Skocz do zawartości
ProGramPL

Pytań kilka odnośnie nano rafki a dokładnie założenia

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam zamiar założyć akwarium. Podoba mi sie solniczka jednak boję się że nie ogarnę tematu.

Dlatego też rozważam malawi. Fajne rybki kolorowo itd itp ale jednak to nie to samo. Za kwotę ok 1200zł mam 240l malawi. Gdy obliczyłem sobie nano rafe wychodzi że ok 60l mam za 1500zł. Tylko niewiem czy konfiguracja jest ok. Tak więc:

Woda:

filtr RO - 118zł

http://allegro.pl/osmoza-akwarystyczna-ro-3-z-membrana-50-gpd-i1406559540.html

Filtr Di - 63,90zł

http://allegro.pl/filtr-demi-di-do-demineralizacji-wody-mb400-mb20-i1410055351.html

odpieniacz - 69zł

http://allegro.pl/skimmer-odpieniacz-resun-sk-05-dla-wymagajacych-i1407355301.html

lub - 99zł

http://allegro.pl/skimmer-odpieniacz-boyu-wg-310-dla-wymagajacych-i1407355297.html

Sól - 95zł

żywy piach - 147zł

9kg? Za dużo za mało czy w sam raz?

http://allegro.pl/zywy-piach-natures-ocean-9-07-kg-i1415152987.html

akwarium 77zł lub 119zł

teraz pytanie jakie wymiary? 60x30x35 czy 40x40x40

pokrywa ze spienionego pcv - 80zł

Pompy cyrkulacyjne: 2x33zł

Salimetr 28zł

http://allegro.pl/hydrometr-aerometr-salimetr-i1422023041.html

Termometr 5zł

Żywa skała - 10kg x 37zł

Oświetlenie:

Aquamedic T5 Reef Blue 24W - 43zł

http://aqva-light.pl/shop.php?UID_c=09497909ed50&UID_p=5bb3d65693f2&UID=14fa1406913e

Aquamedic T5 Reef White 24W 2 x 43zł

Statecznik Elxc424 74zł + 15zł przesyłka całości

Oprawki, uchwyty, sterowniki mechaniczne 70zł

1406zł tanszy odpieniacz akwa 60x30x35 i 1480zł droższy odpieniacz i akwa 40x40x40.

Coś zmienić? Brakuje czegoś? Liczyłem minimalne koszty z wysyłką tak na szybko. Jaki jest miesięczny koszt utrzymania takiego zbiornika? Naprawdę ciężko będzie w czymś takim myśleć o nano rafie? Czekam na Wasze sugestie.

Pozdrawiam

ProGramPL

ort do poprawy,

pkt. 8 Regulaminu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacze alledrogo to szklanki solanki nie uciągną. co do reszty to sól może być ale jeśli możesz to kup lepszą

Cyrkulacja zależy od tego co chcesz trzymać w baniaku. Reszta przejdzie. A przede wszystkim dużo czytaj (inaczej mistrzowie się spienią ), rozwieje Ci to dużo wątpliwości

Pozdrawiam

Rafał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poczytaj najpierw a potem sie zastanawiaj pozdrawiam


bedzie 450L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#317452 ipe2 :

poczytaj najpierw a potem sie zastanawiaj pozdrawiam

A może tak coś ciekawszego masz do powiedzenia, może podpowiesz koledze co dobre a co złe w jego konfiguracji

Albo inaczej widziałeś kiedyś taki sam identyczny baniak . Nie zniechęcaj go swoimi wypowiedziami tylko mu doradź.

A jak nie masz nic sensownego do powiedzenia to nie of top-uj

To jakieś trendy ostatnio czy jak ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomijając fakt, ze na forum mamy kilku wybitnych obliczeniowców

od siebie napisze tylko powiedzenie, którego do tej pory nie do końca rozumiałem w praktyce :waving

"Rybki, albo akwarium":

-w 60 l nie poszalejesz z rybami, na to nie licz

-jesli bedziesz zbyt mocno przeliczac dutki - to hobby bedzie Cie meczyc

Poczytaj jeszcze chwilkę, by wczuć sie w klimat tego srodowiska, w ktorym mozna spotkac wspanialych ludzi,

potrafiacych wesprzeć, okazać nierzadką bezinteresowność.

Wtedy kalkulator możesz schować do szuflady i rozpocząc swoja przygodę w realu.

