Skocz do zawartości
michal_natalia

Witam.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich jestem tu nowy.

Mamy z żoną w planie akwarium morskie, żona się zakochała.

Otóż na początek planujemy akwarium ok 500l (150x50x60h). Chcę zapytać czy są jakieś zasady jak wyliczyć wielkość sumpa do tego akwarium, oraz czy są jakieś ogólne zasadny przy budowie sumpa, mam tu na myśli np. że w pierwszej komorze ma być odpieniacz w drugiej coś tam itd.

Pytam również czym się kierować przy doborze odpieniacza i reaktora wapiennego.

pozdrawiam i za rady dziękuję.


odpieniacz i dolwajka już jest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

właśnie już czytam i skrzętnie notuje. u mnie w domu już kiedyś była solniczka kuzyn miał ale nie wiem dlaczego sprzedał :strutin


odpieniacz i dolwajka już jest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a mam pytanie do jednej kwestii otóż pokój w którym będzie stało akwarium jest wyposażony w kominek czy to jest coś znaczącego?


odpieniacz i dolwajka już jest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli akwarium nie ma bezpośredniego kontaktu (tak jak nie stoi zaraz koło niego ) to nie ma, ogólnie zakres temperatury w akwarium morskim to 24-28st.

Skąd jesteście, jeśli wolno spytać?


.:: 300L ::.

44b76ffc60a5d020.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ze skoczowa koła cieszyna, koło niego zaraz nie będzie stało jakieś 1,5 od i dodatkowo szyba kominka jest ustawiona tak że nie będzie promieniowało na solniczkę


odpieniacz i dolwajka już jest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawcie go w takim miejscu żeby skoki temperatur były jak najmniejsze, przy twardych koralowcach o ile takie zamierzacie trzymać ma to duże znaczenie.


.:: 300L ::.

44b76ffc60a5d020.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zobaczymy kominkiem jeszcze nie grzaliśmy także nie wiem jak to będzie się zachowywać, przez zimę zamierzam zebrać artykułu a na na wiosnę się za to zabrać


odpieniacz i dolwajka już jest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli macie pytania walcie śmiało na łamach forum, zawsze się ktoś znajdzie z pomocną ręką.

Pozdrawiam.


.:: 300L ::.

44b76ffc60a5d020.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siema:) przede wszystkim zmieńcie proporcje baniaka na 150dł x 60gł x 50wys, co do reaktora to macie jeszcze czas:)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam pochodze z Cieszyna,wczesniej pracujac w cieszynskim szpitalu bywalem w Skoczowie kilka razy dziennie,trafiles na dobre forum,proponuje duzo czytac podgladac klubowiczow akwaria i jak jakies wynikna watpliwosci pytac:waving,500 litow ladny kawalek baniaczka w planach


350 litrow Rena Aqualife,tunze 4*6045 ,deltec mce 600 turbo,266w t5 mix lps i miekkich

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a możecie mi polecić jakiś konkretny odpieniacz, pompe obiegową i reaktor żebym nie przepłacił albo żałował że za słaby


odpieniacz i dolwajka już jest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Witajcie...posluchaj tu Sebastiana w sprawie wymiarow zbiornika.Pamietaj ze w morskim bardzo wazna jest glebia a bardzo przeszkadzajaca nadmierna wysokosc.Ogolnie akwarium "chude" jest ciezko urzadzic a do tego jak jest wysokie to nie wlozysz rak wszedzie a to jedna z wazniejszych rzeczy,gdyz rece bedziesz wkladal czesto...dla mnie maxymalna i optymalna wysokoscia jest 45 cm a glebia przynajmniej 70 cm,ale tutaj pojdziecie swoja droga.Jesli chodzi o doradzanie odpieniaczy czy innych sprzetow to nie jest takie latwe.Poogldaj,poczytaj co ludzie maja,kazdy model wpisz w google z dodatkiem "opinie" i to najlepiej w paru jezykach.Potem jak juz wybierzesz cos,zacznij sprawdzac i porownywac ceny...to pare nocy przed compem...widzisz takie urocze hobby.Wez pod uwage tez ze kazdy zazwyczaj bedzie chwalil swoje a wdajac sie w dyskusje,mozna przesiedziec cala noc rozmawiajac nad wyzszoscia jednego modeku nad drugim i nad ranem wychodzac olsni Cie swiadomosc tego ze zmarnowales noc.Znalazlem jeden temat z wymiarami zbiornika,ktore sa dla mnie idealne,moze warto przeczytac ten watek,mowiacy o powstawaniu akwarium od poczatku do konca.http://nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772&d=0 .Piszesz ze zona sie zakochala...hmm...musze postawic moze wieksze akwarium to moze i moja sie tez we mnie zakocha...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ha gratuluję zakochanej małżonki ( w akwarium;) no ale....swoją drogą - to paradoks, żona się zakochała a robotę ma mąż:strutin

