Skocz do zawartości
Moonalisa

Szereg pytan nowicjusza

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

Poniewaz ten dzial przeznaczony jest dla nowicjuszy a ja na pewno sie do takowych zaliczam, postanowilem poradzic sie w sprawach, na ktore nie znalazlem odpowiedzi przegladajac To zacne forum.

Chcialbym zalozyc akwarium morskie, nie majac wczesniej absolutnie zadnego doswiadczenia w hodowli ryb.

Bedac z przyjacielem google za pan brat, znalazlem wiele firm oferujacych profesjonalne projektowanie akwariow, oraz dlugofalowa opieke.

Przyznam, ze z poczatku bylem entuzjasta takiego pomyslu, jednak z czasem doszedlem do wniosku, ze ciezko bedzie we mnie zaszczepic to ciekawe hobby jezeli bede jedynie statysta...

Szalenstwo nocy letniej - czyli jak to widzi nowicjusz.

Oczekiwania:

1. Chcialbym, aby moje akwarium bylo miejscem zamieszkania zwierzat morskich gdzie ciekawym uzupelnieniem bylaby flora.

2. Chcialbym, rozwijac moje akwarium wprost proporcjonalnie do zdobywanej wiedzy.

3. Chcialbym, cierpliwie przez 4 miesiace badac parametry wody, by ktoregos dnia cieszyc sie z wpuszczenia ekipy sprzatajacej

4. Bardzo bym chcial, aby nie zdechla po 2-3 dniach :nono

Realizacja:

Przygode z akwarium morskim, chcialbym rozpoczac od znalezenia rzetelnej firmy na terenie Warszawy. Oczekwialbym pomocy w przygotowaniu akwarium od strony technicznej tj, dobor stelaza, sumpa, grubosci scian akwarium, oraz urzadzen elektrycznych. .

Gdy system bedzie sprawny od strony technicznej, chcialbym przejac nad nim pelna kontrole :)

Zalac wode z sola, dodac piasku, zywa skale, a nastepnie regularnie mierzyc wszelkie parametry przez najblizsze 4 miesiace.

Po w/w okresie zakupic ekipe sprzatajaca, ze 2 ryby i powolutku rozwijac me "boskie dzielo"

Rozmieszczenie:

Akwarium bedzie znajdowalo sie miejscu odleglym od okien, praktycznie bez wahan temperatur, zacienionym.

Wymiary akwarium:

Rozwazam dwie mozliwosci:

1. 170x50x90 = 765L

2. 150x50x80 = 680L

Graniczna nieprzekraczalna jest glebokosc 50cm. Maksymalna mozliwa szerokosc to 2000cm. Wysokosc to chyba 90cm - mozliwosc grzebania (poprawcie mnie jezeli sie myle)

Rozmieszczenie bedzie podobne jak na obrazu (3 sciany widoczne):

http://www.akwaflora.com.pl/galeria/a41iggkot4kh0.jpg

Zakup Sprzetu:

Tu zaczely pojawiac sie schody. Rozstrzal cenowy sprzetu o podobnych parametrach jest bardzo duzy i szczerze nie wiem czy podyktowany jest jedynie jakoscia....

Bedac zupelnym laikiem wybralem sobie taki o to zestaw (bardzo prosze doswiadczone osoby o pomoc/ porady)

1. Odpieniacz

- Mini Bubble King 180 lub Deltec - SC 2060

2. Chlodziarka

- Teco 10 lub Teco 15 (temperatura w domu nawet upalne dni nie przekracza 26c natomiast nie wiem ile ciepla moze "oddawac" oswietlenie :/ )

3. Komputer

-Profilux 3 + osprzet do pomiarow + osprzet do regulacji swiatlem

4. Pompy Cyrkulacyjne

-2x Turbelle 6125

5. Pompy Obiegowe

- Red Dragon 6500 (jaka jest zasadnicza roznicza miedzy ta wersja a wersja mini ???? )

6. Oswietlenie

- Tutaj totalnie poleglem...... Z przeczytanych postow wnioskuje, ze potrzebuje cos okolo 800W i 12000k. Ze wzgledu na glebokosc zapewne HQI ( wielka prosba o pomoc w tym aspekcie)

7. Filt RO (tutaj tez poleglem, bo ciezko mi sie dopatrzyc znaczacych roznic w oferowanym sprzecie)

Na pewno o wielu rzeczach zapomnialem, wielu nie przewidzialem. Stad na poczatek bede korzystal z wiedzy profesjonalistow. Natomiast zeby moc sie z Nimi jakos komunikowac przynajmniej podstawy nie moga byc mi obce...

