Skocz do zawartości
kamilm

korale padaja - brazowy nalot, szkielet

Rekomendowane odpowiedzi

No niestety, dzis w sumie przez przypadek, przy czyszczeniu lampy zobaczylem, ze centralnie po srodku mojego spsowego lasu dzieje sie cos bardzo niedobrego. Normalnie tego miejsca w ogole nie widac, wiec nie mam pojecia od jak dawna jest tam tragedia.

zalaczam zdjecie

po za tym problem mam z jedna kolonia zoa - wyglada jakby jej polowe cos zjadlo (jedna noc !!!)

tez zalaczm fotke

jutro zrobie wszelkie testy, ale byly robione 3 dni temu i ogolnie jest bez zmian kh 6,8, po4 (salifert - zrobie hanka), mg i Ca w normie

zadnych wiekszych zmian nie robilem w zbiorniku, wlasciwie to nic nie robilem od paru miesiecy, a ... zmienilem zywice DI bo bylo 1 na TDS i ostatnio padly mi dwa zwierzaki jeden krab (duzy zielony) i blazenek (niestety mu troche pomoglem), ale nie wiazal bym tego z problemami z koralami (krab niestety mogl pasc z glodu - konkurowal ze stadem slimakow), blazenek chorowal od dluzszego czasu

znalazlem jeszcze dwa drobne ogniska z brazowym nalotem, jedno na piasku, drugie na oblamanej koncowce acropory stojacej z boku ...

i jak sie jej bardzo dokladnie przyjrzalem to wydaje mi sie, ze bieleja jej dwie koncowki w okolicy, zaczynam sie abrdzo powaznie martwic ... pomocy, co robic ...

Pozdrawiam

KM


210l + 70l sump, 32kg LR + 18kg LS, OR3500, tunze 6025+6055+koralia2, odpieniacz AM T-1000, 120W LED BX

od 15.09.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po4 - 0

te spsy co widac na fotce to sa w tym momencie ogolnie zestresowane, ale co jest naprawde zle widac ...


210l + 70l sump, 32kg LR + 18kg LS, OR3500, tunze 6025+6055+koralia2, odpieniacz AM T-1000, 120W LED BX

od 15.09.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lampa ma wszystkie szyby ?

Z tego sps-a odetnij zdrowa szczepke...

Ale zeby zoa ? Moze po nich cos sie przeszlo ?

Czy dokarmiasz korale ? To PO4 "0" mnie przeraza, ale niektorzy tak lubia...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym takze obstawial glodowanie....


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lampa led ma szybę ok, karmie codziennie planktonem w proszku, 2-3 razy w tygodniu dodatkowo mrozonym


210l + 70l sump, 32kg LR + 18kg LS, OR3500, tunze 6025+6055+koralia2, odpieniacz AM T-1000, 120W LED BX

od 15.09.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kamil a jak z cyrkulacja? mam podobni ena monti ze od spodu nie ma polipow i to tylko na tych co stoja blisko waveboxa, ale nei jestem przekonany czy to to. moze cos podgryza ;/ raz widzialem jak moj osobisty :waving bilaobrody siekna dwa razy w monti digitate srebrna


akwa 160x60x60 - RED SKIM 250 NewJet 6000 cyrkulacja wavebox, ts07 - 2x250w HQI + 4x54w t5

www.LMstudio.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byc moze, parametry w zeszlym tygodniu byly inne ?

Tu zwykla zmiana zasolenia lub innych podstawowych mogla miec znaczenie. Naprawde warto sobie notowac cotygodniowe parametry i przypomniec co sie dolalo lub zmienilo. Przeciez to nie czary tylko nasze bledy.

Od dawna masz te lampe ? Jaka byla poprzednia ?

