Skocz do zawartości
Iceberg

Ledy w spotach

Rekomendowane odpowiedzi

...Witam...Od dluzszego czasu sie zastanawiam nad zrobieniem oswietlenia punktowego,czyli spoty o waskim strumieniu swiatla.Robie to pod nowe akwarium,ktore bedzie mialo wymiary 80x70x45 wys.Znalazlem ledy 10w link 1 i takie chce razem z radiatorem i soczewka wsadzic w jakas zgrabna obudowe typu spot i pozawieszac na roznych wysokosciach i pod roznymi katami (oczywiscie rozne temp barwne).W tym samym sklepie w ktorym sa te ledy,mozna dostac tez drivery ,zasilacze.Ja postanowilem kupic dwa w jednym,jako ze elektronika obca mnie jest.Nie wiem ile takich ledow bede potrzebowal,wiec postanowilem sprobowac z dwoma i jezeli efekt bedzie zadawalajacy to dokupie wiecej.Zauwazylem ze drivery w opisie maja np. input AC85V-265V i output DC 7-12V,czyli rozumiem ze po podlaczeniu leda taki driver mozna podlaczyc do gniazdka 220V...taki przykladowy driver link 2 Czego nie rozumiem to amperaz,akurat w tym modelu to 900mA,sa tez driverozasilacze 1000mA i 1350mA...nie wiem,ktory bylby najlepszy do takiego leda (chcialbym zaznaczyc ze nie chce z niego wyciagac ostatnich potow,gdyz wole miec wiecej niz mocniej).Teraz nastepny driver,podejrzewam ze tez z wbudowanym zasilaczem 1350mA... link 3 ...Ledy takie mozna dostac 5,10,20,25,50,100w.Wiem ze spoty moglbym zrobic na cree po trzy na obudowe na przyklad,ale wole prawie gotowe rozwiazanie.Daje tez link do forum,gdzie misio pokazuje jak swieci 4x30W...swieci mocno,jak na moj gust za jasno (piate i szoste zdjecie od gory) link 4 ...Pozdrawiam...

[pink]poprawiłam linki :)pink]


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CześĆ Iceberg jak na sześciolatka skompliokowane pomysły chodzą Ci po głowie. Rozumiem dusza artysty. Diody są fajne ale nie do akwarium. Poza tym na jedną diodę z pierwszego linku musisz zastosować jeden driver z linku drugiego, moim zdaniem mało opłacalne i mało efektowne, jeżeli chodzi o driver z linku trzeciego kompletnie nie nadaje się do zasilania diody 10W z linku nr 1., ponieważ ta 10 watowa dioda może być zasilana prądem o natężeniu 1A. Moim zdaniem lepiej jest zastosować więcej diód mniejszej mocy gdzie można równomiernie rozprowadzić światło po całym zbiorniku niż mocne światło punktowe. Jak możesz zauważyć na drugiej stronie wątku z ostaniego linku gość odpalił jednego 10W leda. Wygląda to conajmniej dyskusyjnie. Mi osobiście się nie podoba, powinno się, moim zdaniem, "dorzucić" duże ilości światła niebieskiego aby efekt był przyjemny dla oka.

Suma sumarum poczekajmy, aż gość skmończy swój projekt ze sterownikiem arduino, ponieważ mam dziwne wrażenie, że bardziej z niego elektronik mechanik niż pasjonata akwarystyki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#331587 MiQ :

kurde ale się rozjechało forum - nie da rady jakoś tego poprawić ?

u mnie jest to samo, post 3 razy szerszy niż normalnie:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pewnie od przegladarki zalezy, u mnie na IE wyglada calkiem normalnie :waving


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ta na IE jest OK, Mozilla chyba linków nie dzieli na linijki i dlatego (ewentualnie to wina forum :waving)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#331585 deral :

CześĆ Iceberg jak na sześciolatka skompliokowane pomysły chodzą Ci po głowie. Rozumiem dusza artysty. Diody są fajne ale nie do akwarium. Poza tym na jedną diodę z pierwszego linku musisz zastosować jeden driver z linku drugiego, moim zdaniem mało opłacalne i mało efektowne, jeżeli chodzi o driver z linku trzeciego kompletnie nie nadaje się do zasilania diody 10W z linku nr 1., ponieważ ta 10 watowa dioda może być zasilana prądem o natężeniu 1A. Moim zdaniem lepiej jest zastosować więcej diód mniejszej mocy gdzie można równomiernie rozprowadzić światło po całym zbiorniku niż mocne światło punktowe. Jak możesz zauważyć na drugiej stronie wątku z ostaniego linku gość odpalił jednego 10W leda. Wygląda to conajmniej dyskusyjnie. Mi osobiście się nie podoba, powinno się, moim zdaniem, "dorzucić" duże ilości światła niebieskiego aby efekt był przyjemny dla oka.