Stad prosba niezaleznych ekspertow, na co jeszcze powinienem zwrocic uwage ???

Za jakakolwiek chec pomocy z gory bardzo dziekuje.

Pozdrawiam

Moon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

Poniewaz ten dzial przeznaczony jest dla nowicjuszy a ja na pewno sie do takowych zaliczam, postanowilem poradzic sie w sprawach, na ktore nie znalazlem odpowiedzi przegladajac To zacne forum.

Chcialbym zalozyc akwarium morskie, nie majac wczesniej absolutnie zadnego doswiadczenia w hodowli ryb.

Bedac z przyjacielem google za pan brat, znalazlem wiele firm oferujacych profesjonalne projektowanie akwariow, oraz dlugofalowa opieke.

Przyznam, ze z poczatku bylem entuzjasta takiego pomyslu, jednak z czasem doszedlem do wniosku, ze ciezko bedzie we mnie zaszczepic to ciekawe hobby jezeli bede jedynie statysta...

Szalenstwo nocy letniej - czyli jak to widzi nowicjusz.

Oczekiwania:

1. Chcialbym, aby moje akwarium bylo miejscem zamieszkania zwierzat morskich gdzie ciekawym uzupelnieniem bylaby flora.

2. Chcialbym, rozwijac moje akwarium wprost proporcjonalnie do zdobywanej wiedzy.

3. Chcialbym, cierpliwie przez 4 miesiace badac parametry wody, by ktoregos dnia cieszyc sie z wpuszczenia ekipy sprzatajacej

4. Bardzo bym chcial, aby nie zdechla po 2-3 dniach :)

Realizacja:

Przygode z akwarium morskim, chcialbym rozpoczac od znalezenia rzetelnej firmy na terenie Warszawy. Oczekwialbym pomocy w przygotowaniu akwarium od strony technicznej tj, dobor stelaza, sumpa, grubosci scian akwarium, oraz urzadzen elektrycznych. .

Gdy system bedzie sprawny od strony technicznej, chcialbym przejac nad nim pelna kontrole :waving

Zalac wode z sola, dodac piasku, zywa skale, a nastepnie regularnie mierzyc wszelkie parametry przez najblizsze 4 miesiace.

Po w/w okresie zakupic ekipe sprzatajaca, ze 2 ryby i powolutku rozwijac me "boskie dzielo"

Rozmieszczenie:

Akwarium bedzie znajdowalo sie miejscu odleglym od okien, praktycznie bez wahan temperatur, zacienionym.

Wymiary akwarium:

Rozwazam dwie mozliwosci:

1. 170x50x90 = 765L

2. 150x50x80 = 680L

Graniczna nieprzekraczalna jest glebokosc 50cm. Maksymalna mozliwa szerokosc to 2000cm. Wysokosc to chyba 90cm - mozliwosc grzebania (poprawcie mnie jezeli sie myle)

Rozmieszczenie bedzie podobne jak na obrazu (3 sciany widoczne):

http://www.akwaflora.com.pl/galeria/a41iggkot4kh0.jpg

Zakup Sprzetu:

Tu zaczely pojawiac sie schody. Rozstrzal cenowy sprzetu o podobnych parametrach jest bardzo duzy i szczerze nie wiem czy podyktowany jest jedynie jakoscia....