Troche trzeba zgadywac, gdyz parametrow i ich zmian jeszcze nie opisales.:waving


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ponizej wyniki testow, wyglada to niedobrze

kh - 9,4 (zawsze mialem kolo 6,5-7)

Mg - 1425 (bylo kolo 1350)

Ca - poza skala saliferta czyli > 500 (bylo 350-420)

powyzsze testy zrobione okolo godzine po podaniu ballingow wiec domyslam sie, ze moga byc troche zawyzone (ustabilizuja sie pewnie po czasie) - co nie zmienia faktu, ze wartosci wysokie jak na mnie

Po4 - 0 (jbl - malo dokladny test)

i teraz niespodzianka NO3 - 25 ... (nie robilem tego testu od dojrzewania zbiornika ale nawet wtedy tyle nie bylo max to 10)

przeanalizowalem wszelkie zmiany zrobione w ciagu ostatnich 2 miesiecy i tak:

- faktycznie zwiekszylem dawke na kH - od 3 miesiecy (o 20%)

- przestalem dawac extra

- pomimo ewidentnie wiekszej ilosci korali i ich wielkosci nie zwiekszalem karmienia (codziennie plantton w proszku dwie lyzki, 2-3 razy w tygodniu dodatkowo 2,3 kostki mrozonek - zawsze wydawalo mi sie to duzo

- po dlugiej przerwie wrocilem do podmian wody (jakies 3-4 miesiace temu)

wiecej spraw nie pamietam

korale naprawde pieknie mi rosly, szczegolnie montipory, z dnia na dzien bylo widac postep, lps - zadnych problemow, wszystko jak nalezy sie pompowalo i roslo itp

obecnie wyglada to bardzo zle jezeli chodzi o spsy - montipory jak na zdjeciu bieleja od dolu lub nawet od polowy (okola polowa krzaczkow), moja ukochana acra zielona ma biale tipy i sie slini praktycznie non stop w wielu miejscach ma brazowy nalot - co ciekawe zrobiona z niej szczepka (jakis miesiac temu - przed problemami) ma sie swietnie i juz znacznie urosla ...

ogolnie domyslam sie z montipor nic nie bedzie (k...a mac!), nie wiem czy nie lamac czy zostawic moze jakas wroci do formy ?

acre zielona polamie jutro jak skombinuje pare podstawek tylko doradzcie jak to zrobic jak w sumie wszystkie tipy obumieraja ? odlamac galezie i koncowki ?

euphylia sie prawie nie pompuje (a zawsze byla na full, jakies 3 miesiace temu ja pocialem i bylo super)

a jeszcze kwestia cyrkulacji, nei zmienialem tu nic od dawna a faktycznie sporo korali doszlo i po przyslanialo pompki

mam 5500 + 2500 + 1500 i obieg kolo 2000 l/h - wiec chyba niezle, ogolnie moja misterna konstrukcja jest obmywana z bokow i od spodu

tez myslalem, ze to cos je podjada bo wczesniej sie pojawily pare razy male biale plamy na monti, ale zarastaly nie malze z dnia na dzien jak powstawaly wiec sie bardzo nie przejmowalem (bo i co tu zrobic jak to robale ?)

zeby spowodowac obecna sytuacje to musialaby byc jakas straszna armia robali, ale jezeli to to, co tu robic ?

a wazne skala z monti bez ich znacznego polamania jest nie do ruszenia, wiec jakies kompiele itp raczej odpadaja

swiatlo mam Przemkowa lampe BT BX 120W - nie wyobrazam sobie, zeby po nie calym roku bylo z nia cos nie tak (nie mialem innego oswietlenia)

dzieki za pomoc i rady, ogolnie sie zalamalem ... jak wszystko mi zdechnie co ma teraz problemy to zostanie mi polowa obsady, prawie 0 spsow ...


