Skocz do zawartości
adamus_23_as

MEGA problem z bąbelkami.

Rekomendowane odpowiedzi

Kiedys już poruszałem ten temat ,ale nadal go nie rozwiązałem.

Temat z pozoru wydaje się byc prosty. co kilka sekund z wylotu"look linea" wylatuję kilkadziesiąt bąbelków powietrza przez co cyrkulacja je roznosi i woda nie jest idealnie klarowna... mimo ograniczonej liczby powodów nadal niemogę tego zlikwidowac.!!!

1. hydraulika

na pierwszy ogień poszedł powrót, wiem, że przez nieszczelną instalację ciśnienie i pęd wody wytwarzane przez pompę ,może zabierac za sobą powietrze... więc pokryłem sylikonowałem wszystkie miejsca łączeń aż w końcu wywaliłem i sklejiłem jeszcze raz nową instalację powrotu i :) . bąble jak były tak są.

2sump

przed ostatnią komorą pompy zrobiłem stojaczek na watę żeby wyłapywała zagubione bąbelki i :)

niec to nie zmieniło....

3odpieniacz

z wylotu z odpieniacz widac że non stop wylatują bąbelki więc zrobiłem instalację i powróciłem ją do początku sumpa i skierowałem ku górze więc wszystkie bąble są od razu wytracane. to również nie pomogło....

4.look line.

myslałem że miałem pecha i trafił mi się nieszczelny , ale kupiłem drugiego zamontowałem i nadal to samo.:banghea

Woda w komorze pompy jest wysoko więc nie tworzą się wiry ani nic...

Jedyna rzecz jaka mnie jeszcze zastanawia to pompa...... mam Nj3000 i Nj 2300 do paletek. nj 3000 wkładałem do akwa i po odpowietrzeniu ,obracaniu i poruszaniu w wodzie żeby nie było w niej nic powietrza przyklejałem ją do szyby i włączałem co kilka sekund wyrzyca drobinki powietrza (ale to jest nie logiczne)z Nj2300 też tek zrobiłem i zachowuje się podobnie tylko z inną częstotliwoscią. zamieniłem je i teraz mam Nj2300 na obiegu ale problem nadal występuje...

Myślałem że może woda jest jakos za bardzo natleniona więc odpieniacz nie pracuje już 24 godziny ale z look linea nada te pie...ne bąble lecą.

Pompy Nj są ogólnie wychwalane i nie spotkałem się z opinnią, żeby produkowały powietrze....może mają małe wirniki i duże obroty no ale to by było jakies echo a nie tylko u mnie....

Ma może ktos jakis pomysł co może byc nie tak ???? Czy jest sens kupowac nowe pompy??? no bo jesli to nie to... to co.

Sory za rozwlekłe pisanie ale staram się jak najlepiej opisac sytuację o stanie swojej desperacji już nie będę pisał.....

powiem jeszcze że już kilka osób oklądało to wszystko i jeszcze nikt nie zgadł co może byc powodem... mówię ze tak nie powinno byc ale nie wiadzą przez co..

więc proszę was chwilę zastanowienia i pomoc w tej beznadziejnej sytuacji...:)

a tu fotki sumpa.

4934-img_2688 (800 x 533).jpg4934-img_2690 (800 x 510).jpg


330l: 100/60/55 optiwhite + sump , oświetlenie: 8x39 ATI Powermodule Obieg: RD 3500 odpieniacz: Bubble King Supermarines 200 Filtr:poompa NJ2300+deltec FR 509 +filtr NP-reducing BioPellets dolewka: Dr Witt + Eheim compact 300

cyrkulacja:2xkoralia 4+1x koralia 3: skała ok 50kg. Start 17.05.2010 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co opisujesz to zjawisko kawitacji- poszukaj, było już opisywane na forum. Problem nie leży w nieszczelności, tylko w różnicach ciśnień cieczy w trakcie jej przechodzenia przez pompę, miejsca o wąskim przekroju. Trudno to usunąć, najprościej jest dać słabszą pompę, wtedy nie powstają takie ciśnienia. Natomiast dławienie silnej pompy może właśnie kawitację nasilać. Pozdro i życzę udanych eksperymentów. PS na początek nie wywalaj pompy, spróbuj jej dać upust, np na boczniku na ,, lewy obieg" by osłabić siłę głównego obiegu.


