Skocz do zawartości
Rafi

Sump do oceny - rafi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie !

Z pomocą kolegi hepatus1000 (pozdrawiam) :kapelusz został zaprojektowany sump do przyszłej solniczki

Sump ma mieć wymiary : dł. 80cm, szer. 40cm , wys. 45

Po kolei opisane są komory tak jak na rysunku :

1. Komora odpieniacza 30cm dł.

- szyba pionowa o wysokości 30cm

2. Komora przepływowa dł.4cm

- szyby pionowe ( dolna 10cm , przerwa 4cm , górna 18cm )

3. Komora na skałę żywą lub dsb 24cm dł.

4. komora do oczyszczania mechanicznego wody, gdzie będzie gąbka

- szyba pionowa dł. 16cm , wklejona 15cm od dna

5. Komora na pompę główną 18cm dł.

Trochę parametrów : sump 40x45x80 = 144 litry pojemności całkowitej. Ilość wody w sumpie to 80x40x29= 95 litrów . Pozostaje rezerwa w sumpie na 49 litrów wody . Zakładając, że rurki którymi będzie wypływać woda do akwarium z pompy głównej będą zanurzone na 3 cm poniżej lustra wody ( nie głębiej ) to spadek wody do sumpa w razie zaniku prądu wyniesie 3x150x50 + to co w kominie =30 litrów wody . Pozostaje więc spokojnie rezerwa na jeszcze 19 litrów wody .

Odpieniacz DIY - MBK200 oraz pompa powrotna New Jet 4500, zbiornik 150x50x60

Rysunek sumpa

5984-sump.jpg

Proszę o sugestie i spostrzeżenia co do danego projektu !!

Pozdrawiam rafi


AKWARIUM - ok.650litrów w obiegu !!!

ZBIORNIK ZALANY !!!

START 07.11.2012r.

Akwarium 150x65x60+sump 80x40x45, LR 60kg., odpieniacz mBK200, obieg NJ6000, lampa LED PS Phobos, i takie tam ....

6018_6107.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rafi, przemyśl coś takiego

https://picasaweb.google.com/robert.robi59/DropBox?authkey=Gv1sRgCIint_PW0eXuQg#5399941936964167922

tylko tam gdzie jest komora na media filtracyjne trzeba dać kratke na spodzie jak pod LR.Spływ wody do komory odpieniacza.Przemyślałem wiele projektów, zmieniam na taki.


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym zrobił nizszy poziom wody, po co aż 30 cm ? 23-25 wystarczy, i nizszy sump - 40 cm wygodniej bedzie w nim grzebać.

odległość między przegrodami wystarczy 1,5 cm

ta ostatnia przegroda jakoś tak wysoko jest umieszczona :clowning

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy pierwszym przelewie po między tymi szybkami będzie ci się zbierał ciągle syf(tak jak mi). jesli nie planujesz DSB to dawj przerwę przy dnie.... jesli planujesz to pogadaj ze szklarzem żeby ci tam zrobił tam drugie dno. będziesz miał łatwy dostęp ,żeby od czasu do czasu przeczyscic.


330l: 100/60/55 optiwhite + sump , oświetlenie: 8x39 ATI Powermodule Obieg: RD 3500 odpieniacz: Bubble King Supermarines 200 Filtr:poompa NJ2300+deltec FR 509 +filtr NP-reducing BioPellets dolewka: Dr Witt + Eheim compact 300

cyrkulacja:2xkoralia 4+1x koralia 3: skała ok 50kg. Start 17.05.2010 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Natan Odpieniacz MBK200 będzie stał na podwyższeniu 5cm, z tego co wiem poziom wody ma w granicach 25cm dlatego ta wysokość (chyba, że się mylę), ponadto komory muszą zmieścić wodę w razie awarii !! Wolę mieć ciut wyższy zbiornik niż później kombinować :clowning Co do odległości między szybami to zawsze można coś w nią wsadzić, aby przeczyścić a 4cm to taka alternatywa kiedyś już to było omawiane na tym forum

@adamus_23_as Sumpa będę kleił sam i za bardzo nie kojarzę o co chodzi z tym drugim dnem do czyszczenia!!


AKWARIUM - ok.650litrów w obiegu !!!

ZBIORNIK ZALANY !!!

START 07.11.2012r.

Akwarium 150x65x60+sump 80x40x45, LR 60kg., odpieniacz mBK200, obieg NJ6000, lampa LED PS Phobos, i takie tam ....

6018_6107.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomiedzy szybkami masz 2/3 cm luzu więc od góry jest naprawdę ciężko cos tam wcisnąc i wyczyscic . w ostatniej komorze masz zrobione dobrze bo masz dostęp pomiędzy szybki od komory pompy ale w perwszym przelewie żeby wyczyscic dno pomiędzy szybkami musisz się dostawac od góry... dlatego wklej sobie dno na wysokosci 10cm pomiędzy szybki żebys mógł się tam dostac od komory srodkowej, naprawdę ułatwi ci to czyszczenie.(ja niestety tak nie mam ).