Bedac zupelnym laikiem wybralem sobie taki o to zestaw (bardzo prosze doswiadczone osoby o pomoc/ porady)

1. Odpieniacz

- Mini Bubble King 180 lub Deltec - SC 2060

2. Chlodziarka

- Teco 10 lub Teco 15 (temperatura w domu nawet upalne dni nie przekracza 26c natomiast nie wiem ile ciepla moze "oddawac" oswietlenie :/ )

3. Komputer

-Profilux 3 + osprzet do pomiarow + osprzet do regulacji swiatlem

4. Pompy Cyrkulacyjne

-2x Turbelle 6125

5. Pompy Obiegowe

- Red Dragon 6500 (jaka jest zasadnicza roznicza miedzy ta wersja a wersja mini ???? )

6. Oswietlenie

- Tutaj totalnie poleglem...... Z przeczytanych postow wnioskuje, ze potrzebuje cos okolo 800W i 12000k. Ze wzgledu na glebokosc zapewne HQI ( wielka prosba o pomoc w tym aspekcie)

7. Filt RO (tutaj tez poleglem, bo ciezko mi sie dopatrzyc znaczacych roznic w oferowanym sprzecie)

Na pewno o wielu rzeczach zapomnialem, wielu nie przewidzialem. Stad na poczatek bede korzystal z wiedzy profesjonalistow. Natomiast zeby moc sie z Nimi jakos komunikowac przynajmniej podstawy nie moga byc mi obce...

Stad prosba niezaleznych ekspertow, na co jeszcze powinienem zwrocic uwage ???

Za jakakolwiek chec pomocy z gory bardzo dziekuje.

Pozdrawiam

Moon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co ci tak wysokie akwarium 90cm będziesz po drabinie do niego wchodzić:nono no i ciężko z doświetleniem takiego baniaka nie lepiej zrobić baniaczek 150x60x50


Marzenia w trakcie realizacji pesce017.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co ci tak wysokie akwarium 90cm będziesz po drabinie do niego wchodzić:waving no i ciężko z doświetleniem takiego baniaka nie lepiej zrobić baniaczek 150x60x50


Marzenia w trakcie realizacji pesce017.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moonalisa: wyglada na to, ze tych pytan jest sporo. I pewnie niektore zalozenia warto troche skorygowac. Mysle, ze jakbys podal info skad jestes to moze ktos z Twojej okolicy by sie znalazl do pomocy. Dla mnie ciagle najbardziej pomocne jest czytanie dziennikow z dzialu Nasze Akwaria. N.p. Akwa Amnor'a. Szukaj podobnego litrazu i zobacz jakie swiatlo, pompy, odpieniacz, etc.

Zycze samych sukcesow!

PS: Wysokie wyglada super ale jest trudne i drogie - w moim projekcie roznica w cenie tego samego zbiornika tylko 70cm wys. zamiast 65cm byla dwukrotna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moonalisa: wyglada na to, ze tych pytan jest sporo. I pewnie niektore zalozenia warto troche skorygowac. Mysle, ze jakbys podal info skad jestes to moze ktos z Twojej okolicy by sie znalazl do pomocy. Dla mnie ciagle najbardziej pomocne jest czytanie dziennikow z dzialu Nasze Akwaria. N.p. Akwa Amnor'a. Szukaj podobnego litrazu i zobacz jakie swiatlo, pompy, odpieniacz, etc.

Zycze samych sukcesow!

PS: Wysokie wyglada super ale jest trudne i drogie - w moim projekcie roznica w cenie tego samego zbiornika tylko 70cm wys. zamiast 65cm byla dwukrotna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1) super

2 i 6) do tak wysokiego akwarium potrzeba 2x przynajmniej 250 W HQI i 4 T5 przez cala dlugosc. Z zalaczonego zdjecia wynika, ze akwarium bedzie z gory zakryte ? W takim wypadku sprawa sie skomplikuje i chlodziarka bedzie potrzebna. (szkoda)

3)i 4) ok.

5) mini sa jak sie nie myle 2500 lub 3500 l/h.

7) te "mniej wydajne" maja troche lepszy wspolczynnik czyszczenia wody. DI tez bedzie potrzebne.