1200 l Opti-White (263x85x64); 215 kg LR; Pieniek Deltec SC 2060; 2x Tunze 6001 na Multikontroller; 2x Black Python 120W; 1x HQI 250W Reeflux 12000k; 4xT5 Fiji Purple i AM ReefBlue; 2x Lajon. Sól Preis Zalane od 15.12.2009r.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kawitacja występuje tylko wtedy, gdy pompa ma zbyt mały napływ na ssanie w stosunku do nominalnej wydajności. Rozwiązaniem przy pompach wirowych jest właśnie dławienie pompy na tłoczeniu. Załóż na wylocie przed LocLine zawór kulowy i go przydław. Problem powinien ustąpić. Ja mam NJ 6000 rozbity na 5 wylotów z zaworami kulowymi i nie mam takich problemów jak Ty. Ssanie 1,5 cm od dna sumpa kolankiem 50 mm. a tloczenie poprowadzone rurą 32 mm. a potem rozdzielone na 5 szt Loc Line 3/4 cala. Rura ssąca powinna być grubsza od tłoczącej, żeby zapewnić nadwyżkę cieczy na ssaniu. Nic Ci nie dławi i nie przeszkadza w napływie na pompę?


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mialem nj 8000, na ssaniu 40mm, na tloczeniu 32mm, zadnej kawitacji nie bylo. pewnie ma chlopak cos przekombinowane w hydraulice, i dlatego ma powody do zastanawinia. wg mnie najwazniejsza zasada w konstruowaniu czegokolwiek jest KISS - KEEP IT SIMPLE STUPID

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie ma babli w sumpie.Ciagnie powietrze na koncu tego zielonego kabla.

Albo na tz (u nas) cebulowym polaczeniu.Tym zaworku.

Jak nie sprawdz czy przy koncu wplywu wody do tenku kolanko sie nie poluzowalo.

Sk


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

od rana siedze przy akwa kombinuję z zaworem zmieniam nakładki na pompach i nadal lecą. w nJ3000 poprzycinałem wirnik i nadal nic.

Mam na obiegu NJ 2300 i jakby mniej ale nadal lecą. jutro kleje jeszcze raz hydraulikę bez węza wszystko na sztywno... bez kolanek 45 st tylko łukowe 90... napie,,, tyle kleju że napewno nie będzie możliwosci nieszczelosci....

no i pompa... kupię pompę tylko jaką... eheim czy or. i jakiej mocy. czy powrót nadal robic na "25" czyn może zmniejszyc na "20".


330l: 100/60/55 optiwhite + sump , oświetlenie: 8x39 ATI Powermodule Obieg: RD 3500 odpieniacz: Bubble King Supermarines 200 Filtr:poompa NJ2300+deltec FR 509 +filtr NP-reducing BioPellets dolewka: Dr Witt + Eheim compact 300

cyrkulacja:2xkoralia 4+1x koralia 3: skała ok 50kg. Start 17.05.2010 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A zlikwiduj jeszcze zawór na tłoczeniu i połącz wąż bezpośrednio z rurą. Bć może któryś element hydrauliki (złączka, zawór) działa jak zwężka i po niej następuje spienienie wody z powodu różnicy ciśnień. Niestety nie mam innego pomysłu na odległość. Ja mam zrobioną hydraulikę, nawet 2, tak, że średnice od pompy do wylotu systematycznie się zmniejszają i nigdzie nie ma elementu dławiącego o mniejsze średnicy a potem znów większej. Zboczenie zawodowe:googleye


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Włodzimierz problem chyba jest w pompie. bo jak wytłumaczyc że orginalną(nieprzerabianą) pompę wkładam do zbiornika i mimo odpowietrzenia wali bąblami. z przedłużką do weża czy bez.

Byłem ostatnio u jednego z kolegów morszczaków, ma taki sam zbiorik jak mój100x60x50 dwie przegrody w sumpie i powrót zrobiony na sztywno "20" na Ab up2000/1 woda się ładnie tłoczyła bez cisnienia i bąbelków.


330l: 100/60/55 optiwhite + sump , oświetlenie: 8x39 ATI Powermodule Obieg: RD 3500 odpieniacz: Bubble King Supermarines 200 Filtr:poompa NJ2300+deltec FR 509 +filtr NP-reducing BioPellets dolewka: Dr Witt + Eheim compact 300

cyrkulacja:2xkoralia 4+1x koralia 3: skała ok 50kg. Start 17.05.2010 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli jak wlozysz sama pompe, bez zadnych wezy, do wiadra z woda to ona w nieskonczonosc bedzie produkowala bable? To faktycznie tylko kawitacja przychodzi na mysl jako zrodlo, ale to by znaczylo ze pompa ma wade konstrukcyjna, typu niedopasowanie przekrojow wlotu i wylotu, albo Twoj ezgemplarz ma jakas wade.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A zrób zdjęcie samej pompy z bliska od strony ssania i wrzuć tu.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fotka pompy i fotka wody żeby co niektórzy nie pomysleli że jestem jakis przewrażliwiony na tym punkcie.

