Skocz do zawartości
Qbab

Badania pod patronatem NR (nie NG)

Rekomendowane odpowiedzi

na oczekiwaniu na innych zapaleńców takich jak ja.

alex napisz schemat ankiety tak aby każdy pisał w ten sam sposób - bedzie łatwiej opracować wyniki.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

proponuję zrobić to w jakimś pliku np. excelu. Przygotuję może jakiś forularz który będzie można wypełnić i odesłać. Potem to się zbierze i obrobi. Ciekaw jestem jakie informacje widzielibyście oprócz tych najbardziej bazowych:

rodzaj światła HQI T5 T8 czy mieszane

wymiary zbiornika

obsada ryb

obsada korali miekkich

obsada korali twardych

subietkywna ocena oświetlenia (czy za mocne/za słabe)


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Badania oświetlenia ok, lecz są to badania niezmiernie trudne do zrealizowania, bo akurat zbieranie danych:

"

rodzaj światła HQI T5 T8 czy mieszane

wymiary zbiornika

obsada ryb

obsada korali miekkich

obsada korali twardych

subietkywna ocena oświetlenia (czy za mocne/za słabe)

"

Będzie niczym innym jak zbiorem subiektywnych ocen. A często optycznie baniak wygląda ok, choć zwierzaki mogą potrzebować zupełnie czegoś innego.

To co trzeba notować (oprócz oczywiście opisu) to rzecz mierzalna i obiektywna. Inaczej badania te nie będą prezentowały żadnej wartości oprócz zbioru wyników subiektywnego podobania się baniaka.

Inna sprawa że trudno by było w przy tylu zmiennych parametrach wpływających na wygląd i wzrost korali (np.: cyrkulacja, dostępność innego pożywienia, częstość świecenia, głębokość położenia korala, obecność innych korali mogacych wpływać na wygląd danego okazu, i.t.p.) trudno powiedzieć co i dlaczego miało taki wpływ a nie inny.

Nie zrozumcie mnie źle (to Świetna rzecz aby coś takiego robić), lecz jeśli już robić takie badania, to trzeba o wiele pracowiciej określić ich cel, metody...

Ja np. byłbym ciekaw jakie substancję są wydzielane do wody w zbiornikach z koralami. Czyli jak wyglądają cząsteczki którymi korale prowadzą wojnę chemiczną, jak to zależy od obecności innych korali, różnych warunków stresujących, itp.

Ale oczywiście nie są to badania możliwe do przeprowadzenia w domowych warunkach, choć każdy mógłby mieć swój udział w nich... po prostu przesyłając zawartość kubka odpieniacza :)

Serdecznie pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę że do tego co napisał alex przydało by się dodać gatunek - przyrost

to już można wmierę zmierzyć wystarczy linijka + aparat foto. fakt to się trochę pocignie (conajmniej 2-3 miesiące) ale chyba warto.

Co do moich badań to są jak najbardziej realne i z tego co sprawdziłem nawet całkiem wartościowe informacyjnie - to nie była by tylko zabawa ale realne poszerzenie wiedzy - a że łatwe to inna sprawa.

Twój pomysła mnowogro jest o wiele trudniejszy do zrealizowania - powiem nawet że wyznaczenie kształtu cząsteczki której skład się zna (pierwiastkowy) jest nadal bardzo trudne jeśli ta cząsteczka nie tworzy kryształów.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz rację Qbab, nawet same wyizolowanie czystej substancji i stwierdzenie że to ona jest wydzielana a

nie inna, to byłoby już coś, ale od czego jest wyobraźnia :)

Kształt zawsze najtrudniej znaleźć, ale już sama struktura jest bardzo wartościowa.

Natomiast co do badań oświetlenia, to jednak trzeba by było mieć porównywalne baniaki w których jedynym zmienianym elementem byłoby oświetlenie. Inaczej wydaje mi się że jest jednak zbyt wiele róznych czynników wpływających na przyrost (np. co z ilością i sposobem dodawanego wapnia). Ponadto pewnie już sam przyrost zależy w pewien sposób od wielkości korala - i pewnie nie wzrasta liniowo wraz z jego wielkością. I w końcu aby mieć porównywalne wyniki będziemy szukali podobnych zbiorników. Natomiast można sprawę oświetlenia rozbić na pare mniejszych: np: wygląd korali/zabarwienie w zależności od ilości podawanego pokarmu/dostepności oraz od mocy oświetlenia (konkretnie jednego, np HQI lub T5). To byłby temat który mnie interesuje. Oczywiście można też probować badać/obserwować inne równie ciekawe rzeczy.

