Skocz do zawartości
Piotr-ek

Start Nano Reef 84l.--->160 l.

Rekomendowane odpowiedzi

Gość dieter25

piotr-ek i jaki efekt po korzystaniu vodka method?.Nie wiem bo nigdy tego nie stosowałem ale chyba 5ml to dużo na początku.A jak z clavularią? one są jak kobiety fuczą co jakiś czas :googleye moja czasem focha strzeli to i tydzień się nie otwiera.A sump to naprawdę fajna rzecz mam teraz małe akwa bez panelu i sumpa to straszna lipa,ale w końcu stawiam większy baniak z sumpem ,a Ty pewnie też za jakiś czas też postawisz z sumpem.Trzymam kciuki za Twój zbiorniczek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tymi 5 to się rozpędziłem miało być 0,5ml. Testów jeszcze nie robiłem, a na oko to ok, zauważalny (na oko)był wzrost korali o ile to możliwe po zastosowaniu wódki.

Clavularia pięknie rośnie jest już 2 razy taka jak na początku, od kiedy się otworzyła nie pamiętam kapryśnego dnia w jej wykonaniu.

Właśnie oczyściłem szybę żeby wysłać jakąś fotkę jak to wygląda ale zrobił się straszny kipisz w akwa wiec nie wiem czy da rade dziś coś pokazać.

Wywaliłem też filtr kubełkowy i nie wiem czy to dobrze bo cyrkulacja spadła i filtracji mechanicznej nie ma żadnej.

Gobiodon Okinawe jest panem akwa tłucze ryby i gryzie korale.

Jedna szczepka mi się nie otwiera go ja ciągle japończyk podgryza, zdążyła się otworzyć na max 4 dni a potem zaczął ja oprawiać i od tego momentu już się nie otwiera :)

Większy błazen prawie stracił płetwę boczną, tak się uczepił bandyta.

Hexatenia ma coś z okiem albo się obtarła o skalę albo ją coś zaatakowało(znów na myśl przychodzi mi japoński samuraj)

Że jak zwykle robię 10 rzeczy na raz to woda zdążyła się wyklarować i mogę zrobić foto

Fotka nie z dziś bo jednak telefonem to nie to samo co lustrzanką (zdjecie z soboty o ile sie niemylę)

akwasty.JPG


666 w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

No ładne,fajne ułożenie skaly

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kojaczek5

Gobiodon Okinawe śliczna rybcia a taki łobuz, jak tak rozrabia to lepiej odłów ją od razu puki jeszcze nie masz dużej obsady i łatwiej wyciągnąć skałę bo potem może być ciężej :) a zbiornik bardzo ładny.

i ja mam ten sam problem dopiero zaczęłam z 60l ale jednak za mało miejsca jest no i ten brak sampa też dokucza strasznie, na razie jednak dokończę co zaczęłam :) pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Dieter25 :) któregoś dnia dam więcej fotek, to ładowanie ich do netu przyprawia mnie o mdłości ;(

Kajaczek5 nie rób nic na siłę ja zrobiłem i teraz żałuję i ciągle coś kombinuję.

Wiem że można kupić fajne akwa 60x40x40 i takie teraz bym kupił i wkleił panelz tyłu taki na 10cm coś jak polski Reefmax.

Swoja drogą to świetne akwa za dobra kase gdybym zaczynał jeszcze raz kupił bym pewnie reefmaxa.

Wracając do tematu wlej sobie panel narożny, trójkąt prostokarny 20x20cm powinno wystarczyć na wszystko dasz na pompe obiegowa gąbkę i będziesz miał dodatkowo mechaniczna filtracje, grzebyk posprząta na powierzchni nie będziesz miał też bąbelków z odpieniacza. Zrobisz jak uważasz ale zobaczysz że potem będziesz żałował a takie akwa jak bedziesz dawał małe szczepki będzie cię cieszyło myślę spokojnie 2 do 3 lat.