Na pompie zmieniona jest nasadka z tej z regulowanym przepływem na tą drugą. czytałem że kawitacja to efekt dławienia ssania. moim zdaniem ta pompa ma za mały wlot do swoich mocy przez co jest ten własnie efekt. powiem tylko że w momencie wyrzucania bąbelków przez pompe słychac cichutki trzask. 4934-img_2701 (800 x 533).jpg4934-img_2702 (800 x 533).jpg4934-img_2704as (800 x 447).jpg


330l: 100/60/55 optiwhite + sump , oświetlenie: 8x39 ATI Powermodule Obieg: RD 3500 odpieniacz: Bubble King Supermarines 200 Filtr:poompa NJ2300+deltec FR 509 +filtr NP-reducing BioPellets dolewka: Dr Witt + Eheim compact 300

cyrkulacja:2xkoralia 4+1x koralia 3: skała ok 50kg. Start 17.05.2010 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

normalnie poziom wody w tej komorze jest 10 cm wyższy.. robiłem podmiankę i zrobiłem za mało solanki...


330l: 100/60/55 optiwhite + sump , oświetlenie: 8x39 ATI Powermodule Obieg: RD 3500 odpieniacz: Bubble King Supermarines 200 Filtr:poompa NJ2300+deltec FR 509 +filtr NP-reducing BioPellets dolewka: Dr Witt + Eheim compact 300

cyrkulacja:2xkoralia 4+1x koralia 3: skała ok 50kg. Start 17.05.2010 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale jak się ją przydławi na tłoczeniu i zmniejszy wydajność, to kawitacja powinna ustąpić. Przynajmniej tak to działa na instalacjach produkcyjnych w Orlenie. Jak pompa przerywa to się ją dławi na tłoczeniu. Pompy oczywiście inne ale zasada taka sama. A nic nie siedzi w tej nasadce, jakaś muszelka Stomatelli np.?


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i własnie dlatego jak kleiłem instalacje po raz drugi dałem zawór kulowy. kombinowałem dzisiaj cały dzień z przytłumianiem i nie widzałem poprawy. Jest możliwosc żeby na te bąbla miała wpływ za gruba instalacja??? "brak cisnienia" mam zrobiony powrót 25.(wiem że mam zawór ale może jak tłumie wodę to wtedy bąble tworzą się za zaworem a jak nie tłumię to wirnik wpada w rotację i wytwarza bąble) Bo tak jak na fotkach róry idą pod kontem 45 st aż pod samo akwa póżniej 60cm pion i 2 kolanka 45st bo łukowego nie było a 90 nie chciałem.wszystko zakończone looklinem.. i cała filozofia mojej instalacji

powiem jeszcze że sastosowałem łącznik z akwa przelotowy wiec jest róra z całosci.wszystko banalnie proste a z bąblami walcze 7 miesięcy. ja obstawiam wadliwą pompę(pompy) ale jak kupię i to będzi nie to to boje się że następny post będzie w targowisku...


330l: 100/60/55 optiwhite + sump , oświetlenie: 8x39 ATI Powermodule Obieg: RD 3500 odpieniacz: Bubble King Supermarines 200 Filtr:poompa NJ2300+deltec FR 509 +filtr NP-reducing BioPellets dolewka: Dr Witt + Eheim compact 300

cyrkulacja:2xkoralia 4+1x koralia 3: skała ok 50kg. Start 17.05.2010 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Normalnie nie wiem jak pomóc. A sama pompa włożona do wiaderka też puszcza bąbęlki?


