Skocz do zawartości
Durendal

Nowe akwarium (korale + Błazenki)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!

Jestem tu zupełnie nowy i zupełnie nowy w temacie (choć poczytałem sporo :yes). Mam do Was wielką prośbe o rade i pomoc. Co potrzebuje (a najlepiej jakies konkretne przykłady) aby stworzyć możliwie najmniejsze gabarytowo i nie bardzo drogie akwarium dla 1-2 koralowców i 2 Błazenków. Jaki sprzet potrzebny (jakiej firmy także) jaki rozmar akwarium. Będę bardzo wdzięczny za każda radę. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koniecznie przeczytaj ten wątek:

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=1583&d=0

Po za tym, szukaj na forum, jest wyszukiwarka, wpisz nowicjusz, początki itp. jak wszystko przeczytasz, wróć z pytaniami, na konkretne pytania zawsze znajdą się konkretne odpowiedzi. Tak łatwiej, łudzie nie lubia przerabiać tego samego jeszcze raz, jakiekolwiek miałbyś pytania, najpierw przeryj forum, potem wal:)

Pozdrawiam i życzę

zapału i chęci


Jeszcze tylko parę tygodni...:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakich koralowców? z ukwiałem, czy bez?Ukwiał wymaga lepszych parametrów wody więć najlepiej więcej żywej skały i sump.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Poczytalem temat do ktorego mnie odeslaliscie. Bardzo duzo mi wyjasnil. Choc cena 5000 za omawiane akwarium mnie przestraszyla. Ale ja szukam czegos mniejszego. Wiec ponawiam pytania (juz konkretne :) i mowie ze wegla kupowac nie musze :) jestem bardzo cierpliwy :)) u mnie jest ciezko z miejscem. Jaki musi byc najmniejszy zbiornik dla 2 błazenkow i ukwiala (nie wiem zupelnie jaki ukwial, ale moze polecicie mi jakis dobry dla blazenkow i w miare prosty do utrzymania). I druga sprawa to sprzet jaki potrzebuje na pocztek. Bo moze ukwial dam pozniej a na poczatek filtracja biologiczna... Oczywiscie z zywych organizmow to mysle o krewetce czyszczacej czy innych podobny bardzo potrzebnych stworzeniach, ale one chyba wiele miejsca nie potrzebuja. Tam omawiane bylo 112 litrowe akwarium ale bogactwo zycia przeogromne. Ja na poczatek szukam malej rafy :). Wiec glownie na poczatek chodzi mi o wielkosc zbiornika i sprzet. Czyli to od czego sie zaczyna. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Durendal: Dobrze, ze przeczytales watek Smk. Ja tez na nim bazowalem zakladajac moje akwarium. Sam musisz zdecydowac jaki rozmiar akwarium chcesz miec. Rozmiar jest w znacznej mierze zdeterminowany przez twoje zasoby finansowe.

Akwarium Smk kosztowalo 5000 bo Smk nie zaluje na zyjatka i duzo ich kupil. Mozesz spokojnie zalozyc akwarium za polowe tej kwoty albo nawet 1/4...i o tym tez bylo na naszym forum.

Mysle, ze na poczatek akwairum 100 to dobry wybor. Jesli masz wiecej kasy (~3000zl) to idz w 240l. Przede wszystkim biez typowy rozmiar. Wysokosc do max 50cm - to zaoszczedzi Ci kasy na oswietleniu.

Kolejna wazna kwestia jest czy chcesz zainstalowac sump - to zalezy glownie od miejsca gdzie postawisz akwarium.

Czyli daj znac jakie rozmiar akwairum mozesz wstawic i czy masz miejsce pod akwarium na sumpa...wtedy dobiezemy Ci odpieniacz itp...


