Skocz do zawartości
morswin

Mała nano-rafka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Po prawie roku przeglądania i czytania forum przyszedł czas na założenie własnej nano-rafki :) Z początkiem nowego roku chciałbym wystartować a na razie Was zapytać o opinie i porady.

Zbiornik 56l 40x40x35

W środku przerobiony panel Aquael BIO FILTER FS-100 jako wkłady chcę zastosować węgiel, Chemi Pure Elite oraz Purigen

Odpieniacz DIY według projektu tomko

Do cyrkulacji wystarczy chyba jedna Koralia Nano

Oświetlenie 2 świetlówki kompaktowe 24W Ocean White 10000K i Ocean Blue Actinic + niebieski LED 3W jako oświetlenie poranno/nocne

Proszę o poradę bo nie wiem na jaką sól się zdecydować INSTANT OCEAN, REEF CRYSTALS czy może PREIS

Żywa skała w ilości około 10kg

Z obsady jaką chciałbym mieć to 2 ocellarisy jakaś krewetka + ślimaki, ukwiał dla błazenków, grzybki i jakieś łatwe korale na początek

Proszę o opinie i porady

Pozdrawiam Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ jestem parę tygodni do przodu w stosunku do Ciebie to mogę ci napisać parę rad. Po pierwsze węgiel sobie daruj, jest zbędny stosuje sie go tylko okresowo kiedy chcesz jakąś chemie z wody wyciagnac. Chemipure Eilte plus purigen to jest coś co morszczaki bez odpieniacza lubią najbardziej. Genialnie działa. Co do cyrkulacji koralia nano to za malo. Ja mam w tej chwili w 45 litrach jedna nano 900 i druga 1600 i dopiero teraz jest ok. A ty masz 20% większy zbiornik. Odpieniacz wedlug tomko sam bede robil, nawet juz kupilem wszystkie strzykawki. Ja mam sól reef crystals, duzo ludzi ja poleca na poczatek. parametry trzyma a nie jest zbyt bogata. Żywej skały dałbym mniej. Ja mam 6 kg i to trochę za dużo. Oświetlenie ok. U mnie tez zagoszczą błazny a w zasadzie jeden bo chce mieć jakąś babkę. Krewetkę mi na początek odradzono do czasu pełnej stabilizacji paarmetrów. Zapomniałeś jeszcze o piasku?? Grzałka? Testy? Skąd weźniesz wodę? Ja właśnie zrezygnowałem z prowadzenia baniaka na demineralce ze sklepu. A filtr RODI to 250 do 300 zł.


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#304523 thomas kay :

Po pierwsze węgiel sobie daruj, jest zbędny stosuje sie go tylko okresowo kiedy chcesz jakąś chemie z wody wyciagnac.

dalej juz nie czytałem bo jak wypisujesz takie głupoty to szkoda oczu.

Może zanim zaczniesz komus dawac rady , sam poczytaj o czyms co jak widac na przykladzie stosowania wegla w morskim nie masz zielonego pojecia.

bez urazy

pozdrawiam


+ sump , HQI 150W + 2x T5 24W ,
,111.jpg

http://www.przyczepa4u.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O tak oczywistych rzeczach jak grzałka to nie pisałem będzie Aquela 75W wsadzona do panela. LS będzie tylko nie wiem w jakiej ilości, jak patrzyłem sprzedawany jest w workach po 9kg myślę, że tyle spokojnie starczy. Filtr RO już posiadam dokupię jeszcze DI. Podstawowe testy na razie posiadam po słodkim z czasem stopniowo zakupione będą testy Saliferta. Możecie polecić jakieś sklepy wysyłkowe, ponieważ w moim nie najmniejszym mieście nie ma nic z akwarystyki morskiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#304527 mrozikulus :
#304523 thomas kay :

Po pierwsze węgiel sobie daruj, jest zbędny stosuje sie go tylko okresowo kiedy chcesz jakąś chemie z wody wyciagnac.

dalej juz nie czytałem bo jak wypisujesz takie głupoty to szkoda oczu.