PS. ale mi się korale napompowały po tym czyszczeniu szyb po prostu kosmos aż żal fotek nie robić

Edit:

SNC00313s.JPG


666 w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I co tam u Ciebie Piotr-ek? jak tam akwa? ja już czasem mam chwilowo dość i mam ochotę to wszystko sprzedać i skupić się tylko na słodkowodnym a to dla tego ze w solniczce mam co chwila jak nie cyjano to dino,jednego się pozbędę to wraca drugie,albo jeszcze jakaś trawa zielona rośnie. jak przez jakiś czas jest spokój i myślę że to koniec dojrzewania to zaraz coś znów mnie zaskoczy. Przez solniczkę zaniedbałem moje 240 litrów z paletkami i wodę podmieniłem po 21 dniach i wiesz co....? I właśnie nic. Nic się po prostu nie działo,nawet nie za bardzo było po co szyby czyścić bo prawie nic się nie osadza. Echhhh a z tym morskim jest tyle roboty i czasem efektów nie widać


Nano Rafka 84l,Tunze 9002,Koralia nano,Aquael2600,FZN3, 2x55w PC,EHEIM 100W trochę miękkich,błazny,mandaryn,babka,krewetki,ślimaki,kraby,10 kg LS,10kgLR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Dzięki za zainteresowanie.

U mnie też nie jest wesoło glony i trochę cyjano ale nie pękam i spokojnie czekam na zmiany na lepsze.

Druga strona medalu jest taka że kupiłem 160l. szkiełko 100x40x40 będzie na przelew z rurek, zbudowałem szafkę 100x60 żeby jakby co postawić większy baniak 100x60x60. Teraz czekam na obiegówkę 3000 i dwa falowniki 3000 i będę przekładał bo mnie krew zalewa z moim odpieniaczem. Z życia doszło trochę ekipy czyszczącej: 4 ślimaki i jeden krabik pustelnik a tak to po staremu w sumie wszystko gra. Jeden lps który bielał od początku dokańcza swojego żywota a tak to wszystko ok.

Zrobię jakieś fotki pod koniec tygodnia przed samą przekładką. jak się uda.

Pozdrawiam i życzę cierpliwości


666 w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok,czekam na fotki. Ja już też prawie kupiłem dużą kostkę z sumpem ale na razie zrezygnowałem bo jak i w niej mam walczyć z takimi plagami to szkoda mi kasy. Na razie zobaczę co się będzie dalej działo z tym co mam i jak się nie poprawi to prawdopodobnie zrezygnuję z morszczyzny. Jednak słodkowodne akwarium jest dużo łatwiejsze w prowadzeniu (od 25 lat się w to bawię) i nigdy nie miałem takich problemów jak z morskim. Pozdrawiam i życzę udanego startu z nowym zbiorniczkiem.


Nano Rafka 84l,Tunze 9002,Koralia nano,Aquael2600,FZN3, 2x55w PC,EHEIM 100W trochę miękkich,błazny,mandaryn,babka,krewetki,ślimaki,kraby,10 kg LS,10kgLR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rombi, nie pękaj, potem będzie juz tylko lepiej:) a co do przekładki to i tak bedziesz miał dojrzewanie znów więc przekładaj a sie nie zastanawiaj. Nie wiem co tam lejecie, ale przy dojrzewaniu to podmiany raz w tygodniu 10% na dobrej ale ubogiej soli (Instant Ocean), odpieniacz, trochę bakterii i szybko będzie po bólu:)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Seb,zobaczę co z tego będzie. Jeszcze trochę pomęczę się z tym baniaczkiem a potem zadecyduje albo w lewo albo w prawo.


Nano Rafka 84l,Tunze 9002,Koralia nano,Aquael2600,FZN3, 2x55w PC,EHEIM 100W trochę miękkich,błazny,mandaryn,babka,krewetki,ślimaki,kraby,10 kg LS,10kgLR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z drugiej strony, nie wierze, ze to bedzie dla Ciebie wyzwanie - takie akwarium, w ktorym 3 tyg. nic nie robisz i jest super. Co to za przyjemnosc ?

Mysle, ze dla wielu na poczatku, powodem rezygnacji jest brak funduszy na dobry osprzet, dobre testy i chec oczytania sie, jakie parametry powinno sie utrzymac. Kazdy, kto przeskakuje ze slodkowodnego na morskie jest zaskoczony, ze trzeba wydac duzo pieniedzy na zbiornik z sumpem, lampe, odpieniacz, pompy i zaczyna sie kombinowanie, jak tu zaoszczedzic troche kasy. Niektorzy maja problemy z pozbyciem sie roznych filtrow i nawykow ze slodkowodnosci.

