Skocz do zawartości
matisu

Ryby do małych zbiorników

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jako że to mój pierwszy poważny post to chciałbym się oficjalnie przywitać i bardzo podziękować za pomoc , bez tego forum ciężko by mi było odpowiednio zadbać o swoja solniczkę .czytałem was przez ten czas i teraz może i moje doświadczenia się przyjadą .

W związku z powtarzającymi się pytaniami o ryby do małych zbiorników , chciałbym się podzielić własnym małym bo około 2 letnim doświadczeniem .

Zaczynałem od zbiornika BOYU 27 litrów

6 kg dobrej jakości żywej skały , 4 kg żwiru koralowego , cyrkulacja Coralia Nano 900l/h , oświetlenie 11 W mieszanego PC i 18 W pełnej aktyniki PC . Do akwarium dolewałem zestawu suplementów sery ( nie radzę ich kupować , kupiłem za namową sprzedawcy ) . Sól Tropic Bio-Aktiff ( trzeba bardzo uważać by nie podmienić za dużo wody bo sól jest bardzo bogata . Podmiana co tydzień 4 l .

Dalej było 60 litrów

10 kg żywej skały skały , 5 kg żywego piasku . oświetlenie 2X24 T5 aktynika i białe ( firmy AQUA MEDIC ) . Suplementy własnej roboty podmiana 10 litrów na 3 tygodnie ( jeśli zrobiłem to szybciej lub podmieniłem więcej były problemy ze stabilnością zbiornika ) ta sama sól

120l

żywej skały około 25 kg , żywego piasku 18 kg , cyrkulacja 2x Coralia Nano , podstawowy skimmer ( bardzo żałuje że dałem się namówić na jego kupno za 150 zł )ale kupowałem go jeszcze do 27 i nie posiadałem odpowiedniej wiedzy . Oświetlenie to albo 250W HQI albo 4X39w T5 2 aktyniki + 2 białe . podmiana ... hmm 10 litrów na miesiąc i wszystko rośnie naprawdę pięknie od Montipory przez Hydrophory po Euphylie .

W akwarium było gdzie pływać ,

Przerabiałem z moja lubą , wiele wariantów ryb :

1) Ocellaris - kupiony mały , przez pierwsze parę dni nie chciał jeść , konieczne było zmniejszenie cyrkulacji , rybka po miesiącu się przyzwyczaiła , żyła normalnie rosła ale jej zachowania wskazywały ze to NIE jest litraż dla niej . Po przeniesieniu do 60 litrów było lepiej ale pełnię radości i szczęścia ryba osiągnęła w 120 litrach . Polecam go więc od 100 litrów w górę , w mniejszych to męczarnia dla niego .

2)Grabik Chrysiptera hemicyanea

http://pl.reeflex.net/tiere/124_Chrysiptera_hemicyanea.htm

Pływające szczęście , ryba bardzo ruchliwa jest dosłownie wszędzie , chętnie je wszystko od suchego po mrożony . Prawdziwą gratką dla niego jest artemia . rybka idealna jako jedna rybka do małego zbiornika , ruchliwością i sprytem , nadrabia za stadko błazenków .

Polecam do 27 litrów do 60 też jak to będzie jedyna ryba . w większych akwariach nie jest już tak atrakcyjna i jest agresywna wobec innych ryb przez co mogą się pojawić problemy . Ryba raz wpuszczona jest prawie nie do wyjęcia bez wyciągania dosłownie całej skały więc należy dobrze przemyśleć jej zakup . Niemniej bardzo ją polecam u mnie idealnie dogadywała się z L.Wundermanni w 27 litrach i 60 , w 120 goniła wszystko przez błazenki po krewetki . Ryba okropnie przekopuje dno jeśli jest żwir koralowy należy uważać na kompozycje , bo garbik i tak zrobi po swojemu .

3)Dascyllus albisella-

http://pl.reeflex.net/tiere/1510_Dascyllus_albisella.htm

Bardzo ciekawa rybka: szybka ,zwinna , ruchliwa ,strasznie ciekawska , nadaję się od 60 litrów w górę .Wpływa do skały jednak nie przesuwając jej , jest agresywna wobec innych przedstawicieli własnego gatunku (miałem 2 ostał się jeden w 120 l ) idealne towarzystwo dla błazenków ( w naturze też żyją razem ) błazenki dzięki jego obecności są bardziej ruchliwe i energiczniej poszukują pokarmu . Przy zakupie należy wybrać rybę bardzo ruchliwą i bez białych plamek na ciele , warto się dobrze przyjrzeć . Rybka je wszystko . pokarm przyjmuje od razu po wpuszczeniu .

