Skocz do zawartości
seb

Straty światła

Rekomendowane odpowiedzi

Gdyby udało się uzyskać pionowy ograniczony niewidzialną powierzchnią snop swiatła ...

Niestety nasze żródła mimo przemyślnej konstrukcji odbłyśników przy pewnych odległościach są już w dużym przybliżeniu żródłami punktowymi i ich światło rozchodzi się po wycinku stożka lub walca, a wtedy powierzchnia oświetlana rośnie wraz z kwadratem odległości.

Troche offtopując:

Przypomniało mi się jak w latach młodości (podstawówka koniec lat siedemdziesiątych) rozwiązywaliśmy dwie rzeczy za jednym zamachem. Straty i grzanie akwarium. Żarówka 60-100 W. 2/3 zanurzona w akwa. Minimalne straty światła, a i grzanie wody. Uprzedzając, nie pękła ani razu i nikogo nie walnęło, ale mimo wszystko nie polecam.


180 l. 2 x JVP-101. Led DIY 90W. LPS, SPS. Całość obecnie (jak jest słońce) napędzana z fotovoltaiki.

60 l. Ocellarisy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby udało się uzyskać pionowy ograniczony niewidzialną powierzchnią snop swiatła ...

Niestety nasze żródła mimo przemyślnej konstrukcji odbłyśników przy pewnych odległościach są już w dużym przybliżeniu żródłami punktowymi i ich światło rozchodzi się po wycinku stożka lub walca, a wtedy powierzchnia oświetlana rośnie wraz z kwadratem odległości.

Troche offtopując:

Przypomniało mi się jak w latach młodości (podstawówka koniec lat siedemdziesiątych) rozwiązywaliśmy dwie rzeczy za jednym zamachem. Straty i grzanie akwarium. Żarówka 60-100 W. 2/3 zanurzona w akwa. Minimalne straty światła, a i grzanie wody. Uprzedzając, nie pękła ani razu i nikogo nie walnęło, ale mimo wszystko nie polecam.


180 l. 2 x JVP-101. Led DIY 90W. LPS, SPS. Całość obecnie (jak jest słońce) napędzana z fotovoltaiki.

60 l. Ocellarisy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja wiem jak uzyskac pionowy snop swiatla z HQI (a przynajmniej na tyle pionowy zeby lampe przykrecic do sufitu i oswietlac nie mniej nie wiecej niz powierzchnia dna), proste jak konstrukcja cepa, tylko nikt mi nie chce tego zbudowac (nawet Mistrz DarekB sie nie podejmie). a potrzebna tokarka o obszarze roboczym wiecej niz pol metra :nono

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja wiem jak uzyskac pionowy snop swiatla z HQI (a przynajmniej na tyle pionowy zeby lampe przykrecic do sufitu i oswietlac nie mniej nie wiecej niz powierzchnia dna), proste jak konstrukcja cepa, tylko nikt mi nie chce tego zbudowac (nawet Mistrz DarekB sie nie podejmie). a potrzebna tokarka o obszarze roboczym wiecej niz pol metra :waving

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#323114 KIDULT :

przesancie pisac "straty" bo strat nie ma. strata to jest tylko w czarnej dziurze.

Snake - zaswiec sobie pozadnym laserem to nie bedzie straty.

Przy okazji wspomne tu o czyms takim jak swiatlowod. Zbudowany jest z ciala stalego przenikliwego dla swiatla. Swiatlo biegnie pod katem prawie ze stycznym do krawedzi osrodka i odbija sie w nieskonczonosc. nie ma limitu dlugosci swiatlowodu. co to oznacza? ze nie ma STRAT, i ze swiatlo nie ma mozliwosci sie ROZPROSZYC.

Jak to nie ma limitu dlugosci swiatlowodu? Oczywiscie, ze jest. Chociazby przez tlumienie sygnalu.

BTW: dotyczy to tez swiatla ze zrodla laserowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#323114 KIDULT :

przesancie pisac "straty" bo strat nie ma. strata to jest tylko w czarnej dziurze.

Snake - zaswiec sobie pozadnym laserem to nie bedzie straty.

Przy okazji wspomne tu o czyms takim jak swiatlowod. Zbudowany jest z ciala stalego przenikliwego dla swiatla. Swiatlo biegnie pod katem prawie ze stycznym do krawedzi osrodka i odbija sie w nieskonczonosc. nie ma limitu dlugosci swiatlowodu. co to oznacza? ze nie ma STRAT, i ze swiatlo nie ma mozliwosci sie ROZPROSZYC.

Jak to nie ma limitu dlugosci swiatlowodu? Oczywiscie, ze jest. Chociazby przez tlumienie sygnalu.

BTW: dotyczy to tez swiatla ze zrodla laserowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, konstrukcja jest dosyć prosta. Tylko właśnie ta realizacja.

No i trzeba by to dosyć starannie od wewnątrz wypolerować i sprowadzić niemal do lustra wody.

Kidult dobrze myślę?


180 l. 2 x JVP-101. Led DIY 90W. LPS, SPS. Całość obecnie (jak jest słońce) napędzana z fotovoltaiki.

60 l. Ocellarisy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, konstrukcja jest dosyć prosta. Tylko właśnie ta realizacja.

