Skocz do zawartości
Gość kawa93

Panel

Rekomendowane odpowiedzi

Gość kawa93

Witam. W nowym akwarium będę robił panel 25x25x12 cm. Jakie zrobić w nim komory? Chcę mieć 2, co do poziomu wody - W jednej z komór woda ma mieć 15cm(odpieniacz), w drugiej najlepiej więcej niż 15cm. Które rozwiązanie będzie lepsze?

plan od góry panelgra.jpg

plan od bokuplexi3mm.jpg

Rozwiązanie nr1 konf1.jpg

Rozwiązanie nr 2 konf2.jpg

Plany nieco głupio narysowane, ale mam nadzieję, że czytelne :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

troche ciezko to zrozumiec, jak chcesz miec w 1-szej komorze (liczac od grzebienia) odpieniacz i 15cm poziom wody a w kolejnej wyzszy? To chyba niemozliwe.

Na 2-gim rysunku wydaje zie ze 1-sze rozwiazanie jest lepsze, odpieniacz w 1-szej komorze, a pompa obiegowa w 2-giej (w niej bedzie raczej nizszy niz w 1-szej poziom wody, tam mozesz dac np czujnik dolewki, bo tam poziom wody bedzie sie lekko zmienial.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kawa93
#303833 MateuszD :

troche ciezko to zrozumiec, jak chcesz miec w 1-szej komorze (liczac od grzebienia) odpieniacz i 15cm poziom wody a w kolejnej wyzszy? To chyba niemozliwe.

Fakt, głupi błąd :) Generalnie chodzi mi o to, żeby w jednej komorze mieć odpieniacz(max 15 cm wody) a w drugiej absorbery, pokruszoną skałę i mangrowce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym zrobil 3 komory

zmniejsz piewrsza i trzecia a w drugiej daj odpieniacz,

z pierwsze do drugiej przeplyw dolem a zdrugiej do trzeciej przeplyw gora

tak jak Mateusz pisze nie zrobisz inaczej poziomow jakie hcesz.

nie dawaj odpieniacza w komorze z pompa obiegowa bo bedziesz mial bombelki powietrza w zbiorniku


UWIELBIAM MÓJ CANDY SHOP

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kawa93

Przy 3 komorach będzie tak wąsko, że chyba nie dam rady włożyć tam ręki :) Ale jeśli już, to jak to rozplanować, żeby w środkowej komorze było 15cm wody?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w pierwszym akwa 160l też miałem panel boczny z 2 komorami .

Komora "A" była większa gdzie był odpienek + absorbery w drugiejkomorze "B" pompa powrotna mała taka pod pompę .

Jak pisał Krzysiek takie rozwiązanie też jest dobre ale zawsze będzie mało miejsca i pamiętaj że rękę trzeba wsadzić :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pomiedzy druga a trzecia komora przegrode zrob 15 cm i wtedy poziom w drugiej bedzie 15 cm :-)

dasz rade podzieli to na trzy komory , jesli nie to zrob 2 komory ale odpieniacz daj w pierwszej


UWIELBIAM MÓJ CANDY SHOP

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy panelu 25x12 Ty i tak nie włożysz tam ręki jak będzie odpieniacz, pompa powrotu, skała i mangrowce, chyba że coś powyciągasz.

te 15cm to naprawdę musi być ? nie może być więcej ?

dlaczego ? :

przy wyłączeniu pompy obiegowej, poziom wody będzie dążył do wyrównania - w akwarium, i wszystkich komorach panelu (przez grzebień, orurowanie itp),

czyli generalnie w panelu wzrośnie i to całkiem sporo,

Na tych rysunkach niestety nie ma proporcji.

Proponuję te sprzęty skompletować i umieścić na żywo w akwarium, albo np. pudełku które mogłoby je udawać, naprawdę nie zostaje za dużo miejsca.

Pomysł by odpieniacz umieścić w komorze pompy powrotu jest zły - to komora gdzie zmiany poziomu wody będą największe, może się okazać np. ze w momencie wyłączenia i włączenia po jakimś czasie zasilania - odpieniacz Ci przeleje.

Komora pompy powrotu jest najlepsza jeśli chodzi o czujnik dolewki.

