Skocz do zawartości
october_rust

czy potrzebny jest filtr di czy samo ro wystarczy?

Rekomendowane odpowiedzi

jak w temacie. poniewaz właściciele mieszkania które wynajmuję nie chcą pozwolić na instalowanie klasycznego filtra ro/di jestem zmuszony użyć tunze nanostation. Ale najprawdopodobniej nie będę miał jak zainstalowac filtru di. Czy wode ro wystarczy do założenia morszczaka. To będzie reefmax więc raczej nie będzie tam zbyt wymagających gatunków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#303557 october_rust :Czy wode ro wystarczy do założenia morszczaka.

Raczej nie. To właśnie DI gwarantuje właściwą czystość końcową wody. Po samym RO często woda jest ciągle zanieczyszczona minerałami i DI w zasadzie jest niezbędne. Dlaczego przejmujesz się problemem z montażem filtra RO/DI? Przecież prawidłowo złożony ma zasilanie i wylot całkowicie i odwracalnie demontowalne. Wynajmujący Ci mieszkanie w razie czego po demontażu niczego nie zauważą... No - może będzie konieczna wymiana rury ściekowej (tam zakłada się zrzut z RO, co często wymaga nawiercenia w rurze otworu).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Instalacja RO+DI to nie taki znowu wielki hardcore, zrób sobie ramkę zwyczajną do której przykręcisz aparaturę, a z instalacją wodociągową połącz się przez kran. Odkręć sobie tamto sitko, i kup przejściówki. Ja miałem bodaj z M20x1 na 3/4 cala, potem z 3/4 cala na 1/2 cala, potem 1/2 na 1/4 cala i w to wkręciłem zaworek który dostałem w komplecie RO+DI. Nic wiercenia nie masz, nic przerabiania instalacji.


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mając DI nie znasz dnia ani godziny :) Jeżeli nawet nie będziesz miał dużych problemów z jakością wody od samego startu, to może się zdażyć, że z czasem jakość wody mocno się pogorszy (syf po powodziach, konserwacje sieci czy co tam jeszcze). Gdy wtedy pojawi się jakaś plaga, to będziesz próbował eliminować różne przyczyny (parametry, światło, odpieniek itp.), a problem będzie w podstawowej - jakości wody. Masz sprawną żywicę - wiesz co lejesz do baniaka (a przynajmniej czego nie lejesz :)), a to już bardzo duża wiedza.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#303564 Gotterdammung :

Instalacja RO+DI to nie taki znowu wielki hardcore, zrób sobie ramkę zwyczajną do której przykręcisz aparaturę, a z instalacją wodociągową połącz się przez kran. Odkręć sobie tamto sitko, i kup przejściówki. Ja miałem bodaj z M20x1 na 3/4 cala, potem z 3/4 cala na 1/2 cala, potem 1/2 na 1/4 cala i w to wkręciłem zaworek który dostałem w komplecie RO+DI. Nic wiercenia nie masz, nic przerabiania instalacji.

sorry ale jestem średni w sprawach technicznych... z tego co zrozumiałem mozna to cholerstwo podłączyć do zwykłego kranu - po pewnym tunningu???

a tak z innej beczki może ktoś wie ile kosztuje w warszawie woda ro/di ? może przez jakiś czas to jest wyjście???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jasne że można, ja tak właśnie mam :) Wykręć z kranu sitko, zobacz jaki ma gwint.( Ja jak już miałem swój filtr dostałem do niego zaworek na końcu którego miałem już to miejsce na które nakładało się rurkę którą woda płynęła do filtra w celu oczyszczenia. ) Weź ten zaworek i sitko, i jak nie chcesz zgłębiać arkan hydrauliki, poleć do castoramy i poproś faceta z działu o takie przejściówki i mufy, aby móc to połączyć. Takie rozwiązanie oczywiście wyłącza Ci kran na czas napuszczania wody, ale demontaż takiej instalacji trwa 30 sekund. Czystą wodę sobie zbierasz, a ścieki zlewasz do zlewu (masło maślane) więc nie musisz też wiercić dziury w żadnej rurze spustowej. Podkreślam, iż sposób sprawdzony empirycznie :)


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RO/DI możesz podłączyć do zwykłego węża prysznicowego w miejsce słuchawki(wystarczy 1 przełączka, niestety nie znam się na nomenklaturze calowej)... nie polecam tego sposobu jednak - ja w ten sposób rozerwałem gumowy wąż który był w środku - zbyt duże ciśnienie.... i sam teraz myślę jak dziadostwo podłączyć pod wyjście z baterii a przed wężem prowadzącym do słuchawki od prysznica... ma ktoś na to jakiś patent z trójnikiem?

niestety moje dwie lewe ręce uniemożliwiają mi normalne wpięcie RO/DI na stałe

edit: @Gotterdammung był szybszy i wyprzedził moje pytanie - chyba zrobię tak jak piszesz :)


Aktualny baniak [209 x 60 x 60 cm]

Poprzednie zbiorniki:

http://nano-reef.pl/...l-yogher-vol-2/

http://nano-reef.pl/...zko-w-glowie-;/

akwarium morskie od 03.IV.2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to super że to można demontować bo jakbym na stałe zajął jeden kran to moja dziewczyna zrobiłaby mi z tyłka jesień średniowiecza:)))))) a tak to napełnię sobie wieczorem kilka litrów a potem na tydzień mam spokój.

dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#303605 Yogher :

RO/DI możesz podłączyć do zwykłego węża prysznicowego w miejsce słuchawki(wystarczy 1 przełączka, niestety nie znam się na nomenklaturze calowej)... nie polecam tego sposobu jednak - ja w ten sposób rozerwałem gumowy wąż który był w środku - zbyt duże ciśnienie.... i sam teraz myślę jak dziadostwo podłączyć pod wyjście z baterii a przed wężem prowadzącym do słuchawki od prysznica... ma ktoś na to jakiś patent z trójnikiem?

niestety moje dwie lewe ręce uniemożliwiają mi normalne wpięcie RO/DI na stałe

doskonale Cię rozumiem. Sam jedynie co potrafię to trochę pogrzebać w rowerze:)))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doooookładnie tak ;]

Cieszę się że mogłem pomóc ;]


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja mysle ze to czy potrzebujesz di zalezy od jakosci wody w sieci. ja w kranie po sprawdzeniu tds'en mam 046, po samym ro jest 000 i nie widze ZADNEJ potrzeby zakladania DI a wrecz uwazam to za zbendy wydatek, a zaoszczedzone pieniadze wole wydac na cokolwiek innego. Zaraz pewnie znaja sie obroncy ekstremistycznego podejscia do utrzymania akwarium w warunkach sterylnych, ale podkreslam ze zalezy to od jakosci wody "w kranie".


90x50x50, sump 60l, 150W HQI Reeflux 12000K, 39W ATI Blue Plus, 39W ATI Purple Plus

Odpieniacz Sebastek Cone z AquaBee 2000/1, AquaBee 2000/1, JVP-101, JVP-102

1081983450.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rysiu ale nasza woda jest czysta, ta w stolicy już dużo mniej.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Warszawie z kranu masz 300-400 na mierniku, także samo RO będzie mało.


580 L.panel.FO i 73 L.sump.rafa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i nikt nie zagwarantuje, że to 046 będzie cały czas i nie podskoczy :) Ja też przez jakiś czas miałem samą osmozę, ale zagwozdki z okrzemkami przekonały mnie do żywicy. Zresztą przy cenie DI (ja kupiłem z wkładem za 60 zł) chyba nie ma o co kruszyć kopii.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.