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a od siebie dodam ze chyba lepiej kupic jak najwiekszy zbiornik (na swoje mozliwosci). nikt nie kaze od razu kupowac wielu korali, ktore kosztuja ciezka kase, mozna uzupelniac obsade chocby rok w miare przyplywu finansow, ale akwarium juz bedziesz mial porzadnej wielkosci i nie bedziesz za pare miesiecy marudzil ze kasa jest a miejsca na nowego zwierza brakuje :)


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wiec chyba okolo szukam czegos w okolicach 70 - 100 litrów. I raczej na komin nie mam miejsca. Wszystko musi byc na akwarium. Ze sprzetu znalazlem sobie cos takiego ale nie wiem czy to wystarczajace. Akwarium Aquael 95l (profilowane) 80x35x40, Odpieniacz + jakas pompka (np. taka, grzałke 150W albo 200W. No i co do filtracji to myslalem o biologicznej. I jak jest na przyklad z zywa skala? Bo zakup 25kg takiej skaly to prawie 1000 zł. Patrząc calosciowo patrze tez na sól. Ile potrzeba soli na 95l wody ?? Co do rozmiaru to nie wiem czemu nie ma akwariów 70 - 75 litrowych tylko jest skok z 60 na 100 od razu. Takie 75 litrów byloby odpowiednie. Wiem ze moge sobie zrobic na zamowienie takie akwarium tylko czy blazenkom nie bedzie tam ciasno?? (No i tez mysle przyszlosciowo jak bym chcial na przyklad Żółtą Żaglówke dolozyc to do 75 nie ma juz sznas). Hmm trudne to wybory :).

Własnie wyczytalem ze Żaglowka wymaga 300 litrów wiec odpada. Wiec pewnie w gre wchodza 2 blazenki i moze jakas mala rybka jedna w przyszlosci. Ukwialy tez sa piekne :). No i pytanie czy ten odpieniacz to nie jest przeznaczony dla komina...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra czuje sie troszke skolowany. Na tej stronie jest przykład małego akwarium gdzie mieszcza sie i blazenki i ukwial i zywa skala. Wiec moze w ~60 litrach dam rade zajmowac sie 2 blazenkami i ukwialami (sztuk 1 lub 2). Co o tym myslicie. Chodzi mi po prostu o to czy te 2 rybki sobie poradza. Taka opcja 60 litrowa najbardziej by mi odpowiadala. I dolozyc ten sprzet co wyzej o nim myslalem tylko slabsze pompy. Bo u mnie jest jednak spory problem z miejscem :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Durenda: pamietaj, ze czesc pojemnosci odejdzie Ci na panel filtracyjny. Rozmiar 80l chyba jest odpowiedni.

Bedziesz potrzebowal okolo 8kg skaly lub wiecej jesli zwiekszysz obsade.

Soli potrzebujesz 35gram na litr wody.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Durendal, jak Ty sobie poradzisz, to błazenki też. :)


Pozdrawiam Jacek 3_2.gif 370l, sump 100l, 40kg LR, 4*T5 54W DSCF2002.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie chcesz sumpa (brak miejsca pod akwa) to zainteresuj si? panelem. Przemy?l t? koncepcj?

http://www.nano-reef.pl/page.php?id=5

wielu si? na niej wzorowa?o i nie s?ysza?em, ?eby kto? narzeka?. Zmie?cisz tam miniflotora. (ps. do tego odpieniacza potrzebna jest pompka t?ocz?ca powietrze, no i kostki drewniane - wszytsko dost?pne w um-um'ie i innych sklepach netowych, poszukaj uwa?nie, bo mo?esz oszcz?dzi? szukaj?c ta?szych ofert)

Moim zdaniem dla 2 b?azenk?w wystarczy 80l. ale w akwa oko?o 100 l b?dziesz m?g? nie tylko trzyma? b?azenki, ale tak?e b?dziesz m?g? w przysz?o?ci wmontowa? inne ?yj?tka:) Poza tym nie odczujesz (ty, ani twoje b?azenki) zmniejszenia si? obj?to?ci wymuszone wklejeniem panela. Wi?ksze akwa z mniejsz? obsad? to stabilniejsze system biologiczny, a wi?c mniejsze ryzyko wykorkowania ?ycia:)

?ywej ska?y oko?o 10% (na start) docelowo 20-30% obj?to?ci, zastan?w si?, czy do 100l nie op?aca si? zakupi? w reefshop.pl 25kg za 36z?/kg (900z? razem). Plusem jest to, ?e tylko raz akwa dojrzewa i nie musisz stresowa? wpuszczonych ju? do baniaka rybek wahaj?cymi si? parametrami wody.


