Skocz do zawartości
Arko

Wytrzymałość stropu.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

więc się pochwalę szykuje mi się nowy projekt zbiornika :D Jestem na etapie planowania nowego zbiornika. Po przygodach z 216 l słonej wody postanowiłem postawić coś większego. W planach mam zbiornik 748l czyli 160cm (dł.) x55cm (wys.) x85cm (głębokość) a z chęcią i więcej. I tu zaczyna się problem. Akwarium stanie w budynku z 1970r. Próbowałem uzyskać informację od projektanta który wprowadzał zmiany w ścianie nośnej pomieszczenia o wytrzymałości stropu. Niestety podał przyjętą normę jaka obowiązuje czyli 150-200kg na m2 czyli np w poprzednim mieszkaniu już dawno zamiast zbiornika powinienem oglądać od góry sąsiada :D. Było tam ponad 250kg na m2. Wiadomo budynek budynkowi nie równy a ryzyko spore. Mam projekt przebudowy mieszkania gdzie ktoś coś przeliczał przy przebudowie ale dla mnie to czarna magia. Czy na podstawie tych danych da się wyliczyć bezpieczną nośność mieszkania?. Prośba o pomoc bo temat dla mnie magiczny. A fantazje o dużym litrażu spore :D


-216L, Aqua Medic Ocean Light 150, 24W ATI Blue Plus T5, Eheim 1250, Marea 4400, Tunze NanoStream Set TNS05, Deltec AP 600, Mikser AM KS-1000, SP-1500, Lajon 111

-10L, 2x11W Lauci, Aquel.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj z tego co pamiętam norma podaje 150kg/m2 czyli jeśli masz pokój 10 m2 możesz postawić na podłodze 1500kg i nic nie powinno się stać


Pozdrawiam

Mariusz

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jest, te 150 - 200 kg tyczy się obciążenia jednoczesnego całego stropu


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#326419 marbecz :

Witaj z tego co pamiętam norma podaje 150kg/m2 czyli jeśli masz pokój 10 m2 możesz postawić na podłodze 1500kg i nic nie powinno się stać

Jak ty to liczysz :D

Pozdrawiam Jacek


..............................................2651-obraz%20055%20%5B1600x1200%5D.jpg..............................................

FOWLR Już nie długo bo mi oczy bez cukierków padną :) 150x50x50 + sump 240L,30kg LR , 8x39 W , Ati BM 200,cyrkulacja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bo tak sie to w praktyce przyjmuje, i dodatkowo jeszcze pewnie 100% margines bezpieczenstwa (a pewnie wiekszy nawet) - inaczej byle szafa z ksiazkami czy grupa ludzi na imprezie powodowalaby zalamanie stropu.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szafa vel regał z książkami to stały element dyskusji o nośności stropu. Realnie jest wiele różnych parametrów. Gdzieś w sieci jest analiza nośności stropu. Wnioski:

1. można dać większy ciężar przy ścianach nośnych.

2. 150 kg to rozkłada się na całą powierzchnię, tzn. że punktowo można obciążyć więcej

3. oczywiście, że jest to wartość zaniżona

4. każdy budynek jest inny, np. przedwojenna kamienica ze stropem kleina może być słaba, ponieważ beton mógł nie wypełnić wszystkich szczelin, a blok z wielkiej płyty z roku 70tego przy poziomie fuszerek może również nie wytrzymać.

5. łączna waga Twojego akwarium to dobrze ponad tona!!!

6. ktoś gdzieś powiedział, że w bloku akwarium do 700 l można stawiać bez obaw... ale to gdybanie

ale jeżeli chcesz spać spokojnie to weź konstruktora z papierami (nie projektanta!!!), który zbada strop (zrobi w nim próbną dziurę) i znajdzie rozwiązanie, np. dwie teowniki oparte o ściany nośne i da Ci na to papier.

Pozdr.

A.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie niedawno odebrałem mieszkanie w nowym budynku (oddany na koniec ubiegłego roku). Miałem o tyle łatwiej, że pracuję w firmie, która była inwestorem tego budynku. W mieszkaniu stawiam zbiornik o pojemności trochę powyżej 1100l i do tego pod nim sumpy (łącznie ponad 300l) także waga wyjdzie spokojnie ponad 1,5t (na powierzchni 1,5m2). Kiedy mojego piętra (5/5) jeszcze nie było poszedłem do konstruktora z prośbą o wzmocnienie stropu w tym miejscu. Wrysowaliśmy dokładnie gdzie będzie akwarium, ustaliliśmy wagę itd. Następnego dnia zadzwonił, że wzmocnienia nie robimy, bo policzył wszystko i nie ma takiej potrzeby. Akwarium stoi przy ścianie nośnej, a stropy (płyta żerańska) są na tyle przewymiarowane, że spokojnie wszystko wytrzyma. Jedynie na etapie wykonawstwa poprosiłem o wzmocnienie w tym miejscu wylewki poprzez zamianę styropianu na styrodur i zatopienie w wylewce siatki drucianej. Stelaż stalowy wypoziomowałem i przykleiłem na klej do płytek do wylewki zanim zostały położone kafle i panele. Dwa miesiące temu wyglądało to tak:

