Skocz do zawartości
MateuszD

Panel raz jeszcze

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam pytanie dot. pewnej sprawy zwiazanej z panelem, a mianowicie halasu wody wplywajacej do niego, wynikajacym z konstrukcji panela (lub panelu :googleye )

Planuje akwarium wysokie na 40cm, poziom wody chce mie jak najwyzej (jakies 2-3cm ponizej gornej krawedzi), i dolna krawedz grzebienia bedzie lasnie na wysokosci ok 36cm nad dnem (uwzgledniajac grubosci szyb, wyciecie w szkle pewnie zrobie wieksze, np 4-5cm od gornej krawedzi, a grzebien bedzie wyciety w pcv ktore jednoczesnie bedzie tlem, i w razie czego bede mogl 'poglebic' go.

Idac dalej, panel bedzie 3-komorowy (1 komora splyw wody + odpieniacz, z niej przelew dolem do 2-giej (czyli beda mialy ten sam poziom wody), i dalej przelew gora do 3-ciej komory z czujnikami dolewki i pompa powrotna.

I glowna kwestia ktora mnie nurtuje, to poziom wody w komorze odpieniacza. Z jednej strony chcialbym zeby byl jak najwyzszy - wtedy woda bedzie cicho tam splywac, ale z 2-giej odpieniaczowi bedzie ciezko pracowac w takich warunkach.

Czy woda w ilosci powiedzmy 500-800l/h splywajaca grzebieniem o szerokosci ok 10-15cm bedzie halasowala, jesli poziom wody w panelu bedzie o jakies 10-15cm nizszy niz w akwa? A jesli tak, to jak to rozwiazac zeby bylo i cicho, i odpieniacz nie siedzial bardzo gleboko w wodzie?


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ahh te panele... Wszystko zależy od tego jakiej szerokości będzie spływ i pompy powrotnej ( niektóre np newjet mają regulacje wydajności przykręcenie jej spowoduje podniesienie poziomu wody o ile zdąży spłynąć )Ja mam odpieniacz zewnętrzny - woda spływa przez 25cm grzebień pompa 2000 l/h zasila odpieniacz a powrót mam bezpośrednio z odpieniacza do akwa. Różnica poziomu wody u mnie jest ok 5 cm. Wszystko zależy od konstrukcji - mój panel bez przegród.


130l / panel / 4 x 24W Hagen Glow / 2 x ATI Actynic / 2 x ATI aquablue / weipro 2012 na newjet 1700 / 2 x Jvp 101 / miekkasy / Lps

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a te 5cm splywa bezszelestnie? Bo ja jak pisalem grzebien ok 15cm pewnie bede mial, a pompe raczej ponizej 1000l/h.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bezszelestnie. U ciebie też nie powinno być problemów.

p.s Takie to są uroki paneli :googleye pzdr


130l / panel / 4 x 24W Hagen Glow / 2 x ATI Actynic / 2 x ATI aquablue / weipro 2012 na newjet 1700 / 2 x Jvp 101 / miekkasy / Lps

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok, mysle ze zaczne z niskim poziomem wody w panelu, i jakby cos bylo glosno to bede testowal rozne wysokosci przegrody, nie powinno to byc takie trudne do wykonania.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, mam kolejne pytanie do posiadaczy paneli - podlaczam sie pod swoj stary temat zeby nie zaczynac nowego.

Wiekszosc paneli jakie widzialem tu jest 3-komorowa - a ja sie wlasnie zaczalem zastanawiac czy nie lepszy bylby panel tylko 2-komorowy: 2-ga komora tylko na pompe powrotna + czujniki dolewki, a pierwsza, ktora dzieki temu bylaby wyraznie wieksza na odpieniacz, grzalke i inne graty - wydaje mi sie to duzo wygodniejsze w manipulacji, bo jednak przegroda znacznie ogranicza miejsce, a skoro jej funkcja to tylko blokowanie babelkow jak w wiekszosci projektow to chyba mozna z tego zrezygnowac.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja miałem tak

f2db3e7ddfe11173med.jpg

i powiem że ta przegroda po prawej i lewej jest zbędna, daję tylko świadomość większego ruchu/przepływu wody

w zupełności wystarczy sama środkowa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wlasnie tak sobie obmyslilem, ze wystarczy 1 przegroda odgradzajaca komore z pompa a reszta tylko komplikuje zycie :D


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.