Zapytam asekurancko, nie za duże to akwa jak na pierwsze morskie? Duże akwa- to dużo pracy, pieniędzy i kłopotów i duże zalanie mieszkania;) No oczywiście duże akwa to też więcej możliwości.


akwarium 80*40*40, 126 litrów, panel, marea 1000, koralia 2400- cyrkulacja, eheim 600 - obieg, miniflotor, 2*24 W 10000K T5, 1*24 W 18000K, 10 kgLR, trochę piachu, stada rurówek , cóś w muszelce, ślimaki: turbo, krewetki czyszcząca, 1 pterapogon, 1 żółta babka, 2 błazenki, jeżowiec,euphilia i miękk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Im większe akwarium tym więcej błędów wybacza.


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też o tym myślałem.

Zacznę tak poczytałem trochę więc napiszę co i jak a Wy się wypowiecie.

Więc tak baniak będzie 150x60x50h (wg. sugestii seba) czyli 450l. Z tego co wyczytałem to sumpa powinienem mieć połowę tej objętości czyli powiedzmy 200l jak będzie miał to będzie ok, 3 komory sumpa, odpieniacz powinien być o wydajności ok 900l (ktoś pisał że tak powinno być 2x objętość akwarium, ale znów czytałem że akwarium nie powinno być zbyt sterylne bo byle choroba, zmiana parametrów będzie mi ryby dziesiątkowała), druga sprawa to pompa, wyczytałem że na godzinę powinna 2x akwa przepompować, przy takiej ilości wody to wiadomo autodolewka, reaktor, falownik, oświetlenie HQL myślę że 2x150W plus t5 plus aktynik. Chcę też mieć w miarę ciche akwarium bo podemną mieszkają rodzice, w planach jest dziecko a w rzeczywistości są 4 koty.

Powiedzmy tak mam do rozdysponowania 10tyś zł ale nie chcę za to nakupić od razu ryb, żywej skały itd chcę też mieć efekty własnej hodowli, nie chcę mieć od razu wszystkiego jeżeli chodzi o życie w baniaku ale sprzęt chciałbym mieć dobry.

Akwa zamierzam mieć na metalowym stelażu którego obuduję płytami gipsowymi, mam też zamiar go do ściany przykręcić żeby objęła część ciężaru szacuję że może to być jakieś 700kg albo więcej. Drzwiczki będą normalnie z przodu, oświetlenie też zamierzam jakoś zabudować, bo mieszkanie mamy nowe, zainwestowane kupę kasy, urządzone dość nowocześnie dlatego chcę żeby to jakoś wyglądało.

Wybaczcie że tak pytam, ale prowadzę własną firmę i już jestem nauczony że najpierw szczegółowy plan a potem do pracy.


odpieniacz i dolwajka już jest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I bardzo dobrze że chcesz mieć dobry sprzęt, to na początek najważniejsze, ważniejsze nawet od życia które będziesz sobie kupował przez kolejne miesiące a nawet lata. Na temat sumpa się nie wypowiem bo sie nie znam. Co do odpieniacza to ze zebranych dla siebie samego informacji moge powiedziec ze mnostwo ludzi optuje do takiego litrazu za deltec AP600 albo deltec APF600. ty będziesz miał przecież 650 l w sumie. Pewnie w sumpie jak większość w takich baniakach będziesz miał też żywą skałę jako uzupełnienie roli filtracyjnej skały w głównym baniaku. Nie bardzo też wiem co masz na myśli pisząc o zabudowaniu oświetlenia? Jeśli zrobisz to zbyt szczelnie to sie nie pozbierasz z temp w baniaku:D Zresztą bez wiatraków i tak sie nie obejdzie.