210l + 70l sump, 32kg LR + 18kg LS, OR3500, tunze 6025+6055+koralia2, odpieniacz AM T-1000, 120W LED BX

od 15.09.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a zoa ze zdjecia praktycznie padlo ... pojedyncze kwiatki widac, ale jakies jakby do polowy zezarte


210l + 70l sump, 32kg LR + 18kg LS, OR3500, tunze 6025+6055+koralia2, odpieniacz AM T-1000, 120W LED BX

od 15.09.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja obstawiam uszkodzenia na skutek jakich substancji chemicznych.

wg mnie mozna wyeliminowac pasozyty, poniewaz skutki sa NAGŁE

analogicznie zle warunki wody, nie jest przeicez tak, ze woda traci na jakosci (mikro, makro, pokarm, etc) z dnia na dzien tylko stopniowo.

moze masz odswiezacz powietrza w pokoju, jakies malowanie, klejenie bylo? jakas substancja lotna dostala sie do wody?

poza tym - moglo nie byc proadu dluzszy czas kiedy nie widziales akwarium. popytaj sasiadow czy nie bylo czegos takiego ostatnio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#308983 KIDULT :

poza tym - moglo nie byc proadu dluzszy czas kiedy nie widziales akwarium. popytaj sasiadow czy nie bylo czegos takiego ostatnio

Dlatego warto mieć przynajmniej jeden timer mechaniczny, bo od razu widać czy był zanik prądu i ile trwał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:)

To brązowe to bakterie !!!!!! sprawdź pod mikroskopem i porównaj z fotkami i opisem w necie .

Bielejące korale połamać i zdrowe części wykąpać w antybiotyku ( Davercin 25 mg - "roztór na skórę" jest w aptekach ) 3-4 krople na 200 ml wody z akwarium. Porządnie wstrząsnąć i włożyć korale na 30 sek. - 1 min , kąpiel powtórzyć 2-3 razy. Ja w ten sposób uratowałem swoje acropory - pięknie odrosły i mają się dobrze !

Jak to nie pomoże - to sam nie wiem co dalej ...

pozdr.


" Świadomość piękna podwodnego świata jest dla dziecka pasją całego życia..."

Aktualnie pielęgnowane akwarium 1000 L

Poprzednie akwaria 500 L , 1200 L , 400 L (TOTM 02.2013 )

-----------------------------------

gallery_7726_2489_32720.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podmieniaj nadal wode i wylacz Ballinga. Tam jest wszystkiego za duzo. Wysokie NO3 moze byc wlasnie wynikiem padania korali, tym sie nie przejmuj.

Chyba warto porobic szczepki, wybierajac zdrowe koncowki.

Sam wiesz, co robic.

Po staremu - nie dodaje sie nic do akwarium, gdy sie nie testuje wody.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Specem nie jestem, ale stosunek PO4 do NO3, chyba nie jest jakiś extra (było kiedyś o tym na forum).

Karmienie (znów specem nie jestem)- ja mam akwa 43l - i karmie tyle co Ty przez tydzień - to ja w dwa dni.

Może faktycznie korale głodne.

Jeszcze jedno mi przyszło do głowy - skoki KH - najpierw piszesz 6,8 potem 9,4 - nie za duże wahania ?

ew. skoro niedawno wznowiłeś podmiany - może masz rozkalibrowany refraktometr / salimetr ?


17.03.2010r - 20.08.2012 http://nano-reef.pl/...m=posts&q=27683

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki za rady, robie szczepki kapiel tez

jezeli chodzi o chemikalia i inne zewnetrzne wplywy nic nie przychodzi mi do glowy, nikt w domu sie nie przyznaje

zasolenie - ta sama sol od poczatku (AM) stala dawka - na 99% jest wszystko ok, ogoleni z zasolenie m to u mnei nigdy nei bylo problemu zawsze bylo praktycznie stale i mam mala tolerancje na odparowana wode

wazne info co do tego ballinga, bo tego nie napisalem, mialem ustalona dawke wszystkiego i poziomy mialem w miare stale i od jakiegos czasu testowane z rzadka (raz, dwa / msc), kH miewalem czasem lekko ponizej 6, stad pomysl, zeby je jednak troche podbic i ono roslo dosc systematycznie, ale wydaje mi sie powoli (nie bylo wiekszego skoku niz 0,5 na tydzien)