Rombi, poza tym, ze mieszkasz w Warszawie, nie wypelniles sygnaturki z danymi o akwarium, sprzecie...

Przewaznie narzekaja Ci, ktorzy nie wiedza ile w wodzie jest NO3 a ile PO4 i czekaja na lepsze czasy, zamiast po prostu przetestowac wode.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

stani,to że od trzech tygodni nic nie robiłem przy słodkowodnym to tylko dlatego ze całkiem pochłonęła mnie akwarystyka morska i chwilowo zaniedbałem słodkie ale że zbiornik działa u mnie od bardzo dawna i parametry ma idealne to dlatego nic złego nic się nie dzieje. Normalnie podmieniam wodę co tydzień. Jeśli chodzi o oszczędzanie na zakupie sprzętu to żle trafileś bo zarabiam bardzo dobrze i na to hobby nie żałuje pieniędzy. Tyle ile już wsadziłem w to małe morskie to przypuszczam że niejeden początkujący morszczak nie wsadził w dużo większe akwarium od mojego i długo nie wsadzi. Ok nie ma co się licytować bo nie o to tu chodzi. Póki co mam nie duży zbiornik bez sumpa i na nim się uczę akwarystyki morskiej i jak nie przekonam się do tego to pozostanę przy słodkowodnym. ( jestem w trakcie wykańczania domu i mam tam już miejsce na 1000 litrów ale zobaczę czy będzie to morszczyzne czy słodkie) Acha i jeszcze jedno,Stani jak chcesz wiedzieć jaki mam zbiornik i jaki osprzęt to przeczytaj ten temat od początku. Pozdrawiam- rombi


Nano Rafka 84l,Tunze 9002,Koralia nano,Aquael2600,FZN3, 2x55w PC,EHEIM 100W trochę miękkich,błazny,mandaryn,babka,krewetki,ślimaki,kraby,10 kg LS,10kgLR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#327585 rombi :Acha i jeszcze jedno,Stani jak chcesz wiedzieć jaki mam zbiornik i jaki osprzęt to przeczytaj ten temat od początku. Pozdrawiam- rombi

Rombi, właśnie po to wpisuje się setup w stopkę, żeby nie trzeba było go szukać po różnych postach. Zwłaszcza w cudzych tematach :waving

ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kapuhy- uzupełniłem :waving


Nano Rafka 84l,Tunze 9002,Koralia nano,Aquael2600,FZN3, 2x55w PC,EHEIM 100W trochę miękkich,błazny,mandaryn,babka,krewetki,ślimaki,kraby,10 kg LS,10kgLR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od razu lepiej :baby

Nie zniechęcaj się tak szybko, Twój zbiornik jest jeszcze w powijakach, a morszczyzna to sport dla cierpliwych. Ale potrafi tę cierpliwość odpowiednio wynagrodzić :waving


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Rombi nie martw się akwa w odpowiednim czasie załapie :waving a wtedy będziesz z siebie dumny.

Rombi postaram się opisać moje akwa może ci to coś pomoże a przy okazji możemi też coś doradą koledzy.

Co do mojego akwa to robiłem tydzień temu testy. Zoolek przed podmianą 10 l. pokazał no3 i po4 "zero" kolejne podziałki to no3 5 ,po4 0,25 skoro miałem 0 na testach to wnioskuje że no3 nie przekracza 2,5 a po4 0,12.

Cyjano i glony pojawiają się i znikają, raz jest ich mniej raz więcej. Nie da się ukryć że jest wyraźny rozrost trawników po podmianie. Stąd wnioskuję że mam jeszcze niepełną obsadę bakteryjną lub woda RODI z Acropory jest

nie najczystsza choć w moim odczuciu nie ma takiej opcji, ewentualnie 7 dni w baniaku wystarczy żeby woda się zepsuła.

Byłem ostatnio w Acroporze i chciałem kupić biovit dla ryb i bakterie żeby dodawać do podmian i mi nie sprzedali ani tego ani tego, jednym słowem stanowczo odradzili.

Do wszystkiego dodam że akwa mam dość mocno obsadzone 5 ślimaków, krewetka, 4 ryby, 3 pustelniki, koło 20 szczepek korali.