Suma sumarum poczekajmy, aż gość skmończy swój projekt ze sterownikiem arduino, ponieważ mam dziwne wrażenie, że bardziej z niego elektronik mechanik niż pasjonata akwarystyki.

...Dzieki Deral...wlasnie widzisz,mnie ten led sie podoba,gdyz jest punktowy.Prawde mowiac znudzily mnie sie rownomierne oswietlenia,chcialbym uzyskac akwarium w ktorych bedzie biel,niebieski,blekitny,granatowy i wogole nieoswietlony...W nowym akwarium chce miec tylko jedna spora skale typu "reef bonsai" i w zaleznosci od miejsca skaly walnac odpowiednim swiatlem...byc moze od dwoch T5tek ciemnoniebieskich sie nie obejdzie ale chce sprobowac...to ze kazdy led bedzie mial swoj wlasny driver,jest mnie na reke,gdyz podlacze je do zegara czasowego i tak np.rano nie bieski z czerwonym "wschod slonca",potem coraz wiecej bialego ,pomiedzy 11sta a 14sta full swiatlo,jak ma to- miejsce na rafie...po 14stej znowu mniej intensywne swiatlo progresywnie ciemniejace,wieczor znow granatowy z czerwonym (zachod) no a pozniej tylko ksiezyc...Dlaczego uwazasz ze te ledy nie nadaja sie do akwarium...?...sa w roznych barwach od 7K (ktore tez uzyje) poprzez 10K,16K,20K,royal blue,czerwony...do tego dochodza soczewki,tez nie wszystkie musza miec taki sam kat swiecenia...np. royal blue moze swiecic szeroko a jasniejsze wezej...Fakt ze lubie kombinowac ale czy to moja wina ze nie podobaja mnie sie skrzynki ledow...takie rownomierne swiatlo przypomina tv a nie skrawek natury...moge sie mylic ale i tak sprawdze...w przyszlosci pewnie kupie mean wella,jezeli pomysl spelni moje oczekiwania...Jezeli bys znalazl lepszy driver (2w jednym) to mozesz wyslac link...Potem poszukam jakis zdjec z punktowymi swiatlami to podam...Pozdrawiam...

Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorki Iceberg, masz racje o gustach sie nie rozmawia. Wiesz, że meanwell (nie jestem dystrybutorem, sprzedawcą ani związany z tą firmą w jaki kolwiek sposó:waving to świetne rozwiązanie cokolwiek chcesz podłączyć. Bardzo szeroka gama produktu zawsze pozwoli wybrać coś dla siebie.

Pozdrawiam i gratuluję oryginalnego pomysłu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

popieram, "spotowe" oświetlenie może się podobać

gdy konstruowałem lampę sam miałem dylemat jakiego światła użyć, w pewnych przypadkach - np. wspomnianych rafowych bonsai - spot będzie idealny

problemem jest jak równomiernie pomieszać parę barw w jednym spocie - trzeba odpowiednio manipulować dwoma czynnikami - doborem soczewek i odległością nad lustrem wody

mnie bardzo nie podobały się ostre, niebieskie cienie na skale od Royal Blue, było to spowodowane tym, że lampa leżała na szybie przykrywającej akwarium, więc bardzo blisko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...a jednak juz dwie osoby nie wziely mnie za szalenca...dzis zamawiam dla proby z dwa czy trzy ledy o roznych barwach z driverami dwa w jednym...Deral,wiem ze mean welle maja spore mozliwosci i pewnie w koncu je kupie,jezeli efekt bedzie taki jak oczekuje...mam tu link dla przykladu,jak wyglada zbiornik na dwoch spotach...jest dosc ciemno,tajemniczo,intymnie i romantycznie... link ...jezeli ktos jeszcze chcialby cos doradzic to z checia wyslucham...w grupie sila...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do eksperymentów najlepiej mieć przygotowane wszystkie opcje do testowania, czyli diody bez soczewek (wtedy światło jest najmocniej rozproszone) i z soczewkami (też bywają różne, o różnym skupieniu), obecnie w mojej studni mam pół na pół

idealne sytuacje to takie jak to w tym wielkim zbiorniku, które powstaje na forum - gdzie są wyspy, atole, plaże - tam można i należy bawić się ustawieniem światła, jest to też dobre dla zwierząt bo ich wymagania świetlne też są przecież zróżnicowane

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.