Skocz do zawartości
Qubek

Jak to z tą cyrkulacją i sps'ami ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam pytanie odnośnie cyrkulacji. Moje akwarium to 112l standard w środku ok 20kg skały(żywej).Korale głównie to lps i szczepki sps, które ustawione są jak najwyżej, oswietlenie to 6x24w T5. Moja cyrkulacja to 2x jvp 101. Moje pytanie to jak ustawic pompy, czy powinienem je skierowac żeby dmuchały na szczepki sps? Przy okazji chciałem jeszcze spytac jak to jest z tymi sps'ami. Ile czasu potrzebują do pełnego otwarcia się.I czy jest możliwe, że sps ma za dużo światła, i za mocną cyrkulacje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ustawiaj silnego strumienia z pomp bezpośrednio na szczepki, musi być rozproszony - przez szybę lub odległość.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak się zdarza - np. bardzo nie lubią bezpośredniego prądu wody i zbyt mocnego światła seriatopory - hystrix i caliendrum. Masz 1,4W światła na litr i cyrkulację prawie x60 - to sporo. Pompy ustawiłbym tak, żeby korale dostawały wodą odbitą - od ścian, skał lub powierzchni wody, najlepiej nieregularnie (żeby prądy wody się łamały jeden o drugi tworząc wiry i zaburzenia).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Woda musi sie "mieszać" naokoło szczepek, cyrkulacja może być silna, byle nie była silna jednostajnie z jednej strony, jeśli postarasz się o stabilne parametry to kwestia czasu jak sps-y ruszą, światła masz opór.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Radek, nie zgodzę się, że Seriatopory nie lubią silnego światła. Moje rosną ~15 cm. od lampy 8 x 54W bezpośrednio pod białymi Ati i mają się dobrze a nawet bardzo dobrze.:waving


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to by się zgadzało - bezpośrednio pod białymi (sporo mniejsza energia niż niebieskich, choć dla nas optycznie jest jasno). Mówiąc mocnego, zawsze mam na myśli światło o wysokiej energii :waving - przepraszam, nie wyraziłem się dokładnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj po pracy popracowałem troszkę nad innym ułożeniem skały, żeby seriatopore ustawic troszke niżej. Cyrkulacje mam ustawioną tak, że dośc fajnie miesza woda,widac szczególnie przy karmieniu ryb. Teraz tylko pozostało mi obserwowac.

Jeszcze jedno pytanie o sps'y. Mam 4 akropory(niestety nie znam gatunków).3 montipory (talorzowa,digitata,stellata) 1 pocillopora i 1 seriatopora hystrix. Wszystkie to nieduże szczepki.

Korale mam od 2 tygodni.Tylko seriatopore mam od tygodnia. Większośc z tych korali są ładnie otwarte prócz jednej akropory i seriatopory. Ile czasu zajmuje otwarcie się korali lub kiedy powinienem zacząc się martwic o nieotwarte korale. Czy jeśli nie są w pełni otwarte to czy przyjmują pokarm?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miekkich nie mam procz tych sps mam jeszcze lps'y skalke z zoa i calvularie.W sumpie spagetti, rowe, wegiel. Jak wroce z pracy to zrobie testy bo ostatnio robilem 2tyg. temu. Sorki za brak polskich znakow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj im trochę czasu, zanim sps-y się porządnie zadomowią może upłynąć trochę czasu, a póki co to sprawdź czy nie wywalają polipów w nocy, jeśli tak to nie masz się czym martwić.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to juz sprawdzilem i w nocy na tyle ile jestem w stanie zobaczyc to polipow jest o wiele wiecej. No to jestem teraz spokojniejszy. Dziekuje za rady. Jutro postaram sie zrobic jeszcze testy i napisze co z nich wyszlo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.