Skocz do zawartości
R0nin

Piach?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

czy zbyt gruba warstwa żywego piachu może wywołać negatywny skutek w akwa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytaj o dsb


..............................................2651-obraz%20055%20%5B1600x1200%5D.jpg..............................................

FOWLR Już nie długo bo mi oczy bez cukierków padną :) 150x50x50 + sump 240L,30kg LR , 8x39 W , Ati BM 200,cyrkulacja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...wogole piach moze zaszkodzic akwarium,bo zbiera sie tam syf...to z mojej autopsji,zas nie z mojej,dajesz albo warstwe dekoracyjna np.1-2cm,albo robisz DSB (sama nazwa przeraza)...mozesz tez zrobic plenum Jauberta ale do tego tylko zwir i tylko o opdpowiedniej srednicy sie nadaje...z reszta,co ja bede gadal,niech sie wypowiedza ci,ktorym piach w zbiorniku sie podoba...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam w eksperymentalnym akwarium 30l 15 cm piachu aragonitowego o granulacji o ile dobrze pamietam 0,5-1,5 mm w systemie plenum Jauberta. Brak odpieniacza sumpa i tego całego osprzętu. Przy tym systemie jest on kompletnie zbędny i jego stosowanie jest wręcz szkodliwe.

Jak dla mnie po pół roku działania systemu czysta rewelacja. Liczna populacja korali miękkich LPS i SPS, krewetka i ryba - wszystko żyje i rośnie jak trzeba. Parametry wody idealne, żadnego problemu z NO3 / PO4 (te składniki "konsumuje plenum" i zamienia na Ca2+ i NCO3 -). Same plusy. Jak na razie nie widzę żadnego problemu z gromadzeniem się syfu. Na wiosne ruszam z pełnowymiarowym zbiornikiem w tym systemie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#328904 Marqus :

Mam w eksperymentalnym akwarium 30l 15 cm piachu aragonitowego o granulacji o ile dobrze pamietam 0,5-1,5 mm w systemie plenum Jauberta. Brak odpieniacza sumpa i tego całego osprzętu. Przy tym systemie jest on kompletnie zbędny i jego stosowanie jest wręcz szkodliwe.

Jak dla mnie po pół roku działania systemu czysta rewelacja. Liczna populacja korali miękkich LPS i SPS, krewetka i ryba - wszystko żyje i rośnie jak trzeba. Parametry wody idealne, żadnego problemu z NO3 / PO4 (te składniki "konsumuje plenum" i zamienia na Ca2+ i NCO3 -). Same plusy. Jak na razie nie widzę żadnego problemu z gromadzeniem się syfu. Na wiosne ruszam z pełnowymiarowym zbiornikiem w tym systemie.

...Gdzie Ty sie Marqus ukrywales...parokrotnie pisalem cos,wspominalem o systemie Jauberta,gdyz mnie zafascynowalo jego dzialanie...jestem tylko teoretykiem,ale sporo o tej metodzie czytalem...czytalem dokumentacje akwari w Monaco,gdzie podobnie jak w wiekszosci publicznych akwari,system ten jest czesto stosowany...przyczyna prosta...w akwariach publicznych nie ma zywej skaly,sa tylko atrapy a cos musi te wode filtrowac...Jaubert dopuszcza stosowanie odpieniacza,ozonu a zaleca dodatkowe,szczegolnie nocne natlenianie...choc fakt,opdieniacz to nie pierwsza najwazniejsza rzecz w tym systemie...Co mnie sie podoba to minimalna ilosc skaly,czyli np. jeden wielki bonsai i zwir...Jak wysokie masz plenum i czy sprawdzales tam zawartosc tlenu...?...Napisz nam cos wiecej jako praktyk,mozesz np. zalozyc temat...bylo by milo...Pozdrawiam...

Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o no właśnie też bym z chęcią poczytał


New project 75×60×60

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje bardzo za zachęcające do dalszego pisania słowa o PLENUM.

