Skocz do zawartości
Mariusz L

Glony mechowate.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ,wszystkich, mam taki problem , a mianowicie skała porasta mi jakimiś dziwnymi glonami. W niektórych miejscach jest ładna porośnięta różową algą, ale większość skały jest porośnięta jakimś brązowym mchem(foto).Świetlówki wymieniane regularnie(najstarsza ma 4mieś , najnowsza około miesiąc) żarniki też w miarę nowe(oświetlenie w sumie jest 4x54+150+250).Testy robiłem Po4-0,03(hanna),No3-0(salifert).Lałem do wody vitamino i teraz przestałem od dwoch tygodni ,ale w sumie nie widzę poprawy.Używam soli Preis.Z glonozerców mam hepatusa ,dwa naso ,salarisa ,jeżowca i kilka ślimaków i tylko one są z tego stanu rzeczy zadowolone. Ma ktoś jakiś pomysl od czego są te glony?

2246-dsc04970.jpg

2246-dsc04971.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem moze byc nie wystarczająca cyrkulacja,albo kh padło ,rozjechały sie parametry ..przesadziłes z laniem jakiegoś suplementu..powodów moze być 1000 ..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie , sądzę ,że przedawkowałem vitamino bo lałem 5ml dziennie ,ale już minęlo trochę czasu jak odstawilem i raczej nie ma poprawy ,ale może za wcześnie.Parametry są dobre, KH-8,3 ,cyrkulacja raczej też nie jest przyczyną bo rosną nawet tam gdzie jest silna.Teraz dolewam tylko 50ml KH ballinga , Ca odstawiłem bo jest ponad 450.Może ktoś ma jeszcze jakieś pomysły?? Pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj jakiemus doswiadczonemu akwaryscie w Warszawie wode do przebadania ...Twoje Kh 8.3...daje mi duzo do myslenia ..moze Kh z Ph pomyliłes??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie , nie pomyliłem Kh, specjalnie utrzymuję na tym poziomie ballingiem. Wodę badam sam testami saliferta tylko na pomiar PO4 byłem a acroporze i wynik wyszedł jak pisałem wcześniej 0,03(miernik hanna).Czemu sądzisz ,że Kh pomylilem z ph i czemu daje Ci to do myślenia??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzisz ..hmm Kh robie po kropelce ..i wychodzi mi np. 6,7,8,9, Ph. róznie ...ale zawsze z przecinkiem ..Moze nie jestem w temacie ale jak Kh podajesz po kropce ..np.8.3?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@piona,test Saliferta na KH pokazuje wlasnie wynik po przecinku.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo do kH uzywa sie Saliferta :)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok :),prawde mówiąc nie miałem nigdy tego testu w rekach...ale dalej obstawiam za zbyt niską twardośc węglanową. Ja miałem niedowno prawie las tych glonów i udało mi sie z tego wyjśc własnie zwiekszając do 9kh.normalnie mam 7kh .Trwało to z miesiąc ale udało mi sie bez cudowania ze skałą..No oczywiscie na pompach tez ładnie mi to rosło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Mariusz L

A tak zapytam jeszcze jako opcja, skąd masz RO na podmianki i dolewki? Masz na pewno czystą? Miałem podobny badziew kiedyś w mniejszej nano-rafce. Czego to nie robiłem, pomiary, sorbenty, światła, itd... a potem się w końcu okazało, że TDS pokazał 001 i wystarczyło to, żeby jakiś syf się przedostał... Dołożyłem drugie DI, zrobiłem 20% podmianki i to coś poznikało w tydzień.


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#297569 piona :

...dalej obstawiam za zbyt niską twardośc weglowodanową...

A czym zmierzyć tą twardość węglowodanową? Bo o takiej jeszcze nie słyszałem :)

PS. Po co wprowadzasz zamęt jak nie miałeś w rękach testu na kH Saliferta.


90x50x50, sump 60l, 150W HQI Reeflux 12000K, 39W ATI Blue Plus, 39W ATI Purple Plus

Odpieniacz Sebastek Cone z AquaBee 2000/1, AquaBee 2000/1, JVP-101, JVP-102

1081983450.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#297673 rysiu :

A czym zmierzyć tą twardość węglowodanową? Bo o takiej jeszcze nie słyszałem :)

Nawet głośno nie mów, że do tej pory nie wiesz co to jest twardość węglanowa?... :)


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wodę mam RO+DI ,żywicę wymieniam regularnie jak TDS pokaże 001.Nie wiem może dołożę jeszcze jedno DI i zobaczę czy coś się poprawi, no i może faktycznie podbiję trochę to nieszczęsne KH, powiedzmy do 9.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#297753 mufti :
#297673 rysiu :

A czym zmierzyć tą twardość węglowodanową? Bo o takiej jeszcze nie słyszałem :)

Nawet głośno nie mów, że do tej pory nie wiesz co to jest twardość węglanowa?... :)

Węglanowa wiem, ale węglowodanowa to pojęcia nie mam? To może żeby ją podnieść to cukru sypać do akwa? Najlepiej chyba w kostkach bo ten będzie twardszy, albo jakiś słodzik :)


90x50x50, sump 60l, 150W HQI Reeflux 12000K, 39W ATI Blue Plus, 39W ATI Purple Plus

Odpieniacz Sebastek Cone z AquaBee 2000/1, AquaBee 2000/1, JVP-101, JVP-102

1081983450.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oż, rzesz, teraz zauważyłem, że kolega wcześniej przekręcił nazwę... Dobre, bo podchwytliwe :)


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jakos mi sie palneło z tą twardoscią weglowodanową , a tu szum jak cholera .Czy wszelkie dalsze wypowiedzi wniosły coś do tematu?Naprawde nie chce pienic ale....troche tolerancji !! i wiecej szumu koło tematu (bo istotny) niż nabijanie sobie postów..pozd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.