No i trzeba by to dosyć starannie od wewnątrz wypolerować i sprowadzić niemal do lustra wody.

Kidult dobrze myślę?


180 l. 2 x JVP-101. Led DIY 90W. LPS, SPS. Całość obecnie (jak jest słońce) napędzana z fotovoltaiki.

60 l. Ocellarisy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

konstrukcja prosta, w ikei cos takiego sprzedaja, tylko w nieco innym ksztalcie. proces produkcji ten sam :nono gdyb ktos to ogarnal to by byly super odblysniki do HQI po 100zl brutto w Polsce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

konstrukcja prosta, w ikei cos takiego sprzedaja, tylko w nieco innym ksztalcie. proces produkcji ten sam :waving gdyb ktos to ogarnal to by byly super odblysniki do HQI po 100zl brutto w Polsce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam lampę medicowską seria ng z duzymi odbłyśnikami

tylko że te odbłyśniki były matowe i rozpraszały światło po pokoju,w oczy raziły,postanowiłem troszkę poprawić

kupiłem 2 odbłyśniki lustra,wymiar 70,14cm chyba po 25 zł jedna,zdjałem lampę,powycinałem nożyczkami blaszki pasujace do starych odbłyśników,i małymi śrubeczkami przykreciłem

po odpaleniu lampki bajka, rewelacją,światło bardziej skupione w akwarium,jasniej jak bym dodatkową t5kę odpalił

a co najbardziej mnie zaskoczyło na plus to że blików jest wiecej,rewelka,jestem b.zadowolony z przeróbki :nono


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam lampę medicowską seria ng z duzymi odbłyśnikami

tylko że te odbłyśniki były matowe i rozpraszały światło po pokoju,w oczy raziły,postanowiłem troszkę poprawić

kupiłem 2 odbłyśniki lustra,wymiar 70,14cm chyba po 25 zł jedna,zdjałem lampę,powycinałem nożyczkami blaszki pasujace do starych odbłyśników,i małymi śrubeczkami przykreciłem

po odpaleniu lampki bajka, rewelacją,światło bardziej skupione w akwarium,jasniej jak bym dodatkową t5kę odpalił

a co najbardziej mnie zaskoczyło na plus to że blików jest wiecej,rewelka,jestem b.zadowolony z przeróbki :waving


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracając ad rem, czyli do pytania seb'a ...

Zastanówcie się dlaczego budujece te wszystkie tzw. korony. Niewiele jest ładnych, reszta brzydkie zwłaszcza w świetle dziennym. Bez nich nawet nie można zrobić przyzwoitego zdjęcia. Dlaczego? Wiekszość światła ucieka nam bokiem !!!


180 l. 2 x JVP-101. Led DIY 90W. LPS, SPS. Całość obecnie (jak jest słońce) napędzana z fotovoltaiki.

60 l. Ocellarisy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracając ad rem, czyli do pytania seb'a ...

Zastanówcie się dlaczego budujece te wszystkie tzw. korony. Niewiele jest ładnych, reszta brzydkie zwłaszcza w świetle dziennym. Bez nich nawet nie można zrobić przyzwoitego zdjęcia. Dlaczego? Wiekszość światła ucieka nam bokiem !!!


180 l. 2 x JVP-101. Led DIY 90W. LPS, SPS. Całość obecnie (jak jest słońce) napędzana z fotovoltaiki.

60 l. Ocellarisy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#323873 KIDULT :

konstrukcja prosta, w ikei cos takiego sprzedaja, tylko w nieco innym ksztalcie. proces produkcji ten sam :nono gdyb ktos to ogarnal to by byly super odblysniki do HQI po 100zl brutto w Polsce.

Skończ z tą tajemniczością i powiedz o co chodzi !!!


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#323873 KIDULT :

konstrukcja prosta, w ikei cos takiego sprzedaja, tylko w nieco innym ksztalcie. proces produkcji ten sam :) gdyb ktos to ogarnal to by byly super odblysniki do HQI po 100zl brutto w Polsce.

Skończ z tą tajemniczością i powiedz o co chodzi !!!


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem zgadnąć. Nie dostałem odpowiedzi, ale myślę, że to taki komin lustrzany wewnątrz rozszerzający się do dołu.

Może być z blachy. Przez chwilę myślałem o kominie sklejonym z luster do wewnątrz, ale byłby za cięzki i za kruchy.

Pomysł jest godny uwagi przy HQI ze względu na oddalenie źródła ciepła od wody.


180 l. 2 x JVP-101. Led DIY 90W. LPS, SPS. Całość obecnie (jak jest słońce) napędzana z fotovoltaiki.

60 l. Ocellarisy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem zgadnąć. Nie dostałem odpowiedzi, ale myślę, że to taki komin lustrzany wewnątrz rozszerzający się do dołu.

Może być z blachy. Przez chwilę myślałem o kominie sklejonym z luster do wewnątrz, ale byłby za cięzki i za kruchy.

Pomysł jest godny uwagi przy HQI ze względu na oddalenie źródła ciepła od wody.


180 l. 2 x JVP-101. Led DIY 90W. LPS, SPS. Całość obecnie (jak jest słońce) napędzana z fotovoltaiki.

60 l. Ocellarisy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.