

17. punkt regulaminu.

mintaj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym sklepie nigdy nic nie kupię bo oszukują klientów, ale dzięki za propozycję widziałem to w reefshopie chyba :) jednak cena przytłacza, myślę o czymś takim w ścianie bocznej korony, a może w 2. żeby jedne dmuchały do środka a drugie wysysały :)

Tylko pytanie czym to zasilać? zwykły zasilacz na 12V starczy? Da się tak zasilać kilka wiatraków na raz?

PS. Wczoraj udało mi się zbić temp do 25*. Rano było tyle samo, ale jak świeci lampa te 10h to znowu jest 27* takie skoki chyba mogą zabić mi obsadę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#299946 Tofik :

skoro 1 ma 0,07 A a będzie ich 5?

A ile masz stopni w pokoju?

Jak widać w morszczkach trzeba uwzględnić moc pomp, one jako ze są pod wodąto są przez nią chlodzone i te 100W ciagłej mocy trzeba uwzględniać w obliczeniach.

Mam pomysł na chłodnicę wody :)

Trzeba zrobić tak żeby woda płynąca do sumpa, przynajmniej w części płynęła po jakimś porowatym materiale, typu kokosowa mata na którą należy skierować strumień powietrza z wentylatora.

Ciepło parowania które będzie wydzielane z układu w tej sytuacji zapewni mocne chłodzenie wody.

Trzeba zadbać o to żeby ta mata była równo opłukiwana, żeby nie tworzyły się osady soli z odparowanej wody.

Ogólnie robimy małe tężnie :)

Pewne wątpliwości budzi to czy sól w powietrzu jaka sie pojawi nie stanowi problemu, moze nam cos w domu zardzewieć :)

Inna opcja, bardziej skomplikowana, uzyć do odparowywania wody z RO, ale to juz dodatkowa pompka, niby mała ale jednak.

Czy są takie urządzenia na rynku czy właśnie wymyśliłem wynalazek w tej branży :)?


 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co cokolwiek w spływie odpada - raz że spowalnia zrzut wody, dwa, że może go szybko zablokować całkowicie z racji że działa jak siatka na syf, trzy jak wyobrażasz sobie wentylowanie rury w środku która ma 2,5cm

Jest coś takiego jak dolewka automatyczna, ale kłopot w tym, jak wymusić szybsze parowanie - a co za tym idzie ucieczkę ciepła, wiatraki niby coś pomogą, ale mamy jesień, a co będzie latem?

Chyba tylko zakup chłodziarki czego bym wolał uniknąć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moim zdanie jedyne co ci podgrzewa tą wodę teraz to lampa zamontuj jakiś wiatraczek w koronie i powinno byc po problemie

możesz też to sprawdzić wyłącz lampę i zobaczysz jaka temperatura będzie juro życia nie masz więc możesz śmiało wyłączyć

2 wiatraczki zamontowane w koronie powinny załatwić problem choć 27 stopni to żadna tragedia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#300148 Tofik :

Co cokolwiek w spływie odpada - raz że spowalnia zrzut wody, dwa, że może go szybko zablokować całkowicie z racji że działa jak siatka na syf, trzy jak wyobrażasz sobie wentylowanie rury w środku która ma 2,5cm

A mnie wciąż nurtują straty energii jakie zachodzą przy ustawieniu sumpa metr poniżej lustra wody.

i mam kolejny wniosek racjonalizatorski.

Zrobić małą turbinę która była by napędzana opadającą wodą która zasilała by wentylator w chłodni kominowej do studzenia wody.chlodnia_kominowa.JPG

szybki szkic przedstawiający pomysł.

inna opcja to wentylator elektryczny a woda prosto z baniaka lana do rury zamiast RO z deszczowni.

Woda RO w chłodni wymaga uzupełniania, i ponieważ ulegała by zatężeniu, co jakiś czas trzeba by ją podmieniać.

Najlepiej by było powietrze z tej chłodni kierować poza mieszkanie, zwłaszcza w przypadku dużej rury :) ona podnosi wilgoć w mieszkaniu.