Na poczatek trochę prostej teorii o metodzie. Wszystkich "zaawansowanych" przepraszam za uproszczenia a "poczatkujących" zachęcam do zgłębienia tematu.

Zasada działania PLENUM polega na wytworzeniu w akwarium 3 stref : zbiornika tlenowego, zbiornika beztlenowego i rozdzielającej ich warstwy "półprzepuszczalnej" piachu koralowego.

Strefę zbiornka beztlenowego urządza się na dnie akwarium układając luźną i przestrzenną konstrukcją kratową grubości ok 2cm zdolną utrzymać ciężar piachu i skały ułożonej wyżej. W praktyce wykorzystałem do tego elementy filtru dennego Aquael ułożone w dwóch warstwach.

Warstwa piachu musi mieć grubość 8-15 cm. Niezmiernie ważne są dwa parametry piachu :

1. Musi to być piach koralowy ARAGONIT jako materiał łatwo ulegający rozpuszczeniu w warunkach funkcjonowania plenum

2. Granulacja piachu 0,5-1,5 mm : mniejsza granulacja spowoduje że warstwa piachu z biegiem czasu straci swoją przepuszczalność i plenum przestanie funkcjonować, zbyt grube ziarna spowodują, że rozpuszczalnośc piachu może okazać się zbyt mała a ponadto złoże będzie miało tendencje do zbierania i gromadzenia "syfu" ze wszystkimi tego oczywistymi konsekwencjami.

Zbiornik tlenowy to wszystko co znajduje się nad piachem czyli klasyczny układ skala-korale-ryby i wszystko inne co żyje i jest większe od bakterii czyli nasz zbiornik dekoracyjny.

Jak to działa ?

W zbiorniku dekoracyjnym mamy życie. Życie w procesie przemiany materii w warunkach tlenowych produkuje NO3-.

Zgodnie z zasadmi fizyki jeśli mamy dwa zbiorniki (tlenowy i beztlenowy) przedzielone czymś półprzepuszczalnym (warstwa piachu aragonitowego) będą dążyły one do wyrównania stężeń w tym wypadku NO3-. Tak więc nasze azotany rozpoczną samoczynną wędrówkę do strefy beztlenowej (niektórzy mówią o konieczności stosowania silnych pomp obiegowych by przeciskac wodę (?) przez warstwe piachu co wg mnie pozbawione jest jakiegokolwiek sensu ... ) Im głębiej nasz azotan zawędruje tym więcej napotka bakteri beztlenowych które go zużyją w procesie oddychania wydzielając wolny azot N2 uwalniany do atmosfery i kwas H+. Jeśli mamy kwas H+ w strefie beztlenowej (niskie ph) to będzie on dażył do wyrównania poziomu z pH z w strefie tlenowej. Tak więc kwas rozpocznie wędrówkę w kierunku przeciwnym do azotanów czyli do góry poprzez warstwę piachu aragonitowego z którym rozpocznie reakcje w analogicznie jak w reaktorze wapiennym : 2H+ + CaCo3 -> Ca2+ + 2HCO3 w rezultacie czego do zbornika tlenowego pompowany będzie wapń i wszystki inne mikroelementy zawarte w piachu koralowym niezbędne do wzrostu/utrzymania znajdujących się w nim koralowców.

Tak więc właściwie zrobione PLENUM działa jak filtr i reaktor wapnia w jednym.

Im więcej "jedzenia" i zycia a tym samym NO3- tym więcej wapnia i mikroelementów dla koralowców. Oczywiście jest gdzieś limit przy którym system może nie wytrzymać.

W układach PLENIUM nie stosuje się generalnie odpieniaczy i sumpów i calej tej hydrauliki. Są one zbyteczne gdyż azotany sa eliminowane w PLENUM, a ich nadmierne usunęcie z ukladu w inny sposób może doprowadzić do jego zamarcia.

