Skocz do zawartości
rpp

Absorbery, wata, węgiel - jak najwygodniej stosować?

Rekomendowane odpowiedzi

Baniak mam już zamówiony teraz pora na zaprojektowanie sumpa.

No i właśnie - cały czas chodzi mi po głowie koncepcja jakiegoś w miarę wygodnego sposobu na aplikowanie najróżniejszych absorberów (na krzemiany, fosforany, itp.), węgla czy też waty.

Czy do rzeczy typu absorbery/węgiel zawsze najlepszy jest osobny filtr? I czy można w jednym czasie stosować różne wkłady w ramach jednego filtra (tylko w np. dedykowanych "skarpetach") czy też na każdy rodzaj musi być odrębny filtr?

A może da się jakoś sensownie zaprojektować sumpa żeby woda przepływała przez takie media?

Na razie oprócz odpieniacza mam już zakupiony filtr do peletek ale czy planować miejsce na kolejny filtr (wolałbym nie ale jeśli będzie to najrozsądniejsze to jaki dać do 400l akwa) czy może da się zaplanować (jak?) odpowiednio komory w sumpie (max. powierzchnia dna sumpa to 80x40cm).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jeśli planujesz pellety to filtr na absorbery możesz sobie odpuścić, watę rownież możesz sobie odpuścić, pozostaje filterek na węgiel, a tutaj moim zdaniem jakikolwiek filtr przepływowy bije na głowę wszelkie skarpety itp, zasilanie ze spływu też bym chyba odpuścił, zasilenia osobną pompką daje Ci możliwość pełnej regulacji przepływu i pełnej kontroli.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@seb - myślałem nad jakimiś absorberami bo wiele osób poleca przy pelletach zbicie PO4 do niższego poziomu właśnie za pomocą absorberów i późniejsze utrzymywanie tego parametru za pomocą pelletek.

Wata - szczególnie na początku wydaje mi się, że przy przedmuchiwaniu skałek przyda się do odfiltrowywania detrytusu/innego syfu jaki będzie się unosił w wodzie. Mam wrażenie, że odpieniacz nie da rady wszystkiego wyłapać.

Węgiel - fakt tu chyba dodatkowy filtr będzie najlepszy.

Dodatkowo znalazłem sporo opinii, że na początku warto zastosować absorber krzemianów. Nigdy nie wiadomo jakie parametry będzie miała skała i lepiej z tym zawalczyć na starcie niż męczyć się później z usuwaniem skutków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.