Skocz do zawartości
Jarrela

nowe akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

od kilku dni czytam Wasze forum i przymierzam się do myśli o własnym akwarium. W końcu mam na nie miejsce i mogę planować zakup. Jest tylko jeden problem. Samo słowo sump przyprawia mnie o gęsią skórkę (te wszystkie kable i rurki :) ). Czy jest możliwe założenie ok 300L zbiornika bez sumpa? Czy lepiej od razu dać sobie z tym spokój i poprzestać na ok 100L?Za wszelkie porady będę dozgonnie wdzięczna.


w fazie planów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

ja powiem tak: sump, sump i jeszcze raz sump!...chyba, ze podobaja Ci sie akwaria w ktorych 50% miejsca zajmuja pompki, grzalki, bubble stopy, surface skimmery, czujniki poziomu itp.

Kupilem akwarium troche ponizej 300l i tez nie zdecydowalem sie na sump. Po miesiacu zaczalem kombinowac, dostawilem sump pow. akwarium. Ukrylem grzalke i odpieniacz ale pojawil sie problem babelkow powietrza w wodzie...skonczy sie tak, ze w przyszlym tygodniu przerobie akwarium i wstawie typowego sumpa do szafki.

W moim przypadku sprawdzilo sie powiedzenie, skapy placi 2 razy. Dlatego proponuje przy 300 litrach robic odrazu sump. Rurkami sie nie przejmuj, to naprawde proste ! Kupujesz instalacje z rurek klejonych, montuje sie podobnie do klockow lego. Jesli sama sie nie podejmiesz to napewno powoze Ci jakis znajomy!

Powodzenia!


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak całkiem nieskomplikowane;)

Akwa o podstawie 50x95 cm ,planowana wysokość słupa wody 35cm. no i teraz sump :na długość 2/3 czyli jakies 65 cm, załóżmy szerokość 40 cm.

Jaka wysokość żeby zmieściła się tam w razie czego woda? bo w sumpie będzie jeszcze pompa i odpieniacz i może jakieś refugium.

Rury to mnie po prostu przerażają :)

jaki system gamrat, jakiś inny ,to się klei silikonuje,skręca? Jakie średnice tych rur i otworów? jak to podłaczyć do pompy?vDaje się tam jakieś zawory ? jakie i po co?

Taa... wszystko jasne

Złożenie samych rurek to już chyba przy tym drobiazg...


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Jarella

Jako suchy morszczak (taki teoretyk :)) mogę zaproponować lektury ksiązek o tematyce akwarystyka morska. Tam będzie to opisane wstępnie co i jak działa. Aby zgłębić temat proponuję przeszukać stronę

http://www.reefkeeping.com

i tam znajduje się nieco więcej o sumpach. A ostatnio sam zachywcam się stroną

http://www.melevsreef.com/links.html

gdzie tematyka sumpów i różnych rodzajów ustawień tego co w środku jest chyba dośc dobrze napisana.

Proponuję również poprzeglądać polskie strony prywatne o morsszczyźnie - tam również może się wiele wyklarować.

Powodzenia w planowaniu i realizacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzymam za słowo


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ alex Myślę,ze temat zainteresuje parę osób zwłaszcza, ze ciągle jest trochę nowych stawiających baniaczki. Dlatego wolę publicznie;) Może więcej osób podyskutuje


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zacznijmy od szkła. Baniak będzie miał rozmiary:

dlugość podstawy 95 cm

BO świetlówki t5 mają 90 cm i wobec tego dopasujemy do nich

szerokość podstawy 50 cm

BO podobno ważna jest duża powierzchnia dna,zeby rozmieścić korale i jakoś żyły z sobą terytorialne ryby.Co do tego drugiego mam pewne wątpliwości.

Wysokość słupa wody 35 cm

BO jest to mało, ale akwa o tej wielkości będzie zawierać już 166 l a podniesienie słupa wody o 5(do 40cm) cm to już 190 l.

Teraz pytania

Szkło 8 do tej wysokości spokojnie starczy,chyba jednak trzeba dać wzmoscienia.Jakie i gdzie?

Czy dno z jednego kawałka czy dzielone

Jakie wielkości otworów w szkle (rewizja i wpływ i wypływ wody.Komin w rogu.

Czy kroś w Krakowie sklei taki baniaczek z dostarczonego szkła?