Rysunek pierwszy zdecydowanie lepszy - ale poziom wody w panelu jest naprawdę niski,

skoro w komorze odpieniacza jest 15cm wody, to ile będzie w komorze pompy powrotu (bo napewno mniej),

10cm ? to chyba minimum by zanurzyć pompe powrotu, a co jak woda będzie parować -> poziom wody w komorze powrotu będzie malał, i jak się zagapisz, albo wyjedziesz na parę dni - jest ryzyko że spalisz pompę. ( i oby tylko pompę :) )

Ja u siebie ma ciaśniutki panel, jak mi coś spadnie na dno którejkolwiek z komór to nie ma rady - trzeba jej zawartość (osprzęt) wyjąć by dostać się do dna. to są niestety uroku panelu :)

Patrząc na rysunek dam Ci jeszcze jedną radę - zrób jak najdłuższy możesz grzebień - dzięki temu będzie lepiej ściągał film z powierzchni wody, ja mam tylko 5-6 ząbków i niestety stwierdzam że to za mało.

Mangrowce (nigdy nie widzialem na żywo swoje zajmują napewno, i może braknąć miejsca jak planujesz jeszcze absorbery, skałę, pewnie grzałkę.

Zrób sobie makietę tego wszystkiego w skali 1:1, może to sprawi trochę zachodu, ale pozwoli uniknąć rozczarowań.


17.03.2010r - 20.08.2012 http://nano-reef.pl/...m=posts&q=27683

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zreszta mangrowce w panelu to nie wiem czy najlepszy pomysl, one maja naprawde solidny system korzeniowy - i z czasem w takim panelu tak by sie rozrosly (nawet 1 czy 2), ze mialbys problem z ruszeniem czegolowiek z tej komory.

Zrob jak ktos wyzej napisal, jak najmniejsza komore na pompe powrotna - tak zeby weszla doslownie na styk, na 1-1.5cm luzu, pompa da sobie rade a jak cos to latwo i tak wyjmiesz, a wczesniej (patrzac zgodnie z przeplywem wody) z reszty zrob 2-ga jak najwiesza komore - i tam daj i odpieniacz, i ewentualne absorbery.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

u mnie jest panel o wielkości 50x10x30h i powiem Ci że jest trochę ciasno, "spirou" dobrze pisze żeby zrobić makietę i sprawdź czy będziesz mógł wyciągnąć pompę obiegową do czyszczenia

co to za odpieniacz że musisz mieć 15 cm poziom wody ?

czy wziąłeś pod uwagę jeszcze miejsce na grzałkę ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#303917 MateuszD :

Zrob jak ktos wyzej napisal, jak najmniejsza komore na pompe powrotna - tak zeby weszla doslownie na styk, na 1-1.5cm luzu, pompa da sobie rade

przy takim rozwiązaniu konieczne będzie zamontowanie automatycznej dolewki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zakladam ze automatyczna dolewka to praktycznie koniecznosc :)


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kawa93

Dobra, pomierzyłem jeszcze raz wszystko i jednak w komorze z odpieńkiem woda może mieć 19cm(więcej już nie da rady, bo odpieniacz musi zmieścić się pod pokrywą) Więc taki plan będzie ok?

panelbok.jpg

Pierwsza komora: wata, odpieniacz, chemi pure elite, może kilka kawałków skały(jeśli się zmieści)

Druga komora: pompa obiegowa

Jako obiegową chcę dać Aquael Fan 1 Plus(wymiary 10,5x5,5x7), odpieniacz DIY ze strzykawek(taki jak ma tomko) wys. 20cm(bez kubka 13cm)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podaj dokładne wymiary pompy i odpieniacza jakie chcesz tam włożyć, to może uda się coś pomóc, bo to co jest na rysunku nijak się ma do prawdziwych wymiarów choćby sam grzebień powinien zajmować gdzieś połowę prawej komory

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kawa93

Czekam na odpowiedź :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zastanowiłeś się co stanie się gdy np. wyłącza prąd, albo gdy będziesz czyścił pompę obiegową ?

tzn. co stanie się z poziomem wody np. w odpieniaczu - czy przypadkiem nie wleje się woda do kubka zaraz po starcie wszystkiego, albo nie przeleje odpieniacz w momencie włączenia prądu ?

innymi słowy - czy ktokolwiek ma dobre doświadczenia z odpieniaczem zmieszczonym pod pokrywą ?

jeszcze jedno szczere pytanie :

na pewno chcesz by woda przez komory najpierw przelewała się górą, a potem dołem ? zadziała to jako 'bubble stop' ?

jeszcze jedno (to już drugie w sumie :) ) :

robiąc makietę uwzględnij 'otoczenie" bo np. w moim przypadku półka nad akwarium dodatkowo utrudnia dostęp do akwa, choć teoretycznie wszystko wyglądało bdb.


