Skocz do zawartości
niedzwiedz85

[54l] - kostka oceanu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Chciałbym założyć akwarium rafowe, mam względne doświadczenie z akwariami słodkowodnymi (w przeszłości miałem 60 l i 100 l) ale teraz marzę o rafie koralowej.

W tej chwili posiadam baniak o wymiarach 38x38x38 cm oraz filtr AquaEl FZN-3. Od około miesiąca czytam to forum i wydaje mi się ze podstawy teoretyczne już posiadam. Proszę o wszelkie porady i krytykę moich poczynań w trakcie zakładania i prowadzenie tego akwarium.

Postaram się w tym temacie opisywać wszystko dokładnie co robię.

Żeby nie przedłużać taki są moje plany sprzętowe:

- oświetlenie DIY, pokrywa spienione pcv:

1 x Ocean White 10000K

1 x Blue actinic

1 x Statecznik VS ELXc 240

2 x oprawka do świetlówek o trzonku 2G11

czy oprócz kabla do kontaktu i pewnie kilku kabli do podłączenia wzajemnego świetlówek i statecznika coś więcej potrzeba ??

- filtr:

na chwile AquaEl FZN-3 a później planuje dodać do niego odpieniacz DIY by Tomko, oraz jakieś absorbenty

- cyrkulacja:

1 x Hydor Koralia Nano

- filtr ro:

1 x AquaFilter RO 75gpd

- grzałka:

nie wiem jeszcze jaka, czy dałoby się ja zmieścić w filtrze ??

Na razie z planów zakupowych to tyle, nie pisałem o żywej skale piasku i testach bo najpierw chce skompletować sprzęt, a ja biorę się za malowanie podstawy. Proszę o wszelkie uwagi, może jakaś zmiana konfiguracji sprzętu na lepszy/tańszy itp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Oświetlenie wydaje się kompletne , cyrkulacja bedzie za mała , pomyśl o mocniejszej pompce lub jeszcze jednej . Do filtra Ro bedziesz jeszcze potrzebował filtr DI , przydałby się także TDS. Pomyśl także o jakimś chłodzeniu w pokrywie.


3967620a16878ca2.jpg

60x60x50+sump 57l ,30 kg LR , 10 kg LS, LED Hydra 52 hd+ 2xT5 , jebao cp 25, Deltec 1351 , New Jet 3000 Nowa bańka

Stara bańka - nie istnieje

http://nano-reef.pl/topic/82915-akwarium-4000-l-w-pracy/page__st__20#entry888530

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, jeśli masz jakieś podstawy elektryki to pomyśl od razu o oświetleniu w LED,

w części DIY masz sporo przykładów. Po pierwsze pobór mocy jest mniejszy (mniejsze rachunki),

po drugie lepiej się to prezentuje.

Zamiast Koralii Nano weź Koralie 1

A tak w ogóle to pomyśl o czymś większym, bo apatyt bardzo szybko rośnie, kiedy

przychodzi do kupowania życia i okazuje się, że nic nie możesz do środka wsadzić

z tego co Ci się podoba.


175L w obiegu, odpieniacz TUNZE DOC Skimmer 9410, NJ2300, Pacific Sun 90W + 2x24W ATI, VorTech10, Biopellets, małe refugium + 8W LED, pełny Balling, miękkie, LPS i łatwe SPSy

4117_4119.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedzi, TDS'a juz zamówiłem będzie razem z filtrem ro.

Niestety w sprawie oświetlenia pozostałem przy świetlówkach, ponieważ mam znikomą wiedzę odnośnie elektryki. Moja wiedza jest tak mała, ze prosiłem aqva-light o schematy połączeń. Może komuś się przydadzą :)

Skoro koralia nano to za mało to chyba zamówię Tunze Turbelle Nanostream 6015.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na allegro masz ładny zbiorniczek - kostka 50x50x50 z szyby optiwhite w rozsądnej cenie. To znacznie lepszy początek od tego który obecnie posiadasz. Jest niewiele większy a ma już 125 litra. Do tego to już jakieś rybki włożysz bo w tym to jak pietrek mówił wiele się nie zmieści. Możesz pokusić się przy okazji na zrobienie w nim panela do którego dajesz wszystkie akcesoria. Grzałka ok. 100 - 150W. Taka moja rada.

Na marginesie ja startuje z akwa 60x40x40 ale już widzę że z wymiarów 60x50x50 był bym bardziej zadowolony i taki też Ci polecam.

Co do świetlówek to potrzebujesz dwa stateczniki odrębnie dla każdej świetlówki bo dzienną świecimy krócej od aktyniki plus zegary sterujące dla każdej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.