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem podobna sytuacje w pompa zasysała powietrze co jakiś czas, po prostu robił się maleńki wir wody co kilka chwil i zaciągał troszkę powietrza. Założyłem trójnik 3/4 z plastikowy Nibco na wlot pompy, zmniejszyło się zasysanie do jednej dziury o polowe. Jak nie masz trójnika zrób daszek z gąbki przy powierzchni wody w komorze z pompą by nie zasysało wiru. po prostu połóż gąbkę na pompę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a mi się najmniej podoba loc-line, spróbuj go zdjąć i zamontuj normalne dwa kolanka łukowe, albo po prostu kawałek węża i zobacz wtedy


Pozdrawiam,

Piotrek

120x70x50 3-side view, T5, 2x6100 + 2x6550, BK 250, Profilux, DaStaCo, AF, AiO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale jesli to sama pompa generuje babelki, to zadne rozwiazanie z locline nie pomoze.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozostaje chyba tylko udać się do życzliwego kolegi z okolicy pożyczyć pompę podobna lub taka samą jak twoja i sprawdzić czy dalej dmucha bąbelkami. Ja mam pompę NJ 3000 powrót na 3,4 kilka kolanek żadnych zaworów i bąbelków nie ma.


rafka:125x55x55h

oświetlenie: 4x54w

cyrkulacja Marea 6000l/h JVP 5500l/h

obieg New Jet 3000l/h,

Odpieniacz DIY igła AM PH 2500l/h

25kg żywej skaly

10kg martwej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

własnie wróciłem z zakupów. kupiłem całą hydraulikę na nowo i pompę mini red dragona 3500. pompę podłączyłem na szybko do istniejącej instalacji, Mo 30 minutach obserwacji wydaje mi się że bąble już nie leca.. nie mogę tego swierdzic na 100% bo mam jeszcze mase bąbli w akwa i wszędzie fruwają. ale wydaje mi się że poprawa jest na pewno.

jedno co napewno zauważyłem to to, że cisnienie na rd3500 jest mniejsze niż na Nj2300.i 3000 niewiem dlaczego ,ale tak jest. może te moje pompy nj miały jakies wyżyłowane obroty"wada fabryczna" i dlatego powstawała kawitacja. tego niewiem

jak narazie banan mi nie zchodzi z twarzy mimo wydanej kasy.


330l: 100/60/55 optiwhite + sump , oświetlenie: 8x39 ATI Powermodule Obieg: RD 3500 odpieniacz: Bubble King Supermarines 200 Filtr:poompa NJ2300+deltec FR 509 +filtr NP-reducing BioPellets dolewka: Dr Witt + Eheim compact 300

cyrkulacja:2xkoralia 4+1x koralia 3: skała ok 50kg. Start 17.05.2010 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę odkopię temat ale mam dokładnie to samo, pompa eheim 1260/tunze 1073.40. powrót 25mm. brak zaworu. Z powodu tego problemu już 3 razy kleiłem nową hydraulikę na sztywnych rurach. Chciałem spróbować jeszcze raz ale na samym wężu. Po przeczytaniu wątku widzę że też tak próbowałeś i nic to nie dało. Rozumiem że potrzebna była pompa która ma mniejsze ciśnienie. Mam jeszcze ab2000/1 dzisiaj ją sprawdze :)


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie odpieniacz sieje bąbelkami kiedy go przykręcę, a rurka loc line jest totalnie nieszczelna na przegubach, mimo to nie mam żadnych bąbelków powietrza w akwarium. Bąbelki powietrza nie mają prawa utrzymywać się w akwarium dłużej niż chwilę, fizyka i rachunek prawdopodobieństwa na to nie pozwalają. Mam za to babkę oraz błazenki odkopujące skałę wokół ukwiała. Jak się zabiorą razem ostro za robotę to w akwarium jest siwy dym. Wkładam skarpetę i woda jest jak kryształ.

ps. Sorry, ale ten kto wspomina kawitację powinien sobie wcześniej przeczytać co to jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale u mnie widać dokładnie jak co parę minut powrót zarzuci bąblami a cyrkulatory je rozsieją po całym baniaku. I tak w kółko. Kawitację też brałem pod uwagę ale nie słyszę żadnych trzasków . Odpieniacz nie sieje bąblami, jest dobrze dotarty. W komorze pompy brak bąbelków a nawet gdyby były, to leciały by do góry cały czas a nie co parę chwil. Wygląda to tak jak by się powietrze zbierało w pompie i nadmiar co jakiś czas był upuszczany do głównego :) ALE JAK?


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i ja się dołączę do pytania. Jak? Jak to się dzieje?

Obieg tunze, loc-line i co pare minut leci pełno mikro bąbli. Czyściłem obieg, ruszałem loc-line m i nic nie pomaga.

Wysłane z Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem dokładnie tak samo, bąbelki ale tylko co kilka minut.

Okazało się ze woda wpadając do ostatniej komory sumpa czasami tworzyła bąbelki które były zasysane przez pompę.

Pomogło podniesienie poziomu wody w komorze pompy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.