Skocz do zawartości
Łysy

Kilka pytań, parowanie, światło, sprzęt

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Po roku zbierania sprzętu, funduszy, i wiedzy nadszedł czas na konkretne pytania i konkretne kroki bo jeszcze sporo zostało do zrobienia, chciałbym w tym miesiącu skompletować oświetlenie. Zatem:

1. czy do szkła 65l (60x30x 35wys) wrzucić 3x24w czy może raczej 4x24w? Celuje w miękasy,grzybki, zoa?

Chciałbym się jeszcze poradzić odnośnie ilości poszczególnych świetlówek, zakładając że byłoby 4x24w, wrzuciłbym dwie niebieskie, jedną 10 000 kelvinów i ewentualnie coś co byłyby w stanie podbić kolory..

Jeśli trzy świetlówki to jakie?

2. Za cyrkulację będzie robić koralia nano 1600 l/h, i ewentualnie głowica 400l/h przy panelu.Zastanawiam się nad panelem umiejscowionym wskos rogu zbiornika, ktoś z grona kolegów ma może jakieś doświadczenia?

3.Czy jest sens wstawiać odpieniacz do takiego litrażu ? Zakładając obecność 2-óch, maksymalnie trzech ryb w bardzo dalekiej przyszłości?

4. Jak duże parowanie zachodzi w zbiorniku o takiej powierzchni? Co ile należałoby dolewać wodę w takim zbiorniku? Jest sens przykrywać zbiornik szkłem ? Wtedy chyba raczej nie paruje, ale czy tlenu będzie dość?

Jeżeli uchybiłem w jakiś sposób miejscowej etykiecie to z góry przepraszam, nie chciałem.

Pozdrawiam i czekam na pomysły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak maja byc miekkie i zoa to 3x24 powinno wystarczyc spokojnie

skosny panel to nienajlepsze rozwiazanie, bo sie sporo miejsca marnuje, odpieniacze maja w planie okrag albo kwadrat - a planujac ryby by sie przydal raczej zdecydowanie.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AD

1. Daj lepiej 4x24 będziesz miał miał większe pole manewru kolorem światła.

2. Odnośnie panela to myśl tak aby najmniej szpecił akwa no i rób taki aby wszystko tam weszło co planujesz,lepiej zób komore w panelu na odpieniacz i jakieś media (np. węgiel)bo potem możesz żałować.

2. Odpieniacz nie koniecznie jeśli planujesz częste podmiany ale z byle jakim pienidłem jest lepiej niż bez.To mały koszt np.ten

http://www.aquapro2000.de/Wasseraufbereitung-Technik/Abschaeumer/Tunze/Tunze-Doc-Skimmer/Tunze-DOC-Skimmer-9002::3597.html

ps. kto pyta nie błądzi!


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...ja mialem wczesniej panel wskros zbiornika ale wylupalem te szybe i zrobilem sump...panel moze byc zaleta jezeli nie jest gleboli,by latwo czyscic,nie jest skomplikowany by bardziej nie komplikowac zycia,jezeli zamalujesz go z przodu,stanie sie niewidoczny a jesli chodzi o odpieniacz to zewnetrzny na pompe...ja zawsze bylem fanem zewnetrznych odpieniaczy,wedlug mnie sa bardziej praktyczne i nie zabieraja miejsca w sumpie czy panelu...za to trzeba przemyslec miejsce dla takiego odpieniacza,jezeli zalezy Ci by wygladalo to estetycznie...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam identyczny zbiornik, tylko nie mam rybek.

U mnie świecą 2 świetlówki 24W + 3W led - dla Zoa, Grzybków i innych miękkasów wystarcza. Ja mam nawet jednego spsa i też rośnie.

Nie mam odpieniacza ide na samych podmianach, ale jak wspomniałem nie mam rybek.

Akwarium mam przykryte DIY pokrywą i paruje mi ok litra na tydzień. Dolewam dwa razy na tydzień po pół litra

:)

Jeśli chcesz mieć rybki to albo kup sobie jakiś mały odpieniacz (np. Tunze ReefPack) albo często podmieniaj wodę.


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem bardzo miło zaskoczony tak szybkim odzewem, dziękuje wszystkim za pomysły.

Tylko nadal zastanawiam się nad ilością i rodzajem oświetlenia, zależy mi na tym żeby utrzymać zwierzaki w dobrej kondycji. Przy trzech świetlówkach dać dwie aktyniczne i 10 000 czy dwie 10 000 kelvinów i jedną aktynikę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1x15000K,1X ATI Purple plus,1x aktynika.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja mam np ati 15k ati aquablu special i ati actynike tak czy inaczej biala niebieska i aktynike


63l + 14l i 27l cube po nich są już tylko wspomnienia (i graty po szafkach)

144 litry pasji 80x45x40h

pacific sun 120w + 2x24w

odpieniacz deltek mc500,

koralia 2+ jebao rw-4,

jager 200w, obieg tunze 2400

refugium z piachem +6w led

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Blue plus, purple plus i aquabluespecjal:)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

seb a mial bys pogladowe zdjecie jak wyglada tak oswietlone akwa jak napisales ??


63l + 14l i 27l cube po nich są już tylko wspomnienia (i graty po szafkach)

144 litry pasji 80x45x40h

pacific sun 120w + 2x24w

odpieniacz deltek mc500,

koralia 2+ jebao rw-4,

jager 200w, obieg tunze 2400

refugium z piachem +6w led

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oto moje,tylko ze troche wiecej mam swietlowek niz 3.

http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=64413b40ae72b6a9


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli aktynika nie równa się świetlówkom niebieskim?

Powiedzcie mi proszę czy warto inwestować w sól kenta na zalanie a potem przejść np na coś w nieco lepszej cenie? (w tej chwili mam już trzy zbiorniki słodkie, do niedawna było ich pięć) Odpieniacz jednak bedzie, to pewne z tym że czy nie lepiej stosować go w tak małych zbiornikach doraźnie? Czy nie ma możliwości wyjałowienia wody przez odpieniacz? Widziałem szereg zbiorników bez odpieniacza które prezentowały się rewelacyjnie. Przy starcie chciałbym wspomóc się glonami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kawa93

Sól kenta nie jest jakąś rewelacją - łatwo się zbryla, średnio rozpuszcza. Ja używam Reef Crystals - nie widzę różnicy w parametrach, a jest tańsza, szybciej się rozpuszcza i mniej się zbryla :)

Co do wyjałowienia wody, zależy ile będziesz karmił. Jeśli oszczędnie przy porządnym odpieniaczu to pewnie dość szybko wyjałowisz wodę. Z resztą cały czas nie musi chodzić - wiele osób wyłącza odpieniek na noc i jest ok :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja jak startowalem z takim baniakiem tez bez odpieniacza ale kupilem go szybko a zaczynalem tez od kenta ale teraz zaczol bym od instant ocean a jak wrzucisz glony do akwa to moga troche szpecic wyglad ja zrobilem sobie male akwa obok by tam siedziala wiekszosc zapraszam do tematu

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=26510


63l + 14l i 27l cube po nich są już tylko wspomnienia (i graty po szafkach)

144 litry pasji 80x45x40h

pacific sun 120w + 2x24w

odpieniacz deltek mc500,

koralia 2+ jebao rw-4,

jager 200w, obieg tunze 2400

refugium z piachem +6w led

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.