1202-stelaz5.jpg

Teraz już mieszkamy, ale akwarium jeszcze nie stoi. Dam znać, czy jak zaleje nie wyląduje (odpukać!) z tym wszystkim u sąsiada.

Konkluzja jest taka - jeśli kupujecie nowe mieszkanie w systemie deweloperskim, nie bójcie się pytać o wytrzymałość stropów w kontekście stawiania na nim akwarium. Miałem już dwóch takich klientów i bez żadnych kłopotów i dodatkowych opłat załatwiłem im opinię naszego konstruktora (nie na piśmie, bo to by kosztowało, ale przynajmniej w jednym przypadku żona klienta dała mu zielone światło na akwarium).


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uff to ulga:) Zatem nie jest tak źle :D Ale dziwne zatem im większy pokój to więcej literków można postawić a grubość podłogi przecie taka sama i odległości od ścian większe :D

Scalamy posty :D

Kurka czyli różowo jednak nie jest :D

Podłoga będzie specjalnie równana o siatce też myślałem ale aby to wszystko wytrzymało :D

Ciekawe jaki koszt takiej ekspertyzy ale zależy mi aby spać spokojnie.


-216L, Aqua Medic Ocean Light 150, 24W ATI Blue Plus T5, Eheim 1250, Marea 4400, Tunze NanoStream Set TNS05, Deltec AP 600, Mikser AM KS-1000, SP-1500, Lajon 111

-10L, 2x11W Lauci, Aquel.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dużo osób ma baniaki powyżej 1000l w blokach i nic się nie dzieje.Spokojnie wytrzyma

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=279009#279009


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#326440 Arko :

Uff to ulga:) Zatem nie jest tak źle :D Ale dziwne zatem im większy pokój to więcej literków można postawić a grubość podłogi przecie taka sama i odległości od ścian większe :D

Scalamy posty :D

Kurka czyli różowo jednak nie jest :D

Podłoga będzie specjalnie równana o siatce też myślałem ale aby to wszystko wytrzymało :D

Ciekawe jaki koszt takiej ekspertyzy ale zależy mi aby spać spokojnie.

To nie jest tak (!) Konstruktorów obowiązują zasady fizyki (mechaniki). Na pewno przychodzi moment, gdy strop jest za duży i robi się "wzmocnienia" np. belki.


Start 19 marzec 2010 ... od czerwca 2015 - OptiWhite 130*80*60h, Sump 140*60*40

Dolewka DIY 60l, 20kg LR, LED Reef Factory 210W, pompa Blue Reff Motion 12K z wylotem loc-line, ATI PowerCone 250iDC, Maxspect Gyre 350 + Jebao RW-15.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#326447 Kris_77 :

jaki będzie wymiar tego szkiełka? :D

rozumiem, że oglądalne z 3ch stron...

sorki za OFT

150x100x75[h]cm, trzy strony widoczne, komin na zewnątrz i zbiornik od góry otwarty :D


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#326466 snocho :
#326447 Kris_77 :

jaki będzie wymiar tego szkiełka? :D

rozumiem, że oglądalne z 3ch stron...

sorki za OFT

150x100x75[h]cm, trzy strony widoczne, komin na zewnątrz i zbiornik od góry otwarty :D

załóż watek z zakładania :D jak dla mnie to idealny wymiar :D jestem ciekaw reszty...


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam serdecznie

Odnośnie stropu to u mnie stoi baniaczek 180x60x60 plus sump i reszta graciarni . Waga łączna to około 1200kg &


Baniak 650 lilr. + 150 litr. sump z DSB i LR ,led 430W, odpieniacz DIY thcskiba , obieg RD 8500 litr. , cyrkulacja 39000 litr. około 100 LR , SPS , LPS .

obecnie : http://nano-reef.pl/topic/31598-cast-away/

Poprzedni baniaczek : http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=224395#224395

http://aqua-reef.pl/topic/1363-mo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.