2 grosze ode mnie. Na początek porównaj również akwaria kompaktowe np. ReefMax - Używane poniżej 1000 zł, 80litrów(105 obieg), w tym elegancka pokrywa, wymienisz swietlówki + ok. 150 zł, pierwsza woda z podmianki od kolegow za darmo, skałę wg uznania, piasku 9 kg nie potrzeba (niby moze byc ale 3 tez wystarczą). I masz juz na dzien dobry zestaw nie pozbawiony wad, ktory mimo wszystko daje Ci dobry start do tego by sie nie zniechęcić (jesli jednak to dajacy mozliwosc łatwego wyjścia/odsprzedania). Później już tylko cierpliwość i spokojne/regularne/coraz bardziej zuchwałe:) nabywanie kolejnych rzeczy/życia - temat rzeka... ale kalkulator lepiej schowac.

Pozdrawiam


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej

Mialem akwa 40x40x40, z moich uwag:

3x24W jest ok, wcale nie za duzo jak na 64L

5kg soli ci starczy na poczatek bez wiekszego problemu (2kg na zasolenie akwa), chyba ze masz gdzie wora trzymac.

Zamiast tych dwoch atmanow kup Koralie nano 2x900l/h lub taniej 1x1600l/h zupelnie inny strumien wody jest bardziej nierownomiernie.

Zastanow sie nad kaskada do takiego akwa, najlepiej duza (duzo miejsca na wklady) i ze skimmerem powierzchniowym. Ja mialem eheima liberty 150 w ktorym trzymalem odpieniek DIY wegiel i wklady, masz dodatkowa cyrkulacje, usuwa ci film powierzchniowy i nie trzymasz sprzetu w akwa tylko na zewnatrz (estetyka).

Filtr DI wez z zywica MB20 nie 400, male koszta a ponoc lepsza :waving

Skale mysle ze dostaniesz spokojnie od morszczakow w swojej okolicy w dobrej cenie. Szkoda przeplacac.

Jesli zdecydujesz sie na wieksze akwa, zdecyduj sie na sump jesli masz taka mozliwosc techniczno-szafkowa, oszczedzi ci to kombinowania gdzie poupychac sprzet i dorzuci pare litrow do obiegu.


ff37c322e831cc203da4ccb0e5154311u1046a915.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym chyba też zdecydował się na reefmaxa (zresztą miałem), skałę kupił w Acroporze i chyba mniej niż 10kg, pompki dał właśnie Koralia albo Tunze nano, żywego piachu 9kg to za dużo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

może nie jestem jakimś znawcą ale wtrącę swoje 3 grosze.

1. po co do takiego litrażu odpieniacz?

- nie będzie tam zbyt wiele ryb bo litraż za mały

- w zupełności wystarczy kaskada FZN1 lub 2 z wkładami Chemipur Elite i Purigen + absorber fosforanów np EcoPhos (granulki nadające się do kaskady).

2. Taki litraż jest bardziej problematyczny niż 100-150, a wcale nie tańszy.

3. Salimetr ja polecam coś takiego

4. Sól jest jak najbardziej OK sam takiej używam i bardzo ją sobie chwalę. Oczywiście każdy lubi i poleca swoje.


120l 60x50x40h, Kaskada FZN-2 z Chemipur Elite i Purigen + Phos i Carbon absorber.

Koralia evolution 2800 + koralia evolution nano 1600 + koralia evo nano 900

3x24W ATI Actynica

3x24W ATI AquaBlue

Sól - ReefCrystals

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam zaczynałem niedawno więc moja wiedza w tym temacie jest niewielka ,ale fakt że bardzo dużo czytałem i mnóstwo naokoło pytałem.

Dodam tylko że jeśli zaczynasz przygodę z akwarium morskim która jest czymś naprawdę niebywałym to musisz być przygotowanym na poniesienie kosztów , to nietanie hobby. Wszytsko oczywiście zależy jak podejdziesz do tego i co będziesz chciał mieć , ale myślę że zakup wszystkiego co najtańsze to nie jest najlepszy pomysł.


330litrów w obiegu, "OceanLight"4x54W, Red Dragon 5000, 2x Tunze 6055, Deltec AFP600, Deltec FR509 + Filtr DIY dla Pelletek, ARM, Dolewka Aquatrend, Pompy dozujące Doser One, LR 40kg

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=33726

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie tak, a za chwilę i tak trzeba będzie wymienić tanie badziewne na dobre działające. Zakup sprzętu to dopiero początek. Śmieszą mnie też pytania o koszty eksploatacji bo są one niczym przy kosztach zakupów zwierzaków.

