Skocz do zawartości
Tofik

Jak obniżyć rachunek za prąd?

Rekomendowane odpowiedzi

jacek_1970: ale wiekszosc odpieniaczy ma pompe na samym dole, a ich wydajnosc w zasysaniu powietrza bardzo spada jak sa duzo ponizej poziomu wody.

Juz chyba lepiej dac troche mocniejsza pompe obiegowa i wykorzystac czesc jej mocy, lub zrobic te filtry na powrocie wody z akwarium, ale obawiam sie ze bedzie tu jednak za slabe cisnienie.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#300850 MateuszD :

jacek_1970: ale wiekszosc odpieniaczy ma pompe na samym dole, a ich wydajnosc w zasysaniu powietrza bardzo spada jak sa duzo ponizej poziomu wody.

Juz chyba lepiej dac troche mocniejsza pompe obiegowa i wykorzystac czesc jej mocy, lub zrobic te filtry na powrocie wody z akwarium, ale obawiam sie ze bedzie tu jednak za slabe cisnienie.

Odpieniacz musi być zanurzony tyle ile trzeba, i tego nie da się zmienić jak rozumiem, ale można go nie stawiać na dnie komory tylko trochę wyżej, na jakiejś polce, pudełku czy czymkolwiek.

Apotem robimy drugą komorę w formie filtru fluidalnego, potem 3cią na kolejny filtr fluidalny i dopiero komora na pompę obiegową.

Zaraz dołożę obrazek jak to widzę.

5863-sump_by_jacek.jpg


 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak, ale zakladajac ze sredniej wielkosci odpieniacz ma ok 60cm + kilka cm na zdjecie kubka, wyjdzie szafka pod akwa o wysokosci 120cm - a wtedy juz dosc niewygodne beda prace w akwa - nie zebym sie czepial :googleye

Tak wg mnie to przeplyw bedzie o wiele za slaby zeby poruszyc mediami typu rowa - w filtrze wazne jest ze woda wyplywa dosc rowno na dole filtra, i calosc zawartosci wiruje, a tu ciezko bedzie to osiagnac - jak dla mnie sprawa niewarta wysilku w budowe takiego sumpa.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu oszczędności w oświetleniu w domu.

Jakie polecacie żarówki ? Barwa ciepła , nie trupia :-)

I czy lepiej zastosować świetlówki energooszczędne czy ledy ?

Interesują mnie w sumie wszystkie mocowania od 12 wolt owych poprzez mały i duży gwint.

czy np http://allegro.pl/zarowki-diodowe-energyled-gu10-80-led-biala-ciepla-i1313103798.html to się nadaję .

Czy udaje że świeci :-)

a właśnie czy są mocowania takie jak http://allegro.pl/zarowka-halogenowa-j-189-230v-1000w-3629-i1317961785.html na led ?


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z takich pozornych oszczędności - kupiłem sobie "halogenka" na trzonku GU10 na ledach - pobierająca 1,5W, chciałem zamienić zwykły halogenik 50W, i co - wydałem 50zł i swieci jak .... 1,5W, czyli gorzej niż świeczka - ot pozorna oszczędność - bo i tak jej nie używam :/

ps. to co kupiłem całkiem podobne do tego co podał Sienki.

ps2. takie miernik poboru mocy trzeba będzie sobie sprawić :googleye


17.03.2010r - 20.08.2012 http://nano-reef.pl/...m=posts&q=27683

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spirou masz racje ...dlatego trzeba bardzo analizować żarówki LED - jeśli masz 24 - 30 diod to masz 1,5 wata ...proponuję nie sugerować się info na opakowaniu że świeci jak 50 W :googleye

Z zasady i posprawdzania różnych żarówek LED nie warto kupować tańszych niż 25 zł niezależnie ile diod ma - wtedy właśnie mamy UDAWANE żarówki - oczywiście to nie jest reguła. Ostatnio kupiłem te rewelacyjnie świecą - mocniej niż 20W halogeny.