8) wymiary sa zabojcze. A jeszcze zabudowane od gory... Mialem klopoty z prowadzeniem akwarium 70 cm wysokim na 65 cm szafce. Natomiast wymiar 170x90x50 bylby wspanialy (wiem, wiem, chyba masz jakis gotowy murek pod to akwa).

9)widze, ze Moonalisa tez byla mezczyzna ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1) super

2 i 6) do tak wysokiego akwarium potrzeba 2x przynajmniej 250 W HQI i 4 T5 przez cala dlugosc. Z zalaczonego zdjecia wynika, ze akwarium bedzie z gory zakryte ? W takim wypadku sprawa sie skomplikuje i chlodziarka bedzie potrzebna. (szkoda)

3)i 4) ok.

5) mini sa jak sie nie myle 2500 lub 3500 l/h.

7) te "mniej wydajne" maja troche lepszy wspolczynnik czyszczenia wody. DI tez bedzie potrzebne.

8) wymiary sa zabojcze. A jeszcze zabudowane od gory... Mialem klopoty z prowadzeniem akwarium 70 cm wysokim na 65 cm szafce. Natomiast wymiar 170x90x50 bylby wspanialy (wiem, wiem, chyba masz jakis gotowy murek pod to akwa).

9)widze, ze Moonalisa tez byla mezczyzna ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...pchasz sie w klopoty...90cm jak dla mnie to szalenstwo...ja przy 60cm klne jak szewc,mam dosyc wysokich zbiornikow,moj nastepny nie przekroczy 45cm...Fakt ze tu licza sie tez preferencje,mozesz nie lubic niskich zbiornikow a ja moge nie lubic wysokich...zrobisz jak zechcesz,jak znajdziesz w okolicy pletwonurka-karla,ktory za odplata bedzie Ci grzebal w zbiorniku to jak najbardziej...Stani...punkt 9...Einstein podobno tez...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...pchasz sie w klopoty...90cm jak dla mnie to szalenstwo...ja przy 60cm klne jak szewc,mam dosyc wysokich zbiornikow,moj nastepny nie przekroczy 45cm...Fakt ze tu licza sie tez preferencje,mozesz nie lubic niskich zbiornikow a ja moge nie lubic wysokich...zrobisz jak zechcesz,jak znajdziesz w okolicy pletwonurka-karla,ktory za odplata bedzie Ci grzebal w zbiorniku to jak najbardziej...Stani...punkt 9...Einstein podobno tez...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Bardzo Wam wszystkim dziekuje za porady, opinie sugestie. W szczegolnosci Iceberg i Stani za przestroge dotyczaca wysokosci zbiornika.

Po rozmowie z architektem, okazalo sie, ze mozliwe jest zbudowanie akwarium 150x60x60 lub 170x60x60 przy lekkim wyburzeniu schodow :nono i sciany :) (Ktorys z tych wariantow na pewno zostanie wybrany) !!

@ Stani akwarium z gory nie bedzie zakryte, zostanie wpasowane miedzy schody a czesc uzytkowa, nad akwarium bedzie pusty komin, wysokosci okolo 4m, niewidoczny z zewnatrz.

Z punktem 5 to sie zupelnie pogubilem.......

Pompa Red Dragon 4500 Wydajność: 4500 l/h koszt 2000zl

Pompa Mini Red Dragon 5000 Wydajność: 5250 l/h koszt 1560zl

I o co tu chodzi ?????

@ Kubaaas dziekuje za wskazowke dotyczace prasy branzowej :)

Pozdrawiam

Moon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Bardzo Wam wszystkim dziekuje za porady, opinie sugestie. W szczegolnosci Iceberg i Stani za przestroge dotyczaca wysokosci zbiornika.

Po rozmowie z architektem, okazalo sie, ze mozliwe jest zbudowanie akwarium 150x60x60 lub 170x60x60 przy lekkim wyburzeniu schodow :) i sciany :) (Ktorys z tych wariantow na pewno zostanie wybrany) !!

@ Stani akwarium z gory nie bedzie zakryte, zostanie wpasowane miedzy schody a czesc uzytkowa, nad akwarium bedzie pusty komin, wysokosci okolo 4m, niewidoczny z zewnatrz.