wzrost Ca i Mg jest dla mnie zagadka (mam korali coraz wiecej i wiekszych, wiec przy tych samych dawkach moglby byc chyba tylko spadek)

mam prosbe - moze ktos w podobnym litrazu co ja zmierzyc kH, mg i Ca przed i godzine po ballingu

ciekaw jestem jakie sa standardowe wahania

dzis zaraz po robocie powtorze testy i bede mial poglad

wczoraj zauwazylem znowu wyjedzona mala biala plame na montiporze - wczesniej nietknietej i pieknie rosnacej - chyba wyjedzona, u samej podstawy - moze ja naprawde mam jakis atak pozeraczy korali, mam od cholery roznych malych robaczkow biegajacych w nocy - wrzuce fotke monti

tak przy okazji porusze inny temat, bo zauwazylem dziwna sprawe

w moim "lasku" montipor mam pomieszane 3 kolory - i jak sie przyjrzalem sa miejsce gdzie monti sie dotykaja, wrecz sie zrosly ze soba (dwa kolory) i wszystko jest ok, ale sa miejsca (sporo) gdzie one ewidentnie walcza (bialem plamy, wydzielina) - wczesniej tej "walki" nie bylo ...

orty do poprawy,

pkt. 8 Regulaminu


210l + 70l sump, 32kg LR + 18kg LS, OR3500, tunze 6025+6055+koralia2, odpieniacz AM T-1000, 120W LED BX

od 15.09.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jeszcze kwestia tego brazowego osadu to normalne, ze na padnietym fragmencie korala od razu sie robi brazowy glutek (czasem z bablami)?


210l + 70l sump, 32kg LR + 18kg LS, OR3500, tunze 6025+6055+koralia2, odpieniacz AM T-1000, 120W LED BX

od 15.09.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

A moze to kwestia tych podmian, szpecem nie jestem bo za maly mam staz, ale gdzies czytalem u nas forum, ale nie moge tego znaleźć. Opisywane bylo ze bez podmian korale super sie pompuja i wogóle jest cacy, ale byly tez opinie ze to kwestia czasu aby to sie odbilo na kondycji akwa. Moze w ten desen. Niby 4 miesiace temu wrociles do podmian i w sumie reakcja powinna byc od razu, ale moze...

Pozdro


A miało być tak pięknie ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...ja obstawiam pomylke przy ballingu...jakim cudem Ca wzroslo do ponad 500 no i te wysokie Mg...podbijajac tylko Kh raczej Ca powinno troche zjechac...a swoja droga to te wysokie Ca bedzie sie odkladac na grzalce i co najgorsze na pompach...jak poczujesz zapach spalenizny to bedziesz wiedzial gdzie wapno poszlo,cczego Ci nie zycze...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie masz małych rozgwiazd? ja mam ich plage i widziałem smigajace je po zoa i tez mam kilkanascie zoa i tylko jakby to powiedziec trzy modele wygladaja w polowie jak Twoje - jakby zanikaly i mysle czy to wlasnie nie rozgwiazdy to spowodowaly :-( kilkanascie odmian kolorow zoa a tylko na 3 zauwazylem takie pozamykane zoa jak u ciebie i one mi sie nie otwieraja i po czasie zanikaja :-( Mysle jeszcze czy nie jest tu tez wina jakis innych stworow albo sexy shrimps bo tez gdzies czytalem ze moga podjadac.


M5 - "Chcesz się ścigać, nie masz szans" - Jeremy Clarkson

akwarium 430L, sump 90L, dolewka 20L, ATI T5, NJ4500, T6065+6045, APF600, FR509, Dr Witt, ARM, Doser One, LR 73kg, LS 27 kg

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=259310

stopg.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy PO4 rownym zero bardzo niebezpiecznie jest utrzymywac kh powyzej 8, prawdopodobnie stad twoje problemy, oraz z samego zerowego PO4. U mnie to samo dzieje sie z montiporami gdy PO4 spada do 0.