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pisząc zabudowanie mam na myśli boczne obudowanie lampy tak żeby jej widać nie było z boków z góry normalnie odkryta, coś na zasadzie pokrywy ale bez górnej części.

A swoją drogą jest jakaś alternatywa dla delteca bo widzę że to dość drogi sprzęt. Czy jest coś wcale nie gorszego a podobnie działa bo po co przepłać.


odpieniacz i dolwajka już jest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Michał (pewnie Ty piszesz) przede wszystkim, żeby uniknąć podwójnych wydatków i topienia kasy, powinieneś założyć sobie od razu co jest Waszym celem w tym baniaku, jeśli docelowo chcecie pójść w stronę sps-ów to 2x150 plus t5 to przy takim baniaku wywalenia kasy jak dla mnie, albo 2x250, albo same t5. Poza tym obudowywanie stelaża płytą KG to nie jest dobry pomysł - pije wodę jak ja na kacu:D kolejna sprawa to jak napisałeś konieczność używania reaktora - reaktor nie jest niezbędny w takim litrażu, poczytaj o metodzie Ballinga. A tak póki co to widzę przed Wami świetlaną przyszłość, widać że Wam się chce czytać:nono

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeżeli zdecyduję się na płyty gk to na pewno te zielone co do łazienki ale tu masz rację przemyślę to, i może jakieś ładne dechy ustrugam, generalnie chcemy mieć po trochę czegoś na początek żeby to było trudne w utrzymaniu jak już przyjdzie doświadczenie wtedy się zmieni obsadę :nono pomyślę nad tym ballingiem reaktor zawsze można dołożyć ale dlaczego go nie mieć od razu skoro najpierw będę kompletował sprzęt, generalnie wszystko muszę mieć na karteczce ładnie napisane a potem sruuu na sklepy ;) ile szacujecie na sam sprzęt przy takim litrażu? 5tys 6 tyś?

u mnie sprawa wygląda tak generalnie nienawidzę tandety co mnie dużo kosztuje ale mam spokój przez długi czas na mieszkanie też sporo kasy wywaliłem a nie mam na razie mebli nie licząc kuchni bo to trzeba mieć ale jeżeli chodzi o inne rzeczy ocieplenie poddasza, parkiety itd to plan wykonany w 100% tak jak było planowane mam nadzieję że z banakiem będzie to samo.


odpieniacz i dolwajka już jest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie można stosowac karton-gips. Wystarczy pomalowac farbą do łazienek i nie powinno się nic dziac. Ja tak zrobiłem u siebie i ok. półtora roku było super.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#295401 michal_natalia :

jeżeli zdecyduję się na płyty gk to na pewno te zielone co do łazienki ale tu masz rację przemyślę to, i może jakieś ładne dechy ustrugam, generalnie chcemy mieć po trochę czegoś na początek żeby to było trudne w utrzymaniu jak już przyjdzie doświadczenie wtedy się zmieni obsadę :nono pomyślę nad tym ballingiem reaktor zawsze można dołożyć ale dlaczego go nie mieć od razu skoro najpierw będę kompletował sprzęt, generalnie wszystko muszę mieć na karteczce ładnie napisane a potem sruuu na sklepy ;) ile szacujecie na sam sprzęt przy takim litrażu? 5tys 6 tyś?

u mnie sprawa wygląda tak generalnie nienawidzę tandety co mnie dużo kosztuje ale mam spokój przez długi czas na mieszkanie też sporo kasy wywaliłem a nie mam na razie mebli nie licząc kuchni bo to trzeba mieć ale jeżeli chodzi o inne rzeczy ocieplenie poddasza, parkiety itd to plan wykonany w 100% tak jak było planowane mam nadzieję że z banakiem będzie to samo.

oby Ci tych parkietow nie zalało. wiesz na wypadki nie ma rady. planowanie planowaniem. nawet najlepszy sprzet nie daje 100% pewnosci. wiedz o tym. pozdrawiam!


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się że 10 tys na baniak ca 450L to zdecydowanie za mało, szczególnie że jak piszesz chcesz postawić szkiełko na przyzwoitym sprzęcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.