pozdrawiam, MN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, nie od razu Kraków zbudowano! Jeżeli to ma być jakiś wspólny projekt to zacznijmy od czegoś bardzo prostego. Sprawdźmy czy w ogole jesteśmy w stanie coś razem poprowadzić. Macie rację proponuję jedynie liźnięcie tematy, ale licze po cichu że wyniki ankiety będą przyczynkiem do zgłębiania tematu. Nie podchodźcie do tego tak bardzo naukowo (chyba że o to chodzi). Tu raczej na forum nikt nie będzie miał czasu żeby tak się angażować.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się że proste rzeczy najpierw :)

Jednakże wymyślenie ciekawego prostego projektu też jest trudne.

Podejście naukowe do eksperymentu ma jedną dużą zaletę: Poprawnie przeprowadzone daje możliwość dokładnego określenia co i jaki miało wpływ na wynik eksperymentu :)

Na razie u mnie pomysłów brak. Może jak zejdzie ze mnie przeziębienie?

Pozdrawiam serdecznie,

MN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to panowie proponuję na próbę poprowadzić taką ankietę ale zbierać jaknajwięcej informacji - potem łatwiej jest analizować jak się ma nadmiar niż niedomiar.

Czyli przyrost + rozmiar korala


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wątek jest wyjątkowo ciekawy,zgadzam sie że naukowe badania chemiczno-fizyczne są raczej niemożliwe do przeprowadzenia nie tylko ze względu na koszty ,ale i niedostępność pewnych rzeczy. np usiłowałam zważyć do metody balinga sodę i chlorek,obeszłam w Krakowie z 10 aptek (oczywiście proponująć opłatę i w godzinach kiedy nie było tłumu).Miałam ze sobą orginalne słoiczki-niestety nikt sie nie zgodził....:)

ale dla nas morszczaków chybanie muszą być to badania naukowe.Na początek wystarczy zupełnie opis pewnych zjawisk i wymiana doświadczen.A POtem zebranie wiadomoći w jeden artykuł.Tematy proszę bardzo:

Ktoś pisał o bieleniu zoanthusów Czy zdarzyło się to jednej osobie?

Pytania do ankiety:

fotka przed i po

pomiary podstawowych danych np Temperatura pH zakres wahań ,inne organizmy obok, gatunek? fodzaj zooanthusów, jakieś inne zauważalne zmiany itp

Ja ciąglę myślę o uporządkowaniu no -nie systematyki ale opisu grzybków takie same są opisywane jako ricordea, actinodiscus,

A temat pracy taki najłatwiejszy proszę bardzo:

Wpływ rodzaju pokarmu i częstości karmienia na przyrost grzybowieńców. bierzemy w swoim akwa 2-4 grzybki ,umieszczamy w miarę podobnym miejscu w pewnej odległości .Uzbrajamy sie w pokarm aparat fotograficzny linijkę lub plastikowy cyrkiel do pomiarów otwieramy dziennik i jedziemy.

Ojejku, ale mi to długie wyszło ale ja kocham takie rzeczy ,mikroskopy, posiewy obserwacje i takie rózne


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i o to chodzi :)


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Badania pod patronatem NR eksperyment pierwszy.

Ponieważ rozpocząłem ten wątek jakiś czas temu na forum dlatego postanowiłem opublikować założenia pierwszego eksperymentu.

Cel eksperymentu:

Uzyskanie informacji jak położenie źródła światła wpływa na interpretację kierunku góra –dół u ryb hodowanych w amatorskich akwariach morskich, w moim przypadku będą to dwa gatunki:

1) Chromis viridis

2) Pterapogon kauderni

Jeśli znajdą się chętni lista będzie uzupełniana o inne gatunki.

W eksperymencie może uczestniczyć każdy kto zechce przekazać mi do opracowania uzyskane dane i spełni wymagania wiarygodności i sumienności prowadzonych pomiarów.

Jako kierunek góra – dół dla ryby przyjmujemy kierunek wyznaczony przez płaszczyzną symetrii przechodzącą przez otwór gębowy i płetwę ogonową dzielącą ciało ryby na część prawą i lewą*.

Metoda prowadzenia badań:

W celu przeprowadzenia eksperymentu można posłużyć się dwiema niezależnymi technikami które będą osobno analizowane i w ostatecznym opracowaniu porównane.