4) Dascyllus melanurus

http://pl.reeflex.net/tiere/108_Dascyllus_melanurus%20%20.htm

Rybka zagadka- wygląda jak mały więzień , ruchliwa jest tylko w porach wieczornych , je wszystko ale nie zawsze chce przyjmować pokarm . Jest strachliwa . często chowa się w skale , jednak gdy usłyszy jakiś dźwięk od razu wypływa sprawdzić co się dzieje .

Warto ją kupić do małego zbiornika 27l-60l osobiście bardziej polecam to drugie . i obserwowac jej naprawdę ciekawe zachowania .

w większych zbiornikach pierwszy agresor . Sadzę ze rzuciłby się nawet na znacznie większe ryby . Karmić najlepiej dobrej jakości granulatem lub artemia i to w porze wieczornej . rano rybka nie je . Trzymać pojedynczo . Można ją trzymać w małych zbiornikach

5)Neoglyphidodon polyacanthus

http://pl.reeflex.net/tiere/102_Neoglyphidodon_polyacanthus.htm

Te które były dostarczanie przez ostatni rok były edycjami karłowatymi rosły do 5 cm . Za namową sprzedającego wpuściłem taka sztukę do pustej 27 , 60 a następnie do 120 . Najlepiej zachowywała się w 27 i 60 litrach , pływała wdzięcznie cieszyła oko , nie było widać problemów związanych ze zbyt małym zbiornikiem (rybki która kupiłem miały 1 cm ) w 120 litrach była agresywna ogryzała inne ryby . Możliwe trzymanie jako pojedynczą rybkę .

6)Sphaeramia nematoptera

http://pl.reeflex.net/tiere/297_Sphaeramia_nematoptera.htm

Ostoja spokoju , należy trzymać ich większą ilość stąd polecam 120litrów i w górę . do małych zbiorników nie nadaję się , za mało ruchliwa za spokojna choć ciekawie ubarwiona rybka . w 60 litrach 2 sztuki miały się dobrze i były zadowolone rosły i przyjmowały pokarm . Przyjmuje głównie mrożona artemie . Suchego nie chce tknąć .Unikać trzymania z garbikami , rybki mogą mieć problem dopłynąć do pokarmu .

7)Gramma brasiliensis

http://pl.reeflex.net/tiere/1495_Gramma_brasiliensis.htm

Często polecana do małych zbiorników . rybka pływa powoli , przyjmuje dowolny rodzaj pokarmu w 27 litrach się męczy , w 60 litrach zaczyna jej się podobać . Nie jest agresywna . swoimi barwami ładnie urozmaici naszą mała rafę .

Na dziś to tyle .

Opisałem tutaj własne spostrzeżenia apropo ryb , żadna z nich nie skończyła na wiecznej rafie , choć czasami widać było ich niezadowolenie , dlatego warto obserwować swojego pupila .

Do małych zbiorników jak dla mnie to tylko mniejsze Garbiki . Wyjście ładne ruchliwe i przede wszystkim bezproblemowe .

Wybierając rybę kupujmy ją jak najmniejsza i warto też ją poobserwować przez 15 minut .poprosić o podkarmienie by zobaczyć czy je i dokładnie przyjrzeć się całemu ciału w oszukiwaniu kropek i uszkodzeń .

Do małego zbiornika warto też dokupić :

kraba Calcinus elegans

http://pl.reeflex.net/tiere/898_Calcinus_elegans.htm

Ładnie sprząta , ciekawie to wygląda jak się wspina po skale i ogólnie wesoła z niego bestia . Czasami podgryza szczepki korali miękkich i raz podciął płetwy chormisowi który akurat przebywał w skale więc trzeba na niego uważać .

lub Mitraxa

U mnie siedzi w jednej skale ale za to glonów na niej nie ma czyli swoja rolę spełnia . Moja edycja była totalnie reef safe ale też warto go obserwować .


Kupię żywą skałę i LPS y

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny post, więcej takich!

Co do elegansa- mój sprząta sumpa, bo zabił przy mnie 2 ślimaki i przewracał korale :)

Brakuje w zestawieniu Gobiodona! To dopiero pocieszny stwór.


Pozdrawiam, Krzysiek!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.