330l: 100/60/55 optiwhite + sump , oświetlenie: 8x39 ATI Powermodule Obieg: RD 3500 odpieniacz: Bubble King Supermarines 200 Filtr:poompa NJ2300+deltec FR 509 +filtr NP-reducing BioPellets dolewka: Dr Witt + Eheim compact 300

cyrkulacja:2xkoralia 4+1x koralia 3: skała ok 50kg. Start 17.05.2010 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Witam...jak to mialby byc moj sump to druga szybe od lewej dalbym z 5mm nizej w stosunku do drugiej szyby od prawej...ta druga od lewej bylaby wyznacznikiem poziomu wody w sumpie...w pierwszej komorze od lewej oczywiscie rozumiem ze dolewka automatyczna...poziom wyregulowalbym 3 cm nizej od ogolnego poziomu...reszta fajnie i przejrzyscie...Robi,nie wiem gdzie ale gdzies widzialem swietne rozwiazanie dla tych,ktorzy lubia dawac absorbenty a nawet wate filtracyjna od czasu do czasu...wyglada to mniej wiecej tak ze woda przelewa sie gora przez pierwsza komore,wpada do drugiej 'pare cm dlugosci) i dolem przechodzi do trzeciej by znowu gora przelewac sie dalej...wlasnie w tej komorze,gdzie woda plynie do gory,daje sie absorbenty czy filtracje...jezeli cos sie przytka co jest normalne w takich sytuacjach,woda bedzie wciaz leciala od dolu a jej nadmiar swobodnie poplynie gora...dobrze,jakbym mial rysunek ale nie moge znalezc...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Iceberg różnica którą podałeś jest 1cm między szybą drugą z prawej a pierwsza z lewej strony Rysunek nie odzwierciedla tego, gdyż nie ma skali i wygląda na to, że szyba o długości 16cm jest dużo krótsza od 18cm

W tym przypadku po przelaniu max. wysokość wody będzie miała 32cm z czego do przelania pozostaje jeszcze 13cm


AKWARIUM - ok.650litrów w obiegu !!!

ZBIORNIK ZALANY !!!

START 07.11.2012r.

Akwarium 150x65x60+sump 80x40x45, LR 60kg., odpieniacz mBK200, obieg NJ6000, lampa LED PS Phobos, i takie tam ....

6018_6107.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Mowisz 16cm i 18cm...to dwa cm roznicy...u mnie jest z 5mm i ladnie widac jak woda kaskadowo plynie nie chlupiac...byc moze ten centymetr czy dwa nie zrobia roznicy a moze woda splywajac bedzie sie pienic wprowadzajac powietrze do drugiej komory...to tylko teoria...u mnie w ostatniej komorze woda jest nizej o dwa centymetry i ladnie sie przelewa,ale mysle ze jakbym mial szybszy obieg,moglaby za bardzo chlupac...rozwazam tylko teoretycznie...sump ma tez to do siebie ze jak Ci cos nie bedzie pasowac to po prostu wytniesz i wkleisz jeszcze raz...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#330629 Iceberg :

...Witam...jak to miałby być mój sump to druga szybę od lewej dałbym z 5mm niżej w stosunku do drugiej szyby od prawej...ta druga od lewej byłaby wyznacznikiem poziomu wody w sumpie...w pierwszej komorze od lewej oczywiście rozumiem ze dolewka automatyczna...poziom wyregulowałbym 3 cm niżej od ogólnego poziomu...reszta fajnie i przejrzyście...

Coś namieszałem z tymi szybami !!! Może to wynik nie przespanej nocy :clowning Nie o tych szybach napisałem :banghead


AKWARIUM - ok.650litrów w obiegu !!!

ZBIORNIK ZALANY !!!

START 07.11.2012r.

Akwarium 150x65x60+sump 80x40x45, LR 60kg., odpieniacz mBK200, obieg NJ6000, lampa LED PS Phobos, i takie tam ....

6018_6107.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe a u mnie to rozwiązanie działa . http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=34186 Komora nr4 ma po to 4 cm aby umieścić w niej wąską gąbkę ( tej grubości sprzedają w Aqua Medicu) oraz watę na niej do mechanicznej filtracji wody . W pierwszej przegrodzie nie zbiera mi się syfek gdyż mam dość mocną pompę obiegową RD6500 co tworzy mi też odpowiednio mocny przepływ nad dsb . Co do wysokości poziomu wody to jest to podyktowane tym aby w ostatniej komorze nr5 pompa miała spory zapas wody . Nie ma dolewki automatycznej . Tak to sobie wymyśliłem . Oczywiście wszystkie uwagi mile widziane . :clowning


Baniak 650 lilr. + 150 litr. sump z DSB i LR ,led 430W, odpieniacz DIY thcskiba , obieg RD 8500 litr. , cyrkulacja 39000 litr. około 100 LR , SPS , LPS .

obecnie : http://nano-reef.pl/topic/31598-cast-away/

Poprzedni baniaczek : http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=224395#224395

http://aqua-reef.pl/topic/1363-mo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam !! Szyby będą zamówione i trzeba pokleić sumpa !! :clowning Mam nadzieje, że będzie dobrze :( Pozdrawiam


AKWARIUM - ok.650litrów w obiegu !!!

ZBIORNIK ZALANY !!!

START 07.11.2012r.

Akwarium 150x65x60+sump 80x40x45, LR 60kg., odpieniacz mBK200, obieg NJ6000, lampa LED PS Phobos, i takie tam ....

6018_6107.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.