Może zanim zaczniesz komus dawac rady , sam poczytaj o czyms co jak widac na przykladzie stosowania wegla w morskim nie masz zielonego pojecia.

bez urazy

pozdrawiam

...sa dwie a nawet wiecej szkol stosowania wegla...jedna szkola zaleca,druga nie zaleca,jeszcze inna zaleca okresowa a jeszcze inna tylko do wyciagniecia wlasnie chemi np. lekarstw czy tez uzyskania przezroczystosci w zoltej wodzie co moze miec miejsce np. w starszych systemach...do tego kolega bedzie uzywal chemipure i purigen,wiec zgadzam sie ze wegiel tu bedzie zbedny...czy to sa glupoty co Thomas Kay napisal...?...hmm,zalezy uczniem jakiej szkoly sie jest...Pozdrawiam...

Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze to ja sie nie obrazam. Po drugie pisząc że dalej już nie czytałeś sobie recenzję wystawiasz. A po trzecie tak jak trochę wyżej napisał kolega są różne szkoły. Nie uważam żebym napisał żle. Bo niby jaki jest plus stosowania węgla na stałe? Może mnie oświecisz? Bo ja takich plusów przy równoczesnym stosowaniu chemielite i purigenu nie widzę. Swoją opinię podpieram także tym że wielu doświadczonych morszczaków z tego forum też tak wiele razy pisało, że węgiel to głownie okresowo np. 2tygodnie bo potem zaczyna oddawać fosforany do wody.Pozdrawiam


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no widzisz jakbys tak napisal odrazu to byloby wiadomo ,a tak jak napisalem wyzej , mialem wrazenie ,ze odniosles sie do stosowania wegla w slodkim

pozdrawiam i EOT


+ sump , HQI 150W + 2x T5 24W ,
,111.jpg

http://www.przyczepa4u.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale co powinienem napisać od razu żeby było wiadomo?? Przecież nie napisałem niczego nowego, no może poza tym że teraz podparłem się tym że bardziej doświadczeni ode mnie też tak piszą? I to cię przekonało że kończysz dyskusję? Ja chciałbym jednak pociągnąć temat, skoro już napisałeś o mnie że wypisuję głupoty? I tak poważnie, nie żeby się kłócić, napisz mi w dwóch, trzech punktach dlaczego powinienem stosować węgiel na stałe w baniaku. Może robię błąd nie posiadając takiego wkładu a przecież jak każdemu, zależy mi na jak najlepszych efektach. Ciągle się uczę, a przecież forum jest od ciągłego poszerzania wiedzy. No więc, atuty węgla na stałe? Może ktoś inny się przyłączy i mi napisze co i jak? Pozdr


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

thomas o weglu juz chyba wszystko na forum zostalo napisane wystarczy uzyc serch

ja nigdzie nie napisalem zeby stosowac wegiel na stale chociaz nie widze przeciwskazan ,ale przy starcie baniaka napewno nigdy go za duzo.

troche do poczytania jest tu


+ sump , HQI 150W + 2x T5 24W ,
,111.jpg

http://www.przyczepa4u.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie zostawmy spór o węglu. Czy 9kg LS nie będzie za dużo i jaką cyrkulację zastosować, pompy JVP-101 są sporo tańsze do Koralii ale jak z ich pracą, są dużo głośniejsze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9kg LS może być troche za duzo , u mnie poszlo 13kg na dno 60x60 i srednio jest 3cm piachu.

Moja JVP-101 byla nieslyszalna ,ale róznie to bywa nimi zalezy jak trafisz , pozatym JVP raczej miesza wode wokol siebie .


+ sump , HQI 150W + 2x T5 24W ,
,111.jpg

http://www.przyczepa4u.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Thomas, kto napisał że węgiel po dwóch tygodniach oddaje fosforany? :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam dłuższe akwarium więc może to dlatego ale ja bym sie nie strzelał i wpakował dwie 1600. Ale ty masz bardziej kwadratowy zbiornik więc w teorii jedna taka druga taka. U mnie jedna ta mniejsza jest zamontowana w tylnem lewym rogu na dole i sluzy do przedmuchiwania przestrzeni między skałą a tylnia szyba. Z kolei ta mocniejsza jest z przodu po prawej stronie u góry i daje podmuch wzdłuż przedniej szyby i wgłąb akwa. Sam musisz wybrać. Generalnie ruchu wody w morskim chyba nigdy za malo... pozdro


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.