Leje tylko wódkę 0,5 i od dwóch dni 0,7ml na dobę i chyba jest lepiej, karmię koło 1/3 do 1/2 kostki dziennie porcja podzielona na 2x o 17:30 i 24 świecę koło 7h dziennie.

Z tego wszystkiego by wynikało że mam wielkiego farta że moje akwa jeszcze działa.

Co lepsze naprawdę nigdy nie mogłem narzekać na glony czy cyjano po tym co widziałem u innych.

Jak napisałem w poście wyżej zbliżam się do przekładki 84 na 160 i 84 idzie na sump.

Teraz pytanie ponieważ mam marnawy odpieniacz czy warto kupić na start bakterie żeby zmniejszyć zarastanie akwa i dać jakieś absorbery żeby ryby się nie pochorowały gdyby nowa skała coś oddawała czy poprostu wszystko przełożyć. Do zmiany odpieniacza nie planuje żadnych ryb wiec teoretycznie warunki powinny się poprawić bo dokładam jakieś 10kg skały, 9 kg żywego piasku, wody będzie koło 200 l. przelew będzie czyścił tafle wody (czego aktualnie nie mam) no i bąbelków nie będzie bo zostaną w sumpie.

Ewentualnie jakieś rady co do przekładki?

Planuje to zrobić tak: zrobię koło 70 l. solanki w nowym akwa, poczekam dobę wsypie piach i włożę skałę. Odłowie zwierzaki i korale na małych skałkach, przełożę skałę, potem krótka aklimatyzacja korali i ryb i gotowe.

Może się uda w ten weekend jak dojdą pompy jutro :p

Dodam jeszcze tylko że jak się uda to bez sumpa ten wystartuje dopieto koło następnego weekendu bo muszę wkleic przegrody.

Jak brakuje ładu i składu w tekście to sory ale piszee i ogladam film na tv4 całkiem niezły :baby

Pozdrawiam i dzięki za ewentualną pomoc


666 w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to trzymam kciuki Piotr- ek oby wszystko było ok po przekładce bo być może i mnie to czeka nie długo. Jak już to zrobisz to wrzuć foty bo jestem ciekaw jak ci to wyjdzie.


Nano Rafka 84l,Tunze 9002,Koralia nano,Aquael2600,FZN3, 2x55w PC,EHEIM 100W trochę miękkich,błazny,mandaryn,babka,krewetki,ślimaki,kraby,10 kg LS,10kgLR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Nowe akwa stoi już 9 dni :( opis w stopce.

Nie ma jeszcze sumpa ale w poniedziałek będą przegrody do starego akwa i na dniach odpalę sumpa.

Dziś zrobiłem testy i wygląda na to że wszystko idzie w dobrą stronę:

zasolenie 1,022

temp. 25'C

no2 0

no3 0

nh3 0

po4 0

kh 10

ph 8

ca 400

mg 1450

Dodam że test zoolek więc pewnie nie wygląda to tak jak opisałem :clowning

Do akwa doszła skała i żywy piach.

Daje bakterie prodibio 0,2ml na tydzień, wczoraj poszła druga dawka oraz leje wódeczkę 1 ml na dobę.

Na razie nie widzę negatywnych zjawisk związanych z dozowaniem wódki i bakterii.

Doszło trochę życia i aktualny stan to:

11 ślimaków

4 krewetki

5 krabów

4 ryby

Fotek aktualnie nie wklejam bo nie jestem zbytnio zadowolony z ustawienia skały :(

Edit:

Skały nie przestawiałem fotkę dodałem:

Sorry za kiepską jakość..

SNC00344m.JPG


666 w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No gratulacje Piotr-ek. Ładny baniaczek,nadal będę śledził temat bo pewnie i ja nie długo przesiądę się na coś większego. Jak na razie kupiłem wczoraj filtr RO+DI i nie muszę już biegać z baniakami do sklepu. Powodzenia życzę i jak najszybszego dojrzewania oraz jak najmniej plag.


Nano Rafka 84l,Tunze 9002,Koralia nano,Aquael2600,FZN3, 2x55w PC,EHEIM 100W trochę miękkich,błazny,mandaryn,babka,krewetki,ślimaki,kraby,10 kg LS,10kgLR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.