Z punktem 5 to sie zupelnie pogubilem.......

Pompa Red Dragon 4500 Wydajność: 4500 l/h koszt 2000zl

Pompa Mini Red Dragon 5000 Wydajność: 5250 l/h koszt 1560zl

I o co tu chodzi ?????

@ Kubaaas dziekuje za wskazowke dotyczace prasy branzowej :)

Pozdrawiam

Moon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna porada. Jak bedziesz wybieral dlugosc zbiornika pamietaj o tym jakie sa dostepne swietlowki T5: +/- 60, 90, 120 i 150cm. Ja n.p. mam troche problem z akwarium 240cm dlugosci bo 2x54W nie zmiesci mi sie w zabudowie i musze kombinowac z 24W + 80W zeby sie zmiescic. Gdybym zaczynal od poczatku to zrobilbym 200 lub 260.

Akurat przy 170cm 80W T5ki pewnie beda idealne ale wybralbym juz lampe przed ostateczna decyzja o akwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna porada. Jak bedziesz wybieral dlugosc zbiornika pamietaj o tym jakie sa dostepne swietlowki T5: +/- 60, 90, 120 i 150cm. Ja n.p. mam troche problem z akwarium 240cm dlugosci bo 2x54W nie zmiesci mi sie w zabudowie i musze kombinowac z 24W + 80W zeby sie zmiescic. Gdybym zaczynal od poczatku to zrobilbym 200 lub 260.

Akurat przy 170cm 80W T5ki pewnie beda idealne ale wybralbym juz lampe przed ostateczna decyzja o akwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#324021 Kubaaas :

Jeszcze jedna porada. Jak bedziesz wybieral dlugosc zbiornika pamietaj o tym jakie sa dostepne swietlowki T5: +/- 60, 90, 120 i 150cm. Ja n.p. mam troche problem z akwarium 240cm dlugosci bo 2x54W nie zmiesci mi sie w zabudowie i musze kombinowac z 24W + 80W zeby sie zmiescic. Gdybym zaczynal od poczatku to zrobilbym 200 lub 260.

Akurat przy 170cm 80W T5ki pewnie beda idealne ale wybralbym juz lampe przed ostateczna decyzja o akwa.

@ Kubaaas dziekuje za cenna wskazowke... w Temacie oswietlenia leze calkowicie... Nie wiem czy isc w kierunku HQI czy T5.. czy ledow....

Zna ktos z Was, moze osobę prywatna z Warszawy lub okolic, ktora oczywiscie odplatnie zechcialaby pomoc przy projektowaniu akwarium morskiego ?

Pozdrawiam

Moon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#324021 Kubaaas :

Jeszcze jedna porada. Jak bedziesz wybieral dlugosc zbiornika pamietaj o tym jakie sa dostepne swietlowki T5: +/- 60, 90, 120 i 150cm. Ja n.p. mam troche problem z akwarium 240cm dlugosci bo 2x54W nie zmiesci mi sie w zabudowie i musze kombinowac z 24W + 80W zeby sie zmiescic. Gdybym zaczynal od poczatku to zrobilbym 200 lub 260.

Akurat przy 170cm 80W T5ki pewnie beda idealne ale wybralbym juz lampe przed ostateczna decyzja o akwa.

@ Kubaaas dziekuje za cenna wskazowke... w Temacie oswietlenia leze calkowicie... Nie wiem czy isc w kierunku HQI czy T5.. czy ledow....

Zna ktos z Was, moze osobę prywatna z Warszawy lub okolic, ktora oczywiscie odplatnie zechcialaby pomoc przy projektowaniu akwarium morskiego ?

Pozdrawiam

Moon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#324173 Marcin1982 :

Przy tej wysokości to najlepiej połączenie HQI + T5.

