Skocz do zawartości
Gantek

odpieniacz

Rekomendowane odpowiedzi

witam od 5 miesiecy mam morskie 200L i w sumie jak je zakladalem , slyszalem , ze bede z czasem potrzebowal odpieniacza do wody . Poczytalem troche o nim , podobno bez niego plywalby osad na gorze akwa, a ja nie mam nic . Akwarium dojrzewalo okolo miesiaca tak jak zalecili mi w sklepie z morskimi , zasypane bylo zywym piachem, caly okres dojrzewania byl jak w madrych ksiazkach i z forum wyczytalem , zywej skaly dosc duzo mam , parametry wody sa ok , z rybkami nie mam problemow , jedynie mnie zastanawia po co ten odpieniacz . Czy jest mozliwe , ze zewnetrzny filter ktory jest przystosowany do 300L czysci tak dobrze , a moze robie zbyt czesto podmiany wody ?


100x40x55

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz usuwa produkty przemiany materii ryb tzn. kupę:strutin, mocz i białka z resztek pożywienia, z których powstają później azotany i fosforany.

Podaj jaki masz wynik testów na NO3 (azotany) i PO4 (fosforany) i czym mierzone. Najlepiej jak by Ci w sklepie zmierzyli miernikiem Hanna, ostatecznie testy Saliferta.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cóż, niektórzy przecież odpieniacza nie używają. Interesują cy jest ten "zewnętrzny filter". Zamiłowania do hazardu nie mam, ale w sumie postawiłbym z 5$, że to odpieniacz :strutin


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.nano-reef.pl/datas/users/5313-dsc00680.jpg

kolega chcial fotke , a co do testow to robie regularnie Nutrafin test tam jest dosc duzo w tym zestawie . Dzis akurat sprawdzilem to NO3 pomiedzy 10-20 , Po4 0.5 , PH 8.1 , No2 0.1 , jedynie czego mi brakuje do normy to tylko Ca bo mam 360 a wyczytalem , ze powinno byc pomiedzy 400-450 , ale koralikow narazie nie mam wiec w normie. Czekam teraz na lepsze swiatlo , bo juz zamowilem i mieszam tropic marin (bio-calcium) , zeby juz cos wrzucic , bo tak to pustka swieci :strutin , w przyszlosci chce cos wiekszego , ale na poczatek musze sie na mniejszym nauczyc a co do filtra to jest Fluval 305 wiec to taki normalny zewnetrzniak z dodatkami w srodku


100x40x55

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

robie i to dosc czesto jak jest taka potrzeba oczywiscie :( a obsady duzej nie mam . Co do piachu to moje 2 gobies przenosza, ale za to caly czas piach jest czysty :strutin


100x40x55

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zrozum mnie źle, ale powienieneś jeszcze sporo poczytać o akwarium morskim, poznać podstawy filtracji, procesów jakie zachodzą w morskim baniaku, generalnie założenia są podobne do akwarium słodkiego, ale w szczegółach sporo się różnią. Tak w skrócie to bez odpieniacza będzie Ci ciężko, co prawda jak już ktoś napisał niektórzy prowadzą baniaki bez odpieniacza, tyle że udaje się to na dłuższą metę udaje się to tylko takim którzy już beczkę soli przerobili i mają spory staż i doświadczenie, reszta prędzej czy później poległa lub polegnie. Pytanie też czego oczekujesz ad akwarium morskiego, bo jeśli to ma być coś podobnego do zbiornika retencyjnego to nic nie potrzebujesz, ale jeśli myślisz o skrawku pięknego podwodnego ogrodu, tryskającego ferią barw i form, z rybami w kolorach tęczy i w dobrej kondycji to musisz poczytać, jeśli czegoś nie znajdziesz to pytaj. Jak dla mnie akwarium morskie jest za drogą zabawką żeby sobie w salonie postawić coś czego trzeba się wstydzić, niewiele tak naprawdę potrzeba żeby było wręcz przeciwnie, wystarczy trochę chęci, czasu na czytanie, samozaparcia i konsekwencji. Póki co poczytaj tematy przyklejone w dziale dla nowicjuszy:)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale w sumie jak na fish only, to całkiem mi się podoba takie akwarium :strutin Tego fluvala to raczej wywal/zamień na odpieniacz.


