Skocz do zawartości
maro76

sump do oceny

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdzecznie wszyskich i prosze doświadczonych kolegów o ocene mojego sumpa czy tak jak jest moze byc i czy bedzie spełniać swoją role.Sump ten jest do akwa 180l netto.Z góry dziekuje za odpowiedzi i sugestje.

Pozdrawiam maro76.


Akwarium Red Sea 300XL. 90/57.5/55 sump54L, 27 kg LR  oświetlenie 2*ReefLed 90w ,odpieniacz Bubble King 160 mini,     cyrkulacja 2*6055Tunze ,pompa obiegowa Maxspect Jump 6k ,ogrzewanie Aqua Medic Tytanium 200w.

Start 15.07.2020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#327090 Natan :

Jest spoko. dwie przegrody jak najbardziej.

Nie rób refugium, bo za dużo zabawy z tym jest, lepiej właśnie jakieś absorbery zastosować.

Dzięki Natan super wiec tak zostaje jak rozumiem rozmiar przegród tez jest dobry?


Akwarium Red Sea 300XL. 90/57.5/55 sump54L, 27 kg LR  oświetlenie 2*ReefLed 90w ,odpieniacz Bubble King 160 mini,     cyrkulacja 2*6055Tunze ,pompa obiegowa Maxspect Jump 6k ,ogrzewanie Aqua Medic Tytanium 200w.

Start 15.07.2020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#327104 Natan :

jak najbardziej, odległość między przegrodami zrób ok 1,5 cm.

Oki wielkie dzieki Natan bedzie 2 cm miedzy przegrodami oki


Akwarium Red Sea 300XL. 90/57.5/55 sump54L, 27 kg LR  oświetlenie 2*ReefLed 90w ,odpieniacz Bubble King 160 mini,     cyrkulacja 2*6055Tunze ,pompa obiegowa Maxspect Jump 6k ,ogrzewanie Aqua Medic Tytanium 200w.

Start 15.07.2020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#327111 Natan :

wysokość 40

wysokość sumpa 35 cm


Akwarium Red Sea 300XL. 90/57.5/55 sump54L, 27 kg LR  oświetlenie 2*ReefLed 90w ,odpieniacz Bubble King 160 mini,     cyrkulacja 2*6055Tunze ,pompa obiegowa Maxspect Jump 6k ,ogrzewanie Aqua Medic Tytanium 200w.

Start 15.07.2020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#327121 Natan :

spoko może być 35 cm, tez przyjmie wodę.

oki jeszcze raz wielki dzieki Natan wiec tak jak pisaliśmy w sobote wklejam przegrody jak na rysunku z tym że odległśc bedzie 2 cm pomiedzy przegrodami jeszcze raz dzieki.


Akwarium Red Sea 300XL. 90/57.5/55 sump54L, 27 kg LR  oświetlenie 2*ReefLed 90w ,odpieniacz Bubble King 160 mini,     cyrkulacja 2*6055Tunze ,pompa obiegowa Maxspect Jump 6k ,ogrzewanie Aqua Medic Tytanium 200w.

Start 15.07.2020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#327090 Natan :

Jest spoko. dwie przegrody jak najbardziej.

Nie rób refugium, bo za dużo zabawy z tym jest, lepiej właśnie jakieś absorbery zastosować.

a czemu tyle z nim zabawy ?? u mnie siedzi w osobnym akwa skała + glony i tylko nad nim świecę i to wszystko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ostatnio bardzo mocna analizowałem pracę sumpa i mogę przedstawić Ci kilka moich przemyśleń i uwag.

1. Wydajność pompy obiegowej. Od jej wydajności będzie zależało jaki będzie przepływ wody przez wszystkie przegrody sumpa. Im większa szerokość sumpa tym mniejsze spiętrzenie wody na poszczególnych przegrodach.

2. Wyparowanie wody. Jeżeli miejsce w szafce Ci pozwala na dołożenie zbiornika na uzupełnienie odparowanej wody to warto to przemyśleć. Wyparowana woda zmniejsza poziom wody w ostatniej komorze pompy. Latem parowanie Ci się zwiększy. Zastosowana w twoim wypadku pompa obiegowa wymaga określonego poziomu wody. Poniżej jego złapie powietrze i stanie. Z tego też tytułu bardzo ważne jest utrzymanie odpowiedniej ilości wody w komorze pompy. Im jej więcej tym rzadziej będziesz dolewał wodę do systemu.

3. Przegrody. Moim zdaniem zbędna jest ta ostatnia przy pompie. Mam sumpa o wymairach 75x45x45, podzielony na 3 części każda oddzielona 2 przegrodami. Szerokość pomiędzy przegrodami 3 cm. Miałem zaplanowane szerokości 1,5 cm ale za namową kolegi zwiększyłem i z tego tytułu jestem bardzo zadowolony. Przegrody czasami trzeba wyczyścić. Zbyt wąskie skutecznie uniemożliwią Ci te prace.

4. Poziom wody jaki planujesz mieć w sumpie (komora odpieniacza). Po przeczytaniu forum na początku zakupiłem odpieniacz a następnie planowałem pod niego sumpa. Nie piszesz jaki odpieniacz zastosujesz w swoim akwarium. Pod niego planujesz poziom wody w sumpie. Jeżeli znasz poziom wody w komorze odpieniacza to wówczas łatwo obliczysz czy w przypadku zatrzymania pompy obiegowej sump przyjmie wodę z akwarium.

5. Wysokość szafki. Mam decydujące znaczenie w okresie projektowania sumpa. Pamiętaj że zbyt wysoki sump w stosunku do wysokości szafki uniemożliwi Ci wyjęcie odpieniacza.

Pozdrawiam

Tomek


100x50x55(w),lampa 2x150 HQI + 2 x39 T5, AM 3000 blue na pompie AB2000/1, 40kg LR,10 kg LS, obieg NJ3000, cyrkulacja 2x 3200 Koralia 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.