Ale polecam, to naprawdę super widzieć jak życie w baniaku rozwija się rośnie itd. a wzdględy estetyczne to wartość dodana.


120l 60x50x40h, Kaskada FZN-2 z Chemipur Elite i Purigen + Phos i Carbon absorber.

Koralia evolution 2800 + koralia evolution nano 1600 + koralia evo nano 900

3x24W ATI Actynica

3x24W ATI AquaBlue

Sól - ReefCrystals

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja tylko dot. odpieniaczy... bo na tym forum spotkasz zupełnie sprzeczne uwagi dot. odpieniaczy tych samych a nazwanych inaczej. Boyu to to samo co sera... i w jednym wątku jest zachwalany pod nazwą sera oczywiście a w innym zdeptany tyle, że tam jest jako boyu... osobiście urzekła mnie ta sytuacja i lekko ogłupiła więc wybrałem odpieniacz kostkowy o którym jednak więcej dobrego piszą.

Osobiście nie wiem czy taki rozstrzał opinii dot. tanich odpieniaczy jest wynikiem nagonki na ich "taniość" bo jak inaczej sprzedać coś 5 krotnie droższego (być może wcale nie lepszego), czy raczej ich faktycznym kiepskim funkcjonowaniem. Ja nie byłem na tyle odważny, żeby przekonać się osobiście, która z tych tez jest prawdziwa.

co do jeszcze jednej uwagi nie pomyślałeś lub nie opisałeś systemu "filtracji" użyję tu tego zakazanego słowa czyli już wyjaśniam, żeby mnie nie ukamienowano - nie opisałeś czy masz zamiar zrobić sump lub przynajmniej panel filtracyjny... a może faktycznie wystarczy kaskada powieszona z boku/tyłu akwa... tylko wtedy przy tych wybranych odpieniaczach będziesz musiał je zamontować bezpośrednio w zbiorniku.

I koledzy dobrze prawią dot. głowic atman... one mają bardzo wąski strumień. lepiej pomyśl nad czymś w rodziny hydor koralia (niezawodna i cicha) bo od razu powiem, że JVP są o wiele bardziej dokuczliwe tyle, że ich cena... :waving (to tak jak z odpieniaczami- niektórzy doradzają drogie, a mają tanie/ doradzają hydora a wiszą u nich jvp ;-)

pozdrawiam, Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to może powiem Ci na moim przykładzie

najpierw kupiłem akwarium 60L wkleiłem panel z czego zostało 45 na akwarium

teraz kupiłem akwarium 80L i do tego będzie jeszcze sump, jak zaleję to za jakiś czas się okaże, że znów jest za małe, więc lepiej się wstrzymać dozbierać i założyć coś większego bo koszta faktycznie nie są o wiele większe

ale wracając do tematu

nie policzyłeś jeszcze grzałki ( + 70 zł) i pewnie jeszcze sporo innych rzeczy

żywą skałę możesz kupić ok 25 zł od ludzi z forum

pompy cyrkulacyjne w takim baniaczku dałbym nawet 2 x Koralia 1600

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć kolego z Wolnego Miasta :waving nie wiem czy przeczytałeś, jeśli nie to zrób to - tematy przyklejone w dziale dla nowicjuszy i koniecznie REGULAMIN forum, a kosztów się nie bój, to nie słodkie, nie kupujesz wszystkiego na raz, koszty się rozkładają na dobre pół roku:)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli w kwestii koszto to tak jakbys co miesiac stawial nowe slodkowodne akwa przez conajmniej pol roku :waving


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#317542 MateuszD :

czyli w kwestii koszto to tak jakbys co miesiac stawial nowe slodkowodne akwa przez conajmniej pol roku :waving

haha :waving świetne podsumowanie..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#317452 ipe2 :

poczytaj najpierw a potem sie zastanawiaj pozdrawiam

Powiem szczerze ścięło mnie.Gość zadaje konkretne pytania, podaje modele, nie zadał pytania o tuf wapienny... Jakie pytanie chciałbyś usłyszeć? Jak pisać w ten sposób to lepiej wcale.

Najwyraźniej kolega chce się przymierzyć siły na zamiary i moim zdaniem to jest dobry pomysł.

