Skocz do zawartości
mag

Prośba o identyfikację formy życia

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

powyższa, tytułowa prośba, jest moją pierwszą na forum. Od 5.lutego jestem, a w zasadzie, to moja córka, jest posiadaczką 30L Nano-Reef. W chwili obecnej dokonujemy identyfikacji życia jakie pojawiło się w naszym mini-mini zbiorniczku. 9. lutego, po uprzednim przygotowaniu i stabilizacji parametrów wody, wprowadziłyśmy żywą skałę, która została zakupiona w jednym z lepszych sklepów akwarystyki morskiej w W-wie (wg opinii forumowiczów). Dwa dni temu pojawiło się życie, którego nie potrafię zidentyfikować. Pierwszego dnia kiedy zobaczyłam "coś" to wydawało mi się, że jest to wnętrze "kanału" w żywej skale. Następnego dnia spojrzałam w to samo miejsce, ale ono nie było już takie samo - brakowało czegoś. Wtedy pomyślałam, że jest to jakieś życie. Obserwowałam to miejsce przez kilka godzin (oczywiście z przerwami:-)) i rzeczywiście - pojawiło się ponownie. To "coś" wygląda jak ślimak bez muszli, ale znacznie dłuższy od ślimaka Widoczna część ma około 4-5 cm, ale pozostała część schowana jest w "kanale" skały. Jego powłoka zewnętrzna przypomina nubuk. Na "grzbiecie" tego czegoś są jakby "pazurki" otoczone czarnym okręgiem. Szerokość to około 1,5 cm. Zycie to ma kolor od cielistego po zabrudzony brązowy. Próbowałam różnych form identyfikacji - i nic:-( Nie wiem czego mogę się spodziewać, jakie rozmiary to coś może przybrać i jak szybko przyrastać. Jeśli chodzi o jego ruchliwość, to raczej jest spokojne, siedzi w ciemniejszych miejscach jednakże na widok światła szybko się chowa. Oczywiście najprostszą formą identyfikacji byłoby pójście do sklepu, w którym zakupiłam skałę, ale zrobienie zdjęć tej formie życia zajęło mi zbyt dużo czasu i niestety sklep był już zamknięty.

Tak więc przy Waszej pomocy mogę dowiedzieć się szybciej, a jak nie to dopiero w poniedziałek.

Zdjęcia umieściłam na picasaweb.google.com, a poniżej 2 linki do nich

https://picasaweb.google.com/lh/photo/IoFzVqh8MldEI9yoTUyGjg?feat=directlink

link do całego albumu

https://picasaweb.google.com/115012660201537994221/NanoReefZaOzone5Lutego2011?feat=directlink

Proszę o pomoc

pozdrawiam

magda / mag


NanoReef 30L start 05/02/2011

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze- popraw błąd :) Co do identyfikacji w sklepie (poprawnej identyfikacji), mogłabyś się zdziwić :googleye

IMHO to jakiś chiton, może Ischnochiton? Ciężko powiedzieć :)


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Błąd - literówka, którą poprawię:-)

Ischnochiton - przyglądałam się temu, ale mam wrażenie, że to nie to.

Oczywiście dziękuję za pomoc, ale może wpadnie jeszcze jakiś pomysł.

Przy moich pierwszych krokach nie mam pomysłu:-)

pozdrawiam

magda / mag


NanoReef 30L start 05/02/2011

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyglada jak Cryptoplax larvaeformis


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, dokładnie tak to wygląda:-)

Zabieram się za szukanie opisu i zapoznanie z tą formą życia:-) (chociaż jeszcze nie wiem, czy mam się śmiać:googleye

Serdeczne dzięki i pozdrawiam

magda/mag


NanoReef 30L start 05/02/2011

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.