Jeszcze tylko parę tygodni...:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lukasz dobrze radzi. Posluchaj go a bedziesz mial i ladniejesze akwa i mniej balaganu. :)

Chciales akwarium dlugie na 60cm, to fajnie. Zamow akwarium 60x50x40(h). Wkleisz na tylniej szybie panel czyli odejdzie z tych 50cm jakies 10cm i pozostanie uzytkowej powierzchni okolo 40cm. Takie akwarium ma juz spory sens. Chyba, ze nie dasz rady wpakowac akwa 50cm to zamow 40cm... ale wtedy nie bedzie sie tak ladnie prezentowac.


Akwarium 120 x 65 x 60 | Sump 80 x 50 x 40 | 2 x Reef Flare Pro M | UltraReef Akula UKS 200 | 2 x Tunze 6055 | ATB Airstar 5000

ClariSea 5000 | Węgiel | UVC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydawalo mi sie ze mozna miniflotora zamontowac wewnatrz akwarium. I ze panel nie jest potrzebny. Chyba lepiej jest powiesic caly sprzet na akwarium zeby nie tracic miejsca wewnatrz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Durendal :

... Chyba lepiej jest powiesic caly sprzet na akwarium zeby nie tracic miejsca wewnatrz.

Troche tego nie rozumiem. Jaki sprzet masz na mysli?

Jasne, ze Miniflotora pakuje sie do akwa. Dlatego wlasnie fajnie jest miec panel gdzie mozna go schowac. Dodatkowo w panelu chowasz pompe i grzalke i juz ci sie graty nie petaja po akwa. Ja wiem co mowie. Mnie wkurzaja dwie pompy i wylot wody w akwa a ty chcesz miec tam jeszcze odpieniacz, ktory wcale nie stanowi ozdoby.

Dodatkowo moze kiedys pomyslisz o automatycznym uzupelnianiu wody. Wtedy czujnik tez bedziesz mogl wpakowac do panela.

Jesli stwierdzisz, ze jedna pompa to zbyt malo to da sie tak zrobic, ze wlozysz sobie druga pompe do panela i jej wylot skireujsz do akwarium.

Wiem, ze to wszystko kosztuje troche pracy ale kiedy juz sie to zrobi to bedzie sie naprawde w peni zadowolonym i roznego rodzaju osprzet nie bedzie szpecil akwa.

To jest moim celem jesli bede budowal nowy zbiornik. :)


Akwarium 120 x 65 x 60 | Sump 80 x 50 x 40 | 2 x Reef Flare Pro M | UltraReef Akula UKS 200 | 2 x Tunze 6055 | ATB Airstar 5000

ClariSea 5000 | Węgiel | UVC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poza tym niektóre krabiki i inne żyjatka moga podgryzać kable od grzałki, wkręcać się w pompki itp. A tak masz wszytsko bezpiecznie schowane.

Ale moim zdaniem największym plusem panela (lub komina) jet powierzchniowy przelew:) ddzięki niemu nie masz problemów z korzuchem bakterii i kurzu unoszącym się w głównym zbiorniku, nic ci nie zasłania światła i nie ogranicza wymiany gazowej w akwarium.