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

poczytałam trochę więcej, posiedziałam na forum i jednak muszę poprzestać na trochę mniejszym akwarium ( powod - glownie koszty). W tej chwili chcialabym zeby bylo to akwarium 120x40x50 czyli 240l. Moje pytanie o sumpa bierze sie nie tylko z braku talentow technicznych ale i z tej prostej przyczyny, ze po prostu w szafce pod akwarium nie bedzie miejsca na sump. Poniewaz nie zkladalam nigdy morskiego nie wiem jak to wyglada od strony technicznej. Stad moje pytanie czy jest sens zakladac je bez sumpa, czy dac sobie spokoj i zalozyc do 100l. Z tym ze hmm wiem z doswiadczenia ze z duzym latwiej. Pytam teraz, poniewaz musze w ciagu 2-3 tyg kupic szafke znajac wymiary akwarium jakie ma na niej stac.


w fazie planów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sump zdecydowanie, panel niestety obcina powierzchnię dna, i nie daje możliwości zmnian jesli dojdziesz do tego ze coś byś chciała zmienić. Masz już akwarium, zamawiasz kupujesz? co do zrozumienia zasady działania sumpa polecam książkę Maćka Kosteckiego tam jest kawa na ławę

Od strony technicznej wygląda to tak: wpierw zakładasz jak najtaniej, a potem okazuje się że potrzebny Ci jeszcze ...... i nie masz go gdzie wsadzić więc ląduje w akwarium itd itp..


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie na razie kupuje akwarium. Najpierw mialo byc slodkowodne. 160x40x50, wiec problem sumpa nie istnial. Zawsze marzylam o morskim ale kilka lat temu sprzet kosztowal takie sumy, ze pozostalo to w sferze marzen.I jak do tej pory do tego pomyslu wogole nie wracalam. Poniewaz teraz mam gdzie postawic akwarium zaczelam ( nie ukrywam, ze przypadkiem ) czytac o morskim. Ceny osprzetu okazaly sie moze nie tanie ale juz calkiem znosne. Teraz tylko ten ch.... sump. Z podstawy 160x 40 ograniczylam do 120x40 ale z tego co piszecie o sumpie to juz sama nie wiem. Czy jest jakas minimalna wielkosc sumpa? 35x35x35 wystarczy do 240l?


w fazie planów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego nie mieści Ci się sump,jesli bedzies mieć nowe akwa i szafkę? co do sumpa to jeszcze nie doszłam jaki musi być. dlugość zwykle 2/3 bo 1/3 to część elektryczna.Sump musi mieć rezerwę na spłynięcie wody z rur jak nie działa pompa,ale jak to liczyć to pojęcia nie mam


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jarrela: mozesz obliczyc minimalna wielkosc sumpa. zasada mowi, ze w sumie musi sie zmiescic cala woda z systemu po wylaczeniu pradu.

Roman pisal niedawno, ze przy jego pompie obiegowej OR3500 poziom wody w akwarium rosnie o jakies 5 cm. Tzn ze pompa tak szybko pompuje wode do akwarium, ze ta zanim zdazy wrocic do sumpa "zbiera sie w akwarium" wlasnie w tych 5 cm...

Przy zalozeniu, ze twoje dno ma miec 120x50 i 5cm wody to okolo 30 litrow. Do tego dochodza rury i przelew powiedzmy 5 litrow i musisz uwzglednic to, ze pompa w sumpie bedzie pracowac w zanurzeniu, czyli musisz miec w sumie dodatowe litry aby min poziom na 10cm. Te 10cm w sumie o wymiarach 35x35x35 to 12 litrow....twoj sump powieniem miec wiec 30+5+12 litrow czyli 47 litrow....zbiornik o wymiarach 35x35x35 ma 42 litry wiec jest minimalnie za maly....

Ja teraz buduje sump do mojej 250l i wychodzi mi, ze rozsadne wymiar sumpa beda okolo 50x40x35 bo w sumie przydadza sie przegrody itp...


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu TMK

Z tego wynika,ze trzeba brać pod uwagę

-spłynie woda z komina,

-spłynie woda z rur

-spiętrzenie wody -to zależy od komina-grzebienia czy otworu spływu?

Tyle sump musi przyjąć,

W sumpie jakieś 10cm wody na pompę

A jak wygląda wobec tego refugium?

