Skocz do zawartości
Qbab

Badania pod patronatem NR (nie NG)

Rekomendowane odpowiedzi

Tak sobie patrzę na nasze środowisko nano-reefowców i myślę że można by ten cały potencjał wykorzystać do czegoś większego. Co wy na to by stworzyć jakiś projekt badawczy. Skoro Astronomowie amatorzy mogą i dodatkowo udaje się im publikować w niezłych czasopismach naukowych to dlaczego nie my. W końcu mamy bliżej do naszego obiektu badawczego niż oni.

Jeśli się wam podoba to można by połączyć siły i uruchomić coś takiego. Myślę że Przemek by nam pomógł, zrobilibyśmy sobie jakiś wewnętrzny kawałek i tam byśmy się wymieniali danymi, a na koniec opracowalibyśmy sobie wyniki i może nawet spróbowali to opublikować.

Można by zrobić kilka sekcji jeśli więcej osób by chciało się w taka inicjatywę włączyć. I nie każdy musi coś fizycznie mierzyć, potrzebni by byli także ludzie którzy skupili by się na zbieraniu literatury do tego tematu (nie tylko www ale i drukowane).

Napiszcie komu się podoba taka inicjatywa. Może Przemku też zabierz głos.

Jak się kilka osób zgłosi to można by przedyskutować tematykę, choć na pierwszą taką sprawę myślę że trzeba by zabrać cię za coś w miarę realnego. Może wam się wydać to śmieszne ale w nie namierzyłem jeszcze dobrego artykułu o zmyśle równowagi w Chromis viridis, a prowadzone obserwacje dają mi pewne przypuszczenia co do ich orientacji w przestrzeni.

Czekam na odzew.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mnie sie nie podoba , jestem w zasadzie indywidualista i mam to w nosie :)

"Gdzie kucharek 6 tam nie ma co jesc , po zatym marzenia scietej glowy :)

No i co by tutaj jeszcez dodac .... hmmm , najpierw to chyba trzeba miec u siebie porzadny banaik zeby myslec dalej nad jakimis tam badaniami :) chyba ze chodzi o co innego ...(?) szczepki za friko od kolegow ? hyhy :p

pozdr..


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co Ci się nie podoba, badasz sobie sam ile masz siły i chęci a tylko wyniki porównujesz z innymi i jedyne co to wnioski dyskutujesz. a jak się z nimi nie zgadasz to przecież nie musisz się pod nimi podpisywać, możesz skrobnąć swoje :)

Co do ściętej głowy to chyba nie bo już długo jak na mój wiek zajmuję się pracą naukową i widzę co potrafią robić ludzie i że często amatorzy dzięki angażowaniu tylko swoich pieniędzy a dzięki temu niezależności uzyskują naprawdę wartościowe wyniki.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

phiiiii, i jakei sa tej pracy naukowej wyniki moge zapytac ? pokaz cos chetnie pocyztam moze sie czegos nowegos dowiem .


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do szczepek to ja mam szczęście bo tedw to mi ostatnio nie szczepkę tylko wielkie bydle wręczył (za co do tej pory jestem wdzięczny bo to piękne zwierze)

Więc nie o takie podteksty mi chodziło. :)


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

e, no spoko to byl zart :p:)

Wiec co proponujesz konkretnie , jakbys to widzial opisz ?

Zbieramy grupke ludzi i stworzymy laboratorium online , zakupimy mikroskopy wartosci nie ejdnego baniaka i bedziemy uczyc sie o biologi molekularnej :)


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie ma problemu wpisz w google homemade STM i poczytaj o mikroskopach tunelowych (to jedna z dziedzin którymi się zajmuję) - goście budują mikroskopy które sa warte setki tysięcy wydając na nie grosze.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to powodzenia , ja buduje sprzet do akwari morskich i zamierzam dalej isc w tym kierunku , wszycy nie moga robic tego samego:)

Prawde powiedziawszy to czym Ty sie zajmujesz jest mi nie potrzebne :/

pozdr..


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widzę to tak:

mamy jakiś problem np. to o czym pisałem czyli ta orientacja w przestrzeni Chromisów. Proponuję by każdy zastanowił się jak może przebadać to u siebie i opublikował zasady swojego eksperymentu - wtedy inni (oczywiście ci którzy chcą) powtarzają i wymieniają się doświadczeniami. I teraz z tych różnych eksperymentów płyną wnioski. A dodatkowo można sprawdzić czy ktoś nie ma porostu szalonych ryb i inne też się tak zachowują.

