Skocz do zawartości
rpp

Deltec 4745 - czy to normalne?

Rekomendowane odpowiedzi

Jakiś czas temu kupiłem używanego Delteca 4745.

W związku z coraz bliższym startem baniaka postanowiłem odgrzebać pompę i ją wyczyścić. No i natrafiłem na dwa problemy:

1. Wirnik jest teoretycznie przykręcany do osi pompy taką małą śrubką. Jednak po przyjrzeniu się ta śruba jest tu całkowicie bez sensu. W osi pompy nie ma gwintu i dodatkowo śruba jest na tyle krótka, że na pewno nie powoduje trwałego przymocowania wirnika do osi. Po co w takim razie jest tak śruba? Czy to jakaś modyfikacja poprzedniego właściciela?

2. Sprawa poważniejsza - po zdjęciu wirnika zauważyłem, że spod gumowej uszczelki (tej pomiędzy korpusem a osią pompy) wydostaje się woda (wydostaje to może za dużo powiedziane - jest tam wilgotno a woda to tak naprawdę to cieknie ze środa osi pompy).

Odkręciłem z tyłu śrubę i tam może nie tyle woda co na pewno jest jakaś czarna maź. Dodatkowo w środku zdecydowanie słychać chlupotanie wody. Czy ktoś się orientuje na ile uzwojenie pompy jest jeszcze gdzieś w środku zabezpieczone przed wilgocią?

Pompa generalnie pracuje ale zanim wystartuję to wolałbym jednak ją rozłożyć i zweryfikować. Niestety nie wiem jak ją dalej rozbroić :-( Nie chcę robić nic na siłę żeby nie połamać jakiś elementów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

mam ten sam model,

1. potwierdzam że śrubka w środku wirnika jest - czy bez sensu to nie wiem, ale skoro producent ją dał to musi mieć jakieś znaczenie choćby estetyczne :mooning (wg mnie może jakieś wyważenie masy wirnika)

2. Jak odkręcisz śrubę (zaślepkę) z tyłu korpusa to jest właśnie taka czarna maź, jest to śruba do odpowietrzenia wałka,

i myślę że woda o której piszesz to jest właśnie ta chłodząca i "smarująca" wałek napędowy

PS. szacun że udało ci się ściągnąć wirnik :kapelusz


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kiflu - dzięki za info. Trochę mnie uspokoiłeś bo pompa w sumie pracuje super :-) i wolałbym teraz nie szukać innego rozwiązania.

A wirnik udało się zdjąć delikatnie podważając go płaskimi kluczami - fakt, że schodzi z ogromnym oporem ale powoli się to udało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.