Ja planuje bo przy lampie hqi mam spore skoki pH


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@TMk nie jestem specjalista ale na zdrowy rozum refugium tylko zwieksza rozmiar sumpa. Ta woda, ktora wyliczylem w poprzednim poscie jest woda "techinczna" do obslugi pomp itp. Refugium to dodatek i musi miec "swoja woda" oddzielona przegrodami. W innym wypadku mozesz doprowadzic do wysuszenia refugium w przypadku bardzo wydajnej pompy.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne, ale bardziej chodzi mi tu o rozmieszczenie tego w sumpie .odpienieacz-refugium-pompa? zeby nie było pralki w refugium- amo że ma być?


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie krytykuję żadnej wypowiedzi ale wydaje mi się,że za dużo energii marnujecie na obliczanie pojemności sumpa w takim akwarium. Mam na myśli to, że jest prawie standardowe. @TMK zrób sump o wym. np.60x40x35 i będzie dobrze. Do momentu aż dojdziesz do wniosku, że jest źle. Wciąż się uczymy, zmieniamy zdanie, eksperymentujemy. Zmieniają się nasze potrzeby, zwłaszcza akwarystów. Refugium może mieć takie same wymiary. Jedna przegroda i po sprawie. Jak najmniejsza, tylko na pompę. Wtedy np.ilość dolewanej wody przez system uzupełniania będzie niewielka jednorazowo. Tylko nie zapomnij o oświetleniu:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
TMK :

[...]

Z tego wynika,ze trzeba brać pod uwagę

-spłynie woda z komina,

-spłynie woda z rur

-spiętrzenie wody -to zależy od komina-grzebienia czy otworu spływu?

Tyle sump musi przyjąć,

W sumpie jakieś 10cm wody na pompę

A jak wygląda wobec tego refugium?

Ja planuje bo przy lampie hqi mam spore skoki pH

być może przyda Ci się zawartość tego http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=28990#28990 postu + linki...

z kalkulatorów możesz sobie wszystko sama wyliczyć i będziesz pewna, że nie robisz za wróżkę :wink

ps. z komina woda nie zleci Ci do sumpa jeśli zastosujesz patent Durso

ps.2 radzę pooglądać dziennik eltoma - doskonale wszystko rozwiązał łącznie z refugium w sumpie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jan fitas :

ps. z komina woda nie zleci Ci do sumpa jeśli zastosujesz patent Durso

Ale ten patent pozwala zaoszczędzić tylko kilka litrów z komina.

Harnaś: Obliczyłeś chyba pojemność dla sumpa jednokomorowego? A nie wiem, czy nie lepiej zrobić przynajmniej dwukomorowy, z jedną komorą o stałym poziomie wody, jeśli chce się tam włożyć odpieniacz.

Jarrela: napisz, dlaczego nie możesz miec sumpa, to może coś wymyślimy. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Madej :

Ale ten patent pozwala zaoszczędzić tylko kilka litrów z komina.

[...]

a Ty byś chciał żeby oszczędność wynosiła ile - 50% pojemności brutto ??? przecież to tylko komin!

jeśli z kalkulatora - w uwarunkowaniu do wydajności pompy gł. - wyjdzie np., długość krawędzi przelewu/grzebienia 30 cm (kwadratowy komin 15x15), a mowa jest tutaj o tanku ~240 do 300 ltr, to przy wysokości słupa wody w kominie h=40 cm - przy wyłączonej pompie - daje to: 15cm x 15cm x 40cm = 9 ltr!!! a to z kolei stanowi dla 300 ltr zbiornika 30% pojemności brutto - osobiście uważam, że to bardzo dobry wynik...

p.s. poza tym, moja propozycja była tylko sugestią - w przeciwieństwie do Twojej uwagi z cytatu ma przynajmniej pozytywny charakter...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Madaj: oczywiscie przegrody sie przydadza w sumpie i one napewno zwieksza wymagana pojemosc sumpa. zreszta dodalem chyba takie komentarz do moich wyliczen.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

harnaś: zgadza się, dodałeś, ale to brzmiało jak punkty drobnym drukiem w umowach ubezpieczeniowych. :)

A nam nie chodzi o sprzedanie akwarium, a o pomoc dla koleżanki. :)

Ale dzięki temu, że musiałem jeszcze raz przeczytać Twój post znalazłem błąd w wyliczeniach.

Założyłeś, że woda się spiętrza o 5cm, a u Romana 5cm wynosi nadbudowa akwarium, a woda się spiętrza mniej niż zęby grzebiania. A te mają tylko 2.5 cm. Więc trzeba zapewnić miejsce na spływ "jedynie" 15l a nie 30l.

Wiec jest gdzie robić 2 komore! :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.