 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tofik: nie doceniasz wiatraczkow, one naprawde potrafia niezle schlodzic powietrze, wazne zeby dmuchaly na tafle wody, tak zeby jak najwiecej wody parowalo.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiatraczki to podstawa sam mam w lampie bp i temperatura wody stoi 25 stopni choć na wodę nic nie dmucha ostatni miałem problem z tunerem azbox hd skubany co włączałem jakiś materiał z dysku w hd to się zawieszał wsadziłem do środka wiatraczek z komputera i po problemie także wiatraczki to najlepsze rozwiązanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cris6: ale wiatraczki w lampie czy w innym elektrycznym/elektronicznym ujstrojstwie dzialaja na calkiem innej zasadzie - generalnie w warunkach gdzie powietrze ma 30-35 stopni nie schlodza urzadzenia ponizej tej temperatury (inna rzecz ze nie musza), natomiast wiatrak dmuchajacy na akwarium jest w stanie ochlodzic wode o ladnych kilka stopni ponizej temperatury otoczenia (o ile oczywiscie zapewni sie odpowiedni doplyw suchego i odplyw wilgotnego powietrza)


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A mnie wciąż nurtują straty energii jakie zachodzą przy ustawieniu sumpa metr poniżej lustra wody.

i mam kolejny wniosek racjonalizatorski.

Zrobić małą turbinę która była by napędzana opadającą wodą która zasilała by wentylator w chłodni kominowej do studzenia wody.

Nie uważasz, że to tylko dodatkowy kłopot? Samo zrobienie turbiny, dopasowanie obrotów, lutowanie, uszczelnianie, konserwacja itd to masa komplikacji, której trzeba unikać, nie wspominając już o cenie?

Dlaczego nikt ni robi turbinki w WC? :) przecież marnuje się tam dużo wody a zawsze to kilkudniowe spuszczanie wody zarobiło na naładowanie baterii.

Gotowe wiatraki to prostota i wygoda chyba, a przy tym i cena śmiesznie mała, ciekawe tylko jak zapewnić suche powietrze :) w małym pokoju w którym stoi akwa :). Ale tak stanowczo za mało wody mi paruje - dziś sprawdziłem 2-3 na dobę.

Podniosłem więc lampę o 5cm - teraz wisi 30cm nad lustrem co zaowocowało 1*C mniej.

Może podniosę ją jeszcze z 3cm.

Problem w tym, że korona wysoka na 10cm będzie blokowała ucieczkę ciepła wiec chyba z 4 wiatraki się przydadzą jak nie 6 :) jedne będą tłoczyć powietrze a drugie zasysać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie przesadzaj z ta iloscia wentylatorow, ja w akwa o powierzchni 90x55 mialem 2 komputerowe, i nawet w najwieksze upaly temperatura wody pozyej 27 nie rosla - a w mieszkaniu zblizala sie albo i przekraczala 30 (choc w te najwieksze upaly np wylaczalem HQI zostawiajac tylko T5).

Jesli tylko obudowa nie jest calkiem szczelna, to 2 wiatraki powinny wystarczyc - i lepiej dmuchajace niz wyciagajace chyba.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nareszcie udało mi się polutować lampę w prawidłowy sposób i rozdzielić zasilanie na HQI oraz odzienie na t5.

Zostało tylko zaprogramować zegary...

No właśnie ale jak?

Jakie polecacie ustawienie?

Na początku będę miał i tak korale mniej światło lube więc cykl 10H powinien starczyć?

Zastanawiałem się nad takim ustawieniem:

-start 1h 2x24W t5

-po godzinie start HQI na 8h

-zgaśnięcie HQI i pozostawienie na godzinę t5.

Lub wersję:

-start 2h 2x24W t5

-po godzinie start HQI na 6h

-zgaśnięcie HQI i pozostawienie na 2h t5.

To moje przemyślenia na temat docelowego oświetlenia.

Na chwilkę obecną czy jak będą same kraby to jest sens palić HQI tak długo?

i nie skrócić jego pracy np aż do 5h?

A wraz z tym jak nadejdzie czas na korale (a zacznę raczej od ryb)wydłużę do z powrotem do np 8h?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie załącza się o 9 a wyłącza o 21 myślę że 12 godzin powinieneś świecić mniej więcej po 1 godzinie dajesz t5 a potem t5 i hqi

u mnie o 9 startuje led do 10 potem od 10 razem z t5 i tak leci do ok 20 gdzie przygasa tak do 21 i potem juz światełko księżycowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.