Jeszcze nie jestem peweien jak to do końca jest z miniflotorem, czy nie puszcza maleńkich pęcheżyków powietrza, w panelu mają okazję do zniknięcia i nie szpecą głównego baniaka (w niektórych przty[padkach są niebezpieczne dla stworzeń (koniki morskie). Odpieniacz po jakimś czasie urzytkowania nie wyglada najprzyjemniej:no

Lepiej słuchaj co mówi Arkadio, zna się na rzeczy i ma praktyczne doświadczenie:)


Jeszcze tylko parę tygodni...:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przypadku panela, wahania poiomu wody występują jedynie w ostatniej komorze, ma ona niewielką powierzchnię w stosunku do całego zbiornika, więc 1cm różnicy tam oznacza nieporównywanlnie mniejsą ilość wody niż 1 cm na załym akwa. Biorąc to pod uwagę, dzięki panelowi można wychwycić niewielkie różnice spowodowane parowaniem wody i przy urzyciu czujnika poziomu wody (poszukaj na allegro, ktoś psrzedawał tam takie fajne DIY, albo pokombinuj, jest trochę na ten temat na forum) zapewnisz sobie minimalizację wahań w składzie chemicznym wody (utrzymasz stały poziom zasolenia):yes


Jeszcze tylko parę tygodni...:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Natknalem sie na problem i to duzy. Moje akwarium ma wymiary 60x30x30. Jaki ja tu mam dac odpieniacz ?? Miniflotor ktory jest chyba najmniejszy ma 45cm wysokosci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymyslilem cos takiego. Nie jest idealne na pewno. Ale moze bedzie to punktem wyjscia.

AKWARIUM

Aquael 54l 60x30x30 (moze dorobie panel 10cm albo w poprzek)

POKRYWA

Aquael 60x30 1x15W

ODPIENIACZ

AquaMedic MiniFlotor

POMPY

Aquarium Systems MaxiJet 250 375l / h (myslalem dac to do odpieniacza)

Aquarium Systems MaxiJet 750 750l / h

GRZAŁKA

Hagen Elite 150Watt z termoregulatorem

TERMOMETR

Hagen hydro i termometr

Taki moj wstepny projekt :yes

Pozniej

OSWIETLENIE

AquaMedic T5 OceanBlue 24Watt

AquaMedic T5 OceanWhite 24 Watt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Durendal Czy na bank chcesz pokrywę? To będzie tworzyć problemy... Jeśli chcodzi o miniflotora, to będziesz musiał zrobić dziurę w pokrywie, bo ma 45 cm wzrostu, ale problem może być z jego minimalnym zanurzeniem, o ile się nie myle to wymaga 25-30 cm. Będzie trudno to osiągnąć. Poszukaj akwa o wysokości 40 cm - więcje będziesz mial miejsca na błędy. Ponoć można skrócić z dołu o pare cm - trzeba się porozglądać... Ja mam akwa 45cm wysokości i żeby zmieścił się miniflotor zrobiłem osłonę z czarnej pleksipodnoszącą wysokość pokrywy jakieś 5 cm w górę i mieści mi się wszystko:)

SMK kupił coś takiego:

http://www.reefshop.pl/view_product.php?product=BIORPDCL53

Montujesz to na plecach akwa i nie musisz robić panela, ale uważaj, bo nie będzie przelewu powierzchniowego...syf na powierzchni wody.


Jeszcze tylko parę tygodni...:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam miałem kiedy Bioflotora i z syfkiem poradziłem sobie tak ze kupiłem taki filterek powierzchniowy podłączyłem go pod wlot pompy ładnie zbierał mi wszystko co pływało po lustrze wody .


[/img]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale czy taki powierzchniowy filterek (surface skimer?) nie jest duży? Jakie ma gabaryty? SMK narzekał kiedyś, że sporo miejsca zajmuje w akwa i nie wygląda za estetycznie... sam tego w swoim akwa jakoś nie widzę, ponoć są problemy ze zmieniającym się poziomem lustra wody, to prawda?


Jeszcze tylko parę tygodni...:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biostar flotor bardzo fajne urzadzenie jest. I malo miejsca zajmuje. Z co oprocz grzalki i termometru bedzie potrzebne oprocz biostara ?? I ile watów oswietlenia radzicie dla 54 litrów no i jak je macie pomontowane te swietlowki jak nie ma klapy? Bo ja sie przy klapie nie upieram :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.