Skocz do zawartości
jarpacz

Moja pierwsza nano rafa - 130 litrów

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Od razu chciałbym podziękować wszystkim których męczyłem na pw głupimi pytaniami. Bez nich nie wystartowałbym.

Tak więc po kilku miesiącach planowania i składania sprzętu (wszystko od zera) dziś ruszyłem.

akwa nie wielkie- 60x50x45 w obiegu 180.

oświetlenie- BP 110W

odpieniacz- Schuran 120

sól IO potem się zobaczy.

cyrkulacja chwilowo- 2xjvp101+jvp102

+ARM,grzałki i inne duperele

Dzień 0

-zasolenie 1.0245

-temp 26

Dziś włożyłem po małych przygodach skałę. Za chwilę zalewam 75 ml bakteriami cycle, od jutra każdy dzień po 25ml - troszkę mało w stosunku do zaleceń producenta, ale nie chce przesadzić. Co do skały nie zaobserwowałem żadnego życia. Trochę jestem zaniepokojony...zobaczymy. Ostatnio kolega cris6 wklejał zdjęcia swojej skały (też z erybki)- mnóstwo życia, u mnie kompletnie nic.

img2240t.jpg

Skała na samej górze po lewej troszkę inna kolorystycznie od pozostałych- mam nadzieje, że ok.

img2239n.jpg

W weekend mam zamiar wrzucić 100 ml bio kulek. Mam nadzieje, że będą prawidłowo się kręcić w filtrze Grotecha UF-070 .

Trzeba będzie również zamówić testy, elektrody do ARM (niestety zasolenia nigdzie nie mogę znaleźć) i na dniach zrobić tło oraz zabudować górę akwarium ze spienionego pvc.

W sumie to tyle jak na początek, idę szukać jakiekolwiek życia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej

jak nie masz w domu cieplej to ja nie przekraczałbym z grzaniem wody w baniaku powyzej 25 st cel.

pozdro


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie odłączyłem grzałkę. Bez grzałki Hydrometr JBL pokazuje 25, ARM 26.5 inne termometry też inczaj.

Ile trzeba odczekać z włączeniem odpieniacza po wlaniu Cycle?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@jarpacz

Wejdź na stronę www.sq9gl.com i ściągnij instrukcję do ARM. Przeczytaj na spokojnie o kalibracji czujnika temperatury, bo tego nie zrobiłeś :)


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie sie zapowiada !Uwielbiam świerze akwaria. sorki za of ale gdzie można kupić ARM ? PODOBA MI SIĘ TO CACKO.


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej tą skałę też masz z erybki ?? a już widzę no to inna chyba dostawa ale spoko czas pokaże co ci tam wyjdzie z niej ja osobiście nie liczę na cokolwiek ciekawego wszystko trzeba powoli zasiedlać samemu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak skała z erybki i chyba jakaś inna dostawa. Trochę zbyt duże kawałki dostałem więc ciężko było coś sensownego ułożyć w tak małym akwa.

Całą noc wypatrywałem życia- niestety brak.

Po jakim czasie powinien ruszyć odpieniacz (wczoraj dodałem 1000ml Cycle, dziś dodam 30ml)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość erni

jarpacz jak narazie to masz ostrą cyrkulacje.Mam dokładnie takich samych wymiarów akwarium.Co do skały to poczekaj na pewno powychodzą "robale ".Ile masz tej skały?:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko tych pomp więcej niż skały :)

zostaw jedńą,po co ci tyle pomp


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20 kg

Co do cyrkulacji wrzuciłem dodatkową, co by oczyściło skałę z syfu. Dziś wieczorem/jutro ewentualnie wyrzucę i będzie jvp101 i jvp102.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość erni

Ja mam jedną 3000 ale o połowe mniej skały i wystarcza jak narazie dla miękkich.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@jarpacz

Spokojnie Ci jedna pompka styknie. U mnie mam dwie pompy JVP-101 na 220L i zapasem wystarczają.

Dodatkowy ruch zrobi ci powrót z sumpa.

Generalnie fajowo się zapowiada.

Nie zapomnij sobie ściągnąć instrukcji do ARM i poczytać co i jak, m.in. kalibracja pomiaru temperatury :)


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 4

W sumie to nic się nie dzieje. Po nocnych obserwacjach wypatrzyłem tylko jednego stworka. Prawdopodobnie kiełż, tak to kompletnie nic nie wychodzi ze skały. Codziennie odsysam syf z pod skały do skarpety w sumpie. Dojrzewanie również chyba się nie rozpoczęło tj brak glonów, odpieniacz w ogóle nie pieni. Codziennie wlewam 30ml Cycle, po czym wyłączam odpieniek na 3h. Z racji tego, że kończą mi się Cycle dziś trzeba będzie zamówić nową buteleczkę. Dodatkowo zamówię Waste Control i będę lał raz na tydzień.

Wczoraj zamontowałem automatyczną dolewkę - nawet często się włącza.

Dodałem koronę i wyprowadziłem na zewnątrz wężyk z powietrzem do odpieniacza.

Mam również np reducing Biopellets, które włożę jak tylko pojawi się pierwszy glon. Chyba, że mogę wcześniej?

Również zastanawiam się nad dobrym refraktometrem, bo ciągłe w sadzanie spławika jest męczące. Chyba że zamówione elektrody do ARM będą w miarę dokładnie odczytywać to wtedy zrezygnuje.

Parametry:

temp: 24.6-25.5

zasolenie: 1.024

świece 6h na 50 % mocy lampy

abcd0002ea.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:D jeszcze będziesz czekał aż ci te glony zejdą mi po paru dniach zrobiło się nagle zielono na początku mnie to cieszyło ale teraz już bym ich nie chciał widzieć

bp idealny pod ten zbiornik u mnie niestety trzeba było t5 dodać ale u ciebie gitara

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 7

Pierwsze parametry:

ph-7.8

kh-10

nh4-0

no2(Seachem) 0.00 - 0.01

no3(Seachem) ok 14

W baniaku zaczyna się coś dziać. Pojawia się jakiś dziwny brązowy meszek na skałach (zdj 1 i 2).

W niektórych miejscach widać zielony nalot (zdj 3) oraz wystające "patyki" (zdj 4)

Świece od 7 do 12 na 70 % mocy lampy. Nie wiem czy dobrze zrobiłem, ale odpieniacz skręciłem ponieważ wywalał czystą biała pianę.

Od jutra chyba przestane również lać cycle.

W sobotę ładuję kulki.

1)

dscf0083z.jpg

2)

dscf0084z.jpg

3)

dscf0085ai.jpg

4)

dscf0087s.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystko ok za chwilę brązowy nalot ci zniknie i pojawią się glony nitkowe a odpieniacza raczej nie wyłączaj teraz skała będzie robić syf totalny zobacz u mnie 22 dni minęło a w akwarium coraz mniejsza widoczność :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.