Ja obecnie staram się sprawdzić jak kąt padania światła wpływa na to gdzie ryby wyznaczają sobie pion tzn. czy jak zmieniam miejsce świecenia to ryby inaczej pływają. Może ktoś ma inny pomysł to niech napisze.

Ale może też być np. obserwacja zachowania godowego albo badanie czy obecność jednego korala wpływa na inny w tym samym zbiorniku (choć tu już potrzeba sporej ilości osób żeby wyniki były rozsądne tzn. potrzebna jest niezła statystyka)


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ryby sie roznia od siebie swoim zachowaniem , chociaz bedzie to jeden gatunek , to nie sa cyborgi :) korale sie zachowuja inaczej w kazdym zbiorniku , heh widze ze probujesz napisac jakis przepis , szablon na jeden i taki sam doskonaly baniak :] zapomnij .

Nigdy wyniki nie beda takei same , ze wzgledu tez chociazby na rozne parametry wody , widze ze nie wiesz co piszesz i malo nad tym pracujesz jak widac :p

Moja propozycja to jest taka ; niech sie kazdy indywidulalnie podzieli swoimi obserwacjami :p to nie kolhoz :):p hihi ja sie nie pisze :) spadam konczyc baniak , narka :p

Zreszta jest juz czasopismo morszczaki , mozna sie podzielic wiadomosciami , pisac referaty , nie potrzeba budowac wiecej czegos co juz inni to zanas zrobili "lepiej"


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ależ nie ale ostatno czytałem np. text w którym wykazano że sinularie (muszę sprawdzić które) lepiej rosną koło kolonii halimedia sp.

I co ciekawe. A w baniakach nikt tego nie stosuje a ponoć różnice są w przyrostach na poziomie ponad 10% czyli mierzalne a co ważne text był w czasopiśmie porządnym z listy filadelfijskiej, a nie na jakimś anonimowym www. :)

Co do uniwarsalnego baniak to się z tobą zgadzam nie ma i pewnie nie bedzie takiego przepisu i własnie to jet siłą takich badań że masz statystykę lepszą niż na jednym uniwerku bo tam pewnie wszystkie baniaki oporzdza ta sama ekipa. Oczywiście nie mówię tu o badaniach w środowisku naturalnym.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aleznie pisze o powtarzaniu ale o twurczym podejściu a morszczaki pewnie by nam pomogły a nie narzekały że ludzie robią coś ciekawego. Ja Ci Swirlej nie mówię choć badaj tylko pytam czy są inni których baniak inetersuje tez od tej strony co mnie i czy takie osoby się przyłączą do pomysłu.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a może zacznijmy od czegoś prostszego, coś co każdy ma u siebie np. oświetlenia. Jak widać na forum jest to temat cięgle kontrowersyjny i na pewno wyniki zainteresują nie jednego. Wszyscy wiedzą jak trudno zdobyć jednoznaczną informację na temat tego co i ile pod względem mocy powinno wisieć nad akwarium. Zróbmy taką rozszerzoną ankietę w której każdy według szablonu opisze czym oświetla swój tank, jaki ma litraż, wymiary, jakie trzyma zwierzaki i czy w jego indywidualnej ocenie oświetlenie takie się sprawdza. Potem można zabrać takie ankiety i odpowiednio je obrobić i przedstawic wyniki.

Może projekt maniej ambitny ale na pewno pożyteczny.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No Swirlej nie zabije we mnie zapału bo Ci którzy mnie osobiście znają widzą że właśnie takie podejście do baniaka mnie najbardziej interesuje i wciąga. Co do oświetlenia nie ma problemu z chęcią się przyłączę, (pewnie będę odrzucony z moimi dwoma t8 jako punkt nie leżący na krzywej :) )

Ale jedno nie wyklucza drugiego.

Jak by ktoś z posiadaczy Chromisów chciał się dowoedzieć o szczegóły doświadczenia to niech pisze, z chęcią opisze jak prowadzić obserwacje tym sposobem co u mnie.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe Qbab :) , zapal do akwarystyki to mam ja :p

( 10 lat ciaglego czytania tylko na ten temat , budowa zbiornikow i ciagle experymwnty )


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ty masz zapal :) a ja zapał :p


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no dobra może być kompromis Ty masz zaspał :)


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to proponuje po kielichu na to konto , zbierzemy sily i wezmiemy sie do roboty :)

Ps, Ja spadam konczyc ten moj nocnik , bo go ngdy nie skoncze :p


WOLNOSC SLOWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.