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak na 5 miesieczne akwarium to zbyt okazale nie wyglada, chyba ze w zalozeniu ma to bys FOWLR. W odpieniacz i tak wczesniej czy pozniej zainwestujesz, bo to jednak podstawa. Sam sie o tym przekonalem myslac ze Weipro zalatwi sprawe w moich 180 litrach, jednak po przesiadce na lepszy sprzet poznalem co to odpienianie przez duze "O".


90x50x50, sump 60l, 150W HQI Reeflux 12000K, 39W ATI Blue Plus, 39W ATI Purple Plus

Odpieniacz Sebastek Cone z AquaBee 2000/1, AquaBee 2000/1, JVP-101, JVP-102

1081983450.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czytam , czytam :D dzieki za rady co do odpieniacza to z czasem bedzie. Moze nie przy tym akwarium co teraz mam ,ale bedzie. Na poczatek chce sie nauczyc na mniejszym i jak juz bede wiedzial jak go ogarnac to wtedy juz zaloze wiekszy zbiorniczek. Mam taka fajna wneke pod schodami , ze sie okolo 700L zmiesci :( , hmmm ale to czas pokaze jak narazie to 200 co mam chce ladnie zrobic :strutin


100x40x55

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli ma byc ladne, moze zabrzmie ortodoksyjnie, to odpieniacz musowo, bo przy NO3 w granicach 10-20mg/l i PO4 0,5 nie da rady.


90x50x50, sump 60l, 150W HQI Reeflux 12000K, 39W ATI Blue Plus, 39W ATI Purple Plus

Odpieniacz Sebastek Cone z AquaBee 2000/1, AquaBee 2000/1, JVP-101, JVP-102

1081983450.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pociagne stary watek.

tez mam fluvala, mniejsze 120 litrow. Nie mam odpieniacza, tylko filtr wewnetrzny!!!! grzalke, oswietlenie (raczej dla slodkowodnego akwarium (choc jedna zarowka ujdzie do morskiego), ale chyba za niedlugo zmienie zarowki bo ich czas nadchodzi). Do tego zywy pisasek i skala.

Akwarium z zalozenia mialo byc fowlr. Nie pamietam dokladnie kiedy zalozylam ale bedzie juz ponad pol roku. Ryby maja sie dobrze. Jest ich 7 i krab.

Wczesniej sporo poduczylam sie o rybach. I wywnioskowalam ze tyle wystarczy na poczatek. W sklepie oczywiscie mi odradzano takie rozwiazanie, bo w takim to raczej slodkowodne. Ale juz na pytanie czyli jezeli kupie to akwarium z tym sprzetem itd. to ryby sie nie utrzymaja? - nie bylo odpowiedzi "tak, nie utrzymaja sie" - bo tak nie jest, to bylo raczej takie troche krecenie nosem aby kupic wiecej sprzetu. Oczywiscie mozna kupic gotowy zestaw sprzetu, podlaczyc i bedzie chodzilo. Mozna tez poczytac, co jest po co, zastanowic sie nad obsada, planem gdzie sie zmierza, pomyslec, zrozumiec, i dzialac po swojemu. Oczywiscie wg sprzedawcy mi tez odpieiacz by bardzo potrzebny, no i filtr wewnetrzny tez niezbyt (wyjelam poly carbon pads z filtra bo nie potrzebuje, zostawilam gabki i biofiltr i jest ok).

Ja lubie ryby, nie korale, jamochlony, rozgwiazdy itd. Ryby sa dla mnie o wiele bardziej interesujace.

W razie czego wiem jakie zmiany wprowadzic aby zmienic na rafe. Ale poki co nie chce.

jak ktos chce akwarium morskie z samymi rybami to wystarczy najwzyklejszy zestaw: akwarium, filtr wewnetrzny, grzalka, oswietlenie, termometr, piach, skala, hydrometer, sol, cos do usuwania chloru, rurka do odlewania wody i czyszczenia piachu.

Nie postapilam wg opisow. Ale fakt, odrobilam swoja lekcje zanim zalozylam akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.