Pierwsza metoda:

Należy odizolować cale akwarium od innych niż główne źródło świateł np. poprzez zabezpieczenie szyb akwarium kartonem (ciemny kolor – najlepiej czarny) i umieszczeniu kolejno źródła światła (pojedyncza świetlówka z pokrywy – można zdjąć całą pokrywę i zapalić tylko jedną przykrywając na czas pomiaru od góry akwarium ciemnym kartonem)

Przy różnych ścianach akwarium, jeśli istnieje taka możliwość należy przebadać umieszczenie świetlówki na różnych wysokościach szyby bocznej. W celu pomiaru należy wykonać zdjęcie (kilka) poprzez kawałek odsłoniętej szyby bocznej w stosunku do szyby przez którą świecimy.

Należy sporządzić rysunek na którym będzie zaznaczone położenie świetlówki oraz wymiary akwarium.

Pomiaru należy dokonywać w godzinach tak dobranych by światło zapalało się już w pozycji pomiarowej (pomiar po około ½ godziny od czasu zapalenia się światła) potem można światło przenieść na swoje normalne położenie. Ważne by na jedną dobę przypadał tylko jeden pomiar tzn. jedno położenie boczne źródła światła.

Druga metoda:

W celu pomiaru wykonujemy izolację akwarium od innych źródeł światła tak jak w poprzedniej metodzie. Jednak jako źródło pomiarowe wykorzystujemy światło słoneczne wpadające przez szczelinę o szerokości (na razie propozycja można także i inne byle je notować) 4 cm. Pomiaru dokonujemy identycznie jak przy metodzie pierwszej czyli robiąc zdjęcie. Czas pomiaru należy tak dobrać by ryby przeszły od ciemności do świtu już z zainstalowanym „światłem” ale przed zapaleniem się światła głównego. Czyli najprościej jest po prostu wieczorem przysłonić akwarium i rano wykonać fotografię i spokojnie usunąć zasłony. Przy wykonaniu tego z kartonu i mocowaniu taśmą lepiąca zajmuje cała sprawa mniej niż 5 minut, a i akwarium w dzień nie jest zasłonięte.

Szczelinę oczywiście umieszczamy w czasie kolejnych dni na różnych wysokościach.

Szczerze polecam metodę drugą jako bardziej naturalną i ciekawszą z pomiarowego punktu widzenia ponieważ ryby będą płynnie otrzymywały światło więc jeśli ma ono jakiś wpływ to winien być on najbardziej widoczny właśnie w takim układzie.

Opracowanie wyników:

Uzyskane zdjęcia (wystarczy) rozdzielczość 800x600 ale również mniejsze będą pomocne – nawet te z komórek)oraz rysunki sytuacyjne zostaną przeanalizowane przeze mnie w celu wyznaczenia wskazywanego przez ryby kierunku góra – dół i porównaniu go z geometrią źródła światła.

Uzyskane wyniki postaramy się opublikować w jak najszerszym wydaniu z wyszczególnieniem osób które zdecydowały się brać udział w eksperymencie (chyba, że ktoś sobie zastrzeże anonimowość). Jeśli wyniki będą wystarczające do sporządzenia publikacji dla czasopisma naukowego lub popularnonaukowego polsko lub anglojęzycznego (tu wymagania są spore) spróbujemy je opublikować także w takim wydawnictwie. Inne języki odpadają chyba że ktoś mi pomoże w tłumaczeniu.

Serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w tym eksperymencie i liczę na Waszą aktywność i pomoc. Nawet jak nie masz czasu na przeprowadzenie wielu pomiarów, wykonaj jeden jeśli zrobi to wiele osób powstanie spora baza danych. Każdy pomiar się przyda i pomoże w uzyskaniu odpowiedzi na postawione na początku pytanie.

Jeśli nie masz jednak ochoty na wykonywanie pomiarów, także możesz pomóc w tym eksperymencie poprzez propagowanie jego założeń wśród innych oraz poprzez przeszukiwanie literatury dotyczącej badań tego typu, nie jest ich dużo a dobra bibliografia pomoże w analizie wyników.

*wszystkie ryby mają płetwę ogonową skierowaną właśnie w tym kierunku w odróżnieniu od ssaków takich jak np. walenie które mają „płetwę” ogonową skierowaną pod kątem prostym do tego kierunku czyli poziomo.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.