Brak odpieniacza oznacza że w akwarium mamy dużo naturalnego pokarmu dla koralowców dzięki czemu rozwijają się one lepiej.

Tyle teorii teraz moje obserwacje praktyczne : układ z plenum dojrzewał szybko i bez większych problemów typ sinice, glony czy inne plagi. Relatywnie szybko pojawiły sie drobne organizmy robaki i tym podobne. Wraz z żywą skałą dostałem niewielką kolonię ok 1 cm2 koralowca twardego Leptastrea który przetrwał dojrzewanie i zaczął sie szybko rozwijać kolonizując skałkę. W chwili obecnej po 6 miesiącach funkcjonowania systemu zajmuje on ok 25 cm2. Po zasiedleniu zbiornika koralowcami miękkimi i ich regularnym dokarmianiu przy pomocy JBL Korall Fluid w różnych dawkach. NO3 i PO4 w zbiorniku utrzymywało sie stabilnie na poziomie "0" a wapń wyskakiwał poza skalę Saliferta. Przedawkowanie pokarmu (ok 3x wiecej niz zalecenia JBL) skutkowało powolnym wzrostem glonów głownie nitkowatych które szybko ginęły przy zmniejszeniu dawek.

Do systemu wprowadziłem klasyczne LPS : Caulastrea i Euphilie. Odnotowałem ustabilizowanie się Ca na poziomie 450. Koralwce zadowolone rosną szybko i bujnie.

Po ok miesiącu wprowadziłem do układu duże ilości SPS : Montipory, Seriatopory i Acropory. Korale zaczeły rosnąć niezwykle szybko (z wyjątkiem Acro ale myslę że to skutek słabego światła), przyrosty Monti sięgały do ok 5mm na tydzień (!). Układ zaczął konsumowac bardzo dużo wapnia. Spadek jego poziomu w akwarium wynosił do 30 mg/l na tydzień. Próbowałem zwiększyć ilość azotanów dodając pokarmu, ale nieskutecznie - wzrastała ilość glonów. Nie pozostało mi nic innego jak wprowadzić do układu znaczących producentów azotanów. W akwarium wylądowała 1 ryba i 1 krewetka. Po kolejnych 3 tygodniach spadek poziomu wapnia został zahamowany i ustabilizowany na poziomie 330 mg/l. Układ PLENUM odzyskiwał równowagę. Teraz wolno ok 5mg/l na tydzień poziom wapnia wzrasta ... jest dobrze. Wszystkie korale żyją i rozkwitają. Azotany i fosforany = 0.

PLENUM następne wyzwania !

W chwili obecnej przygotowuję się do sprawdzenia czy mój układ PLENUM będzie funkcjonował jak podają niektórzy bez lub z mocno ograniczoną do ok 8 % na miesiąc podmianą wody. Zanim rozpocznę ten eksperyment myślę, że muszę jeszcze wprowadzić pomiar ilości Strontu żeby w jakis sposób upewnić sie ze minerały mniej liczne też są dostarczane z PLENUM i w wystarczającej ilości.

W dalszej kolejności chciałbym wprowadzić do akwarium niewielką szczepke koralowca nie foto by przekonac się czy rzeczywiście w układzie PLENUM obfitość mikroorganizmów jest wystarczająca do utrzymania go przy życiu.

I to by bylo na tyle. Przegladając internet stwierdziłem że akwaryści morscy dzielą się na entuzjastów i zagorzałych przeciwników PLENUM. Osobiście należę do grona entuzjastów. Myslę że sukces prowadzenia akwarium z PLENUM w dużej mierze zalezy od zrozumienia i wyczucia procesów w nim zachodzących. System ten jest bardzo stabilny i dużo wybacza ... niemniej nie nalezy mysleć że na wszystko pozwala.

Wszystkich serdecznie pozdrawiam,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.