Niestety ale jeszcze trochę czasu musi minąć zanim wymyślą technologie led aby dorównywały żarówkom kompaktowym - teraz praktycznie nie da się porównywać tego oświetlenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zadzwoniłem, zapytałem, i się dowiedziałem:

1KWh kosztuje dokładnie 54gr - wraz z wszystkimi opłatami.

Mam zwykły licznik 1 taryfowy.

Montaż 2 taryfowego kompletnie się nie opłaca.

W dzień bym płacił 60gr za 1KWH, a w nocy czyli 24-6 rano 24.

Z tym, że w nocy się śpi :googleye w pokoju z akwa.

Ponadto opłata stała będzie większa o 3zl miesięcznie.

Po przekalkulowaniu wychodzi mi, że na 2 taryfowy bym tylko dopłacał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrodziło się w mojej główce pytanie:

Jak dużo oszczędzić można energii wymieniając statecznik z HQI indukcyjnego na elektroniczny?

Domyślam się, że statecznik statecznikowi nie równy ale czy realne jest 20% mniej ?

Bo przy 150W to jest już nie mało 30W. A to już sporo

Zastawiam się właśnie nad modernizacją sprzętu tak aby zainwestować w coś mniej energochłonnego:

Chociażby wymianą aktualnego odpieniacza na coś mniej żarłocznego np Ati AquaCone 200

który zjada tylko 22W a nie 55 tak jak mój obecny.

Grosz do grosza i całkiem sporo da się oszczędzić...

Ps. W przypadku statecznika elektronicznego gdzie ta oszczęność? Na tym, że nie będzie się grzałk, a lampa nadal pobiera te 150W?

Czy to jest może tak że te kilkanaście % mniejsze zużycie to pochodzi z palnika?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pomysł na mniejsze zużycie energii - jak najbardziej popieram, by było taniej - popieram, ekologicznie - popieram,

ale naprawdę trzeba przeliczyć czy wszystkie takie zabiegi opłacają się finansowo.

Np. kupiłeś odpieniacz, wymienisz na bardziej energooszczędny (mniejszy pobór mocy przez pompę) - wydasz na to xxxx zł, zakładam że ten co masz sprzedasz, dostaniesz za niego trochę kasy, czy różnica - czyli to co musisz do nowego odpieniacza dopłacić - zwróci się relatywnie szybko .. bo jak za np. 7 lat ... to to jest tylko pozorna oszczędność wg. mnie oczywiście :waving

ps. całość na przykładzie odpieniacza napisałem, ale chyba bardziej np. ledów się tyczy....

nie wiem - może się mylę - i cały tok mojego rozumowania jest błędny, nie liczyłem tego w każdym razie .


17.03.2010r - 20.08.2012 http://nano-reef.pl/...m=posts&q=27683

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wam napiszę czego nie wolno robić by obniżyć koszty energii :) Sprawa dotyczy osób mieszkających w blokach.

Podczas remontu zrywamy podłogę w salonie(dużym pokoju) aż do momentu dokopania się do przewodu oświetleniowego sąsiada pod nami.

Przewód przeważnie leży sobie luźno i jest przykryty cienką warstwą betonu. Podpinam się pod niego równolegle by zmniejszyć ryzyko wykrycie. :waving Mając już wyprowadzone przewody od oświetlenia sąsiada podłączamy je pod przekaźnik który w chwili gdy sąsiad pod nami włączy światło w pokoju, automatycznie przekaźnik przełączy nam zasilanie na sąsiada.

By wykluczyć mikro-sekundową przerwę zasilania podczas przełączania, proponuję dołączyć niewielki ups. Jak już wszystko mamy gotowe wyprowadzamy sobie dwie lampki np. zieloną i czerwoną ( zielona - nasze zasilanie, czerwona sąsiada zasilanie ) :).

Przed tą inwestycją proponuję jeszcze sprawdzić czy czasem sąsiad nie używa ściemniacza, bo on wyklucza wcześniej opisany przykład na oszczędzanie energii.

Ale przypominam tego nie wolno robić!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.