17.03.2010r - 20.08.2012 http://nano-reef.pl/...m=posts&q=27683

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#304406 spirou :

zastanowiłeś się co stanie się gdy np. wyłącza prąd, albo gdy będziesz czyścił pompę obiegową ?

tzn. co stanie się z poziomem wody np. w odpieniaczu - czy przypadkiem nie wleje się woda do kubka zaraz po starcie wszystkiego, albo nie przeleje odpieniacz w momencie włączenia prądu ?

innymi słowy - czy ktokolwiek ma dobre doświadczenia z odpieniaczem zmieszczonym pod pokrywą ?

To nie tylko problem odpieniaczy pod pokrywą, ale również niskich odpieniaczy w sumpie, rozwiązaniem na to jest wyłącznik opóźniający AQUA-TREND z 10 min zwłoką na zasilaniu.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kawa93

Odpieniacz po wyłączeniu prądu nie przeleje, mierzyłem i mam 100% pewności :)

Woda najpierw górą, potem dołem, bo chyba w taki sposób łatwiej będzie regulować wysokość wody w panelu?

Dostęp do akwarium nie będzie utrudniony - akwa będzie stało na tej szafce, na której stoi aktualne i nie ma żadnego problemu z dostępem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy pompie 1200 mam grzebień 15 cm długości woda spiętrza się na 2/3 wysokości czy u ciebie nie będzie za mały ? Jaki to będzie odpieniacz ?


Zobaczymy czy się uda.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kawa93

Grzebień za mały chyba nie będzie - w końcu panel też malutki :) Odpieniacz DIY ze strzykawek wymyślony przez tomko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkość panelu nie ma nic do tego zależy jaką pompę zastosujesz.


Zobaczymy czy się uda.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kawa93

Czyli jaki ma być ten grzebień przy pompie Aquael Fan 1 Plus? Ta pompa będzie ok, czy kupić zamiast niej którąś z tych nowych nano obiegówek Hydora?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kawa93

Zastanawiam się jak zrobić - czy kombinować z panelem, czy kupic kaskadę HBL-701 i zapakować do niej watę, odpieniek + chemipure elite. Mniej kombinowania, więcej miejsca w akwa i łatwiejsze czyszczenie. Tylko czy ta kaskada jest cicha?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciężko mi się wypowiadać ze względu na brak doświadczenia ale po lekturze nano-reef kolejnośc od najgorszego: 1) akwa bez niczego 2) panel 3) sump. Praktycznie wszystkie rozwiązania oprócz sumpa to półśrodki.

1)AKWA

Wady:

- brak miejsca na cokolwiek

- widoczny sprzęt

- film na powierzchni

- zmieniający się poziom wody co za tym idzie

--"pływający" odpieniacz wewnętrzny

--ślady na akwa po wodzie/soli, problem z dolewką

Zalety:

- cena

- cisza

- szybciej można wystartować

- dla tych co mają dwie lewe i nie potrafią nic samemu zrobić

2)PANEL

Wady:

- mniejszy litraż netto

- ograniczona przestrzeń techniczna ale już coś jest

- powiększone o pompę obiegowa, rury, silikon, szybki, grzebień koszta +100 minimum

Zalety:

- brak wad z akwarium golasa

3)SUMP

Wady:

- trzeba mieć lewą i prawą

- cena

Zalety:

- prawie brak wad


Zobaczymy czy się uda.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poniewaz w 25 l wody nie da sie trzymac ani jednej ryby, to nie jest potrzebny odpieniacz, a co za tym idzie i palel lub sump. Porobisz 10 % podmiany wody co tydzien i pozamiatane. Zawiesisz wewnatrz jakas pompke sciagajaca kozuch z powierzchni i w rogu dobra grzalke i urzadzone.:waving


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.