Po zapoznaniu się z opinią doświadczonych osób, i przekazaniu uwag projektantowi (czesc schodow do wyburzenia + jedna sciana) doszedlem do wniosku, ze optymalne beda 2 warianty:

180x60xh50 lub 150x60x50 w zaleznosci od budzetu. (przez przesuniecie schodow udalo sie wygospodarowac dodatkowe 10cm glebokosci.

Po dzisiejszym spotkaniu ze specjalistami i ich wycenie niezagospodarowanego akwarium na kwote ponad 30k zaczynam realniej patrzec na mozliwosci budowy duzego akwarium.

Mysle ze 50cm nie powinno byc juz tak przerazajace, od strony oswietlenia.

Pozdrawiam

Moon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#324173 Marcin1982 :

Przy tej wysokości to najlepiej połączenie HQI + T5.

Po zapoznaniu się z opinią doświadczonych osób, i przekazaniu uwag projektantowi (czesc schodow do wyburzenia + jedna sciana) doszedlem do wniosku, ze optymalne beda 2 warianty:

180x60xh50 lub 150x60x50 w zaleznosci od budzetu. (przez przesuniecie schodow udalo sie wygospodarowac dodatkowe 10cm glebokosci.

Po dzisiejszym spotkaniu ze specjalistami i ich wycenie niezagospodarowanego akwarium na kwote ponad 30k zaczynam realniej patrzec na mozliwosci budowy duzego akwarium.

Mysle ze 50cm nie powinno byc juz tak przerazajace, od strony oswietlenia.

Pozdrawiam

Moon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę dużo jak na taki litraż, ale zależy jaki sprzęt planujesz.

Jeżeli wysokość będzie 50cm, to spokojnie wystarczą Ci same świetlówki. Będzie tańsze w zakupie i potem w eksploatacji,a i ładną barwę światła będziesz miał w baniaku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę dużo jak na taki litraż, ale zależy jaki sprzęt planujesz.

Jeżeli wysokość będzie 50cm, to spokojnie wystarczą Ci same świetlówki. Będzie tańsze w zakupie i potem w eksploatacji,a i ładną barwę światła będziesz miał w baniaku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#324195 Marcin1982 :

...

Jeżeli wysokość będzie 50cm, to spokojnie wystarczą Ci same świetlówki. Będzie tańsze w zakupie i potem w eksploatacji,a i ładną barwę światła będziesz miał w baniaku.

no z tą tańszą eksploatacją, to ja do końca bym się nie zgodziła, za to z "barwą" zbiornika już tak.

Między innym ze względu na koszt wymiany T5-ek wróciłam do HQI, gdy jest to jedyne źródło światła (T5) to zakup 6-8 belek co 5 m-cy można odczuć.

Bynajmniej ja odczuwałam zbyt mocno :nono


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#324195 Marcin1982 :

...

Jeżeli wysokość będzie 50cm, to spokojnie wystarczą Ci same świetlówki. Będzie tańsze w zakupie i potem w eksploatacji,a i ładną barwę światła będziesz miał w baniaku.

no z tą tańszą eksploatacją, to ja do końca bym się nie zgodziła, za to z "barwą" zbiornika już tak.

Między innym ze względu na koszt wymiany T5-ek wróciłam do HQI, gdy jest to jedyne źródło światła (T5) to zakup 6-8 belek co 5 m-cy można odczuć.

Bynajmniej ja odczuwałam zbyt mocno :)


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#324184 Moonalisa :

Po dzisiejszym spotkaniu ze specjalistami i ich wycenie niezagospodarowanego akwarium na kwote ponad 30k zaczynam realniej patrzec na mozliwosci budowy duzego akwarium.

Pozdrawiam

Moon

a gdzie byłeś ? pytałeś o miejsce żeby się spytać o wszystko itd. Jedź do centrum LAND i tam poszukaj sklepu z akwarystyką. Łukasz ci wszystko powie, wytłumaczy itd. Przy okazji nie będzie się narzucał, że ci wszystko może zrobić itd. (przynajmniej tak u mnie było). a na pewno zna się na tym co robi :nono

swoją drogą 30tys to chyba sporo za akwa nawet 1000l, a 500l można spokojnie za 10tys zrobić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.