Pozdrawiam, Piotr

Moj blog: http://www.brightsidereef.blogspot.com

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jutro mam nadzieje, ze uda mi sie pojechac zrobic prezycyjny test po4, bo te kolorowe sa do bani

wtedy bedziemy wiedziec co z tym po4, na razie to moze byc 0 - 0,2

a i przypomniala mi sie jeszcze jedna rzecz przez dosc dlugo (2 miesiace co najmniej) przestalem dodawac biodigest

jakies 3 tygodnie temu znowu podalem (do dzis 2 dawki)

ja mysle, ze mam dwa lub trzy problemy jednoczesnie

stawiam na:

- nagly spadek po4

- oslabione korale bardziej podatne na podgryzanie przez robaczki lub innego zwierza

- problem ze wzrostem Kh, Mg i Ca

mysle, ze te trzy rzeczy wystarcza, zeby miec katastrofe jak moja

co planuje zrobic to:

- zrobie dokladny test na po4, jak bedzie zerowe lub bliskie - zwieksze jeszcze karmienie (?)

- zatrzymuje ballinga - i robie codziennie testy

plus to co wczesniej, zeby ratowac korale

rozgwiazd malych nie mam (lub nie wypatrzylem oczywiscie)

a jeszcze moze wazne, na fotce widac Pocillopore i ogolnie one najbardziej jak na razie ucierpialy, a ta ze zdjecia to jest twarda sztuka, wyrosla sama z siebie i dogadala sie z monti obok ktorej rosnie od poczatku

na jakie zmiany wrazliwe sa Pocillopory ?


210l + 70l sump, 32kg LR + 18kg LS, OR3500, tunze 6025+6055+koralia2, odpieniacz AM T-1000, 120W LED BX

od 15.09.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem Po4 jest winne.Mam tak u siebie Po4 - zero a jak Kh podskoczyło do8,3 zaczęły się problemy.


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ca - 490

Mg - 1350

Kh - 8,6

zatrzymalem ballinga - czy to napewno dobry pomysl i na jak dlugo ... ?


210l + 70l sump, 32kg LR + 18kg LS, OR3500, tunze 6025+6055+koralia2, odpieniacz AM T-1000, 120W LED BX

od 15.09.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Miałem też ostatnio trochę problemów z koralami gdy kh mierzone Salifertem wynosiło 6,5 - 7. Kupiłem małą Hankę na kh i różnica była ok 1,5 kh (zawyżał Salifert). Ponieważ obu nie dowierzam ustawiłem kh na 8 - Hanka czyli 9,5 Salifert. Jest bardzo duża poprawa. Spróbuj może powoli podnieść kh i poobserwować.

Andrzej


500l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,

zielona acre chyba uratowalem, polamalem ja strasznie, ale wyglada na to, ze szczepki sa zdrowe, oczywiscie czas pokaze.

Mam jeszcze duzy problem z jedna monti (najwieksza z moich) niestety samo odlamywanie chorych fragmentow nie pomoglo, cala praktycznie jest zaatakowana, specjalnie pisze w tej formie, bo kurcze nie znam sie, ale dla mnie to wyglada jak choroba.

Zobaczcie na fotki, szczegolnie z gory, tam gdzie widac brazowy nalot na tipach = chory koral w roznych miejsach bielejacy/ brazowiejacy.

Lamie ta monti i tyle.

o Kh wlasnie tez pomyslalem czy ta zwyzka to nie kwestia testu, wczesniej robilem JBL, teraz Salifertem ....

CA juz spadlo do rozsadnego poziomu, od jutra znowu zaczne powoli dawkowac, Mg normalnie i Kh wedlug testu, zeby bylo kolo 8.


210l + 70l sump, 32kg LR + 18kg LS, OR3500, tunze 6025+6055+koralia2, odpieniacz AM T-1000, 120W LED BX

od 15.09.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.