Skocz do zawartości
adamus_23_as

MEGA problem z bąbelkami.

Rekomendowane odpowiedzi

u mnie poza tymi z rury powrotnej pojawiające się od czasu do czasu, wszystkie bąbelki są wyeliminowane. w komorze pompy nie robią się żadne wiry - podniosłem poziom wody już dawno.


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety, bąble dalej lecą, pomimo obniżenia pompy.

Wysłane z Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posklejałem nową hydraulikę na powrot. Wszystko na sztywno. I co..... nic. Dalej bąble. Teraz czas na zmianę pompy. Zobaczę co się stanie.

Ciekawe jest to, że jak przedstawiam vortecha, to on lekko przeskakuje po szybie. Podczas "skoków" wywala bąble, ale trochę większe. Vortech jest czysty. Nic na nim nie rośnie.

O co kaman??

Wysłane z Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem dokładnie to samo mój OR PH 3500 średnio co 30-40 sekund wywalał mikrobańki które cyrkulacja rozrzucała po całym tanku i co się okazało??? Ano to iż w komorze pompy pomimo wysokiego poziomu wody co chwilę pojawiały się mikro a nawet bym powiedzial nanowiry!!! patrząc na sumpa z góry lub pod jakimkolwiek kątem nie było szans ich zobaczyć dopiero patrzac z bardzo bliska dokładnie prostopadle na komorę pompy można było dostrzec jak się pojawiają! zaradziłem na to kolankiem 32mm założonym na wlot pompy i skierowanym w dół. teraz pompa zabiera wode ok 2,5cm od dna i mam spokój;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kruszyna sprawdzę twoją teorię dzisiaj, Nie zauważyłeś spadku wydajności pompy po tym zabiegu? 90 st to sporo, może wystarczy 45 st


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kruszyna sprawdzę twoją teorię dzisiaj, Nie zauważyłeś spadku wydajności pompy po tym zabiegu? 90 st to sporo, może wystarczy 45 st

Nie przesadzajmy z tym spadkiem wydajności, jedno kolanko nie zrobi różnicy.

Największy spadek wydajności jest na loclinie z dodatkową dyszą. Ja przerobiłem swoją hydraulikę na 3 x 90 st i 2 x 45 st - 20mm. Z loclinem pracowała Tunze 2400l/h. Bez loclina ta pompa wyrywała wszystko z korzeniami. Teraz mam na próbę pompę 1700 i skręconą na ok 70%. Mam w planach test z pompą 1200l/h.

Wnioskami się podzielę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już dawno wywaliłem loc-line, mam eheima 1260 a na powrocie 2 łuki 90 st i 2 kolanka 90 st, czekam aż tunze wróci z reklamacji.


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już dawno wywaliłem loc-line, mam eheima 1260 a na powrocie 2 łuki 90 st i 2 kolanka 90 st, czekam aż tunze wróci z reklamacji.

No to ładnie, Ty masz / miałeś tunze w 320 litrach, a ja w 80 :) Jak się eheim sprawuje ? Oprócz tego że sypie bąblami na lewo i prawo. Zastanawiam sie nad wyiana mojej Tunze na Eheima 1000 lub New Jeta 1200. To tego litrażu powinno wystarczyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompa wymieniona na New Jet 1200 i bąbli już nie ma. Tzn nie wylatują z rury powrotnej, ale co jakiś czas Vortech wyrzuci kilka 1mm baniek.

Tego już nie kumam.

Wysłane z Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompa wymieniona na New Jet 1200 i bąbli już nie ma. Tzn nie wylatują z rury powrotnej, ale co jakiś czas Vortech wyrzuci kilka 1mm baniek.

Tego już nie kumam.

Wysłane z Tapatalk

Może jednak kawitacja. Z zasady zachowania energii jak rośnie prędkość przepływu to maleje ciśnienie. Im niższe ciśnienie, tym niższa temp wrzenia. Z tego powodu np. śruby napędowe do jednostek pływających (śruba to nic innego jak wirnik pompy) dobiera się tak aby nie przekraczały obrotów powodujących kawitację, bo powstają właśnie bąble, które mogą uszkodzić śrubę. Woda może wrzeć i w 0 stopni Celsjusza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Vortech "chodzi" na pół gwizdka. Dokładniej to 1/4 mocy. Mniej nie mogę dać, bo przestanie się woda kręcić w akwarium.

Większość ludzi ma wydajniejsze pompy w akwarium i nie mają bąbli.

Tylko kilka osób ma taki problem z kawitacją (pod warunkiem, że to ona jest winna)

Wysłane z Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmniejsz obroty i obserwuj czy dalej pojawiają się bąble - jak znikną to prawdopodobne, że to była kawitacja.

Może były różne partie wirników o różnych skokach śruby ? Zobacz może masz jakiś "zadzior" na wirniku - niedokładna obróbka po wyjęciu z formy wtryskarki ? Może jakaś część obudowy ma profil podobny do skrzydła i woda z jednej strony płynie szybciej powodując różnice ciśnień ?

Edytowane przez OCB (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pociagne dalej temat.

Sam wirnik nie "robi" bąbli.

Po zdjęciu "koszyka" wirnik się ładnie kręci i nie wyrzuca bąbli

Bąble powstają po założeniu koszyka / oslony. Tam jest 5 żeberek i woda uderzając w nie, wyrzuca też powietrze.

Mogę wyciąć 2 żeberka z 5, ale czy to coś da?

Żeberka są czyste i gładkie.

Wysłane z Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.