Faktycznie koszty utrzymania to nic (ok 20-30 pln za prąd) w porównaniu do zwierzaków itp. Zresztą zobaczysz że jak postawisz zbiornik i będziesz patrzeć na gołą skałę to bardzo szybko sie znajdą fundusze :waving A grono morszczaków jest w pewien sposób specyficzne, scierają się dwie postawy, z jednej strony jest szereg ludzi uczynnych, gotowych bezinteresownie poświęcić czas, podzielić się koralami (Górek i michu60 - pozdrawiam was serdecznie i dziękuje:waving)a z drugiej strony często się spotyka stwierdzenia typu że "jeśli nie masz opon continental to z pewnością się zabijesz"A faktycznie na kormoranie można zajechać co najmniej równie daleko.Każdy też płaci frycowe że tak się wyrażę. mój zbiornik działa zbyt krótko żebym udzielał rad,mogę jedynie ukierunkować, na zakupy sprzętu z drugiej ręki a zwierzaków od kolegów morszczaków, jak już postawisz zbiornik to popytaj morszczaków z okolicy, czasem się zdarza że znajduje się całkiem niedaleko osoba o potężnym doświadczeniu która jest w stanie podpowiedzieć, podsunąć pomysł.

A i jeszcze jedno na forum o morszczyznie nie przyznajemy się do słodkiej przeszłości. To źle brzmi i nieładnie wygląda :waving

A tak na serio to lej na to malawi. Morszczyzna jest najpiększą formą akwarystyki. Przekonasz się.

Warto by zastanowić się jaki chciałbyś żeby ten zbiornik był, czy chcesz fragment rafy z mnóstwem kolorowych korali czy ryby? Bo na to drugi to trochę mało miejsca, ewentualnie para błaznów która nie opuszcza swojego korala, ukwiału - podwórka. Pozdrawiam i życzę dużo siły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie odpowiedzi na nurtujące pytania. Spodziewałem się wiekszego grona osób które bedzie mnie zniechęcało do postawienia takiego baniaczka. Mam akwarium 112l po słodkim. Wg mnie "duze" koszty związane byłyby z postawieniem takiego zbiornika. Głównie skała filtracja oświetlenie jeśli się myle poprawcie. To jaki litraż polecacie za w miarę rozsądne pieniądze?

Temat odpieniacza jedni mówią zeby w takim był inni nie dlatego wrzuciłem i czekam aż wypowiedzą się fachowcy.

Podpięte tematy czytałem, raczej nie jestem osobą która piszę temat tylko po to żeby sobie pogadać; od tego mam czaty ;]

akwarium może stać w tym miejscu? Blisko kaloryfer i okno w słodkim by odpadało:

110121173236.jpg

(Przepraszam za jakość zdjęcia robione kom na szybko)

Myślałem też nam panelem z boku akwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

112 z panelem bylo by lepsza opcja, panel od strony okna, okleic co by na niego nie swiecilo i cacy. Oswietlenie zamiast 2x24 dasz 2x39 i na poczatek starczy. Jedna JVP101 zamiast korali i tez cyrkulacja zalatwiona. Nie wszystko musi byc naraz. Tak naprawde najwieksza roznica kasowa to bedzie te pare kilo skaly, ale jak juz pisalem moze ci sie uda od kogos odkupic to wyjdzie ci taniej niz w wyliczeniach za wiecej kilo.


ff37c322e831cc203da4ccb0e5154311u1046a915.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra tylko to akwa stoi aktualnie na strychu nie [blue]urzywane[/blue] od ponad roku. Wczesniej bylo w nim slodkie.

Pod 112l szafka albo nowa albo wzmacnianie komody wychodzi wiec dodatkowe koszta. Ale przezyjemy.

Wracajac do zbiornika jest jakas minimalna grubosc szkla - albo jakies wymagania odnosnie sylikonu itd itp?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak akwarium sie nadawalo na slodkie, to raczej ma szyby odpowiedniej grubosci, morskie nie wymaga jakichs grubszych szyb :)


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A silikon jakis inny jest do morskiego / słodkowodnego? Na tego technicznych sprawach sie nieznam :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pionowa belka w szafke posrodku i masz wzmocniona u mnie 160l akwa stalo na biurku z plyty 18mm gdzie blat byl oparty na 2 nogach plus z boku szafeczka i nic sie nie dzialo. Jesli to ta co na zdjeciu z szufladami posrodku to konstrukcja powinna spokojnie wytrzymac te 112L. Tylko jak na nozkach to mozna sie zasanowic o dolozeniu jednych wiecej po srodku. S


ff37c322e831cc203da4ccb0e5154311u1046a915.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.