Skocz do zawartości
Jader

Ospa nie ospa :(

Rekomendowane odpowiedzi

Dopadło mnie coś. Coś 3 tygodnie temu kupiłem borsuka. Następnego dnia po wpuszczeniu miał kilka białych plamek, ale zniknęły nazajutrz. Po mniej więcej tygodniu zobaczyłem coś białawego na żółtku. Nie wygląda to jak klasyczna ospa, przynajmniej taka jak pamiętam ze słodkowodnej. Białe kropki nie są takie wyraźne (w zasadzie widać cokolwiek tylko przy niebieskim świetle), jakby lekko rozproszone drobne (na chorobę aksamitna z kolei wydaja się za wyraźne). Podawałam czosnek, a od tygodnia leję Preis Neosal Flussing. Zmniejszyłem zasolenie (do 1.022 - nie chciałem za szybko a miałem 1.025) i ograniczyłem świecenie zgodnie z ulotką. Niewiele się zmieniało. Dzisiaj żółtek wygląda nieźle, za to borsuk ni stąd ni zowąd leży na dnie :) Nie ma śladów na skórze, ma problemy z pływaniem, ciągnie mu pysk w dół i jest wyraźnie bardzo osłabiony. Przełożyłem do sumpa, żeby go inne ryby nie niepokoiły. Co za diabeł i czy można mu jakoś pomóc? Nie wiem już jak to jest, czy te kuracje nie są jakieś gorsze od chorób, czy co :waving


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i po borsuku :) Przyznam, że zaczynam się zniechęcać do ryb. Obsada niewielka, parametry są dobre, a przez ostatni rok straciłem już 7 ryb. Krewetki żyją, rozgwiazda żyje, korale żyją, a ryby padają :/ Ocelaris, ślizg i babka załatwione przez clarkii, parasema załatwiona prawdopodobnie przez drugą parasemę, babka jedna padła wychudła miesiąc po wpuszczeniu druga wyskoczyła na kratkę, no i borsuk 3 tygodnie po zakupie. Czy to jest normalne, czy ja coś robię nie tak? :banghead Obsada tak fatalnie dobrana? Kurde, przecież clarkii to nie skrzydlica :waving


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie przy ospie wszystkie ryby poszly oprucz wlasnie borsuka


akwa 500 litrow sump okolo 170 100 kg zywej skaly odpieniacz red skim 200 pompa 4500l/g cyrkulacja 2 x koralia 10 tys l/h filtr na fosforany grotech lampa sunpower 6x80 t5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To chyba nie ospa, żadna ryba nie ma objawów poza żółtkiem (borsuk miał może ze 2 kropki - nie dam głowy, że to nie było naturalne), a minęły już prawie 3 tygodnie.


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.